Výuka dějepisu v roce 2020: Nikdo nás nezradil

Stanislav Blaha Možná vám nějací zlí lidé řekli, že nás tehdy zradili Francouzi a Britové, naši dnešní spojenci v Malé válce, ale nevěřte jim, milé děti. To ten zlý a věrolomný Beneš nejprve ubližoval pracovitým Němcům v pohraničí, a když zjistil, že s ním už nikdo nekamarádí, poslal tajný dopis do Mnichova…


Milé děti,

je konec září a dnes si řekneme něco o mnichovském traumatu, od kterého právě uplynulo 82 let… Vašíku, co se chceš zeptat? Trauma, aha. No to je takový nepříjemný zážitek, třeba když se doma popálíš o horkou plotnu. Že nevíš, co je to horká plotna? Vzpomeň si, vždyť to bylo jen před rokem, co se o ní Anička popálila, to bylo přece před tou strašnou bitvou u Stalingradu, když ještě šel proud.

A teď zpátky k těm mnichovským událostem. Naše pohraničí zabrala Velkoněmecká říše, ale to není dnešní demokratické Německo, jehož šikovní manažeři dnes dávají práci vašim maminkám a jehož stateční generálové dnes velí vašim tatínkům v těžkých bojích na ukrajinských stepích a v běloruských bažinách. Jenom díky těm manažerům vám maminky mohou koupit brambory, zelí a margarín a díky těm generálům tatínkové jen s malými ztrátami zkracují naše linie na frontě.

Možná vám nějací zlí lidé řekli, že nás tehdy zradili Francouzi a Britové, naši dnešní spojenci v Malé válce, ale nevěřte jim, milé děti. To ten zlý a věrolomný Beneš nejprve ubližoval pracovitým Němcům v pohraničí, a když zjistil, že s ním už nikdo nekamarádí, poslal tajný dopis do Mnichova (to je to krásné město v Bavorsku, které bylo před týdnem tak zákeřně bombardováno Zlým nepřítelem), že souhlasí s tím, aby si tu část naší země, kde byla více polovina Němců, zabrala mocná německá říše. Poté obvinil své spojence ze zrady, protože věděl, že jim nebude stát za to se hájit, nastoupil do letadla a odletěl do Anglie, aby mohl dál kout své temné pikle se Stalinem.

Byl to geniální zločinec, protože přesně věděl, že za sedm let bude moci svůj temný plán dokončit. Poté, co nás osvobodila chrabrá americká armáda a částečně taky Rumuni, Poláci, Tataři a Čechoslováci v uniformách rudoarmějců, postřílel nebo vyhnal všechny ty pracovité a nevinné Němce, znárodnil velký průmysl a odevzdal moc komunistům. A to bylo moc zlé, milé děti, protože pak už se v naší zemi přestalo pracovat a začalo se jen krást, loupit a vraždit. Naštěstí přišel velký Neoliberální skok, takže už se u nás zase pracuje, a všichni, kteří tu předtím kradli, loupili a vraždili, dnes pod vedením našeho milovaného Velkého bratra bojují v první linii naší Malé války proti Zlému nepříteli.

Těm z vás, kteří ještě máte tatínka naživu a nemáte od něj zprávy, tak se za něj modlete, aby se zdravý a čilý vrátil domů z války a mohl jít znovu do práce. A pokud od něj zprávy máte, tak mi hezky řekněte, kdyby psal, že tu válku nevyhrajeme. Řeknu to panu řediteli a on zařídí, aby váš tatínek přijel na čas domů, trochu se zotavil a přišel na jiné myšlenky. Víte, on žil ještě v jiné době, neučil se náš nový dějepis a na frontě nemají televizi a rádio, takže nevědí, že situace se zhoršila jen přechodně a že v našich továrnách se už vyrábějí nové zázračné zbraně, které nám zajistí konečné vítězství. A až přijede domů, tak mu, milé děti, vysvětlete, že všechno v minulosti bylo jinak, že naše současná situace je skvělá a že není proč se bát budoucnosti.

Milé děti, už v roce 2018 vysílali v České televizi velmi důležitý pořad, v němž nám vysvětlili, že se o žádnou zradu nejednalo. Historik Jan Tesař, na nějž se v tom pořadu odkazovali, bohužel zahynul při bombardování Mnichova, ale jeho duše je určitě v nebi a v Mnichově se mu už naši milí krajané skládají na pomník. Doufám, že jeho spisy zůstaly zachovány a Česká televize již brzy zveřejní jeho další objevy. Podle posledního oběžníku Ministerstva pravdy totiž stále ještě vysílá, přestože Kavčí hory byly posledními nepřátelskými nálety také silně poničeny.

A teď, než jako obvykle touto dobou sejdeme na další dvě vyučovací hodiny do sklepa, se společně pomodlíme za návrat vašich tatínků, konečné vítězství našich zbraní a mír. A až nastane, moje milované děti, tak vás všechny vezmu do opravdového mekáče na opravdové hambáče z opravdového masa.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Napsáno pro e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Svoboda
Svoboda
1. 10. 2018 10:04

Mnichov byl pro ČSR požehnáním a záchranou před „přehříváním ekonomiky“ !!!

https://ekonom.ihned.cz/c1-66248870-mnichov-1938-odvratil-statni-bankrot

Opravdu dosud není neoliberalismus diagnostikován jako těžká deprivace ?
Kdybychom žili jen v trochu normálním světě, tak šéfredaktor „Ekonoma“ dostane do 24 hodin milionový flastr nebo jde na rok bručet do kamenolomu a pan Pravec by byl odvezen v bílé kazajce na detenci, jestli se u něj neprojevují i další poruchy…

Gatta
Gatta
1. 10. 2018 11:37

re Svoboda – podobný článek jsem četl už před několika roky … a myslím, že je potřeba tato čísla vzít v úvahu o obrazu ČR v roce 1938. Ne zrovna lichotivě vyznívá i článek p. Kollera, kterého těžko podezírat z nějakého neoliberalismu. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/O-cem-se-moc-nemluvi-Ceskoslovensko-bylo-porazeno-davno-pred-Mnichovem-nastoluje-Martin-Koller-zasadni-fakta-553529 V roce 1938 by se bojovalo „jen o čest a sebeúctu“ … možná o tu, kterou dodnes nějak nemůžeme najít … PS Podobný názor, na ekonomické pozadí hrozící hyperinface jsem četl i o „slavné“, komuniskům o hlevu otloukané, měnové reformě v roce 1953 – která byla prakticky záchranou poválečné měny před měnovým a hospodářským kolapsem. To po… Číst vice »

Svoboda
Svoboda
1. 10. 2018 14:05

re Gatta Kollera sleduju a cením si ho. Nicméně konstruuje pouhé hypotézy ( jeho odhad dvoutýdenní obrany ) a v jedné významné věci ( „poslední sovětské vyjádření už nebylo moc vstřícné a odvolávalo se na smlouvu s Francií“ ) vysloveně lže. Bylo to jinak, je k tomu kupa zdrojů ( většina v ruštině ). SSSR nám nabízel svou pomoc i přes porušení smlouvy ze strany Francie, ale sešlo z ní za prvé kvůli oficiálnímu odmítnutí tehdejší české vlády, která už měla v gatích a chystala se do Londýna, a za druhé kvůli Polákům, kteří se nechali slyšet, že budou po… Číst vice »

Bety
Bety
1. 10. 2018 16:59

Mnichovská zrada byla a zůstane zradou. V historii se na „kdyby“ nehraje, takže dohadovat se, jak by válka s Německem dopadla je opravdu těžko říct. Co je podle mne jisté je to, že v případě války by nás ti, co nás zradili, označili za viníka. Přes všechny mínusy se ale lidé bránit chtěli, to mobilizace jasně prokázala. A lidé, kteří se bránit chtějí dokáží mnoho. V současné době si tu Sophiinu volbu můžeme odpustit. O to, abychom se bránit ani nemohli se postaral Havel a spol. zrušením branné povinnosti, odzbrojením lidových milicí a ustavením té srandovní žoldácké miniarmádičky. A utěšovat… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
1. 10. 2018 20:24
idiotronic
idiotronic
2. 10. 2018 0:57

Bety napsal
odzbrojením lidových milicí a ustavením té srandovní žoldácké miniarmádičky.

Počet ozbrojenců schopných střelby je dnes vyšší, než za normalizace. Změnilo se to, že jen malá část těchto lidí skládala přísahu této zemi a jejich řídicí složky jsou (pokud to nejsou ozbrojení soukromníci) v zahraničí.
V roce 2008 natočil Český rozhlas četbu z knihy Oldřicha Knitla Český sen, vysílanou z archivu pod názvem Mnichovský debakl (deset dílů po půlhodině)
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/716882

Irena
2. 10. 2018 5:10

Tady je zajímavá diskuse na téma zabrání Sudet, mobilizace…
http://www.vodaksb.eu/diskuse/comment-page-61/#comment-164141

Gatta
Gatta
2. 10. 2018 5:34

Bohužel nemám čast teď nic číst, tak jen osobní, už stejně uzavřený, názor.

V roce 1938 se mělo bojovat !!!
Šance na vojenský úspěch nebyla velká, ale lidské i hmotné zráty by vytvořily historický precedens tehdy mladé Republiky – a i po očekávatelné násdledné okupaci – a následně i po válce – by bylo naprosto jasné „kdo je kdo“.

Občas se prostě musí jít i do předem prohraných bitev – pokud jde o získání času na záchranu žen a dětí – nebo pokud jde o zachování morálního práva vlastní existence.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
2. 10. 2018 5:50

Gatta napsal Bohužel nemám čast teď nic číst, tak jen osobní, už stejně uzavřený, názor. V roce 1938 se mělo bojovat !!! Šance na vojenský úspěch nebyla velká, ale lidské i hmotné zráty by vytvořily historický precedens tehdy mladé Republiky – a i po očekávatelné násdledné okupaci – a následně i po válce– by bylo naprosto jasné „kdo je kdo“. Občas se prostě musí jít i do předem prohraných bitev – pokud jde o získání časuna záchranu žen a dětí – nebo pokud jde o zachování morálního práva vlastní existence. Neznamenalo by to žádný čas :na záchranu žen a dětí“,… Číst vice »

Gatta
Gatta
2. 10. 2018 6:40

re Martin – jistě, to je druhý pohled a rozhodnutí vůbec není snadné – a to ani dnes s odsupem generací a znalostí následných událostí.

Ono se mnoho věcí prostě nadá rozhodnout „správně“ – protože „to správné“ se dá určit až následně podle toho „jak to dopadlo“.

Tedy dnes vidíme a neseme nevýhody tehdejší kapitulace – v případě ozbrojeného odporu bychom viděli a nesli dopady, byť i krátké války.
Bohužel ale vždy se nakonec rozhoduje jen ze dvou(často jen špatných) možností a i nerozhodnutí je ve svých důsledcích také rozhodnutí.

Na toto téma „volby“ – trochu zhudebněných volných veršů:
https://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/c-k-vocal/na-kraji-651306

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
2. 10. 2018 7:49

Gatto zdravím, s mnohým jinak souhlas. Až na tu „krátkou válku“: Poláky ničili a plynovali ZEJMÉNA PO skutečně velmi krátké VÁLCE… A jak uvádí i Jakov Kedmi/Kazakov, Poláci sami se bohužel na genocidě mnoha jiných národů podíleli- v nemalém počtu. To píši jako po babičce „Polák“… Ano, i my měli své udavače, kolaboranty- ale „úrovně“ Polských a zejména Haličských fašistů jsme nikdy nedosáhli… ani Francouzských „vítězů“- kteří posílali vlaky „vybraných“ ke zpopelnění do říše velmi „obětavě“… Ti Francouzští HRDINOVÉ např. v „Normandie- Němen“ by se z toho v hrobě obraceli… Jak opakuji, my máme své kolaboranty dodnes- činili se za… Číst vice »

Gatta
Gatta
2. 10. 2018 8:27

re Martin – zde wiki – oběti 2. světové.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Po%C4%8Det_ob%C4%9Bt%C3%AD_druh%C3%A9_sv%C4%9Btov%C3%A9_v%C3%A1lky

Zajímavá a snad i věrohodná čísla – za pozornost stojí a poměr padlých v boji – civilistů – zgenocidovaných židů.
No a na tom holokaustu se více či méně ochotně podílely vlády skoro všechny obsazených území – včetně oblastí ukrajiny a pobaltí a našich slovenských bratrů.

Myslím, že k „vyřešení čeké otázky“ by to směřovalo tak jako tak – hned po vyhrané válce.
Do té doby byli naši lidé potřební ve zbrojovkách.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
2. 10. 2018 17:50

Máme další krásné jubileum… Dnešního dne v roce 1938, přesně před 80 lety, poláci okupovali Těšínsko.
Hyeny Evropy zaútočili na ČR jen jeden den poté, co skopčáci okupovali české Sudety, Maďary zabrali Jižní Slovensko a ČSR kolabovala .
Pšoňkám se to vzápětí vrátilo. Větších ubožáků neznám. Hnus.

Bety
Bety
2. 10. 2018 19:53

Gatta – ta čísla ztrát z II. světové jsou zajímavá. V procentech Francie a V. Británie ztratily dohromady 2.29 obyvatelstva. Československo přišlo o 3.51 %! Nedávno jsem se dočetla, že Dánsko se vzdalo za l den. Wikip. upřesňuje, že to bylo za 6 hodin. Němci obsadili Dánsko a Norsko kvůli zajištění nerušených dodávek oceli ze Švédska. Ztráty Dánska a vlastně i Norska, které se bránilo déle, nestojí vlastně ani za řeč. V té souvislosti se ptám: proč byly naše ztráty v porovnání s např. Dánskem tak vysoké? Také se k Dánům v porovnání s námi chovali poměrně slušně a to… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
2. 10. 2018 19:59

Nevím, zda jste četli knihu Jana Tesaře Mnichovský komplex, na kterou autor naráží. A přitom je všude k dostání! chtělo by se dodat cimrmanovsky. Dokonce na stránkách KOSMASu nejde otevřít záporná čtenářská odezva. K dostání už ale není kniha Vladimír Bor: Recese , kterou ale ještě z devadesátých let najdete ve veřejné knihovně. Heslo Recese(žert) najdete i na wikipedii, ale hodinový pořad na toto téma (s Janem Sedmidubským jako autorem) se mi v archivu ČRo najít nepodařilo. Předmětem knihy je hnutí recesistů jejichž generace (Jiří Krejčík,např.) procházela dvacátými roky života, když nám byl ,,umožněn“ Protektorát. Chvílemi se můžete smát, když… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
3. 10. 2018 11:11

Jsme na prahu války, Rusové jsou nemilosrdní a spálí vše, uvedl polský generál
https://ac24.cz/-/jsme-na-prahu-valky-rusove-jsou-nemilosrdni-a-spali-vse-uvedl-polsky-general?redirect=%2F
„Fort Trump“ ale bude celý „Teflonový“- tak trošku „po Blairovsku“ nejspíš…
Takže pan generál se nemusí tolik bát,
pro něj se v této … jistě jedno místečko najde…
Otázkou je, aby RF nesplnila Polský sen o „Trojmoří“ poněkud jinak- a neudělala na jeho území „průplav“ Balt- Černé moře. To by pak hrozilo, že se Polští vojáci připravují mylně a nějak ty živly zaměňují…
I když pravda- když si člověk uvědomí akce s těmi pochodňovými pochody na sousední „bratrské“ Ukrajině
je hned asociace jasná.

racek
racek
4. 10. 2018 8:22

No, jenom připomínám, že válečné ztráty Československa byly téměř stejné jako USA …

idiotronic
idiotronic
4. 10. 2018 17:42

Pokud jste dočetli až sem a nepřešel vás optimismus, doporučuji přejít na
vlkovobloguje.wordpess.com
tam je HISTORICKÁ KOMPARACE II
a tam se vlk opravdu snažil. Respektive v závěru 30. let předváděli politici myšlenkové veletoče.

aram
aram
4. 10. 2018 21:02

idiotronic napsal Pokud jste dočetli až sem a nepřešel vás optimismus, doporučuji přejít na vlkovobloguje.wordpess.comtam je HISTORICKÁ KOMPARACE II a tam se vlk opravdu snažil. Respektivev závěru 30. let předvádělipolitici myšlenkové veletoče. Copak myšlenkové veletoče, ale ten šok ze zjištění, že Henlein je stále čestným občanem města Liberce. 31.1.1939 Konrad Henlein, učitel tělocviku za sjednocení sudetských Němců a jejich přičlenění k Velkoněmecké Říši * 6.5.1898, † 1945 http://www.liberec.cz/cz/mesto-samosprava/cestni-obcane/ To jsme takoví idioti nebo to jen někomu tak trochu uniklo (v tom lepším případě). Zdá se mi, že to není nic s čím by se nedalo něco udělat. Odebrat čestné občanství… Číst vice »