Vyvlastňovat, zpochybnit limity těžby a hledat nová ložiska hnědého uhlí

Společná tisková zpráva Hnutí DUHA a Greenpeace ČR

MINISTR MLÁDEK NAVRHUJE V SUROVINOVÉ POLITICE ČR SVÉRÁZNÝ PŘÍSPĚVEK KE KLIMATICKÉ DOHODĚ

pondělí 7. prosince 2015Pozítří 9. prosince mají ministři poslední možnost připomínkovat návrh Surovinové politiky ČR svého kolegy ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD). Kromě jiného v něm navrhuje znovu zavést do horního zákona vyvlastňování, zpochybňuje nedávné rozhodnutí vlády, kterým zachovala limity těžby na velkolomu ČSA, a navrhuje zkoumat a případně využívat úplně nová ložiska hnědého uhlí.

Podle Hnutí DUHA a Greenpeace jde – zejména v kontextu právě probíhající globální konference o změně klimatu – o absurdní návrh. Je v rozporu jak s přijatou Státní energetickou koncepcí ČR, tak se stanoviskem premiéra Bohuslava Sobotky, které přednesl před pouhým týdnem v Paříži a v němž se jasně přihlásil k české odpovědnosti za změnu klimatu.

Premiér Bohuslav Sobotka mimo jiné uvedl:
„[Změna klimatu] Ohrožuje naši národní bezpečnost i ekonomickou prosperitu, má negativní dopady na boj proti chudobě i na potravinovou bezpečnost a je jednou z příčin migrace. … Proto je nezbytné, abychom aktivity zaměřené na snižování emisí skleníkových plynů i adaptaci včlenili do národního rozvojového plánu.“ [1]

Usnesení vlády k limitům těžby je v návrhu surovinové politiky ministra Jana Mládka svérázně interpretováno tak, že v roce 2020 se má znovu posuzovat otázka prolomení limitů na dole ČSA (str. 49). To přitom v usnesení vůbec není. Pouze se v něm říká, že MPO má „předložit vládě do 31. prosince 2020 v rámci periodického vyhodnocení naplňování Státní energetické koncepce analýzu potřeb hnědého uhlí.“  [2]

Svérázný ministr průmyslu Mládek také navrhuje znovu zavést do horního zákona vyvlastňování kvůli těžbě (str. 66). Přitom stávající stav (v roce 2012 byly vyvlastňovací paragrafy z horního zákona bez náhrady vypuštěny) nepůsobí v praxi žádné problémy. Ministerstvo průmyslu nepředložilo jediný příklad, kdy by se těžební organizace – z důvodu zrušeného institutu vyvlastnění – nedostala k ložisku.

Surovinová politika také navrhuje zkoumat zcela nové lokality pro těžbu hnědého uhlí (Záhořany, Bylany, Podlesice – Veliká Ves) a případně zajistit jejich ložiskovou ochranu (str. 49). V takovém případě by ovšem došlo ke stavebním uzávěrám, zastavení územního rozvoje obcí a vznikl by stejný problém jako v případě přímého ohrožení Horního Jiřetína a Černic.

Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, řekl: 
„Někdo na ministerstvu průmyslu, a nemusí to být nutně přímo ministr, zachování limitů na ČSA očividně nese těžce. Když ho vláda vyhodila dveřmi, zkouší to teď oknem. Nezbývá než doufat, že ho jím vláda exemplárně prohodí zase. Časování je ovšem geniální – nastolit téma nových uhelných dolů  v době vrcholící klimatické konference v Paříži je asi stejně případné, jako by bylo povolit kouření ve vlacích v den boje proti rakovině.”

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Vláda by se měla místo destruktivních nápadů zodpovědně zabývat otázkou ochrany klimatu i zdraví lidí, energetickou bezpečností a modernizací ekonomiky a dát zelenou přípravě antifosilního zákona, který slíbila už v programovém prohlášení. Pokud pro ministra Mládka nejsou usnesení vlády o limitech těžby, vlastní energetickou koncepci či zásadní projev svého premiéra v Paříži jen trhacím kalendářem, měl by prosazování návrhů na vyvlastňování a hledání nových ložisek uhlí sám zásadně přehodnotit.“

Poznámky:

[1] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/premier-sobotka-na-klimatickem-summitu-v-parizi-cr-musi-resit-zmenu-klimatu-je-nezbytna

[2] MPO původně navrhovalo, aby usnesení vlády uložilo limity těžby na ČSA revidovat, ale vláda tohle jasně odmítla nebo změnila návrh MPO, který zněl: “…předložit vládě do 31. prosince 2019 v rámci periodického vyhodnocení naplňování Státní energetické koncepce analýzu potřeb případné úpravy územně ekologických limitů těžby na lomu ČSA a do 31. prosince 2020 případný návrh na úpravu limitů na lomu ČSA,” a schválila uvedené „…předložit vládě do 31. prosince 2020 v rámci periodického vyhodnocení naplňování Státní energetické koncepce analýzu potřeb hnědého uhlí“
https://apps.odok.cz/attachment/-/down/IHOAA3RKBT3O

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
7. 12. 2015 17:56

Doly zakonzervovat (ne zrušit) a hutě (skoro, nechat je výrobu unikátních a ušlechtilých materiálů) zrušit i za cenu dočasného zchudnutí. Přejít ve výrobě elektřiny na plyn, kde to jen jde. O nezaměstnané se postarat. Když můžeme být štědří k uprchlíkům, tak k nim také.

Sasin
Sasin
7. 12. 2015 21:59

Už jsem psal, že takové Duhy, „neziskové“ rozeštvávající nebo debilizující na zahraniční pupeční šňůry napojené organizace Putin vykopal do řiti. A tak to má byť. Gdyž nemají žádné zisky, tak proč by s nima měly být spojeny naše ztráty, že? Muheeeeee Už jen čekám gdy bude OM heilovat za multikulti a obsazení původních slovanských území arabama abychom tady měli jakýsi lépe ovádaný genom. Nebo že, dyk arabové tady kradli už před šetým stoletím, tak vo co de, nebo lépe, že je tady málo robotníků na Stanův důchod a ták. Muheeeeee Těm papalášům a harpagondechajcům tato půda nepatří. V tomto případě… Číst vice »

cnemo
7. 12. 2015 22:27

Sio napsal Doly zakonzervovat (ne zrušit) a hutě (skoro, nechat je výrobu unikátních a ušlechtilých materiálů) zrušit i za cenu dočasného zchudnutí. Přejít ve výrobě elektřiny na plyn, kde to jen jde. O nezaměstnané se postarat. Když můžeme být štědří k uprchlíkům, tak k nim také. Mám jiný návrh: – okamžitě zastavit všechny dotace na OZE, ty, co jsou konkurence schopné to přežijí a ostatní škoda nebude – neprodleně začít výstavbu JE – ušetřené peníze z dotací věnovat na výzkum – pak zabrzdit spotřebu uhlí a nechat ho na horší časy Ten nesmysl s plynem by vedl k úplné závislosti… Číst vice »

Sasin
Sasin
7. 12. 2015 22:41

Cnemo varuje, že je to sebevražda. jakoby to sebevrahy vzrušovalo. Muheeeeee

Sio
Sio
7. 12. 2015 22:45

cnemo napsal Mám jiný návrh: – okamžitě zastavit všechny dotace na OZE, ty, co jsou konkurence schopné to přežijí a ostatní škoda nebude – neprodleně začít výstavbu JE – ušetřené peníze z dotací věnovat na výzkum – pak zabrzdit spotřebu uhlí a nechat ho na horší časy Ten nesmysl s plynem by vedl k úplné závislosti na zahraničí, což je v dnešní době sebevražda. No, s tím plynem je to ekologický ideál, je mi jasné, že vzhledem k situaci s Ruskem to nebude realizovatelné. Atomky beru, i když nevím, uran potřebujeme také upravený z Ruska, ne? Uhlí mě prostě neskutečně… Číst vice »

Sasin
Sasin
7. 12. 2015 22:49

A gdyž to uhlí nenajde v Česku, vyhlásí světu válku. A páč je blbej a neumí nic jinýho, bude ještě politikařit a volit si zlo děje, kteří se o to s většíma zlo dějama budou mezinárodně starat. Nakonec zvedne přímo svoji pazouru světovaládě, která to rozdělí podle gesichtu. Pšššššš

Sio
Sio
7. 12. 2015 23:02

Ideální by byl masivní útlum hutí, těžkého průmyslu (tím i nižší spotřeba), omezení spalovaní uhlí. Vyžaduje to organizovaný přechod k informatické společnosti. To není jen o ajťácích, to je o sofistikovaných výrobách, intelektuálním potenciálu společnosti. Dát lidem možnost se maximálně kvalifikovat. To chce revoluci v rodinné výchově a školství. Ukončení materiální a duchovní genocidy obyvaltelstva. Systematické omezování jedů v ŽP, jídle, informačním prostoru. První krok je uvědomění reality. *** Probíhá genocida národa. *** Na fyzické úrovni: Znečištěním půdy, vzduchu, vody. P(r)odáváním žrádla namísto jídla. Omezováním fyzických aktivit. Omezováním pobytu mimo denní světlo. Populace fyzicky slábne. Na duševní úrovni: Devastace školství,… Číst vice »

Sasin
Sasin
7. 12. 2015 23:33

Ty si bezradně mimo, Sio. Nigdo nepotřebuje vládce kolem zdrojů ani počítači řízených zpoplatněných přídělů. Potřebují normální zdroj energie, který jim nebude lámat vaz, který nebude zásluhově přístupný a který nebude blahosklonně posouván lidem zaprodanejma papalášema aini blbama s digitálníma měřákama. Já chápu, že by si jim dokázal odběrný čas změřit nějakou schizofrénní mašinkou i pšouk od souseda, který by se mohl, samozřejmě dle práva rozvalu, bránit zaKONem, že mu to ještě soused ukrad, a nebo že to jako nebyl jeho zakázaný eneregický únik. Ale uvědom si, že tvoje zaměření a lidská hodnota tyjící z ní je nanicovatá a nepotřebná… Číst vice »

racek
racek
8. 12. 2015 15:00

Devastace elektronickými médii, hodiny u her, TV … prázdná informace, prázdný život. Finanční otroctví hlavně díky pokřiveným hodnotám a tužbám. Naprosto debilní žebříček hodnot obyvatelstva. Kdyby se tyto věci napravily, informační společnost by se stala realitou. Ale naše elity a hlavně jejich páníčkové si to absolutně nepřejí. Takže tohle je program na mnoho desetiletí. Tak to mě potěšilo. Ten první odstavec je totiž právě důsledek informační společnosti. Nebo poslední dobou spíš dezinformační, že ano. Víte, na počátku všeho je vždy bába s tím srpem, chlap s pluhem a dělník s tím kladivem. Ty všechny informatiky totiž živí. A oni by… Číst vice »

Gatta
Gatta
8. 12. 2015 15:16

Sasin napsal

Cnemo varuje, že je to sebevražda. jakoby to sebevrahy vzrušovalo. Muheeeeee

:-)

Sio
Sio
8. 12. 2015 15:23

Sasin napsal Ty si bezradně mimo, Sio. Nigdo nepotřebuje vládce kolem zdrojů ani počítači řízených zpoplatněných přídělů. Potřebují normální zdroj energie, který jim nebude lámat vaz, který nebude zásluhově přístupný a který nebude blahosklonně posouván lidem zaprodanejma papalášema aini blbama s digitálníma měřákama. Já chápu, že by si jim dokázal odběrný čas změřit nějakou schizofrénní mašinkou i pšouk od souseda, který by se mohl, samozřejmě dle práva rozvalu, bránit zaKONem, že mu to ještě soused ukrad, a nebo že to jako nebyl jeho zakázaný eneregický únik. Ale uvědom si, že tvoje zaměření a lidská hodnota tyjící z ní je nanicovatá… Číst vice »

Sio
Sio
8. 12. 2015 15:51

racek napsal Devastace elektronickými médii, hodiny u her, TV … prázdná informace, prázdný život. Finanční otroctví hlavně díky pokřiveným hodnotám a tužbám. Naprosto debilní žebříček hodnot obyvatelstva. Kdyby se tyto věci napravily, informační společnost by se stala realitou. Ale naše elity a hlavně jejich páníčkové si to absolutně nepřejí. Takže tohle je program na mnoho desetiletí. Tak to mě potěšilo. Ten první odstavec je totiž právě důsledek informační společnosti. Nebo poslední dobou spíš dezinformační, že ano. Víte, na počátku všeho je vždy bába s tím srpem, chlap s pluhem a dělník s tím kladivem. Ty všechny informatiky totiž živí. A… Číst vice »

Sio
Sio
8. 12. 2015 19:09
racek
racek
8. 12. 2015 19:21

Sio, drtivá většina informací bohužel už tomu úctyhodnému cíli neslouží, jako dříve. Což je podstata mé připomínky. Ale spotřebovávají spoustu a spoustu zdrojů. A samoreprodukce nejsou schopné, oni to potřebné obilí nevyprodukují.
No, můžeme mít jiné názory, jistě. Já se do třídy která se živí právě těmito informacemi dostal postupně, začal jsem u stroje. A nikdy na to nezapomenu.