Vyzbrojujeme se!

Tak jsme se dozvěděli, že vláda schválila nákup moderních stíhaček F-35 za 106 miliard korun (s dalšími 40 miliardami na realizaci investic pro jejich použitelnost).  Rozhodnutí následuje po vládním rozhodnutí  o schválení požadavku NATO na trvalé  financování obrany státu ve výši 2 % HDP.

To se z médií dozvíme, ale neurčitostí tohoto stanovení sumy na zbrojení se už tatáž média nezabývají. HDP je totiž proměnlivá hodnota. Požadavek na přidělení  sumy 2 % ročního HDP na vojenské výdaje byl dán už před řadou let. Ovšem z médií se nedozvíme, že ty 2 %  rostou s růstem HDP (který u nás od r. 1990 vzrostl asi sedmkrát).  Takže ta požadovaná suma je také vícenásobná oproti datu, kdy byla stanovena.

A nyní něco úvah kolem vládou schváleného nákupu  stíhaček F-35.  Je nám uváděno, že se jedná o stíhačky páté generace, v provedení  tzv. Stealth technologie (tedy se sníženou zjistitelností radarem), s rychlostí až 1,6 Mach a vybavenosti palubním kanonem a raketami v provedení vzduch – vzduch nebo vzduch – země. Čtyři rakety jsou umístěny v uzavřených šachtách, takže  zapadají do „neviditelnosti“. Letadlo může být vybaveno i dalšími raketami, ovšem podvěšenými pod křídly, které už viditelné radarem jsou  (a tedy i je nesoucí letadlo je viditelné).  Rakety pro zásah pozemních cílů mají prý dolet až 1600 km.

A pokud přihlédneme k průběhu bojů mezi Ruskem a Ukrajinou, můžeme konstatovat, že maximum útoků na pozemní cíle se realizuje raketami či bezpilotními drony.  O vzdušných soubojích v podstatě informace  nejsou, odpalování raket z letadel je z ruské strany běžné.

NATO je, jak známo,  obranná organizace. Myslím, že i požadavek na 2 % nákladů na výzbroj je formulován na obranné účely. A tady by asi vojenští odborníci měli konstatovat, že stíhačky s vybavením, jako mají F-35, jsou určeny pro vzdušné souboje a pro odpalování střel pro vzdálené pozemní cíle.

Je tedy oprávněná otázka, zda jejich zakoupení a nasazení  je definovatelné jako obranné nebo jako útočné?

Z průběhu války na Ukrajině by spíše vyplýval závěr, že Česká republika potřebuje rozsáhlé zbrojní vybavení pro ochranu před napadením raketami a drony, čili radarový systém a antiraketové a antidronové  prostředky. Ty také nejsou zadarmo a nabízí se úvaha, zda po miliardovém nákupu stíhaček budeme mít i peníze na ten systém sestřelování raket a dronů .

Tady k tomu přistupuje i další zkušenost z Ukrajiny, že totiž i sestřelení rakety či dronu  může způsobit rozsáhlé škody. Pokud je zásah antiraketou  ve vzduchu dokonalý, dojde k výbuchu útočící rakety či dronu a na zem dopadnou jen trosky. Bohužel i ty mohou působit škody (požáry).  Ale víme i o řadě případů, kdy antiraketa pouze vyřadí  pohon rakety či dronu (nebo naruší jeho zadanou letovou dráhu). Pak  taková raketa muže dopadnout kdekoli mimo plánovaný vojenský cíl nebo dokonce (jak se i stalo) do sousední země. Proto by ty antiraketové základny neměly být na perimetru měst, ale měly by chránit větší území.

Takže  zkušenosti z války na Ukrajině  mohou vést k zamyšlení, jestli nasazení stíhaček v možné budoucí válce  bude  pro obranu země  optimální, nebo zda je to zase případ vojenského (či ženského) myšlení, vycházejícího z minulých válek, které povede k porážce ve válce budoucí. Neboli jestli investice 100 miliard korun do protiraketové obrany našeho území by nebyla mnohem účelnější. Pokud spočítáme, že stíhačky nesou 2 antirakety vzduch – vzduch a startují proti několika desítkám raket či drohů, tak asi všechny nesestřelí.  Lze z toho usoudit, že  pozemní antiraketové základny jsou nutné.

4.4 14 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
1. 10. 2023 6:05

Jo, časy se mění a potřeby obrany státu s nimi. Ve 30. Ietech jsme budovali takovou malou Maginotovu linii. Po IIWW Lidovou armádu záklaďáků pro masové bojové operace. Po „sametu“ nás začal chránit expediční sbor profesionálú, který kdesi v daleké cizině bojoval za Prahu. Nyní prý nás nejlépe ochráni několik útočných superstihaček s možností neviditelně zasahovat cíle daleko za našimi hranicemi v rozlehlích stepích. A přitom jediný okamžik v našich novodobých dějinách, kdy armáda byla použita a skutečně bojovala za zájmy naší republiky , byly boje o hranice s Maďarskem a Polskem v letech 1918 – 1919. A ty vybojovali… Číst vice »

Last edited 2 měsíců před by Gatta
mikkesh
mikkesh
1. 10. 2023 12:08

Nějaké myšlení od tvora, kterého sem tam se škubající hlavička prozrazuje, že se ztrácí v prostoru, by bylo krapet chucpe. Spíše by mě zajímalo, kdo prověřil, že je letadlo tzv. neviditelné? Poslední zprávy dokonce naznačují, že éro může lítat jen za slunečného počasí. V dešti a bouřce se ztratí i s pilotem. Kdo z našich expertů navrhl koupit letadlo, které je ve všech parametrech horší než éro potenciálního nepřítele? Kdo doporučil koupit letadlo zdaleka né tak vybavené, ale za dvojnásobnou cenu než kupuje Izrael a několikanásobně vyšší cenu než konkurence?

Gatta
Gatta
6. 10. 2023 9:33

Pacifista NEJSEM – ale, jak jsem psal níže, všechny naše výdaje na armádu,snad s vyjimkou tvoření jakési potenciálni hrozby v době studené války, byly čistě vyhozené prostředky, nemluvě o souvisejících korupčních “ ztrátàch“.

V prvé řadě by u nás měla fungovat CIVILNÍ OCHRANA !!! a potom obraný systém na úrovni NEUTRÁLNÍHO STÁTU.

https://svobodny-svet.cz/pro-cr-by-bylo-nejlepsi-byt-zemi-bez-stale-armady/

peter.
6. 10. 2023 10:38

Odhliadnuc od toho,že tie triskáče budú ČR len na dve veci – na h***o a na nič,podobne ako nám F-16,tak je možné,že skôr ako nám budú dodané,tak NATO a možno ani USA už nebudú existovať.Aspoň nie v takej forme a s takým významom aký sa im ešte stále pripisuje.To čím som si istý je,že peniažky do USA poctivo odvedieme! ČR aj Slovensko! Svet sa po vojne na Ukrajine určite zmení a to ako sa zmení, bude záležať od toho,kto tú vojnu vyhrá! Rusko,alebo NATO a USA ?!

orinoko
orinoko
Reply to  peter.
6. 10. 2023 11:12

No může to skoncit také jako typická ceska bramboracka. Západní lumpenburzousti budou tvrdit, že vyhráli, protože Rusko nebsadilo celou Halic. Putin sdělí, že cíle /obsazení Odesy/ bylo dosaženo a jurska rehtacka dá k dobru, že my cizci prastime Rusa do brnavky. Ať si moc nevyskakuje. A do české armády povolame místní Ukrajince. Jak říká ten emericky slimpon, by the way … Česko má pracovně spasit dovoz Filipincu a Bangladesanu. A dále: Škodovka MB utrpěla naprosto katastrofální ztráty svými debilnimi politickými vyboji stran Halice. Některé ruské reklamy na auta Skodovku představují jako německé auto. Škodovka chce zpátky a bude to zkoušet… Číst vice »

peter.
Reply to  orinoko
6. 10. 2023 13:16

„Západní lumpenburzousti budou tvrdit, že vyhráli, protože Rusko nebsadilo celou Halic. Putin sdělí, že cíle /obsazení Odesy/ bylo dosaženo“ Orinoko! Pokiaľ by to skončilo tak ako píšeš, tak keď KoZa uzná Luganskú,Doneckú,Záporožskú a Chersonskú republiku za súčasť RF(čo už je de facto realitou) a bude súhlasiť aj s vypísaním referenda v Odese,Charkove a Dnepropetrovsku o ďalšom smerovaní týchto oblastí,tak si už netreba lámať hlavu s tým,čo bude zo zvyškom Ukrajiny. Lebo dnes je KoZa tak vyčerpaný a tak kvalitne demilitarizovaný,že mu potrvá roky,kým dosiahne predvojnovú úroveň vyzbrojenia. A netreba zabúdať ani na rozbiehajúcu sa hospodársku krízu ktorá udrie na KoZu,na… Číst vice »

Last edited 1 měsíc před by peter.
PPK
PPK
6. 10. 2023 19:48

Zajímavé, i když poněkud OT: Rakušanův pakt a právo VETO ! viz Včerejší konference evropských vůdců kolektivního západu v Granadě měla být velkolepá akce, a měla jasně vytyčit zářivou budoucnost světové politiky! Nakonec skončila neslavně…

https://www.novarepublika.cz/2023/10/jakmile-vcera-zelenskyj-dorazil-do-granady-na-shromazdeni-vudcu-zemi-evropy-nastal-binec-ktery-skoncil-hromadnym-whimprovanim-zapadnich-politiku-zaverecnou-tiskovou-konferenci-rad


Nejnovější příspěvky