Welcome to Babišistan

„Babišismus“ je starý tradiční systém klientů, jak ho zrodila republika ve starém Římě. Spojoval plebeje s patriciji. Plebejové (klienti) získávali od patricijů (patronů, nebo li též optimátů) společenskou nebo ekonomickou podporu (případně obojí) a na oplátku sloužili jejich mocenským zájmům. Většinou nevěděli, kam přesně mysl patronů míří, nebo to dokonce cíleně vytěsňovali, neboť patron jim pomohl k uspokojení vlastních ambicí a materiálních potřeb.

Andrej Babiš jde nahoru a tak se klienti jen hrnou. Na jeho kandidátky, i do jeho médií, a samozřejmě k jeho penězovodům. Klasickým dodavatelem klientů nejsou jen firmy napojené na impérium Agrofert, ale krom jiných i některé nevládní organizace, které chtějí vedle vlivu i reálnou moc, aniž by si prozatím byť jen uvědomovaly, že jenom poslouží a slouží. Vzniká tak silné předivo závislosti, z něhož pak již nelze dobrovolně vystoupit. Pro lid obecný se použije osvědčený normalizační model „chléb a hry“. I proto se tak hodí celebrity z bulváru, plné domácích umělců a sportovců. Plebejové dostanou na výběr model žít a užít nebo variantu žít a přežít. To podle míry loajality.

Ano pro ANO se tak stává faustovskou směnkou. A ďábel počítá další a další plebeje do své stáje. Ďábel, který se stal zároveň vůdcem i ostatních patronů, s nimiž se podělil o kořist, i když možná jen dočasně…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mirror
mirror
16. 10. 2014 21:01

Navrhuji titulovat Andreje Babiše soudruh oligarcha.

Aleš
Aleš
17. 10. 2014 7:10

Reagoval jsem pod článkem Český spolek samých dobráků. Ten normalizační model tu přetrval do dnešních dnů, v OF převládly síly (např. jak Havlisté tak Klausisté podle něj jeli celou dobu), které tady systém oligarchů a jejich vlezdoprdelků instalovaly. Babiš je v úchylných neoliberálních očích jen ten nejschopnější z nich. http://www.youtube.com/watch?v=FXnGwB0Ctrw Poslechněte si píseň, než si začnete v hlavě vytvářet arcisatany, jelikož z toho mají tak akorát radost ti skuteční, jimž tady ta naše hnědá smrdutá verbeš dělá užitečné idioty. Na rozdíl od některých tady netoužím být plebejcem, se kterým se ďábel dělí o kořist. Jestli se stanu otrokem, asi s… Číst vice »

Béda
17. 10. 2014 7:17

Ak vám niekto povie, že zbohatol vďaka tvrdej práci, spýtajte sa ho, čia práca to bola.
DON MARQUIS

Béda
17. 10. 2014 7:33

„Sloboda tlače (slova – pzn. Béda) patrí tomu, kto ju (média) vlastní.“ (Soseph Liebling) Tím se vysvětluje proč je ČR tak dobře hodnocena (ani v ekonomice tomu za „nejlepšího“ ekonoma Kalouska nebylo jinak) v oblasti svobody slova.

Gatta
Gatta
17. 10. 2014 7:43

Pan Havlík se divíá … pan Havlík je pobouřen …
A kdo za to může ? Kdo může za všeobecnou diskreditaci pojmů „demokracie – republika – občan“ ? 40let komunismu ?

Ne – vinní jsou všichni ti, co byli a jsou u moci za dobu té naší „svobodné demokracie“.
Pan Havlík jako ostatně často – pozdě a na špatném místě.