Z hlediska vyššího principu mravního je vražda bezbranných zločinem

Hledejme tedy dobro, prosperitu a spravedlnost pro všechny a štěstí dostaneme nádavkem. Naopak, neuděláme-li to, zůstaneme v chudobě, nespravedlnosti a neštěstí. Právem.


Titulek by asi podepsali všichni dobří lidé nejen z Čech, ale i z celého světa bez rozdílu ras a náboženství. Jakmile do toho však zapojíme zabíjení ve válkách, shoda zmizí. Hromadní vrazi dostávají naopak vyznamenání. Nezabíjí jen po jednotlivcích jako žárliví manželé, ani po desítkách jako sexuální úchylové, vraždí po stovkách, tisících a v případě atomové pumy po statisících. Jde o zjevné vraždy, co jiného? Poprava to není, musel by předcházet alespoň nějaký soud s konečným verdiktem jednoho soudce nebo nějaké rychlokvašené pětky či trojky. Nechtěné zabití to také jistě není, neb nálet na město je pečlivě plánován a předchází mu jasný rozkaz velitele a jeho splnění podřízeným. Podobá se nejvíce nájemné vraždě mafie.

Rozdíl je jen v tom, že takový mafiánský boss nemá ty možnosti, jaké má třeba americký či ruský prezident. O nějaké vedlejší či dokonce nechtěné ztráty také nejde, války směřují k zabíjení, armády lidí se k vraždění cvičí podobně jako nájemní zabijáci, jen s tím rozdílem, že ještě žádný nájemný vrah nedosáhl tak dobrých výsledků jako příslušník armády ve válce. To, co se povedlo osádkám letadel v případě Hirošimy a Nagasaki, se nepovedlo žádnému sexuálnímu úchylovi, pedofilovi ani mafiánským zabijákům dohromady. Manson s Al Caponem v této soutěži prostě prohrávají. A nejde samozřejmě jen o atomové bomby. Vraždění v Hamburku s příznačným názvem „Operace Gomora“ (40 tisíc obětí), Drážďanech (25 tisíc obětí), Coventry (554 obětí ) ale i v Praze (700 obětí) překonává o mnoho koňských délek řádění jakéhokoliv vraha posazeného na elektrické křeslo.

Je samozřejmě možné, že ono vraždění někdo vydává za nutnost ve jménu obrany demokracie, vlasti, civilizace či čeho. To je možné. Jenom proto, ale zabití nevinného dítěte v troskách Londýna, Bělehradu či Bagdádu nepřestává být zločinem. Ostatně posviťme si na pravdivost oné obrany vyšších ideálů před těmi nižšími.

Lze vyhánět čerta ďáblem?

Hitlerovský režim byl zvlášť odporný svou rasovou posedlostí, árijskou čistotou a antisemitskou politikou. Lze však z hlediska vyššího principu mravního považovat za vítězství jeho porážku rasismem americkým? Porážku Hitlerovy totality a diktatury totalitou a diktaturou Stalinovou? Jaký je rozdíl mezi konečným řešením v plynových komorách Osvětimi a konečným řešením Hirošimy a Nagasaki? Prý takové bombardování zachránilo životy amerických vojáků. Pokud přijmeme tuto tezi, tak potom je legitimní ve jménu takové humanity vyhubit celé národy. Hladem, biologickými, chemickými i jadernými zbraněmi. Fajn. Kde se potom nachází filozofický či náboženský kořen takové úžasné intelektuální převahy? V židovském „Oko za oko, zub za zub“? To těžko. Američtí chlapci za pomoci bomb shozených na japonská města vyloupli skutečné oči a vyrazili opravdové zuby statisícům japonských žen a dětí pro imaginární život tisíců amerických mužů. Snad jde tedy o křesťanství s Ježíšovým příkazem o „milování nepřátel“? Křesťanské milování nepřátel, o kterém by muslimské děti v Iráku a Afghánistánu mohly vyprávět, kdyby nebyly dávno usmaženy bílým fosforem a chytrými bombami amerických křesťanů.

Kdo je tu spojenec a kdo nepřítel?

A co v případě Prahy? Čím se provinili mrtví následkem amerického bombardování v roce 1945?

Byli snad mezi těmi, kteří v Mnichově v roce 1938 podepsali hanebný pakt s Hitlerem? Jedna verze událostí tvrdí, že šlo o omyl a připomíná tak jeden vtip ze soudí síně: Na otázku soudce „Proč jste oběť tolikrát bodl nožem do zad?“ obžalovaný odpověděl „bylo to omylem, upadl mi na nůž, a pak ještě desetkrát.“

Dost bylo humoru. Války se nevedou z nějakých humanitních pohnutek pro vyšší ideály, ale pro moc, slávu a peníze. Nevítězí tedy nějaká fata morgána demokracie, ale bankéř a vlastník korporace, která pomáhala vyzbrojit Wehrmacht, Rudou armádu i US Army s požehnáním strojů i lidí od křesťanských církví, padni komu padni. Zabiješ Francouze? Žehnáme ti ve znamení kříže a vůdce. Shodíš bomby na Emauzský klášter? Ve jménu demokracie a Krista amen. Sankce uvalíme na Japonce, Rusy, Íránce, náš je svět, ten si rozvracet nedáme a pod vlajkou hvězd a pruhů jdem s Ježíšem vpřed jak pomsty hrozný val.

Jak z toho?

Náš skutečný nepřítel nezná hranice. Vraždí Američany jako Němce. Černochy i bělochy. Komunisty i katolíky. Proto jej nelze porazit vražděním lidských bytostí, jelikož je živ z lidské krve, padni komu padni. Oblečen ve skvělém obleku, vyznamenán za statečnost s rukou na hrudi s posvátnou úctou sleduje vlajku letící vzhůru a v srdci přemítá, jak vyhladovět děti Iráku, Venezuely, Íránu, aby zmrzačeným mohl poté jako dobroděj nabídnout oslintané lízátko a na trůn dosadit svého Heroda, poslušného vazala. Uloupil nejednu placatou zemi, má chuť však na celou, tu kulatou. A ani ta mu nestačí. Vzhůru na Měsíc! Jen kdyby to šlo a ovce se naučily žrát měsíční prach.

Jak proti takovému nepříteli vystřelujícího zpod roucha beránčího smrt a zkázu?

Odhalit ho. Sundat z něj roucho beránčí, aby byl vidět jeho pravý kožich vlčí a zuby vhodné nikoliv pro žvýkání trávy, ale k trhání masa uzpůsobené. Nepřítel je všude tam, kde se pěstuje nepřátelství, uvalují sankce, či nejrůznější „mise“, jako by Země patřila jen jemu. Rozdmychává staré spory a vyrábí nové. Drancuje Zemi. Nesklání se před zázrakem lidského života, ale vyžaduje, aby se člověk skláněl před ním. Naším nepřítelem není žádný člověk, žádný národ, žádný stát. Náš nepřítel nezahynul se smrtí Hitlera či Saddáma. Předchází nás v dějinách i následuje po nás. Jako mrchožrout hoduje na hekatombách padlých, pořádá parádemarše nad tou hostinou milionů mrtvých a už se těší na příští. Nástrojům svým namluví, že se mohou schovat v krytu a pak je nechá padnout jejich zbraní. Krutý je stejně k dobrým jako k zlým. Jeho nepřítelem je druh homo sapiens, a tak rozeštvává člověka proti člověku, národ proti národu až ke konečnému řešení otázky člověčí.

A tak dnes jemu navzdory dělejme to, co každý máme ve své moci:

  • Tam, kde hlásá nepřátelství k Rusku a Číně, hlásejme přátelství k lidu Ruska a Číny.
  • Tam, kde vyžaduje zvýšené výdaje na smrtonosné zbraně, žádejme jejich snížení.
  • Tam, kde usiluje o vysílání našich chlapců a dívek do válek a konfliktů po celé Zemi, žádejme, aby chránili především životy svých bližních a zůstali povinně doma.
  • Tam, kde nařizuje sankce, žádejme svobodný a volný obchod.
  • Tam, kde se pyšní svým bohatstvím, podívejme se na chudé, po kterých šlape.
  • Tam, kde vychvaluje svojí spravedlnost, pohlédněme na její oběti.
  • Tam, kde vychvaluje svojí svobodu, zhlédněme na jeho otroky.

Nebudeme-li bojovat proti tomuto společnému nepříteli, dříve nebo později nás všechny zahubí. V tomto boji budou mnozí zavražděni, ale nestanou se vrahy. Nepřítel použije všechny zbraně od nactiutrhání, přes věznění až po vraždu. M. L. King a Mahátma Gándhí by mohli vyprávět. Leč člověku hodnému toho jména je lépe být okradeným než zlodějem, obětí než vrahem nevinných.

Všichni přece na vlastní oči vidíme, že moc tohoto světa patří psychopatům, zločincům a hromadným vrahům. Přestaňme jim naslouchat a sloužit. Kdo chce sloužit, ať slouží druhým lidem, a to nikoliv nenávisti, nepřátelství, zabíjení a mamonu. Hrdina obětuje svůj život, aby zachránil život cizí. Hrdinou není, ale naopak vrahem je ten, který obětuje cizí život pro ten svůj. Hledejme tedy dobro, prosperitu a spravedlnost pro všechny a štěstí dostaneme nádavkem. Naopak, neuděláme-li to, zůstaneme v chudobě, nespravedlnosti a neštěstí. Právem.

Ostatně soudím, že je nejvyšší čas vystoupit z NATO.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
21. 8. 2019 18:43

Co to proboha mele o Stalinově diktatuře? Jak ho zase může porovnávat s Hitlerem. Nebo ruského prezidenta s tím americkým. To může jen člověk, s prominutím, bez mozku. Ono čeho je moc, toho je příliš.
Tak si příště prostě sedneme, složíme ruce a pokorně půjdeme do plynových komor, ne? Mele páté přes deváté.

Bety
Bety
22. 8. 2019 9:01

Ten článek – odhlédneme-li od Stalina – není tak špatný. Ale pravdou je, že povinná úlitba (Stalin, diktatura, totalita) staví Stalinovu éru do stejné řady s tím, co autor kritizuje, ačkoli to byl úspěšný pokus vymanit se právě z těch sra.ek, které má autor v celém článku na mysli. Proč se nezamyslí nad tím, proč je právě tato doba neustále na tapetě, proč je šmahem odmítána bez sebemenšího pokusu pozastavit se nad tím, čeho se ve skutečnosti dosáhlo? Proč ji má v hubě každý, který bez váhání schvaluje praktiky, které se nám doopravdy hnusí? Jen tak na doplnění – počet… Číst vice »

PPK
PPK
22. 8. 2019 9:42

Poznámka pí.Ireny je sice sakra přísná, ale imho oprávněná. Co je vlastně diktatura? Wikipedie například říká, že to je „… autoritativní (nedemokratická) forma vlády, ve které je politická moc držena diktátorem nebo politickou skupinou“. Jenže, přijmeme-li bez podmínek tuto (podle mne) hloupě vágní definici, pak lze logicky i prohlásit: Jakákoliv vláda, natož vláda koaliční, je nutně diktaturou, protože už tehdy je stát řízen lidskou politickou skupinou. Skupinou premiéra a jeho ministrů. A logicky – je také jedno, že ministrů z jakýchkoliv partají. Puntičkářsky totiž, právě podle Wiki už to diktatura je. Takže, máme tu i my v ČR dnes co?… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
22. 8. 2019 9:54

Paní Betty- odhady ohnivého pekla v Drážďanech (Brémy, Kolín n. R. a mnohé další nebyly moc lepší) se šplhají někde až k 125 tis přímo usmrcených, v případě bombardování Tokia 1945 pak až k 145 tis. ihned mrtvých. Asi nemusím moc popisovat u“pouze raněných“ s těžkými popáleninami, jejich další trápení -pokud vůbec ty hrůzy přežili a neumřeli skoro ihned – např. na související infekce, selhání orgánů. Ale poté co jsme zde řešili US vybombardování bývalé Fr. Indočíny- zbytky i těch „laskavějších“ nežli napalm náplní – např. defoliantů – prý budou zabíjet ještě dlouho, příp. poctivé britské koncentráky v Africe či… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
22. 8. 2019 10:11

http://www.hp19.cz/index.php?file=ptrd Dnes je to např. „PTŘS Kornet“- z té třídy „pro blbce. Jsou i s mnohem větším dostřelem. Vševojsková organizace v menších dobře spolupracujících jednotkách efektivně využívajících drony a znalosti terénu je proto základem. Ani menší státy s členitým terénem proto nejsou bez šance u kratší obrany disponují-li skutečnou (třebas menší) armádou a mají-li vojáci podporu obyvatel. Větší země na to ovšem reagují jak barelovkami či termobarickými (vakuovými) náplněmi pum, raket i dělostřeleckých (dnes už i minometných) granátů (min), tak kazetovou municí obecně a salvovými raketomety zvláště. Je ovšem potom zřejmé, že již pak existují jen „cíle a cílové oblasti“,… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
22. 8. 2019 10:17

Řada zajímavostí obecně, ale i technika, boje nejen II. sv. v.,
http://www.battlefield.ru/

racek
racek
22. 8. 2019 20:53

Hmm, dobrá stránka, p. Martine, Sbírám je. Zkusil jste už paměti Borise Čertoka? Rakety a lidé? Čte se to jak detektivka …