Za pravdivá slova vám zavřou hubu

Začátek podzimního zasedání Nejvyšší rady, které bylo posledním před předčasnými volbami (a které poslanci nazvali „historickým“), byl poznamenán skandálem. Na zasedání, kde téměř všichni poslanci ve svých vystoupeních mluvili „o ruském vpádu“, mluvčí ukrajinského parlamentu Alexandr Turčinov hrubě přerušil vystoupení poslankyně za Stranu regionů Jeleny Bondarenko, která si dovolila kriticky se vyjádřit k událostem na Donbase.

Vzhledem k tomu, že v blízké době může rada odsouhlasit takzvaný lustrační zákon (který umožní zakázat „Janukovičovým spolupracovníkům“ vykonávání profese), bude mít současná vláda ještě další nástroj pro potlačování těch, kdo nesouhlasí s „generální linií“.

„Zapomínáte, že nevině zabitých jsou tisíce. Civilisté na Donbasu zemřeli v důsledku ATO“, řekla Bondarenko a poprosila uctít minutou ticha jejich památku. I když sál začal hlučet, část kolegů poslankyni podpořila a zvedli se ze svých míst.

„Vláda, která teď vládne, dělí lidi na Ukrajince a Neukrajince, pokračovala poslankyně. Vláda, která posílá armádu bombardovat civilní města, je zločinná! Vláda, která bere dětem právo učit se…“

Zde vysvětlíme, že Ukrajinské ministerstvo školství a vědy prohlásilo, že začátek školního roku na školách v Donbasu, které se nacházejí na územích kontrolovaných domobranou, je nezákonný a varovalo učitele těchto škol, že pokud se dostaví do práce „bude to pro ně mít právní následky“.

V okamžiku, kdy Bondarenko zmínila tento fakt, přerušil Alexandr Turčinov její řeč uprostřed slova tak, že jí vypnul mikrofon. „Ukončete tu provokaci a ruskou agitaci! Sedněte si na své místo!“ – podrážděně reagoval bývalý výkonný zástupce prezidenta. Když Bondarenko odešla z tribuny, Turčinov pokračoval: „Ukrajinská armáda brání Ukrajinu, i vás brání! Měla byste padnout na kolena před ukrajinskou armádou!“

Poslanec Oleg Ljaško zašel ještě dál. Vzal si slovo a řekl: „Jsou zde lidé, kteří si říkají poslanci, a přitom zde pracují pro nepřítele“. Požadoval „…přijmout právní rozhodnutí o odebrání mandátu těm, kdo pracují pro nepřítele“.

„Pojďte nazývat věci svými jmény: Ukrajina se nachází ve válce, a každý, kdo podporuje agresora, je zrádce a zrádce se musí zodpovídat podle zákonů válečného stavu, zrádce nemůže být poslancem“, rozpaloval se Ljaško. „Zrádce musí být zastřelen na frontě!“

Své vystoupení přeplněné úvahami o „agresi Ruska“ a „třetí světové válce“ zakončil Ljaško provoláním: „Sláva Ukrajině!“ O náladě v Radě se dá soudit podle skutečnosti, že na rozdíl od Bondarenko, kterou přerušili v půlce slova, se vůdci nacionalistické strany Olegu Tjagniboku dostalo navýšení jeho času pro vystoupení.

Rozhovor novin „Vzgljad“ s poslankyní Jelenou Bondarenko

Vzgljad: Jeleno Anatolijevno, jaké jste měla pocity v okamžiku, kdy vás tlupa mužů ponižovala a požadovala, abyste padla na kolena?

Jelena Bondarenko: To je v podstatě obvyklý stav panující vůči opozičnímu politikovi zde na Ukrajině. Více mně potěšilo něco jiného, když jsem se otočila a podívala se mluvčímu do očí, uviděla jsem, že se mně šíleně bojí, dokonce se mu třásly rty. Musel se napít vody, aby se uklidnil.

Byl vůbec Turčinov podle jednacího řádu oprávněn přerušit vystoupení poslance Rady?

Ne. Ani podle řádu, ani podle svědomí na to neměl právo. Když navíc porovnáme to, co říkali po mně ostatní poslanci, tak to vůbec spadá pod trestní paragraf Ukrajinského trestního zákoníku za vyvolávání rozbrojů a nenávisti. Tyto poslance z nějakého důvodu nikdo nepřerušoval. Z toho je vidět, že nejenom mluvit, ale i porušovat zákon může kdokoliv, kdo patří k vládní garnituře a jakoukoliv opozici i za pravdivá slova umlčují.

Ukrajinské zpravodajské kanály nazvaly vaše vystoupení „provokací“. To znamená, že vlastně upírají opozičním poslancům vyjadřovat své názory? Takže poslanec ze své vůle takto mluvit nesmí?

Podívejte se na situaci na Ukrajině! Novináři se patologicky bojí říci něco, co by se nemuselo líbit nové vládě. Oni nejspíše všechno chápou a situaci hodnotí střízlivě, ale napsat to nesmějí. Budou psát přesně to, co od nich vyžaduje vláda, protože novináři se na Ukrajině o svůj život, bezpečnost a zdraví velice bojí.

Proběhla informace, že ve čtvrtek batalióny „Ajdar“, „Azov“ a „Dněpr“ chtějí přijít do administrativy Porošenka se svými požadavky. Znamená to podle vašeho názoru, že situace začíná být horká, že v podstatě narůstá anarchie v dobrovolnických útvarech?

Nemohu potvrdit ani vyvrátit tyto informace. Nemám dostatečně důvěryhodné informace. Já mám možnost hovořit pouze s jednotlivci, takže si nemůžu udělat obecný obrázek. Ale pokud vycházím z toho, co je mi známo z osobního jednání s některými lidmi, mohu říci, že bojový duch u ukrajinských bataliónů poklesl, a to dokonce i v „soukromých batalionech“.

Důvod je jednoduchý – měli podstatné ztráty, a nejsou připraveni umírat. Začíná jim pomalu docházet, že vlastně bojují se svými bratry, se stejnými Ukrajinci, jako jsou oni sami.

Mnohé je možné omluvit nepochopením, ale to je nezbavuje odpovědnosti. Je pravděpodobné, že prohlédnutí bude velice hořké.

Proč, podle vás, Porošenko obviňuje Rusko z vpádu, a přitom odmítá vyhlásit válečný stav?

Odpověď na tuto otázku by velice zajímala i mě samotnou. Pokládám si jí denně. Mohu pouze předpokládat jaké má důvody, ale svůj názor na to mám. Pan Porošenko není v přijímání svých rozhodnutí samostatný. Je to politik, který poslouchá někoho z vnějšku, plní něčí pokyny.

Pan Porošenko chápe, že jakmile by byl vyhlášen válečný stav, tak nesplní svůj úkol. Jeho úkol spočívá v tom, aby maximálně zakonzervoval Ukrajinu jako nacionalistický stát, jako protiruský projekt.

Proto musí na vlně svého úspěchu zorganizovat parlamentní volby, které samozřejmě neproběhnou poctivě. V podmínkách vyhlášeného válečného stavu by to udělat nemohl.

Zdroj: http://politikus.ru/articles/28690-za-pravdivye-slova-zakroyut-rot.html

Překlad: Irena

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
3. 9. 2014 18:58

Haličania!Ide zima a toto vám pomôže navodiť tú správnu zimnú náladu.(bez plynu)
https://www.youtube.com/watch?v=g9kELUNz8PA

Morybundus
Morybundus
3. 9. 2014 19:55

Pravdu nechtějí umlčet jen na Ukrajině. V jedněch z nejnavštěvovanějších diskuzí, tj. v diskuzích pod články na Novinkách se v poslední době děje něco podivného. Začalo to zrušením zobrazování příspěvků s nejvyšším a nejnižším počtem souhlasných hlasů. I tak ale čtenář mohl lehce zpozorovat převládající názor diskutujících dle „plusů a mínusů“ – zelené a červené barvy. Obzvláště pod články na téma Ukrajina byl vox populi velmi důrazný a zcela opačného gardu, než oficiální „stranická linie“. Tu náhle „jako náhodou“ začínají diskuze být plné „červených“, tedy příspěvků s nesouhlasnými hlasy, přičemž tyto se objevují zpravidla na prvních místech, tedy okamžitě po… Číst vice »

Gregory
Gregory
3. 9. 2014 22:54

Odvážná to ženština, jen by mě zajímalo, kak dlouho bude přinejlepším dýchat nefiltrovaný vzduch, pokud bude vùbec dýchat ….

Béda
4. 9. 2014 4:26

http://www.zvedavec.org/vezkratce/8972/

Kolik bude stát Ukrajinu reversní dodávka plynu ze Slovenska

Slovensko: Slovensko zaručuje od 1. října dodávat Ukrajině 17,6 milionu m3 plynu denně, to je 6,4 miliardy ročně za cenu 370 dolarů za tisíc m3.

Ukrajina by tedy měla zaplatit Slovensku 2,4 miliardy dolarů ročně.

Zlaté oči!

A také se mi nedaří najít odpověď na otázku a to nebude Slovensku ten plyn chybět?

koloděj
koloděj
4. 9. 2014 6:27

Morybundus napsal Pravdu nechtějí umlčet jen na Ukrajině. V jedněch z nejnavštěvovanějších diskuzí, tj. v diskuzích pod články na Novinkách se v poslední době děje něco podivného. Začalo to zrušením zobrazování příspěvků s nejvyšším a nejnižším počtem souhlasných hlasů. I tak ale čtenář mohl lehce zpozorovat převládající názor diskutujících dle „plusů a mínusů“ – zelené a červené barvy. Obzvláště pod články na téma Ukrajina byl vox populi velmi důrazný a zcela opačného gardu, než oficiální „stranická linie“. Tu náhle „jako náhodou“ začínají diskuze být plné „červených“, tedy příspěvků s nesouhlasnými hlasy, přičemž tyto se objevují zpravidla na prvních místech, tedy… Číst vice »

peter.
4. 9. 2014 6:38

Béda napsal

http://www.zvedavec.org/vezkratce/8972/

Kolik bude stát Ukrajinu reversní dodávka plynu ze Slovenska

Slovensko: Slovensko zaručuje od 1. října dodávat Ukrajině 17,6 milionu m3 plynu denně, to je 6,4 miliardy ročně za cenu 370 dolarů za tisíc m3.

Ukrajina by tedy měla zaplatit Slovensku 2,4 miliardy dolarů ročně.

Zlaté oči!

A také se mi nedaří najít odpověď na otázku a to nebude Slovensku ten plyn chybět?

Béda
Ten plyn nepatrí SR.Je to plyn,ktorý je prebytkový,tj.taký ktorý štáty EU nespotrebujú ale zaplatiť ho Rusku musia.Slovensku patrí len tá rúra.

Sio
Sio
4. 9. 2014 8:07

peter. napsal
Béda
Ten plyn nepatrí SR.Je to plyn,ktorý je prebytkový,tj.taký ktorý štáty EU nespotrebujú ale zaplatiť ho Rusku musia.Slovensku patrí len tá rúra.

Ona ta roura je obousměrná? Nebo se počítá s tím, že když se zastaví dodávky z východu přes Ukrajinu, tak EU bude mít stále ještě přebytky a bude je posílat naopak na západ na Ukrajinu? Něco mi tu logicky nesedí. Cena mi taky připadá nižší, než ta, co platí Rusku EU. Kdo to zadotuje a jak dlouho to může fungovat? Spousta otázek …

Béda
4. 9. 2014 8:23

Sio,

tržní cena by logicky musela být vyšší než ta kterou platí EU Rusku. Musela by to být cena nákupní + cena za prodloužený tranzit + zisková marže. Nikdo v zadlužené EU přece nenakupuje plyn, ab na tom prodělal (ostatně většinou zadlužené státy jedou na bankovní půjčku- a půjčka = taky úrok).

Otázka taky je, jak může mít EU přebytky plynu, když je zde hrozba, že skrze Ukrajinu plyn nebude proudit, skrze obstrukce Kyjeva, krádeže plynu Kyjevem, nesplácení dodávek plynu, nenaplněnost podzemních zásobníků, potenciálně sabotáže, kterou vyhrožovali kyjevští „demokraté“ etc.

peter.
4. 9. 2014 8:44

Sio napsal
Ona ta roura je obousměrná? Nebo se počítá s tím, že když se zastaví dodávky z východu přes Ukrajinu, tak EU bude mít stále ještě přebytky a bude je posílat naopak na západ na Ukrajinu? Něco mi tu logicky nesedí. Cena mi taky připadá nižší, než ta, co platí Rusku EU. Kdo to zadotuje a jak dlouho to může fungovat? Spousta otázek …

http://www.noviny.sk/c/ekonomika/reverzny-tok-plynu-na-ukrajinu-uviedli-do-prevadzky
Cena pre Ukrajinu je 370 eur.Za koľko kúpili tento plyn predávajúce štáty EU neviem ale ide o ten plyn,ktorý už bol zaplatený a nespotreboval sa.

Béda
4. 9. 2014 8:51

peter,

znáte někoho, kdo prodává dál to, co koupil na půjčku bez přirážky? Nezvyšuje prodloužený tranzit cenu plynu? Jak mohou prodávat plyn za nákupku, když je zde ještě mezitranzit? Kdo, proč a z čeho zaplatí rozdíl? Kdo pomůžeSlovákům, když jim bude chybět plyn? Rusko prý začalo zvažovat reakci ne přeprodeje ruského plynu koncovými uživateli. Myslím, že to mají nějak ošetřeno v dodavatelských smlouvách. Konečně, není tento politický přeprodej za „dumpingovou“ cenu poškozením ruských obchodních zájmů?

Béda
4. 9. 2014 8:54
peter.
4. 9. 2014 9:06

Béda napsal

peter,

znáte někoho, kdo prodává dál to, co koupil na půjčku bez přirážky? Nezvyšuje prodloužený tranzit cenu plynu? Jak mohou prodávat plyn za nákupku, když je zde ještě mezitranzit? Kdo, proč a z čeho zaplatí rozdíl? Kdo pomůžeSlovákům, když jim bude chybět plyn? Rusko prý začalo zvažovat reakci ne přeprodeje ruského plynu koncovými uživateli. Myslím, že to mají nějak ošetřeno v dodavatelských smlouvách. Konečně, není tento politický přeprodej za „dumpingovou“ cenu poškozením ruských obchodních zájmů?

Samozrejme,že zvyšuje.Ale čo s plynom,ktorý zaplatíte a nespotrebujete?Niekedy je výhodnejšie predať ho hoci aj lacnejšie,najmä ak tým môžete nasrať Rusov.
http://www.extraplus.sk/2514/druhy-front-proti-rusku

Béda
4. 9. 2014 9:09

Peter,

myslím si, že tato logika neobstojí, obzvlášť když se všichni přímou třesou hrůzou z toho, že plynu může být v zimě kvůli konliktu na Ukrajině nedostatek. Pak by velice pravděpodobný nedostatek vyhnal jeho cenu do stratosféry. Pravděpodobnost, že ho bude dostatek anebo dokonce nadbytek je dost otřesena. O nadbytku by se dalo mluvit pouze v případě, kdyb země, které jej posílají reversem měly dodávky plynu na 100% pokryty zásobami rezerv.

fajt
4. 9. 2014 10:27
peter.
4. 9. 2014 10:27

Bedo
Rusi predávajú plyn podľa pravidla-Zaplať a ber.Kontrakty s odberateľmi sa robia na dlhšie časové obdobie a na presne stanovené množstvo.Odberateľ musí zaplatiť za zakontrahované množstvo plynu a nie za skutočne odobraté množstvo.Nikto na svete nedokáže presne odhadnúť,koľko plynu za stanovené obdobie spotrebuje,lebo to ovplyvňujú rôzne faktory napr.počasie.Takto vzniknú prebytky,ktoré sú už zaplatené a práve o tie pri reveze plynu na Ukrajinu ide.

peter.
4. 9. 2014 11:39

Holland mi nie je bohvie ako sympatický,ale ak naozaj pozastaví dodávky vrtulníkových lodí „Mistrál“do Ruska,potom to nemožno nazvať inak, ako kardinálna do neba volajúca blbosť. Predseda kolégia výboru pre vonkajšiu a obrannú politiku RF Sergej Karaganov k tomu povedal toto: Rusko nijak zvlášť tieto Mistrály nepotrebuje.Zákazka na ne bola politickým gestom dobrej vôle, ktoré malo utužiť dobré vzťahy medzi Francúzskom a RF.To za prvé. Za druhé.To čo urobil Hollande je,že na dva mesiace oddialil situáciu.Ale v priebehu 2-4 mesiacov ani nijaká dodávka nemôže byť.Je to od neho iba manéver,aby vyhovel tlaku vlastných spojencov. A za tetie,Francúzsko si musí byť vedomé,že… Číst vice »

peter.
4. 9. 2014 12:40

peter. napsal http://www.noviny.sk/c/ekonomika/reverzny-tok-plynu-na-ukrajinu-uviedli-do-prevadzky Cena pre Ukrajinu je 370 eur.Za koľko kúpili tento plyn predávajúce štáty EU neviem ale ide o ten plyn,ktorý už bol zaplatený a nespotreboval sa. Sio Samozrejme,že sa jedná o krátkodobé opatrenie,ktoré môže skončiť hneď ako Gazprom prijme účinné opatrenie aby takémuto obchodovaniu zamedzil.Reverz bude musieť byť ukončený aj v prípade,že Ukrajina začne kradnúť plyn určený pre iné štáty(čo je podľa mňa viac ako isté)a Rusko bude musieť dodávky plynu odstaviť.Ukrajina dlhuje za plyn Rusku 5,3 mld.dolárov,z toho suma 3 mld.je tá,ktorú RF požičala v januári t.r.ešte Janukovičovej vláde,aby mohla zaplatiť vtedy dlžnú čiastku za plyn.O týchto… Číst vice »

fajt
4. 9. 2014 19:24

EU si nepřeje plné znění rozhovoru mezi Putinem a Barossem, o kterém Barosso vykládá jako o výhružném ze strany Putina – tenhle zkorumpovanej portugalec se v Kremlu už asi neobjeví. ..)