Zamrzlý úsměv

Wiki3 Můj úšklebek ze sedmdesátých let pomalu tuhnul, mrznul a stával se šklebem spíš vnitřním. Co ještě chci vidět? Novorozence zmrzačené dioxiny ve Vietnamu, děti zmrzačené v Iráku zchudlým uranem, tisíce dětí v Jemenu umírající hladem, likvidaci přebytků potravin v naší EU?


Za slunečného letního rána, v pohodlí ateliéru č. 3 projektového ústavu v Ústí nad Labem, jsem zvolna usrkával ranní kafe a prohlížel si Rudé Právo. Bylo několik let po srpnu 68 a následné husákovské normalizaci. Mírně jsem se uškleboval nad nářkem brežněvovských pisálků chrlících oheň a síru na americké agresory ve Vietnamu a jejich používání napalmu a Agentu Orange. Zdálo se mi celkem vtipné zbavit se zelného porostu ve válečných zónách a tak vidět na vlastní oči, kdo se tam plazí pod holými větvemi. Článek pokračoval ujištěním, že nám v Československé republice nic takového nehrozí a nebude, protože tvoříme pevnou hráz socialismu. A abychom neměli pochyby, je Sovětský Svaz ochoten rozmístit rakety SS-20 k nám na Brdy. Přál jsem si tehdy, aby se rakety jmenovaly jinak. Pro mne je jakákoliv zkratka SS spojena s SS. Nebylo to sice nikdy jasně řečeno, ale zdálo se zřejmé, že zmíněné rakety budou mít nukleární hlavice.

Později večer, kdy ztichl ruch domácnosti a dva cvrčkové byli v posteli, pravila moje žena: “To už by snad byl lepší i ten kapitalismus než ty atomové bomby.“ Netušila, a ani já ne, že budeme mít vbrzku obojí. Rovněž jsem tehdy netušil, že budu mít možnost na internetu sledovat rozhovory Chomskeho, Kleinové, Hitchinse, Varoufakise…

Netušil jsem, že navštívím “Vražedná pole“ a budu stát před stromem smrti, o který Pol Potovi zabijáci tříštili hlavy dětí, protože kulek bylo málo. Ale zejména jsem netušil, že uvidím video, které díky občanskému odhodlání bez ohledu na osobní bezpečnost poskytl Chelsea Manning, a které, díky občanskému odhodlání a bez ohledu na osobní bezpečnost, uveřejnil Julius Assange v rámci Wikileaks. Jde o pohled na naše nové války, vraždy novinářů, vraždy záchránců raněných, podporu genocidám, vraždění drony.

Můj úšklebek ze sedmdesátých let pomalu tuhnul, mrznul a stával se šklebem spíš vnitřním. Co ještě chci vidět? Novorozence zmrzačené dioxiny ve Vietnamu, děti zmrzačené v Iráku zchudlým uranem, tisíce dětí v Jemenu umírající hladem, likvidaci přebytků potravin v naší EU?

Zatímco Manning(ová) je buzerována po dlouhodobém vězení (ZDE a ZDE) a Assange trpí v azylu za neustálých obav z deportace do USA.

Nemohu přát veselé vánoce, mohu jen říci DĚKUJI všem bývalým, současným i budoucím politickým vězňům za jejich oběti.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Honza999
Honza999
26. 12. 2018 9:42

Podle Vojenského historického ústavu Praha se rakety SS-20 na území ČSSR nikdy nenacházely – vzhledem k jejich doletu byly schopny zasáhbout celé území Evropy i z odpalovacích stanovišť v SSSR a proto jejich dislokace mimo území SSSR byla zbytečná, už i vzledem k tomu, že by takovéto jejich rozmístění ohrožovalo stupeň utajení jejich vlastností.
To za prvé…
A za druhé, to označení SS-20 byl kód používaný západem, v rámci Varšavské smlouvy raketa nesla označení RSD-10 Pionýr. Takže pochybuji o tom, že by autor v Rudém právu něco o rozmisťování raket SS-20 na našem území mohl někdy něco číst.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
26. 12. 2018 10:09

Až bude opět jiná „Ho-či Minova cesta“ někde „strategicky ohrožovat Americkou armádu“ a naši „zaoceánští civilizační bratři“ na ni opět vysypou nějaké to své svinstvo, soudružku Danu a spol. opět někteří přátelsky poplácají po zádech… Alespoň díky její „strategické info“ nyní víme, proč bylo nutno bombardovat Vietnam, ale i Laos, Kambodžu, Libyi, Afghánistán, Írák, Sýrii… snad jsem „na nikoho“ nezapomněl… Holt není nad „hodnotné informace“… http://outsidermedia.cz/soudruh-si-urazky-neodpousti/?show=comments Dokud se tam a všude kde vyvezli svou „svobodu“ budou trápit lidé, rodit mrzáci, umírat na minách či jinak, nelze toto šílenství „nevinných válek“ jen tak odpouštět. Jakékoliv odpuštění by nemělo být konzumním odpustkem.… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
26. 12. 2018 10:38

Pár odkazů Honzovi999 http://fortifikace.cz/vznik-a-organizace-raketoveho-vojska-csla/ http://www.fortifikace.net/soubory/studie_takticke_jaderne_prostredky_csla.pdf https://forum.valka.cz/topic/view/14558/SOV-9K76-Temp-S-kod-NATO-SS-12-22-Scaleboard http://www.historie.hranet.cz/pdf/temp2008.pdf Od té doby nejsilnější zbraní byla OKA-9k714 Šlo o předchůdce dnešního Iskanderu s doletem cca 500 km. Bojová část 311tdb byla se svými 4 odpalovacími zařízeními a 4 přepravníky umístěna ve vojenské posádce v Jistebnicích. SSSR tehdy dle „Dohody o raketách středního a kratšího doletu“ (té z níž nyní USA oznámily odchod) tyto střely- raketové komplexy (NATO kód „SS-23 Spider“) zlikvidoval, zůstaly pak ještě kratší dobu ve výzbroji několika jednotek států VS. U nás byla ta v Jistebnicích jediná. Číst o SS- 20 autor mohl klidně, a jako bývalý politický vězeň ví o… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
26. 12. 2018 10:57

pokračování: V tom případě půjde o EXISTENCIÁLNÍ ohrožení RF a ta tedy nejspíše všechny základny či sklady s podobnými zbraněmi zničí. Buď použitím pozemních hyperzvukových raket (např. Zirkon) z RF, nebo z vesmíru. Z mezinárodního „práva“ udělaly USA trhací kalendář, takže RF se v případě bezprostředního ohrožení nenechá nikým vydírat a NIKOHO se nebude ptát nebo na něco čekat. NIKOHO a NA NIC. Zlikvidování těchto základen NATO nemůže nijak zabránit. Může následně jen zahájit III. sv. válku – číslo je ale bezpředmětné, neb by nepochybně šlo o válku poslední. Jak upozorňují skuteční vojenští analytici, po vyzbrojení RF prostředky typu „Kinžál“… Číst vice »

Honza999
Honza999
26. 12. 2018 11:05

Mám pocit, že můj příspěvek se týkal něčeho jiného – za prvé otázky zda SS-20 se na našem území nacházely a za druhé toho, zda by o nich Rudé právo psalo a zrovna při tom použilo ZÁPADNÍ kódové označení.

Bety
Bety
26. 12. 2018 14:15

Myslím, že po vítězném nástupu kapitalismu v Čechách zamrzl ten pohrdavý
úsměv leckomu a jak se s nástupem internetu prohlubovaly naše informace
neobratný způsob komunistického ideologického boje pozbyl veškerou důležitost.
Blbé je, že ten druhý, propracovaný ideologický boj nás může nejen rozmrazit,
ale spálit dočista na uhel.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
26. 12. 2018 16:55

„Slibuji, že budu vojákem statečným a ukázněným, že budu důsledně a iniciativně plnit ustanovení vojenských řádů, rozkazy velitelů a zachovávat vojenské tajemství. Svědomitě se budu učit ovládat vojenskou techniku a zbraně, svěřené mi pracujícím lidem a připravovat se na boj, abych mohl na rozkaz prezidenta a vlády Československé socialistické republiky co nejlépe bránit svou vlast a její socialistický řád proti každému nepříteli. Pro obranu socialismu jsem vždy připraven stát pevně v řadách ozbrojených sil Československé socialistické republiky po boku Sovětské armády i armád ostatních socialistických zemí v boji proti jeho nepřátelům a nasadit i svůj život k dosažení vítězství. Tak… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
28. 12. 2018 0:19

BOTIČKY OD DIORA jsou spíše na samostatný článek. Ale zažil jsem obě varianty přísahy, nejdřív ta první. Poplachy na vojně byly pochopitelně cvičné, pochopitelně v noci a pochopitelně se tušily předem. Ale zažil jsem výjimku, kdy ani jedno nebylo jisté. Stavěl jsem s nováčky anténní soustavy na tzv. stálé radiové stanici , což byl vojenský pozemek, jen trochu lépe oplocený, jinak s původním vzhledem selského stavení, kde dokonce byly i králíci soudruha majora, ovšem hlavním účelem bylo vedení radiového provozu a výcvik. Jednou jsem stál vedle službu konajícího radisty a tehdy proběhl následující telefonát. -Ty vole, ozvi se , proxxxal… Číst vice »

LiL
LiL
30. 12. 2018 1:54

Evropa je donucena spolupracovat na systému lokálních válek, a jako dar je nabízen křehký mír. Tu a tam se jako zdvíhající se prst, rozpoutá válka co nejblíže velkým mocnostem ,, bývalá Jugoslávie, Ukrajina,, Pokud někoho zajímá lidskost, tak na to zapomeňte. Když se ptali na dětské oběti Madeleine Albright, odpověď zněla,že za ten mír to stálo. Války se nevedou v zájmu mas,ale jako prostředek ke změnám životního stylu – v tom širším slova smyslu.

abx
abx
30. 12. 2018 17:52

LiL napsal Když se ptali na dětské oběti Madeleine Albright, odpověď zněla,že za ten mír to stálo. balkanska masiarka mala pravdepodobne na mysli nieco ine, co blizsie nespecifikovala. mozno hovorila o vyvoze irackej ropy a ziskoch z nej Otázka We have heard that a half million children have died. I mean, that’s more children than died in Hiroshima. And, you know, is the price worth it? * Je pro Vás přijatelné 500 000 mrtvých děti ( Okupace a sankce Iráku) Myslím, že je to více mrtvých než v Hirošimě. Madeleine Albright: „500,000 Dead Iraqi Children Was Worth It“ * Madeleine… Číst vice »