Západní média: Rusko vyhrálo bez jediného výstřelu

Ve světě jsou uváděna tato reálná fakta:

Bylo vypuštěno 103 raket. Trump slíbil, že budou „nové a chytré“, jenomže přiletěly především obstarožní Tomahawky. Při letu na strategicky důležité cíle je vesměs sundaly také postarší systémy PVO Sýrie, vyrobené právě pro boj s Tomahawky ještě v Sovětském svazu. Britové vypustili 8 raket Scalp a podle hrdého hlášení BBC byla každá dlouhá 5 metrů. Jsou jaksi novější, vyrobené před dvaceti lety. Nepochopitelní jsou Francouzi. Vedení země tvrdí, že vypustilo 8 Scalpů, 3 ze stíhaček a 5 z lodí. Avšak ruské vojenské síly cynicky oznamují, že žádné francouzské stíhačky Raffale na obloze nebyly přítomny. Možná chtěli francouzští spojenci jen potvrdit kolektivního ducha.

Ztráta: Nejúspěšněji proběhl útok na nevyužívané budovy v provinciích Damašek a Homs, tam se totiž raketám a řízeným leteckým bombám podařilo doletět až k zemi. Útok byl nenadálý, což vehementně zdůrazňují američtí oficiální představitelé a Rusko nebylo předem upozorněno.

Takže si to shrňme:

 • O život nepřišel ani jeden civilista;
 • ani jeden voják Syrské arabské armády nepadl;
 • nebylo zničeno ani jedno letadlo nebo vrtulník Syrské arabské armády;
 • nedošlo ani k jednomu, byť nahodilému letu do zóny ruských systémů PVO;
 • ani jedno letiště užívané syrskou armádou neutrpělo škodu;
 • ze 103 raket se jich 71 ztratilo.

Efekt akce byl menší než efekt útoku na leteckou základnu Šajrát v loňském roce. Tehdy 5 Tomahawků zničilo několik letadel, rozjezdové dráhy, na několik hodin vyřadilo z provozu letištní plochu a zabilo několik Syřanů.

Nedlouho po posledním náletu se dostavila skupina OPCW. Hlavní bitva přišla až po útoku a pochopitelně se to v naší podivné době stalo prostřednictvím médií. Británie vzplanula kolem otázky, jak chápat situaci. Trump, Mayová a Macron trvají na tom, že šlo o silný a prověřený trestní útok. Prý bylo dosaženo cíle a možnosti Asada, toho chechtajícího se monstra, k použití chemických zbraní byly zmenšeny. Pokud by si zase něco začal, potom opět přikvačí drtivá odplata, bez ohledu na všechny námitky Ruska, vždyť doba na jednání je pryč.

Tisk západních zemí příliš na rozsah a ničivost trestu nevěří. Huffington Post s hořkostí konstatuje, že:

 1. Ohlášeným cílem Trumpa bylo ukončit vražedné jednání Asada a předvést jeho protektorům, Rusku a Íránu, pád. Nic z toho nenastalo.
 2. Všechny více či méně významné cíle, jak vojenské, tak administrativní, byly v době útoku pod ruským deštníkem, ke kterému se Trump neodvážil přiblížit.
 3. Asad s útoky neskončí a Rusko nebylo zastrašeno.

V redakčním komentáři Reuters Hlavní nebezpečí v Sýrii – Rusko se tvrdí, že:

 1. Asad už v téměř šestileté válce zvítězil a není ochoten odstupovat.
 2. Moskva už dříve varovala, že v případě ohrožení životů ruských vojáků bude sestřelovat nejen rakety, ale i jejich nosiče. To změnilo akci bezmezné spravedlnosti v cosi bezúčelného. Protože ani Rusko, ani USA nemají v úmyslu mezi sebou v Sýrii vést skutečnou bitvu. Navíc nemají zájem ani na tom, aby si navzájem předváděly stav svých nejnovějších raket a PVO. Proto se objevily ty věkovité produkty studené války z minulého tisíciletí.
 3. Akce nemá žádný konečný smysl. Ještě hůře. Nyní je jasné, že USA mohou k Sýrii stáhnout mnoho velkých a hrozných korábů a dokonce vyslat letadlovou loď. A zbavit se mnoha starých raket. Nebude to jen demonstrace síly, ale spíše „demonstrace nemožnosti demonstrace síly“. Rusko jako obvykle „předvádí mistrovskou třídu toho, jak se dosáhne maximálních výsledků omezenými silami“.

Takže Rusko dokonce zcela bez salvy  ze svých S-400 a Pancirů stanovilo efektivní rámec.

Tady nejde o nějakou ruskou státní propagandu, snažící se uchránit Kremlu tvář. Takto to vidí britská a americká autoritativní media. Jiná, také autoritativní media ze stejných zemí pravidelně oslavují a zpracovávají verzi Trumpa, Mayové a Macrona: Krvavý tyran dostal školení a bude-li třeba, můžeme to zopakovat atd.

Potvrzuje to smutný předpoklad, který jsme řekli před útokem. „V podstatě jediným hybatelem toho, co se stalo, je jakýsi vysoce výnosný investiční program (HYIP), z něhož se západní elita nedokáže vymanit. Navíc to vypadá, že žádné reálné výsledky  údajného potrestání nikdo nepotřebuje.  Zdá se, že by samotné západní vůdce uspokojil mocný úder ve virtuální přestřelce, potom by mohli přesvědčit své auditorium, že nepřítel utrpěl těžké ztráty.“

Podle různých odhadů bylo utraceno mezi sedmdesáti a stopadesáti miliony skutečných dolarů. Přitom všechny reálné mega útoky nikomu ve skutečném světě neublížily. A navíc – útok byl potřeba jen k tomu, aby ve virtuálním světě někdo přesvědčil své publikum o tom, že má přednostní volbu.

Následující generace západních vůdců již nemusí rozlišovat kde končí PR a začíná skutečná válka. To činí náš reálný svět stále méně bezpečný a stále znepokojivější.

Převzato z News.mail.ru

Překlad: Zajoch

0 0 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
koloděj
koloděj
15. 4. 2018 18:57

Irenko,
děkuji za překlady ( i ruské oči ) … snad jen drobnou připomínku ( k těm očím ) Brusel je TA Brusel, myslela-li jste Brusel přeneseně jako „komandant Jewropy“ :-) pak asi TEN Brusel.
Bru Sel prý znamená blátivá vesnice (či osada), vesnice na blatech. Zajímavá konotace s ruským „selo“.
K.

Irena
15. 4. 2018 19:54

Já vám samozřejmě děkuji za uznání, ale možná jste nemyslel tu Irenu, ale tu Zajocha?
I.

koloděj
koloděj
16. 4. 2018 21:02

Jeee .. vy dvě překladatelky se mi pletete … .. ano, uznání a doplnění patří Zajošce …

I pro vás mám poděkování, za podobně nekonečné překlady VVP …

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
17. 4. 2018 21:44

Сергей Кургинян. Большое интервью. Вечер с Владимиром Соловьевым от 16.04.18
https://www.youtube.com/watch?v=ZYz0e340l8w
Vynikající Kurgiňjan, idea a správná cesta pro RF…