Zaseto/sklizeno

Politici si se širokou veřejností zdatně sekundují ve vysvětlování, že současná vlna protiutečenecké hysterie není žádná hysterie, ale rozumné chování a projev zdravých instinktů. Opravdu? Není to spíš důsledek více než deseti let propagandy vytvářející souhlas s „válkou proti terorismu“, invazemi do Iráku a Afghánistánu a tajnými věznicemi a mučírnami CIA?

Od 11. září 2001 nás pořád někdo přesvědčuje, že muslimové jsou nebezpeční a že nás ohrožují. Ne ta či ona teroristická/povstalecká/kriminální skupina, ale prostě muslimové. Žádný div, že když se potom nějací muslimové – přitom muslim je asi tak široký pojem, jako křesťan – objeví na prahu Evropy, lidem se to v hlavě všechno spojí a poplachový maják začne řičet jako pominutý. Ale před čím varuje? Před realitou, nebo před naučeným – naprogramovaným (!) – stereotypem? Před muslimem ze Sýrie, nebo před muslimem z amerických pohádek o Ose zla?

Ale co jsem si zaseli, to teď sklízíme. Zatím to bolí jen ty druhé, ale to neznamená, že to tak bude navždy, protože strach a nenávist je jed, který dříve či později spolehlivě zahubí subjekt, nikoliv objekt.

Ono to ale platí i z druhé strany, která je ovšem svým způsobem vlastně také naše. Jak totiž vnímají Evropu lidé mimo ni, co o ní vědí? Oni ji – tedy nás – vnímají (a to nemám z vlastní hlavy, to jen cituji biskupa Malého, ale ani on není první, kdo to říká) skrze televizi. Jenže jakou Evropu v té televizi s jejími telenovelami vidí? Evropu mladých, krásných, úspěšných a bohatých, kteří se páří kdykoliv, kdekoliv a s kýmkoliv. Své chudé, nezaměstnané. nemocné a bezdomovce my do světa neukazejeme, neukazujeme poloviční úvazky, pracující chudobu a prekariát. Můžeme mít potom lidem zvenčí za zlé, že chtějí do té Evropy, kterou znají z televize a ve které je dost místa i peněz pro všechny?

Myslím to zcela vážně: co jsme seli, to teď sklízíme. My víme, že Evropa z televize je lež, protože tu žijeme, ale kdo tu nežije, ten snadno uvěří. Ta Evropa, kterou ukazujeme navenek, by se o uprchlíky postarat dokázala. Bohužel, ta Evropa, kterou skrýváme i sami před sebou, to nedokáže.

Snad se někomu podaří to těm lidem vysvětlit, že se nedokážeme (že nechceme, to i ti hloupější museli pochopit dávno sami) postarat o všechny. A někdo jiný snad dokáže pro změnu vysvětlit Evropanům, že přes všechny problémy jsou opravdu tak mocní a bohatí, že by mohli pomoci i druhým. Třeba tím, že jim umožní (nikoliv že je vyženou!) vrátit se domů, i kdyby to mělo znamenat přestat dělat mrtvého brouka a začít bojovat, ne hubou proti Rusku, ale mečem proti Islámskému státu.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
19. 9. 2015 6:30

1) od 11/9 v západní společnosti existuje a narůstá poičet lidí, kteří nevěřili a nevěří výkladu událostí podle konspirace americké vlády. 2) od napadení Afghánistánu existuje anarůstá v západní společnosti počet lidí kteří kriticky hodnotí a odporují politice USA a jejich západních vazalů vůči muslimskému příhraničí Evropy. 3) není pravdou, že na této politice máme svůj díl odpovědnosti. Nás obyvatel ČR se nikdo neptal ani na vstup do NATO, ani na podporu její politiky, žádná vládní strana při vstupu do NATO se nás neptala na podporu válčení, na vstup do války s kteroukoliv zemí. Bylo to O NÁS BEZ NÁS.… Číst vice »

niky
niky
19. 9. 2015 8:06

Tím, že přijímáme imigranty, je okrádáme o možnost překonat své vlastní problémy a získat tak cenné zkušenosti, které by jim umožnily získat vlastní prosperitu a vybudovat vlastní ráj na zemi. Tím, že přijdou do Evropy, se z nich Evropané nestanou. Nezískají naši kulturu a způsob myšlení, jelikož se jedná o dlouhodobý proces vývoje, trvající celé generace. Na konci cesty sice budou v bezpečí, ale pokud si ponechají svoji kulturu a tedy i své chyby z ní plynoucí, tak se Evropského snu nedočkají. Vzniknou tak dvě společnosti, jedna chudá, přesvědčená o své nadřazenosti a druhá bohatá s pocitem, že jí ta… Číst vice »

niky
niky
19. 9. 2015 8:07

Stejně tak, jak platí, že se před problémy nedá utéct a člověka budou následovat kamkoliv půjde, tak bude platit, že se jejich problémy přenesou do Evropy. A kam utečou pak? Může se pak stát, že vyjdou do ulic s přesvědčením, že si jen berou to, na co to mají nárok. V minulosti se to už párkrát stalo. Vzpomeňme na nepokoje na předměstí Paříže, v Marseille, v Londýně atd.. Každému teď už musí být jasné, že přijímání imigrantů řeší jen příznaky, nikoliv problém samotný. Pouze ho to odsouvá do budoucna a dává mu šanci se mnohonásobně zvětšit. Nic není 100% a… Číst vice »

niky
niky
19. 9. 2015 8:10

Často slyšíme, že máme povinnost pomoci. Kdy ale tato povinnost vzniká? Má se pomoci každému, kdo pomoc potřebuje? Pokud ano, tak pomůžete zloději vykrást banku, když s tím bude potřebovat pomoct? Pomůžete vrahovi zabít oběť, nebo oběti zachránit se? Pomůžete flákači vyhnout se důsledkům jeho chyb, aby se měl stejně dobře, jako ten, kdo se poctivě dřel? Myslím, že nikoliv. Můžeme tedy říci, že k pomoci nestačí jen to, že ji člověk potřebuje. Je třeba i zvažovat, zda si ji člověk zaslouží. Pomoc si zaslouží ten, kdo se do problému nedostane vlastní vinou. Ano, nelze stanovit jasné pravidlo pro určování,… Číst vice »

niky
niky
19. 9. 2015 8:11

Bojujete pouze za neziskové organizace! I když se nazývají neziskové organizace, tak se jedná o velmi ziskový sektor. Instituce, jako taková, sice nesmí generovat zisk, ale o lidech to už neplatí. Zřizovatel se zaměstná za štědrý plat, technické služby zajistí strýčkova firma za nadstandardní cenu. Vybral jsem jedno sdružení, věnující se začleňování imigrantů a prověřil jsem jeho výroční zprávy. První problém je, že nezveřejňují oficiální výsledky, tedy jsem musel vycházet z výročních správ na jejich stránkách. Za rok 2014 dostalo toto sdružení 8,1 milionu na dotacích, z toho šlo 6,3 milionu na mzdy (77 % příjmů) a 1,8 milionu na… Číst vice »

niky
niky
19. 9. 2015 8:13

Pro admina, můžete to zase smazat…. stejně jako mažou na Týdnu, Idnes a dalších. Prostě nehodící se názor!

Béda
19. 9. 2015 8:27

Velice zajímavý názor Bohouše: http://neviditelnypes.lidovky.cz/kez-by-stanovisko-vlady-0wd-/p_cirkus.aspx?c=A150918_223752_p_cirkus_nef#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=pes_neviditelny&utm_content=main

Teď ještě, co na to jeho pravá ruka Zavorálek a jeho řídící orgán Šapitó.

peter.
19. 9. 2015 8:27

Súhlasím,že treba pomôcť! Ale pomáhať treba tým ľuďom,,ktorí pomoc skutočne potrebujú a nie tým,čo si ju vynucujú a chcú len parazitovať na sociálnej politike Európy!Pomáhať ľuďom ktorí prichádzajú za vidinou lepšieho života na úkor svojej rodiny odmietam a odmietnuť by to mal každý,komu leží na srdci bezpečnosť a udržanie už aj tak biedneho životného štandardu väčšiny obyvateľov našich štátov!

Béda
19. 9. 2015 8:33

peter. napsal

Súhlasím,že treba pomôcť! Ale pomáhať treba tým ľuďom,,ktorí pomoc skutočne potrebujú a nie tým,čo si ju vynucujú a chcú len parazitovať na sociálnej politike Európy!Pomáhať ľuďom ktorí prichádzajú za vidinou lepšieho života na úkor svojej rodiny odmietam a odmietnuť by to mal každý,komu leží na srdci bezpečnosť a udržanie už aj tak biedneho životného štandardu väčšiny obyvateľov našich štátov!

Tak to byste jim křivdil. Oni jsou pouze předvoj – početné rodiny přijdou za svýma hlavama později a navýší tak původní počty ekonomických běženců o stovky procent. Islámská rodina drží spolu.

Béda
19. 9. 2015 8:35

Ještě mě napadla kacířská otázka. Jak je to v případě, že má islámský věčný host několik manželek a s nimi děti? Může si je přivést do Schengenu a zde s nimi spokojeně žít v bigamii?

jogín
jogín
19. 9. 2015 8:36

Takže ze článku plyne, že za napětí mezi imigranty a usedlíky může propaganda, hlavně televize. Kupodivu od nepaměti docházelo mezi sousedními kmeny nebo etniky k válkám, přestože televizi neměli. A neměli vůbec žádná media. Jenže ke konkurenci o libovolné zdroje řeší lidé válkou odjakživa, i v těch nejprimitivnějších společnostech. A to je taky důvod, proč mají všichni svou zem kterou brání a proč na vpády cizinců reagují násilím. Jde o vrozenou reakci, teritorialitu mají i zvířata. A sluníčkářský přístup vede jen k zániku původní populace.

Magnus Maximus
Magnus Maximus
19. 9. 2015 9:19

jogín napsal

Takže ze článku plyne, že za napětí mezi imigranty a usedlíky může propaganda, hlavně televize. Kupodivu od nepaměti docházelo mezi sousedními kmeny nebo etniky k válkám, přestože televizi neměli. A neměli vůbec žádná media. Jenže ke konkurenci o libovolné zdroje řeší lidé válkou odjakživa, i v těch nejprimitivnějších společnostech. A to je taky důvod, proč mají všichni svou zem kterou brání a proč na vpády cizinců reagují násilím.Jde o vrozenou reakci, teritorialitu mají i zvířata. A sluníčkářský přístup vede jen k zániku původní populace.

Výborně jogíne. Trefa do černého.

idiotronic
idiotronic
19. 9. 2015 10:02

Napadá mě: co jsou to vlastně ti sluníčkáři? Byli tu někdy v historii?
Byli to snad ti, kdož jásali před tou trojskou kobylou?

LF
LF
19. 9. 2015 11:10

Sluníčkářům by mnohem spíše příslušel název „pátá kolona“ a bylo by záhodno se jich včas zeptat Proč? a Zač?

merlin
merlin
19. 9. 2015 11:25

jogín napsal Takže ze článku plyne, že za napětí mezi imigranty a usedlíky může propaganda, hlavně televize. Kupodivu od nepaměti docházelo mezi sousedními kmeny nebo etniky k válkám, přestože televizi neměli. A neměli vůbec žádná media. Jenže ke konkurenci o libovolné zdroje řeší lidé válkou odjakživa, i v těch nejprimitivnějších společnostech. A to je taky důvod, proč mají všichni svou zem kterou brání a proč na vpády cizinců reagují násilím.Jde o vrozenou reakci, teritorialitu mají i zvířata. A sluníčkářský přístup vede jen k zániku původní populace. správně, je sucho, válka o zdroje by byla tak jak tak, protože je to… Číst vice »

Dana
Dana
19. 9. 2015 15:19

Pokud mohu analysovat vitaci cety v Mnichove, co immigranty srdecne vitaly, pak se povetsinou skladaly z humanistickych neziskovek, lidi, kteri jsou zapojeni do byznysu socialniho zaclenovani a jinych skupin, ktere ale maji spolecne to, ze jsou levicove zamerene. Nejvice se o plosne prijmuti bezencu angazuje marxismem smrncnuta strana Die Linke. . Medialni masaz tedy prichazi od evropskych socanu, media ukazuji zamerne prvni rady utecencu s detmi, nehlede na to, ze jich ani neni tretina. Liberalni, rozumej levicove zamerene televisni stanice jako americka CNN pak ukazuji naaranzovane fotky, zneuzivaji i lidskou tragedii mrtveho chlapecka k sve propagande. V dnesnim svete technologicke… Číst vice »

peter.
19. 9. 2015 15:27

Nakoniec sa ukáže,v záujme koho bol rozje…ý celý blízky východ a pozabíjaných milióny ľudí.Je to zlo,pred ktorým sa treba chrániť.Oni nás za ľudí aj tak nemajú.V ich očiach máme asi takú cenu ako osol.Dúfam,že Putin s tým zločincom zatočí.
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/6630-rusko-muze-do-syrie-poslat-bojove-jednotky-znepokojeny-netanyahu-nechce-stret-s-ruskem-a-smeruje-do-moskvy

peter.
19. 9. 2015 18:21
Sasin
Sasin
19. 9. 2015 19:06

No tak už věřím tomu, že spisovatel bude tlustý plešoun co fandí kopané a ví toho o světě opravdu úplně hodně, tak zase koketuje a neustále podsírá svoji lásku a pravdu ostatním a nedá pokoj dokud mu pravda a láska nerozrazí hlavu kládou. Čím to je? A jaký kámoš to byl, takový výmluvný, s potížemi demográce, která se dávno potratila, byl schopen se vždycky smířit. A stále ukazuje její první bobek, no pojďte se všichni podívat na to nadělení, už nám to kaká. Jak se to stalo, že člověk, který by okamžitě měl poznat a dovodit si nebezpečí, jeho základní… Číst vice »