Zaseto/sklizeno

Politici si se širokou veřejností zdatně sekundují ve vysvětlování, že současná vlna protiutečenecké hysterie není žádná hysterie, ale rozumné chování a projev zdravých instinktů. Opravdu? Není to spíš důsledek více než deseti let propagandy vytvářející souhlas s „válkou proti terorismu“, invazemi do Iráku a Afghánistánu a tajnými věznicemi a mučírnami CIA?

Od 11. září 2001 nás pořád někdo přesvědčuje, že muslimové jsou nebezpeční a že nás ohrožují. Ne ta či ona teroristická/povstalecká/kriminální skupina, ale prostě muslimové. Žádný div, že když se potom nějací muslimové – přitom muslim je asi tak široký pojem, jako křesťan – objeví na prahu Evropy, lidem se to v hlavě všechno spojí a poplachový maják začne řičet jako pominutý. Ale před čím varuje? Před realitou, nebo před naučeným – naprogramovaným (!) – stereotypem? Před muslimem ze Sýrie, nebo před muslimem z amerických pohádek o Ose zla?

Ale co jsem si zaseli, to teď sklízíme. Zatím to bolí jen ty druhé, ale to neznamená, že to tak bude navždy, protože strach a nenávist je jed, který dříve či později spolehlivě zahubí subjekt, nikoliv objekt.

Ono to ale platí i z druhé strany, která je ovšem svým způsobem vlastně také naše. Jak totiž vnímají Evropu lidé mimo ni, co o ní vědí? Oni ji – tedy nás – vnímají (a to nemám z vlastní hlavy, to jen cituji biskupa Malého, ale ani on není první, kdo to říká) skrze televizi. Jenže jakou Evropu v té televizi s jejími telenovelami vidí? Evropu mladých, krásných, úspěšných a bohatých, kteří se páří kdykoliv, kdekoliv a s kýmkoliv. Své chudé, nezaměstnané. nemocné a bezdomovce my do světa neukazejeme, neukazujeme poloviční úvazky, pracující chudobu a prekariát. Můžeme mít potom lidem zvenčí za zlé, že chtějí do té Evropy, kterou znají z televize a ve které je dost místa i peněz pro všechny?

Myslím to zcela vážně: co jsme seli, to teď sklízíme. My víme, že Evropa z televize je lež, protože tu žijeme, ale kdo tu nežije, ten snadno uvěří. Ta Evropa, kterou ukazujeme navenek, by se o uprchlíky postarat dokázala. Bohužel, ta Evropa, kterou skrýváme i sami před sebou, to nedokáže.

Snad se někomu podaří to těm lidem vysvětlit, že se nedokážeme (že nechceme, to i ti hloupější museli pochopit dávno sami) postarat o všechny. A někdo jiný snad dokáže pro změnu vysvětlit Evropanům, že přes všechny problémy jsou opravdu tak mocní a bohatí, že by mohli pomoci i druhým. Třeba tím, že jim umožní (nikoliv že je vyženou!) vrátit se domů, i kdyby to mělo znamenat přestat dělat mrtvého brouka a začít bojovat, ne hubou proti Rusku, ale mečem proti Islámskému státu.

Převzato z blogu Tribun

Přejít do diskuze k článku 27 komentářů