„Závan fašismu“ v izraelské společnosti
Říjen 10, 2010

Avigdor Lieberman, Israel's foreign minister, has campaigned for a loyalty pledge for years. Izraelská vláda dnes schválila zákon, který požaduje, aby noví nežidovští občané složili slib loajality Izraeli jako „židovskému a demokratickému státu“, což vyvolalo ostrá obvinění, že jde o diskriminaci arabské menšiny, žijící v Izraeli. Jeden nesouhlasící ministr v izraelské vládě to charakterizoval jako „závan fašismu“.

Zákon prosadil pravicový ministr zahraničí Avigdor Lieberman, který učinil z otázky loajality hlavní náplň své politické kariéry. Byl přijat velkou většinou, a to navzdory opozici členů Strany práce.

Přísahu věrnosti budou muset skládat nežidovští přistěhovalci, kteří se chtějí stát izraelskými občany. Bude se týkat především Palestinců ze Západního břehu, kteří uzavřeli sňatek s palestinskými občany v Izraeli.

Palestinci, kteří tvoří 20 procent obyvatelstva Izraele, tento návrh, který před tím, než vejde v platnost, musí být schválen v Knessetu, ostře kritizovali jako provokaci a projev rasismu. Je také terčem prostestů od některých izraelských židů, včetně těch, kteří zasedají ve vládě.

Isaac Herzog, ministr pro sociální otázky, řekl v izraelském vojenském rozhlase: „Na okrajích izraelské společnosti je cítit závan fašismu. Celkový obraz je velmi znepokojivý a ohrožuje demokratický charakter státu Izrael. Valí se na nás tsunami opatření, která omezují práva …  zaplatíme za to těžkou cenu.”

V Liebermanově volební kampaňi v loňském roce se hovořilo, že slib věrnosti by se měl týkat všech současných občanů Izraele palestinského původu. K hlasování o něm došlo až dnes, navrhovaný zákon se týká pouze nových budoucích občanů. „Myslím, že to je důležitý krok vpřed. Samozřejmě to není řešení problému výměny loajality za občanství, ale to je velmi důležitý krok,“ řekl Lieberman.

Premiér Benjamin Netanjahu na začátku vládního zasedání řekl: „Stát Izrael je národním státem židovského lidu a je to demokratický stát, v němž všichni občané – židovského  i nežidovského původu – mají zcela stejná práva … kdo se k nám chce přidat, musí nás uznat.“

Bylo naznačeno, že Netanjahu zákon podpořil výměnou za podporu pravicových stran v rámci jeho koaliční vlády, aby mohl udělat ústupek v případě naléhaní Spojených států na opětovné zmrazení výstavby osad na okupovaných územích. Moratorium, které vypršelo před dvěma týdny, ohrožuje mírové jednání s Palestinci.

Ahmed Tibí, poslanec Knessetu, který je arabského původu, odsoudil rozhodnutí vlády. „Vláda Izraele se stala služebnicí Jisra’el Bejtejnu [Liebermanovy strany] a jeho fašistické doktríny,“ řekl. „Žádný jiný stát na světě by nenutil své  občany, ani ty, kteří žádají o jeho občanství, aby přísahali  věrnost nějaké ideologii.“

Mluvčí Knesetu, Re’uven Rivlin, také návrh kritizoval. „Tento zákon naší společnosti a státu nepslouží,“ prohlásil, „naopak vyzbrojí naše nepřátele a oponenty ve světě v jejich snaze zdůraznit tento trend, vedoucí k separatismu a dokonce rasismu v Izraeli.“

Členové Likudu Dan Meridor, Benny Begin a Michael Eitan hlasovali spolu s ministry Strany práce proti tomuto zákonu.

Lberální komentátor Gideon Levy v dnešním Haaretz řekl: „Tento den si zapamatujte. Je to den, který změní charakter Izraele…. od nynějška budeme žít v nové úředně schválené etnokratické, teokratické, nacionalistické a rasistické zemi."

 

Zdroj: The Guardian

Překlad: Clair

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments