Zázrak se nekonal

Od začátku volební kampaně bylo zřejmé, že vládnoucí moc v naší, a především nad naší zemí tentokrát nenechá nic náhodě. Po debaklech v předešlých dvojích volbách prezidenta všemi občany se skuteční mocní poučili a využili především své výhody čili reálné politické moci. Nebylo mimo jiné z toho pohledu náhodné, že již před začátkem kampaně byla v zemi vytvořena atmosféra „dezinformací“, hoaxů a jiných manipulačních berliček každé moci. Víc o té složité technologii zmanipulování voličské skupiny občanů jistě napíší mnozí odborníci.

Já si jenom v tomto textu dovoluji veřejně sdělit dvě okrajové myšlenky ke skončeným volbám.
Tady je ta první. Už výsledky prvního kola jasně ukázaly, že skutečným vítězem těchto voleb bude husákovsko-jakešovská personální, oni jí říkali „kádrová politika“. Oba postupující kandidáti totiž pocházeli z líhně normalizační nadvlády KSČ. Takže ve druhém kole už se rozhodovalo jenom o charakteru budoucí totality. Zda bude k lidu přívětivější, či zda půjde o bezohledně byrokratickou až kasárenskou nadvládu nad vším životem v zemi.

Všichni, kdo argumentují, že je to naopak prohra oné kádrové politiky KSČ, protože oba kandidáti byli přece členy KSČ, kteří nakonec „převlékli kabáty“ totiž jenom dokazují, že nepronikli do tajů kádrové politiky normalizační KSČ. Od samého počátku normalizace vůdcům KSČ vůbec nešlo o nějaké obecné marxistické či podobné ideové přesvědčení budoucích „kádrů“. Oni pouze potřebovali bezmezně loajální osobnosti. A nejsilnější motivaci každé loajality v žádném případě nezajišťuje ideologie, naopak, ta bývá příliš často důvodem k opozici. Spolehlivou motivací loajality je co nejsilnější touha po kariéře, co nejvyšší až chorobně vysoká ambicióznost a samozřejmě patřičně bezskrupulózní charakter. Nechávám na posouzení čtenářů, nakolik oba kandidáti tyto představy normalizační politické moci KSČ naplňovali.

A nyní k druhé myšlence. Hodnotím si pro sebe celou kampaň jako nejnenávistnější, jaké jsem byl v naší zemi svědkem. Tvrdím, že nešlo o běžnou nenávist a už vůbec ne o celkem obvyklé vášně či podobné výstřelky emocí časté při jakékoliv soutěži. Tentokrát v kampani došlo k vytvoření celkové atmosféry až existencionální nenávisti. Zase nešlo o náhodu. Viděl jsem v tom pouze souvislost s atmosférou strachu, která začala onou připomínanou cenzurou „neloajálních názorů“, postojů a chování.

Za svůj život jsem zažil pouze jednou tak vypjatou atmosféru ve společnosti. Bylo to v den konce války, kdy si dav vyřizoval účty s Němci, kteří nestačili utéct, a především s místními kolaboranty. Kdo tu atmosféru nepamatuje, tak mu ji v krátkosti popíšu. Jako osmiletý klučina jsem v první den „míru“ byl svědkem toho, jak moji sousedé vodili kolem náměstí na provaze jako tele na porážku místního kolaboranta zabaleného ve vlajce s hákovým křížem. Jak to s ním skončilo jsem se nikdy nedověděl, protože mě matka zahnala domů a já později nenašel odvahu si to zjišťovat. Ovšem o holubičí povaze mých známých to určitě nesvědčilo. Strašné ovšem je, že něco z oné nenávisti v městečku ještě dlouho působilo. A já si dovoluji pochybovat o tom, že ta současně probuzená nenávist tuto společnost dnešním dnem konce klání opustila.

5 8 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
34 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
29. 1. 2023 20:50

Jako jeden z prvních na webu jsem začal používat termín – sametová normalizace. A kdy vlastně? Před 10ti lety? To asi ne, ale před covidhysterii určitě. V té době jsem také používal retrospektivní časové označení – “ za Přemysla Totáče “ . A celou tu dobu běžely až dodnes TV sajrajty typu Ulice, Ordinace v prd@lni zahradě a podobně, a národ kriplu NATO čumí dodnes. Jen se k tomu přidaly stejně debilni reklamy a dnes už opět na investice do ochrany cmrdliku prostřednictvím chmataku, Stejně jako v letech 2008 a dále. Vzpomínám, jak mi kdosi líčil, že na něj debilové… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
Reply to  orinoko
29. 1. 2023 20:56

Nad blbostí nelze zvítězit, ale v boji s ní se nesmí polevit, protože jinak by blbost zaplavila svět. Volná parafráze J. Wericha.

orinoko
orinoko
Reply to  Dolmen
29. 1. 2023 21:08

Jasně , Werich! A pak vyrazil do Národního divadla, aby se později mohl hádat, že podepsal prezenční listinu. A našel pro tento jev dokonce spoustu technických advokátů.
Dneska už asi ne, ale kdysi byla Werichovymi moudry tato země až zaplevelena, přičemž si z toho hlavně nikdo nic nebral pro sebe. Když už člověk je, tak má koukat, aby byl… tahle hrůza byla k vidění skoro všude.
Ale jen v Hospodě u rotundy, kousek od Bartaku, bylo vyryto: Nejsilnějším ze všech lidských pudů je PRD sebezáchovy!
To bylo kdysi… Dneska už ani tohle není pravda.

Bety
Bety
Reply to  orinoko
30. 1. 2023 8:19

Jsem stará. A tak si pamatuji, jak v osmašedesátém TV vysílala rozhovor
Wericha s tehdejší velice angažovanou jejich první dámou. Werich byl
na rozdíl od ní rezervovaný a ne a ne se nechat přimět k oslavným
tirádám. Rozhovor končil nějak takto: Ale na whisku si se mnou někdy
zajdete? No proč ne. Proti tomu nejsem.
Měla jsem v té době přečtené všechny hry Osvobozeného divadla,
Wericha jsem obdivovala a tak mi to utkvělo v paměti.
A myslím si, že jemu osobně vyčítat všechny snahy za jeho využití
i zneužití nejsou fér.

orinoko
orinoko
Reply to  Bety
30. 1. 2023 9:11

To je jedna věc. Druhá pak – a to jsem měl napsat – že vcelku vůbec nemám pochybnosti o tom, že Werich by se dneska zařadil mezi opichance a kdo ví, možná i boostraty. Umělecká „licence“ se vyhnula spíše jedincům, kteří se dají velmi lehce spočítat. Když poněkud odbočím, byl jsem informován o případu, kdy někomu dělali test na covid, ten vykázal negativitu, ale přitom dotyčný ho právě měl. Kuriozita? U Wericha by asi záleželo na konkrétním životním úseku, ale nicméně znám případy, ve kterých kdosi vydržel první rok, ale ve druhém už šel jak na porážku a zcela dobrovolně.… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Dolmen
29. 1. 2023 21:21

Jen tak na okraj: Ještě nedávno zmíněná hospoda fungovala. Čtyřka s vynikajícím jídlem a pivem v lidové cenové relaci, ale onen nápis jsem už nenašel. V centru Prahy! A protože jsem cosi věděl, tak jsem se tam posledně zeptal: Jak to s vámi dál bude! A odpověď: Vůbec netušíme.

idiotronic
Reply to  Dolmen
29. 1. 2023 23:59

Za Janem Werichem se vypravil ruský bohemista Igor Ivanov (Inov) a sepsal knížku vzpomínek, především na Osvobozené divadlo.Vyšla i v českém překladu a mohu ji doporučit, čte se dobře, knihovny ji vedou.
V SSSR proti knize intervenoval Jiří Taufer, tehdejší kulturní atašé a požadoval stažení z prodeje, čímž z ní udělal podpultové zboží. Čeho tím vlastně chtěl dosáhnout?

ainoov.jpg
idiotronic
30. 1. 2023 0:25

Tak jsme volili mezi dvěma ,,komunisty“. Jeden ani nebyl na vojně, zatímco druhý vyzkoušel obě hlavní strany možného vojenského konfliktu jako profesionál. Proč zrovna ,,komunisty“ ?

,,Kritizovat komunismus jako ideu je zbytečné. Ideály rovnosti a bratrství mezi lidmi ,které soudobý komunismus navenek přijímá, byly hlásány v různých podobách od počátku lidské společnosti a budou i v budoucnu inspirovat bojovníky
za pokrok a svobodu. Bylo by chybné, zbytečné a bláhové tyto základní ideje kritizovat, zápas o jejich uskutečnění je vlastní lidské společnosti.“

Milovan Djilas, Nová třída.

orinoko
orinoko
Reply to  idiotronic
30. 1. 2023 8:30

Četl jsem. A také Tmu o polednách. A jako vždycky – pomalý sesup Jugoslávie nastal rozchodem Tita a Dzilase.

fajt
fajt
30. 1. 2023 12:55

takže zelená guma je na hradě :) Andrej nabízel docela pohodovou paliativní péči švejko magorovi ( nebudeme si nic nalhávat česká post převratová kotlina je čistý rak) a generálský žoldák zase vojenskou říznou eutanázii – vyhrálo větší zlo – krom toho dostali místní fašisti docela silnou legitimitu ( vysoká účast v korporátní volbách korporátních potratů se ve finále ukazuje jako občansky velmi kontraproduktivní – snad to pro vždy ukáže na to, že naordinovaná volba menšího zla je pro ovčana vždycinky úplně na piczu ). ..) no a generál pinočet neztrácí ani minutu svého zeleno-hnědého času a už nakládá pořádnou zátěž… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
30. 1. 2023 13:35

Dospěli jsme všichni až do bodu „hranice horizontu“. Starý blbec si stačil užít, dokonce v několika systémech. Mladý pablb si také užil, brzy půjde na Horizont. Kdysi Tupolef, gule od mamule, prohlásil – kdyby pitomci věděli, co na ně chystáme, tak by nás nikdy nezVOLIli. A ejhle! Výkonnostní kripl nemá limity. Kaprál žvani jak předseda velocipedu , všechno naservíroval pokrestansku, a slepý mládenec se ke všemu ukázal jako hluchý. Countdown je v akci. Ten se nezakeca.

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
30. 1. 2023 13:57

Napsal jsem vcelku krotkou odpověď, ale spadla pod vyšší řízení. Tak jinak… Podíval jsem se na odkaz. To je žrádlo. A diskuse pod výhřezem ještě větší. A přitom jde v TUTO chvíli o celkem jednoduchou věc: Ať fialový humus a jeho subalterní prezidentista srazí inflaci na úroveň babákových let a nemusejí zvyšovat žádné důchody. To je jedna věc. Ať jde fialový humus slovenskou cestou. Juvenil nechť přispívá povinně svým důchodcům , protože si stejně jezdí čmrdlíky vybírat k týmž pravidelně po inkasu penze. To mají socík a kapík společné. Malé shrnutí: V sobotu bod Gééééé , gééééé, vy debilové, vyhrál… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
30. 1. 2023 14:05

Můj ty bože, já už v létě minulého roku nastínil i vysvětil, jak věci chodí. Jen jsem neodhadl kreativitu českého kripla, který konečně našel svůj bod Gééééé, gééééé…

https://www.mojevideo.sk/video/37e80/kolo_toc_iv.html

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
30. 1. 2023 14:51

Právě jsem shlédl propagační video na přesun emero armády do někam. Samozřejmě fšechno v rychtyku. Co mě ale opravdu hodně zaujalo, tak bylo množství balených emero vlajek. Nějak se mi vybavil protokol o podobě jízdy v opačném směru.

fajt
fajt
Reply to  orinoko
31. 1. 2023 10:35

chlape, doporučuju ti si, v tento ošklivý čas , udělat další občanství – dnes to ještě v klídku jde – určitě bych nešel do ruského, to by bylo z fekální louže přímo pod krvavý okap ( pokud bys už měl tohle nezadržitelné nutkání, pak zvol izraelské, budeš dnes více rus než drtivá většina mužíků – šířeji si v tomto bodě poslechni Alu Pugačovu, velmi zasvěcenou do ruských mocenských vazeb, která se na adresu současného Kremlu vyjádřila neskutečně otevřeně v únoru minulého roku, když odcházela do Tel Avivu ) – v tuto chvíli je v protektorátě okno ( než odejde Zeman),… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
31. 1. 2023 11:00

Nezdrhnul jsem tehdy, nebudu utíkat ani dneska. To už za to ani nestojí. A Izrael? To už také není, co bývalo. Vzpomenu-li na normalizačního spodka, tak mi připomene, že někdejší mocný esesemak skončil v Londýně u mytí nádobí. Vzpomenu-li na norm svrška, tak skončil v chladku. Vezmu-li do ruky krále, tak v neděli před lety dělal do gati, aby se pakoval v týdnu poté…a tak dále. Podívám – li se na eso, tak muselo přijmout rozhodnutí, aby nepřišlo větší pnutí. Jmenovat a zmizet. Až u faráře se eso našlo nakonec… taková dialektická vjec… Věci půjdou svojí cestou, nová moc zůstala… Číst vice »

Last edited 1 měsíc před by orinoko
fajt
fajt
Reply to  orinoko
31. 1. 2023 11:42

neříkám abys v panice zdrhal, ale abys byl připraven :) – osobně jsem na periferií protektorátu a do pár minut jsem i na pěchotu mimo zelenou gumu – už od dob klausobáčiho mam kokotlinu pouze za projekt, okolo mám taky chasu hlavně se selským rozumem a se silnou imunitou proti globál fašistickým kurrrwám ve všech podobách, kterou se nebojí i preventivně použít ( tady je škoda každé rány, granátu, co jde mimo hnědou mordu :)) – jenom varuju, že včil se už půjde hrubo do masa, a po čase nebude jednoduché vzít zelenému řezníkovi draka, gor z epicentra švejkogeneral landu.… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
31. 1. 2023 12:00

Já na nich byl také ještě s bejVALKOU. Nebo basákem? Pokud tu byli jen jednou, tak jsme byli na stejném koncertu. V bývalém vyhořelém objektu poblíž byla velká výstava hudebních nástrojů. Vedle nás v hale seděl s partou Vlasta Redl a koncert se pomalu chýlil ke konci, když na obzoru projekce se objevily tři tečky, které se přibližovaly. Nakonec do haly přilétaly tři UFO. A v každém někdo seděl. Kytarista… Basák… Bubeník. A tím brajgl končil. A pračky na scéně se pořád tocily.
Když jsem to komusi popisoval, tak se dostával do úplné extáze.

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
31. 1. 2023 12:35

U mě je fakt cosi mezi nebem a zemí. Trubka mi nalovila Van Der Graaf Generator . Vzdáleně to připomíná A Whiter Shade of Pale.
Tuhle kapelu jsem poprvé slyšel kdysi na svém novém kotoučáku a působila na mě hodně exoticky.

https://www.youtube.com/watch?v=-z1sNY8r17s

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
31. 1. 2023 11:17

Neuvěřitelné , poté, co jsem Ti odepsal, tak se běžící Rush dostali na snímek Whitch Hunt.
Z toho alba moje nejoblíbenější a nejmilejší už od dávných dob.
Takhle budou kráčet dějiny i historie. Jako parní válec!

https://www.youtube.com/watch?v=wavKzXX-Vek

Last edited 1 měsíc před by orinoko
orinoko
orinoko
Reply to  fajt
31. 1. 2023 11:34

Ten opus má ještě jednu důležitou vizualizaci kromě oficiální. Hon na čarodějnice nedopadl dobře. Fšechno nelze naprogramovat.

https://www.youtube.com/watch?v=uo56eV1Rtr8

fajt
fajt
Reply to  orinoko
31. 1. 2023 11:56

umělecká tvorba – hezky se na to kouká, ale skutečnost jde trochu jinam – ošklivá přirozenost opičáka překonává ( a zabijí) všechnu fantazii dobráků – ale samozřejmě proč si neužít tento svět a nebýt hlavou někde jinde. ..)

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
31. 1. 2023 12:55

Třeba vznášet se na oblackach pivní pěny. Tady u nás se ve třech hospodách najednou objevil Radegast. S tím nemám problém, ale musejí mít dvanáctku. V dlouholetém Budvar stánku se ptám – co bylo příčinou změny? A majitel se kroutil, až mi bylo jasné, že mu Radegast slíbil nějakou investici do podniku anebo nižší nákupní cenu.
To je celkem jedno. Po katove šlehu /sic/ se za chvíli odebeřu do chrámu pivní pěny, abych pohlédl větrům do tváře.

fajt
fajt
Reply to  orinoko
31. 1. 2023 13:33

chystám se do epicentra hlouposti a neřesti, jedu si pro pupik kolocze – beru sebou zo par místních šikovných hobojistů, trochu si urvem z kopyta … a mám pro tentokráte takový mazaný plán, pokus – dondu taky na letnou, tam za majstrem gate a tomu narvu porzudny pupik bakšiš, k tomu rychlou kurwu ( a nesmí mu zeskočit z pruta dokut klidně nedostane infarkt a já si neodbytu zabawu) – no pak vlezu na zelenu travku a kajsi uprostřed zvednu kladiva a ze všech sil zařvu PICZO, BANIK, PICZO, BANIK, PICZO…. a jestli to stihnu, tak to tam ještě zechčiju.… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
31. 1. 2023 14:04

To je dobrý!! Rybář ženských! Ne abys mi seskočila z prutu. To dám hned k dobru.

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
31. 1. 2023 14:11

U Buldoka neznám žádnou hospodu. A v Ostravě jsem byl naposledy jako pracovník Krátkého filmu Praha. Ten už myslím neexistuje. Ježíši, mně se vybavujou věci. Kdysi jsme byli na nějakém školení v Jedovnici. Ten vpředu kecal hrozné kraviny. Brňák vedle se ke mně naklonil a povídá – Je to balda!!
Anglická výslovnost buldoka je skoro stejná.

fajt
fajt
Reply to  orinoko
31. 1. 2023 14:27

HOME | ubuldoka nějaký piuntek sem tam nebyl ( naposledy vedle chlastala benga a hádali se o nějaké výpalné, nejvíce ožralý nejvíce řval a taky nejvíce chtěl od kolešů – prostě obuch kundy) ale vypadá to furt na stejnou smíchovskou kulišárnu – ještě pamatuju na vrchlického knajpu u uhlíře, či tak nějak – chodili tam za Gusty uhlíři hrát gotesa, koleš tam dostal tehdy fest do řepy za neohlášenou nadívku, další herní týden sme jim prohodili poctivé dubovky oknem a venku se to ukončovalo kde čím … jj, zlatý socreál středověk. ..)

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
31. 1. 2023 17:47

Zlatý časy, když jsme odehráli svůj kus jako předkapela VitaCITU a pak s nimi kalili v noční vinárně… poblíž Jiráska.
Byl tam tehdy i Křížek. A náš basák svůj žaludeční názor raději přikryl rohozkou. Ranní čtvrtá koncová nebylo žádné lhaní, práce všude na nás čekala… a my na ní….

Botičky od Diora
Botičky od Diora
30. 1. 2023 12:57

Jakou „holubičí povahu“ od svých sousedů, kteří právě ztratili 360 tis. svých spoluobčanů, očekával tehdy ten … lidumil, který píše MÍR v uvozovkách?
Já osobně nevidím nic špatného na tom, „vodit kolem náměstí na provaze jako tele na porážku místního kolaboranta, zabaleného ve vlajce s hákovým křížem„. Jen to, že ta naše „holubičí povaha“ opět odevzdala naše osudy do rukou potomků těch stejných kolaborantů.
Více klíčů. Dobře nám tak.

Dolmen
Dolmen
30. 1. 2023 13:26

Žijeme stále „humornější“ dobu. Měli jsme generálního tajemníka, teď máme generálního p-rezidenta. Ne, ne, tahle noc nebude krátká. https://casopisargument.cz/?p=48153

orinoko
orinoko
Reply to  Dolmen
30. 1. 2023 14:32

Je to tak! Pro bod Géééé, gééééé, pracovala ta samá dýmbylding agentura jakou měla píKa: Já začala od píky! Skutekně?
Jen jeden karambol ji potkan – původně tlačený kus musel být vyměněn za pochodu. Ale všechno bylo ošetřeno dopředu.
Brzy se tu objeví jiný článek, který shrne konečně dosažené mety v rámci Keruaca – Na cestě.
Holé prd@le v Kakánii zatroubové ke Generelnímu odchodu do mlejnku na pitomce. G-do neskáče je ruský šváb. Pravil jurský Generelní štáb!!

PPK
PPK
31. 1. 2023 4:05

Ano, žádný zázrak, jen iluze. Předem rozhodnuto, předem připraveno
Pamětní medaile prezident Petr Pavel
Zušlechtěno ryzím stříbrem 999/1000
https://www.narodnipokladnice.cz/e-shop/petr-pavel-pametni-medaile

Pavel - prezidentská medaile.png
PPK
PPK
31. 1. 2023 4:17

3 fotografie prezidentských voleb, které možná počítal stejný volební software…
Všechny je ověřila z dostupných dat. Výsledky v celých procentech hlasů bez desetin:
ČR 2023: 58:41
SR 2019: 58:41
FR 2022: 58:41
Pokaždé vyhrál Sorosův kandidát s 58 procenty hlasů. Přemýšlejte o tom, jakou to má pravděpodobnost.
https://raptor-tv.cz/prezidenti-cesko-slovenska-francie-5841/

orinoko
orinoko
Reply to  PPK
31. 1. 2023 9:21

Nerozborna jednota záměrů a konečných výsledků všude, kde hrozí NEJISTOTA lidové mysli. Ve Francii se údajně schyluje k největšímu organizovanému vystoupení proti režimu. Pokud k tomu dojde, Česká oficiální infoveprovice bude držet velmi hluboké… deep… mlčení.