Zdeněk K. střílel za podobných okolností jako Andrew K.

Největší masakr v USA provedl Andrew Kehoe v roce 1927. Celkem 46 obětí hlavně ve škole. A příčiny? Nemoc manželky s častým pobytem v nemocnici. A v jejím důsledku zadlužení, hypotéka, exekuce, vraždění. A co náš Zdeněk K. z Uherského Brodu?

Co říci k případu šíleného střelce v Uherském Brodě? Bude stačit zpřístupnění Centrálního registru zbraní lékařům? Pomůže lepší propojení mezi samosprávou, policií a lékaři? Možná.

Podobná opatření však léčí symptomy a nikoliv příčiny celkové choroby. Se společností je to podobné jako s jednotlivcem. Podivnou vyrážku můžeme pominout, namazat pudrem, a ono to třeba trochu pomůže. Pátrat po hlubších příčinách je nepohodlné, jelikož je to zdlouhavé a musí se u toho skutečně myslet. A na práci máme tolik jiných, mnohem důležitějších věcí, které za nás myslí a píší jiní. Navíc, i kdybychom se něčeho dopátrali, bude to vždy bez záruky, a tak nač plýtvat časem.

Navíc některé skutečnosti ani hloubkovou analýzu nevyžadují. Již na první pohled je celkem jasné, že celkový způsob života, či některé naše zvyky, jsou evidentně nezdravé. Je jen otázkou času kde, kdy a jak se projeví případná deviace. Stejné je to i s životem naší společnosti. Můžeme se opíjet výmluvami a moudry typu: „Kouřil, umřel. Nekouřil, umřel taky“, jako je tomu v tomto článku našich mediálních „odborníků“ na cokoliv. Co na tom, že článek obsahuje zjevné manipulace jako třeba údaj o desetitisíckrát větším počtu úmrtí v USA na kouření než střelnou zbraní. Porovnává totiž úmrtí všech kuřáků, ať už doutníků, dýmek nebo cigaret, s úmrtím z rukou výhradně a pouze rukou hromadného vraha. Jinak vás článek ovšem ohromí daty. Tak se to totiž dělá se vším. Zkusme však použít nesporná fakta. V USA je legálně držených střelných zbraní v průměru téměř jedna na každého obyvatele včetně kojenců. Porovnání s libovolnou zemí je možné provést na těchto stránkách zde .

To ovšem opravdu neznamená, že platí jednoduchá úměra „čím méně zbraní, tím méně vražd“. Ovšem, když už jsme u toho kouření, stejně tak neplatí, čím méně prodaných cigaret, tím méně rakoviny. Kouření je jen jedním z rizikových faktorů, stejně tak jako držení zbraní je rizikovým faktorem násilných činů, ať už vraždy či sebevraždy. Proto se nesluší takové téma bagatelizovat. Jaké jsou však další rizikové faktory takových vražd z náhlého pominutí smyslů? Vzpomínám, jak byly Spojené státy i celý svět šokovány vraždou ve škole v Columbine v roce 1999. Dnes jsme si již na podobná neštěstí zvykli, protože se dějí každou chvíli.

Tehdy byl „skutečný“ viník nalezen promptně. Rockový zpěvák Marilyn Manson. On sám, s jeho hudbou a texty, se zdál ideálním obětním beránkem. Jenže po vydatné mediální štvanici, odřeknutých koncertech a národní hysterii se přeci jen Brian Warner (skutečné jméno Mansona), absolvent katolické školy, dostal ke slovu a obvinil Spojené státy z pokrytectví podobnými argumenty. Udělal totéž, jako nejvýznamnější intelektuál minulého století Noam Chomsky . Celému problému se věnoval i dokumentární film Michaela Moora Bowling for Columbine .

Brian Warner alias Marilyn Manson k tomu řekl:

„Americký prezident vydává rozkaz k bombardování Bělehradu a Jugoslávie, podporuje násilné režimy po všech koutech světa, střelné zbraně se v USA nakupují jako rohlíky v supermarketu, výrobci zbraní si plní kapsy – a za nepochopitelné násilí je vinen rock ‚n‘ roll a já osobně?“

Samotný zpěvák si ovšem na hodného hocha nikdy rozhodně nehrál a nehraje. Právě naopak. Říká, že nastavuje zrcadlo společnosti, ze které vzešel a ve které žije. Proto také často provokativně pobouřeným spoluobčanům připomíná jak je „americký“. Počestní američtí občané sdružení v jedné z nejsilnějších lobbistických skupin, Národní střelecké asociaci (NRA ), jsou však podobnými zrcadly znechuceni. I proto nepříliš nadšeně přijali vynikající film Olivera Stona „Takoví normální zabijáci “. NRA miluje svobodu zakoupení zbraně pro každého, protože to někomu sype a někomu stačí šidítka a mávátka. Kdo nesouhlasí, je barbar a kazí rozkošný „American Dream“. Fata morgánu, za kterou se žene zpitomělé stádo ovcí povzbuzované vlky v rouše beránčím. Ti také vždy při nějakém hromadném vraždění doporučují více se vyzbrojit. Podívejte se na náš článek Vítejte na střeleckém táboře NRA pro děti .

Mají v záloze opravdu pozoruhodný argument. Prý kdyby bylo ve školách více lidí ozbrojeno, nebylo by tolik obětí, protože by někdo pachatele zneškodnil dříve než policie. Ano, kde jsou ty krásné doby, kdy se nosily kolty proklatě nízko u pasu a každý slušný muž měl přinejmenším dva. Dnes jej sice nosí i ženy, podle návodu NRA i v podprsence. Jenže občas se stane ta nehoda, že si nositelka vlastní bezpečnosti vystřelí svoje oko a mozek k tomu . Nicméně to je právě ta cena, kterou je ochotna NRA za svobodu zaplatit. Navíc se teď potýká s děsivým útokem Obamy. Jak se můžeme dočíst na stránkách NRA , prezident by chtěl omezit prodej munice do útočné pušky AR–15 . Podle NRA je to nejoblíbenější americká obranná zbraň. Prý Obama, „když nemůže zakázat koláče, zakáže jablka“.

Abychom však nevinili jen popletené fanoušky militarismu. Příčiny násilí jsou jistě hlubší než pouhá chamtivost výrobců zbraní. Podíváme-li se do americké historie, největší masakr má na svědomí roku 1927 jistý Andrew Kehoe . Zabil celkem 46 lidí, hlavně dětí ve škole. Jeho poslední zprávou byla věta „Kriminálníci se nerodí, jsou stvořeni.“ A příčiny? Nemoc manželky s častým pobytem v nemocnici. A v jejím důsledku zadlužení, hypotéka, exekuce, a pak vraždění. Není to trochu podobné s naším Zdeňkem K. z Uherského Brodu?

Nu, vida, máme tu další rizikové faktory. Potenciálních pachatelů je celá řada. Nemusíme ani hledat v ústavu pro choromyslné. Stačí se ponořit do diskusí na našich internetových serverech. Agrese a nenávist jen rostou, podporovány „pravidelnou dávkou emocí“ z našich médií. Jsme krmeni pochybnými zprávami o upalování a zabíjení z médií, která lžou, kam se podíváš. Události jsou naprosto vymýšleny. Jenom namátkou, příběh Jessiky Lynch, vraždění kuvajtských dětí v inkubátorech iráckými vojáky, „nalezení“ zbraní hromadného ničení v Iráku, schůzky Atty v Praze, nemluvě o gigantickém podvodu ohledně 11.září 2001.

Nežijeme spíše ve virtuálním světě? Realitou není skutečnost, realitou je to, co bylo v televizi. Pro nás, Čechy, se tak stává kardinálním problémem islámský stát a islám obecně. Ovšem většina těch Čechů, kteří islám, právo šaría a muslimy upřímně nenávidí, žádného muslima nikdy neviděla. O islámu, natož o právu šaría, nevědí zhola nic. Pokud existuje podobná „informovanost“, pak není divu, že se lidé zcela iracionálně nenávidí. Kolik demonstrací se konalo proti asociálním vládám minulosti? Téměř žádné. Přitom šlo o záležitosti neblaze se dotýkající dolních 99 % občanů. Nyní však nějaký Konvička, navíc vyučující na vysoké škole, úspěšně v ulicích organizuje proti islámskou nenávist. Na základě čeho? Na základě obrazu světa fabrikovaného tajnými službami a prodejnými novináři. Lidský život jako by neměl žádnou cenu, stává se jen zaměnitelnou rolí v divadelním kusu, který napsal někdo jiný. Lékem i metlou tohoto světa se tedy stávají chytré bomby a takoví normální zabijáci.

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
8. 3. 2015 16:55

Článek a zvláště jeho konec mi mluví z duše. Po internetu se šíří mnoho pochybných materiálů proti islámu. Co chvíli mi nějaký dojde, a to od lidí nijak hloupých. Je vidět, že masivní propaganda dělá své a jednostranně zaměřené informace omezují myšlení lidí. Zpočátku jsem se snažila vysvětlovat odesilatelům co je v těch materiálech špatně, ale už jsem to vzdala. Není to už v mých silách, připadám si jako bych mluvila (tedy psala) do větru. Dnes už maily se strašením muslimy jednoduše mažu. Ono je dost těžké vysvětlovat, že muslimové jsou jistě lidé, kteří chtějí normálně podle svého žít a… Číst vice »

Irena
8. 3. 2015 18:53

zajoch napsal
zajoch

Je to dobrý článek. Ano, přečte si ho málo lidí, ale to přece neznamená, že musíme rezignovat. Kdyby každý udělal alespoň to málo, co sami udělat můžeme… snad by to vypadalo všechno jinak.

PPK
PPK
8. 3. 2015 19:04

Pacifismus sám o sobě je zajisté výborná idea pro život. Jenže je to pouhá snaha o udržování míru pro dobu a v době, kdy opravdu už mír někdo definitivně nastolil a on už existuje. Pacifisus totiž jen chce zachovávat blaho míru a tudíž jako univerzální ideologický systém pro život nestačí. Neřeší totiž příčiny válek proto, že si s těmi příčinami evidentně rady neví. Jenže, nejsou-li odstraněny příčiny chyb, časem se začnou opakovat. Pacifismus je podobný dobře napsanému počítačovému programu, který je jen nějakými uživateli používán, ale ti „uživatelé pacifistického programu“ vůbec nic nevědí o tom, jak vůbec se JAKÝKOLIV dobrý… Číst vice »

Magnus Maximus
Magnus Maximus
8. 3. 2015 19:58

Ano dobrý článek. Ohledně toho střelce z Brodu je pro celá záležitost naprosto jasná. Podle jednoho článku byl více než deset let bez práce. Kdoví jak s ním zacházeli na ÚP a pak na sociálce. To hrábne každému. Je obětí kapitalismu a ty co zastřelil také. Kdyby pracoval, nestřílel by. Ostatní řeči jsou jen okecávačky, které mají za cíl odvést pozornost od podstaty problému. Kapitalismus má na svém kontě takových obětí mnoho desítek a možná stovek milionů po celém světě, protože k tomu je třeba přičíst i zištné války. Víc k tomu není co dodat.

Dolmen
Dolmen
8. 3. 2015 20:07

S článkem vyslovuji naprostý souhlas, vidím to stejně. Stejně to vidí možná ještě tak sto, možná i dvě stovky, dalších. Řešení však neexistuje, většina lidí nechápe, že každý důsled je následkem nějaké pčiny, pro naprostou většinu lidí jsou příčina a důsledek dvě naprosto nesouvisející entity, po příčinách se napátrá – moc náročné na hlavu. Myšlení asi nebolí, jak tvrdí lidová moudrost, ale je nepohodlné a proto jede mozek max. na 9% možného výkonu – viz přednáška S.V.Saveljeva – Řízení lidského mozku. Proto je už předem jakékoliv řešení nemožné.

fajt
fajt
8. 3. 2015 20:37

jak to říkal Gorby, když pouštěl neocony do světovýho sedla – budeme žít v době, kde živí budou závidět mrtvým ?! – no tak a jsme doma – ahoj babííí – se fakt divím, že ta armáda exekuovanejch lichvářema se ještě nedala do pořádnýho rumba colt dance. ..)

bbb
bbb
8. 3. 2015 21:29

Magnus Maximus napsal
zacházeli na ÚP a pak na sociálce

Ve filmovém zpracování ukazuje situace Romů např. na sociálce film Cesta ven, snad jej lze i najít.

jh111
jh111
9. 3. 2015 4:11

Reakce na příspěvek PPK Velmi zajímavý příspěvek, ale musím říci, že je založený na neznalosti historie. Především, že byl použit nějaký špatný program, že v Evropě byl skoro 70 let mír, ale prý byla v systému chyba. Jelikož jsme kdysi jako školáci museli povinně shlédnout film Osvobození, což sice byla propaganda, ale založená na historických událostech. Byla tam popsána Jaltská konference na níž byly dohodnuty sféry vlivu. Byl tam zobrazen Stalin jak říká reportérům. Dohodli jsme podmínky míru. Ale ne míru na 5 let, ani na 1o let, také ne na dvacet let. Dohodli jsme podmínky míru v Evropě po… Číst vice »

cnemo
9. 3. 2015 11:47

Kdysi jsem si udělal přehled, jak souvisí počet zbraní s počtem zastřelených. https://nautilus2.wordpress.com/2012/12/23/souvisi-pocet-zbrani-mezi-civilisty-s-poctem-zastrelenych/

Ukazuje se jednoduchá pravda, důvodem ke střelbě patrně není vlastnictví zbraně:)

PPK
PPK
9. 3. 2015 17:27

jh111 napsal Reakce na příspěvek PPK Velmi zajímavý příspěvek, ale musím říci, že je založený na neznalosti historie. Především, že byl použit nějaký špatný program, že v Evropě byl skoro 70 let mír, ale prý byla v systému chyba. Jelikož jsme kdysi jako školáci museli povinně shlédnout film Osvobození, což sice byla propaganda, ale založená na historických událostech. Byla tam popsána Jaltská konference na níž byly dohodnuty sféry vlivu. Byl tam zobrazen Stalin jak říká reportérům. Dohodli jsme podmínky míru. Ale ne míru na 5 let, ani na 1o let, také ne na dvacet let. Dohodli jsme podmínky míru v… Číst vice »

GRENZER
9. 3. 2015 21:41

„Zkurvená doba, závist a zloba“.

Aleš
Aleš
10. 3. 2015 7:35

PPK napsal Vážený jh111, nebyl jsem na OM přítomen a proto odpovídám až nyní. Beru na sebe, že má snaha o úspornost textu a zároveň o sdělování myšlenek pomocí různých analogií nepřinesla správné pochopení toho, co jsem napsal. Můj příspěvek nebyl ani tak příliš – o dějinách. Byl o principech a mechanismech politiky a byl zejména o našem nedostatečně pečlivém hledání příčin válek a vůbec násilí mezi lidmi a národy. Položil jsem přitom mj. dvě základní otázky: 1/ Proč vlastně ten mír na Planetě Zemi stále a pořád všude není a kdo a co to zaviňuje. 2/ Proč asi v… Číst vice »

jh111
jh111
10. 3. 2015 22:14

Vážený PPK
Samozřejmě můžete mít svůj názor, který vám nikdo neupírá.
Já mám také svůj názor, ale negeneralizuji.
Prostě jsem psal o filmu, který mnohé osvětluje z historického hlediska.
Jistě také rovnováha sil hraje svou roli v zabránění válce.
Přesto kubánská krize byla krůček od spuštění 3 sv. války.
Nyní když hrozí USA že přijde o pozici světového lídra tak jsme opět krůček od války rovnováha nerovnováha a možnost totálního zničení?
Takže prosím negeneralizujte, je to pouze váš názor z vašeho úhlu pohledu.