Zhrzená rusofóbie

Mé odhodlání nekomentovat překvapivý (nikoliv senzační) úspěch Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách dostává tváří v tvář vývoji událostí vážné trhliny. Už jen poměrně hlasité a ostré odmítnutí některých Američanů respektovat výsledek voleb by stálo za zmínku, zejména s ohledem na mantru „USA náš vzor“ a blížící se prezidentské volby u nás.

Mne však mnohem více zaujala panika, která po Trumpově úspěchu zachvátila početné řady českých i evropských rusofóbů, kteří se obávají, že s nástupem Trumpa do úřadu bude protiruský osten americké zahraniční politiky oslaben a že Trump začne z Putinem nejenom mluvit, ale že se s ním i domluví. Zrada, hrůza, konec světa, jistoty se hroutí, přestup ze Sparty do Slávie je na spadnutí. To už by rovnou mohl mít Adidas čtyři pruhy. Bez dědičného nepřítele nelze žít. Kdo potom budeme, když je o USA opřená rusofóbie základním kamenem naší identity?

Není ani tak těžké říct, kde se  v lidech ta potřeba nepřítele bere, jako se s tím smířit. Že nezanedbatelná část populace místo radosti z naděje na spolupráci šílí z možnosti oslabení konfrontace pro mne – a pořád tajně doufám, že nejenom pro mě – zůstane asi napořád zdrojem údivu a frustrace. A teď k tomu připočtěte zděšení z toho, že se USA možná vojensky a politicky stáhnou z Evropy a Evropané se místo plnění příkazů z Washingtonu budou muset sami rozhodovat a sami nést odpovědnost. Opět panika, tentokráte podobná panice otroka, kterému pohrozí svobodou. I když si valné iluze o racionalizaci a deeskalaci americké zahraniční politiky nedělám, nechtěl bych být teď v kůži liberálního demokrata, protože ten stres z hroutících se jistot musí obrovský.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
14. 11. 2016 7:31

cit.z článku:“Mne však mnohem více zaujala panika,která po Trumpově úspěchu zachvátila početné řady českých i europských rusofóbů…..“ Panika zachvátila najmä predstaviteľov tých Sorošom platených mimovládnych organizácií a bruselského „gestablishmentu,ktorí presadzujú také hodnoty ako multikulturalizmus,zaplavenie Európy imigrantami,práva LGBTI komunít,genderovú rovnosť a pod.zvrátené sociálne experimenty. Tak napr. zelený Matěj Stropnický sa rozčuľuje nad tým,že cit.“Bílí muži si chtějí ukrást(!!!)zpátky svět,který už dávno není jejich. Alebo riaditeľka odboru rodovej rovnosti a rovnakých príležitostí na Ministerstve práce a soc.vecí SR p.Oľga Pietruchová: cit.“Za víťazstvo Trumpa je zodpovedný „biely odpad“.Sú to nevzdelaní,rasistickí a sexistickí bieli muži.(No skúsil by niekto napísať – čierny,rómsky,židovský alebo islamský odpad… Číst vice »

fajt
14. 11. 2016 8:21

306 : 232 poměr volitelů pro Trumpa
62 972 226 : 62 277 750 celkově hlasů opět pro Trumpa – to je myslím rekordní vítězství v amerických prez. volbách. ..)

fajt
14. 11. 2016 8:25

volbou Donalda světový válečný konflikt ( zatím) rozhodně nebyl zažehnán. ..)

fajt
14. 11. 2016 8:39

takže každým dnem ( a v budoucnu ještě více a intenzivněji) se lidé překonávají o tom, jak otřesně velká a fatální chyba se v 89 stala, snad to jednou bude bolet i samotné estebáky a kagebáky ( a jejich potomky), kteří na tomto stavu celá desetiletí pracovali společně se svým ideovým nepřítelem, snad jednou ( doufám, že to bude brzy) bude planeta bez tak neskutečně agresívního a nepřátelského tvora jako je člověk ( sám na tom budu poctivě pracovat minimálně zdůrazňováním čisté reality a důsledným ignorováním všech ideologii, systémů, režimů a obroditelských podrazů a to ve všech podobách a na… Číst vice »

fajt
14. 11. 2016 9:15

ZELENÁ PLANETA BEZ ŠPATNÉHO ČLOVĚKA – zbavme vládnoucí psychopaty naší dobroty, ponechme je zcela jejich démonům a své lidství pokorně vraťme vesmíru. ..)

peter.
14. 11. 2016 10:23

Včera sa uskutočnil krízový summit ministrov zahraničných vecí štátov EÚ,ktorý narýchlo zvolalala ministerka zahraničných vecí a bezpečnosyi EÚ Frederica Mogheriniová.Účelom tohoto narýchlo zvolaného summitu ,ktorý sa uskutočnil vo večerných hodinách bolo,prejednať možné dôsledky a dopady zvolenia D.Trumpa do funkcie prezidenta USA.Zdá sa,že Veľká Británia a Francúzsko už zachytili nový vietor vanúci z Washingtonu,lebo sa tohoto „krízového“summitu nezúčastnili. Najväčšie obavy má EU z toho,že by USA mohli zmeniť svoj postoj k NATO a stiahnuť svoje jednotky z Pobaltia.Preto horúčkovito presadzujú navýšenie výdavkov na zbrojenie.Vraj aby sa mohli ubrániť agresívnej RF,ktorá už – už napadne a ovládne celú Európu.Akoby Rusi žili len… Číst vice »

peter.
14. 11. 2016 11:11

peter. napsal
Prečo máme zbrojiť,keď sami nemáme čo do huby už teraz?

Myslím,že ministri zahraničných vecí štátov združených v NATO sú dostatočne múdri na to,aby si uvedomili,že RF nikoho napadnúť nehodlá.Preto beriem tému zbrojenia NATO – štátov na summite, ako zástupnú.Skôr si myslím,že jednali o imigrantskej kríze a o celkovom smerovaní EÚ po tom.čo USA začnú naozaj presadzovať izolacionistickú politiku voči Európa.
Len veľmi hlúpy a naivný človek si môže myslieť,že Slováci a Česi by zdvihli zbrane proti Rusom.

Martin (už bez taky m)
14. 11. 2016 11:31

peter. napsal Myslím,že ministri zahraničných vecí štátov združených v NATO sú dostatočne múdri na to,aby si uvedomili,že RF nikoho napadnúť nehodlá.Preto beriem tému zbrojenia NATO – štátov na summite, ako zástupnú.Skôr si myslím,že jednali o imigrantskej kríze a o celkovom smerovaní EÚ po tom.čo USA začnú naozaj presadzovať izolacionistickú politiku voči Európa. Len veľmi hlúpy a naivný človek si môže myslieť,že Slováci a Česi by zdvihli zbrane proti Rusom. Souhlas. Jednali – s tím zbytkem mozkových buněk co jim zbývá… Brzy začnou padat asi i návrhy na obnovení výuky „řeči nepřítele“… Člověk se musí umět i zasmát, aby ten den… Číst vice »

Aleš
Aleš
14. 11. 2016 12:26

Jiné cesty z toho není, než-li NATO rozpouštění.
Volba prezidenta v Bulharsku
13.11. 2016,

Proruský politik, generál Rumen Radev nabírá 58% hlasů a vede tak ve druhém kole prezidentské volby (exit poll v 19:00)
Rumen Radev 58,1%
Tsetska Tsačeva 35,3%
6,6% hlasovalo proti oběma kandidátům

V novější zprávě už se píše o vítězství Radeva:
Bulharský premiér Bojko Borisov oznámil rezignaci kabinetu kvůli porážce kandidátky vládnoucí strany „GERB“ T. Tsačevy v prezidentských volbách. Pozdravil vítěze voleb, řekl, že v Bulharsku se změnila politická situace a vládnoucí koalice nemá většinu. V nejbližší pracovní den parlamentu podá rezignaci kabinetu.

peter.
14. 11. 2016 13:57

Zábojník má pravdu.Odstreliť v USA nepohodlného a neposlušného prezidenta nie je nič výnimočné.
http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/KOMENTAR-Juraja-Zabojnika-pre-PL-Nech-vas-Boh-chrani-pan-prezident-280290

peter.
14. 11. 2016 14:10

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Jarek-Nohavica-zuctoval-se-slunickari-kteri-poucuji-a-nadavaji-462757
U Janiky na tému Nohavicovej pesničky „Arab mi šahá na babu“prebehla mohutná diskusia,padlo tam 128 komentárov a diskusia bola len o jednom.Je alebo nie je Nohavica rasista,xenofób a sexista?Padli tam aj „ťažké“ filozofické úvahy na túto tému a hlboké ponory do duše J.Nohavicu.

Aleš
Aleš
14. 11. 2016 15:02

peter: To je jednoduché, všichni jsme přeci xenofobové/sluníčkáři dle libosti a vkusu, sexisti a hlavně ruští agenti… Trump z toho nebude obviněn, Trump buď opustí slibovanou linii – viz predikce hudrypera či Pohlhammer Lauterbachové (tomu nevěřím) a nebo se již dávno zařídil dle Zábojníkových rad (tohle říká můj instinkt, jinak by do jámy lvové nelezl). A útok na petrodolar tak můžeme vnímat pozitivně. Žold nájemných vrahů/žoldáků NATO se rázem okamžiku může změnit na bezcenný seznam nul. Stejně tak moc vlivových skupin Wall streetu a republikánských klanů… Diametrálně odlišně lze chápat neokonskou pozici po zvolení Trumpa. S Hillary měli všechny trumfy… Číst vice »

Starý doktor
14. 11. 2016 16:34

Velmi zajímavé nejen o amerických volbách, “ kyberútocích“ USA, Alepo, zhodnocení reakce Evropy i NATO na zvolení Trumpa a zatčení vrahů Motoroly.
Вести недели с Дмитрием Киселевым(HD). Полный выпуск от 13.11.16
https://www.youtube.com/watch?v=htXXWR5kjbo&index=1&list=PL6MnxjOjSRsRzsISAlU-JcbTi7_a5wB_v