Zpráva OSN: Izraelci na Mavi Marmara „popravili“ amerického občana
Září 27, 2010

photoFurkan Dogan, devatenáctiletý americký občan tureckého původu, byl na palubě Mavi Marmara, když byl zavražděn izraelským komandem.

Zpráva vyšetřovací komise Úřadu vysokého komisaře Organizace spojených národů pro lidská práva o izraelském útoku na flotilu, která směřovala do Gazy, zveřejněná minulý týden, poprvé přesvědčivě ukazuje, že americký občan Furkan Dohan a pět dalších tureckých občanů bylo popraveno příslušníky izraelských zvláštních jednotek.

Zpráva odhaluje, že Dogan, devatenáctiletý americký občan tureckého původu natáčel malou videokamerou na horní palubě lodi Mavi Marmara, když byl dvakrát střelen do hlavy, jednou do zad, levého lýtka a chodidla, a že byl střelen do tváře z bezprostřední blízkosti, když ležel na palubě.

Zpráva uvádí, že Dogan „údajně ležel při vědomí, nebo v polovědomí nějakou chvíli na palubě,“ než byl střelen do obličeje. Forenzní důkazy, které to dokazují, jsou „spáleniny kolem rány v jeho obličeji,“ které signalizují, že „střela byla vypálena z bezprostřední blízkosti“. Zpráva popisuje forenzní důkazy, které ukazují, že „tvar zranění zdola nahoru současně s čerstvě odřeným levým ramenem by mohly být v souladu s takovým bodem výstřelu, který odpovídá zásahu výstřelem ve chvíli, kdy ležel na zádech na palubě.“

Na základě forenzních i balistických expertíz došla vyšetřovací komise k závěru, že zabití Dogana a dalších pěti tureckých občanů na palubě Mavi Marmari z 31. května může být charakterizováno jako nezákonná, svévolná a hromadná poprava (podrobnosti zde). Zpráva tedy potvrzuje to, co Obamova administrativa už věděla ze zprávy o pitvě Dogana, jež byla zveřejněna v červnu, avšak vláda k tomu i nadále mlčí, protože by to mohlo obrovsky zkomplikovat její politické vztahy s Izraelem.

Turecká vláda dala tuto pitevní zprávu na americké velvyslanectví v červenci, to ji poté podle anonymních amerických vládních zdrojů předalo ministerstvu spravedlnosti. Oficiální vládní politikou je podle tohoto zdroje mlčení o této záležitosti. Zdroj také sdělil, že cílem získání zprávy bylo zjistit, zda ministerstvo spravedlnosti toto zabití řádně vyšetřilo.

Když se autor článku zeptal mluvčí amerického ministerstva spravedlnosti, zda ministerstvo obdrželo zprávu o pitvě Dogana, mluvčí odmítla zprávu komise OSN komentovat.

Obamova administrativa dobrovolně nevydala žádné stanovisko ke zmíněné zprávě, ani o ně nebyla požádána žádným médiem. Na dotaz časopisu Truthout úředník ministerstva zahraničí, který nemohl mluvit otevřeně, přečetl prohlášení, které výslovně neuznává závěry ohledně izraelských poprav. V tomto prohlášení se uvádí, že „tón a závěry (zprávy vyšetřovací komise OSN – pozn. překl.) jsou nevyvážené“, a varuje před možností, že „zpráva bude využita k rozvrácení právě probíhajících mírových jednání mezi Izraelem a Palestinou, a také že by poté nebylo možné, aby Izrael a Turecko překonaly současné napětí ve svých tradičně pevných vztazích.“

Ačkoliv turecká média o odhaleních a závěrech zprávy o zabití Dogana a pěti dalších obětí minulý týden intenzívně informovala, v amerických mainstreamových médiích se neobjevila ani jediná zmínka této zprávě.

Vláda jasně svou netečností a svým přímočarým postojem vyjádřila, že nemá žádný úmysl zveřejnit záležitost chladnokrevné vraždy amerického občana izraelskými výsadkáři. 13. června, dva týdny po útoku na Mavi Marmaru, zveřejnil tiskový tajemník Bílého domu Robert Gibbs stanovisko, ve kterém se praví, že „vyšetřování události, která se týká jeho národní bezpečnosti, by mělo být ponecháno Izraeli,“ a že izraelský vojenský justiční systém „zachovává mezinárodní standardy a je schopen provést seriózní a důvěryhodné vyšetřování.“

Dalším pasažérem, o němž forenzní důkazy dokazují, že byl zabit ve stylu popravy, byl podle této zprávy Ibrahim Bilgen, šedesátiletý turecký občan. Podle forenzních znalců byl nejprve zasažen střelou z helikoptéry nad Mavi Marmarou a poté ze strany zasažen do hlavy, zatímco ležel s těžkým zraněním.

Ukazuje se, že izraelští politici od začátku vnímali flotilu do Gazy jako příležitost ke smrtícímu zásahu proti prohamásovským aktivistům. OSN nepotvrzuje izraelské obvinění, že na palubách lodí byly střelné zbraně, někteří aktivisté se pouze pokusili vyrobit improvizovaná obranná zařízení. Zpráva se zmiňuje i o skutečnosti, že izraelské ozbrojené síly nikdy vysílačkou nepožádaly o možnost provést inspekci na palubě kteréhokoliv z plavidel, což popírá tvrzení izraelské vlády o důvodech ozbrojeného útoku.

Rozhodnutí zahájit zblízka palbu na pasažéry údajně následovalo poté, co tito úspěšně odrazili pokus Izraelců vstoupit na palubu z motorových člunů Zodiac. Již předtím – od počátku akce – na pasažéry střílely vrtulníky, v nichž bylo ozbrojené komando. Komise také nenalezla žádné důkazy, potvrzující izraelský údaj o střelných zraněních nejméně jednoho z útočících vojáků. Potvrdila naopak případ zneškodnění zhruba deseti izraelských vojáků v počáteční fázi; ti byli odzbrojeni a jejich zbraně až na jednu hozeny do moře. Zajatci byli lékařsky ošetřeni a propuštěni, konstatuje zpráva OSN.

Vyšetřovací komise byla vedena soudcem Karlem T. Hudsonem-Phillipsem, penzionovaným soudcem Mezinárodního soudu pro zločiny (International Criminal Court) a bývalým generálním prokurátorem Trinidadu a Tobaga, dalším členy byli sir Desmond de Silva, korunní rada Spojeného království, bývalý hlavní vyšetřovatel Zvláštního tribunálu OSN pro Sierra Leone a slečna Mary Shanthi Dairiam z Malajsie, zakládající členka výboru ředitelů International Women’s Rights Action Watch Asia Pacific. Komise vyslechla 112 očitých svědků izraelského útoku v Londýně, Ženevě, Istanbulu a Ammánu.

Izraelská vláda s ní odmítla spolupracovat.

Převzato z Truthout

Redakčně kráceno

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments