Zpravodajstvi Akt-info — Vydání č. 77

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ

– Podrobnosti údajných izraelských válečných zločinů

– Po zákazu vstupu do země Dalajlámovi zrušila Jižní Afrika i mírovou konferenci

– Vládní úředník tvrdí, že Spojené státy na Guantanámu vědomě věznily nevinné osoby

– Spojené státy chtějí jmenovat afghánského premiéra s cílem oslabit prezidenta Karzáího

PODROBNOSTI ÚDAJNÝCH IZRAELSKÝCH VÁLEČNÝCH ZLOČINŮ

Zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v oblastech Palestiny Richard Falk obvinil v pondělí Izrael ze spáchání válečných zločinů v Gaze: „Poměr mrtvých – 1434 na straně Palestiny a 13 na straně Izraele – vypovídá o jednostrannosti tohoto vojenského konfliktu.“ Falk prohlásil, že útok na Gazu byl „vojenským napadením s moderní výzbrojí prakticky bezbranného obyvatelstva“. Falk také obvinil Izrael, že bránil palestinským civilistům v úniku před tímto vojenským útokem. Lékaři z mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights obvinili izraelské vojáky, že během útoku na Gazu neposkytovali lékařským týmům ochranu. Šestnáct osob z palestinského zdravotnického personálu bylo zabito izraelskými střelami a dalších dvacet pět jich bylo zraněno. Izrael zaútočil na třicet čtyři zdravotnických zařízení, včetně osmi nemocnic. Byly také nalezeny dokumenty, které prohlašují, že izraelským jednotkám byly vydány příkazy střílet během války na záchranné týmy. V manuálech nalezených v palestinském domě obsazeném izraelskou armádou stojí: „Nařízení při ozbrojeném střetu: přímá střelba také na záchrannou službu.“ Toto sdělení bylo napsáno rukou a bylo v hebrejštině. Mluvčí izraelské armády, major Avital Leibovich, obhajovala jednání Izraele: „Izraelské obranné síly (IDF) se rozhodly zahájit důkladné vyšetřování. Víme a můžeme dnes prohlásit, že vojákům IDF byly dány pokyny, aby dávali velice dobrý pozor na různá zdravotnická zařízení a vozidla v oblasti Gazy.“ Zpravodajský servis McClatchy informuje o tom, že podle výpovědi izraelského vojáka, který bojoval v Gaze, rabíni přednášející izraelské armádě vybízeli jednotky mířící do Gazy, aby znovu získali, jak oni tvrdí, Bohem přislíbenou zemi a „zbavili se nežidů“. Voják také prohlásil, že toto poselství rabínů fakticky změnilo dvacet dva dny trvající izraelský útok v náboženskou válku.

24/3/09

VLÁDNÍ ÚŘEDNÍK TVRDÍ, ŽE SPOJENÉ STÁTY NA GUANTANÁMU VĚDOMĚ VĚZNILY NEVINNÉ OSOBY

Bývalý úředník Bushovy vlády prohlásil, že Spojené státy nadále zadržovaly mnoho guantánamských vězňů zatčených v Afghánistánu, přestože již dávno věděli o jejich nevině. Lawrence Wilkerson, bývalý hlavní tajemník tehdejšího ministra zahraničních věcí Colina Powella, v rozhovoru pro zpravodajskou agenturu Associated Press sdělil, že Spojené státy doufaly, že jednoho dne by jim tito vězni mohli poskytnout užitečné informace o nepřátelích. Wilkerson prohlásil: „Nezáleží na tom, zda je vězeň nevinný. Bydlel v Afghánistánu a byl zadržen poblíž místa bojů, tudíž musí vědět něco pro nás zajímavého.” Wilkerson dále popsal zdůvodnění vlády v dobách jeho působení: „Potřebujeme tyto lidi umístit do nějaké vysoce zabezpečené věznice, jako je ta v Coloradu, zapomenout na ně a zahodit klíč. Nemůžeme je postavit před soud, protože jsme je mučili a unikly nám důkazy.“ Wilkerson tvrdí, že bývalý ministr obrany Donald Rumsfeld a viceprezident Dick Cheney zabránili snahám zlepšit způsob vyšetřování afghánských vězňů.

20/3/09

PO ZÁKAZU VSTUPU DO ZEMĚ DALAJLÁMOVI ZRUŠILA JIŽNÍ AFRIKA MÍROVOU KONFERENCI

Jižní Afrika zrušila celosvětovou mírovou konferenci po kontroverzním odmítnutí účasti tibetského duchovního vůdce Dalajlámy. Kritici viní jihoafrickou vládu z toho, že ustupuje tlaku Číny, která je jedním z největších obchodních partnerů této země. Na začátku tohoto měsíce se čínský premiér Wen Jiabao vyjádřil, že cizí země by se měly vyvarovat jakéhokoli vměšování do tibetské otázky. Mandla Mandela, vnuk Nelsona Mandely, odsoudil v úterý tento postup jihoafrické vlády slovy: „Pro Jižní Afriku je to smutný den. Je to smutné pro Afriku. A to jsme národ, který usiluje o to, aby byl vůdcem na africkém kontinentě. Je mi velmi smutno z toho, že někomu, jako je Dalajláma, kterého si velmi vážíme, bylo odmítnuto vízum.“ Jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu k tomu řekl: „Ostudně se podřizujeme čínským tlakům. Pociťuji hluboké znepokojení a stud.“

24/3/09

SPOJENÉ STÁTY CHTĚJÍ JMENOVAT AFGHÁNSKÉHO PREMIÉRA S CÍLEM OSLABIT PREZIDENTA KARZÁÍHO

Podle britského listu The Guardian se vláda Baracka Obamy spolu s evropskými spojenci chystá dosadit do středu afghánské vlády klíčového člověka, který by tak přímo konkuroval afghánskému prezidentovi Hamídu Karazáímu. Spojené státy uvažují o tom, že by mohly vytvořit novou pozici afghánského premiéra. Tím by obešly Karzáího, který se ve Washingtonu znelíbil. Spojené státy již navrhují odklonit finance od kábulské vlády směrem k provinciím ve snaze oslabit Karzáího. Minulý týden však Karzáí trval na svém: „Afghánistán se nikdy nestane loutkovým státem.”

23/3/09

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments