Strýc Pepin o Afghánistánu: Demokratické voják zase slavně zvítězil!

 

Po porážce Rusů v Afghánistánu (1979-1989) zase slavně zvítězili Američané a vojska NATO (2001-2014). Podívejme se na monumentální rozsah ne/porážky spojenců očima běžného Afghánce.

Hrabalův skutečný strýc Josef Hrabal se stal nesmrtelnou figurou skrze slavnou větu románového strýce Pepina: A rakóské voják zase slavně zvítězil! Po porážce Rusů v Afghánistánu (1979-1989) zde slavně zvítězili Američané a vojska NATO (2001-2014). Nyní běží volby a vláda oficiálně oznámila, že se jich zúčastnilo 58 % z dvanácti milionů voličů. Podívejme se na monumentální rozsah ne/porážky spojenců očima běžného Afghánce, který žije na vesnici a nikoliv v Kábulu či v Kandaháru. Ve městech žije 5 miliónů lidí z celkem 35 miliónů.


1. Vesničané milují NATO a hlavně jeho drony

Starší článek US dron zabil umírněného velitele Talibanu(external link) ukázal jednu charakteristickou epizodu. Na konci roku 2012 byl zasažen v jižním Waziristánu rodinný dům jednoho z velitelů umírněné frakce Talibanu šejka Mullaha Nazira. Při útoku byl zabit nejmenovaný počet civilistů a bojovníků Talibanu, který pochopitelně žádné oficiální hranice v této oblasti nezná. Pákistánská vláda byla touto vraždou mimořádně znechucena. Mullah Nazir uzavřel neoficiální smlouvu s pákistánskou armádou, že nebude útočit na její vojenská zařízení a soustředí se výlučně na boj proti "vnějšímu nepříteli", což jsou pochopitelně americké jednotky, zbylá vojska NATO a dočasná, tudíž totálně zkorumpovaná "demokratická" vláda v Kábulu. Mudžahedín dohodu plnil k velké nevoli ostatních velitelů Talibánu, kteří mezi nepřáteli nehodlají rozlišovat s podobným jemnocitem. Pákistánci se za zdrženlivost odměnili ekonomickou pomocí jeho kmenovému regionu, takže nemusel produkovat tolik heroinu na západní trh jako jeho povstalečtí kolegové. A nyní se podívejte na toto video.


Vesničané rituálně kamenují chcíplý dron, který jim spadl za humna. Kamenování po vzoru islámského rituálu v Mekce znamená, že věc má ďábelský charakter, je prokletá a posedlá zlými silami. Tolik k importované demokracii. Vraždění vesničanů se už ani neobjevuje ve statistikách, viz první velký útok na svatbu ve vesnici Damarola (Demokracie pro roboty(external link)). V červnu 2008 zde drony zabily 47 civilistů, mezi nimi asi 20 žen a dětí. Vesničané právě slavili svatbu. Zpráva z Británie říká, že jejich armáda si nejméně 250x vypůjčila US drony(external link), aby mohla provést tajné útoky v zemi. Oběti těchto útoků jsou pochopitelně mimo statistiku.


2. Kamenovat drony a dělat heroin pro zkažený Západ

Jako každá válka, i tato militantní "mise svobody" rozvrátila ekonomiku. A chudí vesničané se musí něčím živit, aby neumřeli hlady. O tom byl článek Karzáího režim je hlavní výrobce heroinu v zemi(external link). Mezinárodní pobočka OSN zvaná United Nations Office On Drugs and Crime (UNODC) vydala zprávu o zničujícím dopadu války v Afghánistánu na pašování a výrobu omamných drog. Celou zprávu Afghanistan Opium Survey 2013(external link) si můžete stáhnout. Afghánistán je odpovědný za zhruba 90 % produkce máku a každý rok dodává kolem 400 tun heroinu na světový trh. Tato zabijácká droga jde ze země přes Balkán, země Středního východu a bývalé země SSSR. Přehledný graf produkce opia je zde, Pepinovo vítězství ukazuje poslední číslo z roku 2013.



V roce 2013 stoupla produkce opia na 5.500 tun, což je o polovinu více než v roce 2012. A všimněte si, kolik heroinu se vyprodukovalo v roce 2001, kdy v zemi plně vládl Taliban. Po odchodu NATO ze země se předpokládaná produkce ještě zvýší a již nyní dosahuje asi 60 % HDP. Neoliberální ekonomové musí být spokojeni: ekonomika běží dobře a má tendenci k trvalému růstu.


Starší zpráva z roku 2012 byla zajímavá v jednom důležitém bodě. Upozorňuje v rozporu se zavedenou propagandou, že hlavním producentem heroinu není Talibán a jím obsazená území. Zpráva odhaduje, že pouze 10-15 % financí Talibánu prochází z heroinu a zbylých 85 % financování jde z jiných zdrojů. Navíc z odhadované sumy 3,4 miliard dolarů získané prodejem drog ze zdejší produkce má Talibán podíl pouhých 4 %. Naopak klíčovou roli hraje zkorumpovaný Karzáího režim, který navíc dostává přímé platby černých peněz z CIA.


3. Jaké jsme si vychovali bojovníky za demokracii

Článek Karzáí žádá po USA vydání velitele eskadry smrti(external link) se věnoval líbánkám mezi demokratem Karzáím a jeho neméně demokratickými spojenci. Prezident nařídil prezidentským dekretem americkým speciálním silám (U.S. Special Operations Forces), aby s okamžitou platností ukončily činnost ve dvou provinciích Wardak a Logar. Americké speciální síly prý mučily civilní zajatce. Oficiální stránku s prohlášením afghánské vlády k bezpečnosti v obou provinciích najdete zde(external link). Z klíčové části zdůvodnění, které zakazuje působení speciálních amerických jednotek, citujeme toto prohlášení: "Po důkladném zvážení bylo zřejmé, že ozbrojená individua, která se nazývají speciální síly Spojených států a jsou dislokována v provincii Wardak, se dopouštějí zastrašování, obtěžování, mučení a dokonce i zabíjení nevinných osob."


Vrazi ve spojeneckých uniformách a mezi nimi údajní američtí vojáci systematicky mučili a popravovali civilní obyvatelstvo pod záminkou "boje proti terorismu". Americké velení popírá, že vojáci oněch "special forces" mají s vraždami něco společného. Spor se znovu rozhořel po nálezu rozčtvrcených těl, které našli na kábulské skládce odpadků. Karzáího vláda dostala přímé tipy od afghánských vojáků, kteří údajně viděli a dosvědčili řádění amerických speciálních sil. Karzáího vláda proto nařídila Američanům, aby vydali velitele eskadry smrti jménem Zakaria Kandahari(external link), který je původem etnický Afghánec, ale má občanství USA. Tento velitel operační jednotky je podezřelý z toho, že v citované provincii Wardak umučil a poté zavraždil asi 15 vesničanů. Existuje videonahrávka tohoto mučení a vražd, kde se exekucí zúčastnil velitel afghánského původu mluvící anglicky se silným americkým přízvukem. Američané popírají, že s tímto vojákem mají něco společného. Toto je jeden ze zásadních důvodů, proč Karzáí chce urychleně vypakovat všechny západní okupační síly ze země. Za zvěrstva páchaná těmito vojáky by byl odpovědný jedině a pouze on. Normální civilizovaná kmenová společnost za taková zvěrstva dává jen jeden trest, zatímco Západ mluví o boji za demokracii.


4. O čem se oficiálně mlčí a bude mlčet

Tím se vracíme k rituálnímu kamenování dronů a k článku Mlčení kolem zabitých novinářů v Gaze, v Sýrii a v Egyptě(external link). Americký novinář Jeremy Scahill ve filmu Dirty Wars(external link) popisuje špinavé války Západu. Trailer filmu najdete zde.

 
Jeremy Scahill také natočil zajímavý dokument o největší žoldnéřské firmě v USA jménem Blackwater, později přejmenované na Xe Services LLC a nyní na Academi LLC. Smrt těchto žoldnéřů se nepočítá do oficiálních statistik, operují fakticky mimo zákon a pobírají snad 40 % operativního vojenského rozpočtu USA. Tito žoldnéři budou s velkou pravděpodobností operovat v Afghánistánu i nadále. O jejich lidskosti si není třeba dělat žádné iluze. Odhaduje se, že v Afghánistánu bylo při americké kampani zabito kolem 20.000 civilistů. A na závěr se podívejte na americké náklady války v Afghánistánu a v Iráku v miliardách dolarů (2002-2012).



Horní graf ukazuje celkové náklady vlády USA na tzv. "válku proti teroru". Tyto přímé náklady je ovšem potřeba vynásobit dvěma, protože odrážejí pouze momentální náklady na válku, a nikoliv celkový dopad na ekonomiku USA či EU, včetně konzumace drog. Zavedení demokracie na pásech tanků (ruský způsob) nebo na křídlech dronů (americký způsob) něco stojí. A to nás všechny, protože tyto války platíme my jako daňoví poplatníci, našimi penězi se páchá systémové zlo a heroin z této zničené země nás pomalu zabíjí.

 

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments