Báje, mýty, báchorky a jiné povídky kolem sestřelení MH17

Ovčané jsou ti, co bez přemýšlení konzumují vše, co jim naše média předhodí.

Občané jsou ti, co mají kritické myšlení.

Kdo si už vzpomene na 150 mrtvol v jezeře ve Slavjansku?

Nebo na naši ČT, kde mluvčí ATO sděluje zničení 5000 teroristů během jednoho dne (naše TV to raději upraví na 500. Nebo na jiný blábol ze dne 18.července: Ukrajinská armáda zaútočila na Luhansk. Obsadila část města.

A můžeme pokračovat. Domobrana dne 16. 7. oznámila, že sestřelila dva SU-25. Ministerstvo pučistů to vehementně popírá. Ale následující den náhle oznámí, že byly sestřeleny …dva SU-25.

Další báchorkou, která žije svým životem, jsou kreditní karty. Pan Lysenko, který tak rád pouští do éteru bláboly, referoval o masových krádežích karet cestujících osudného letu. Na to reagovala Asociace nizozemských bank. Asociace však reagovala jen na informace veřejné, nereagovala na opravdové nelegální převody. Na to reagovaly další tiskoviny, které oznámily, že to bude asi pravda, protože asociace vydala takové prohlášení. Kruh se uzavřel.

Další takovou věcí jsou nechutné „tahanice“ o mrtvé. Když si poslechneme oficiální zdroje domobrany a některé západní, je celkem patrné, jak věci probíhají a že se dělá maximum v rámci válečných možností. V době, kdy se naše media přetahovala o mrtvé (hnijí – nehnijí – jsou v Rusku atd.) byly dávno přistavené chladící vozy.

Nikomu v našich médií není divné, proč jedou oklikou odborníci z Malajsie na místo nehody, když údajně existuje Porošenkův koridor a čtyřicetikilometrová zóna míru. Oklikou jeli, protože žádná zóna nebyla. Druhý den v blízkém okolí začala velká ofenzíva pučistických gard, za podpory až 250 různých vojenských vozidel.

Dokonce i z BBC se dozvíte více než od „naší televize veřejné služby“:

Další zvláštností našeho tisku je, že tvrdí, že to byl BUK M2 dodaný z Ruska. Ukrajina má BUK M1, nemůžeme přece naznačovat ani podezření. Jsem si jistý že BUK M2 to nebyl. Když Moskva nedodala ani tanky T72, proč by dodávala nejmodernější BUK z roku 2010?

A co tahle báchorka? Řekli nám o letadle s kyjevskými výsadkáři, popsal separatista sestřelení boeingu italskému listu Corriere de la Serra. Vypovídá vzbouřenec, 31letý horník z města Torez. Text u obrázku je také blaf. Žádný „expert“ se nebude nějakému novináři svěřovat. Nebo ano? Tak to asi ten rozhovor vypadal takto: „Jo, to znám, to je BUK, výrobní číslo 3659, takové věci vyšetřujeme každý měsíc.“ Když se ještě zamyslíte, tak vám je divné pár věcí. Ne Rus, ne Čečenec, ale místní horník. Kdo tam vlastně bojuje?

Jako další způsob manipulace s ovčany může posloužit tento příklad. Na stránce rkm.kiev.ua se objeví nadpis – Rusko vystřelilo balistické rakety na Donbas (CNN). Člověk, který to vloží do ruského Facebooku, si přečte jiný nadpis – Ukrajina vystřelila balistické rakety na Donbas (CNN).

Na tomto webu populární člověk a pravděpodobný budoucí ministr obrany Ukrajiny, Karel Dolejší ve svém příspěvku Informaci o nasazení balistických raket Ukrajinou nakonec odmítly obě strany konfliktu asi předpokládá, že jeho čtenáři jsou jenom ovčané. V odkazech není žádné popření existence balistických raket na Ukrajině. Tímto jeho argumentace končí a následuje sprška ideologických frází převyšující Československou televizi sedmdesátých let. Prohlášení mluvčího na Ukrajině se vztahuje na balistické rakety středního a dlouhého doletu (500 a 1000 km). Všichni „konspirátoři“ píší o taktickém operačním raketovém komplexu „Točka“ OTR-21, který byl vyvinut v SSSR jako systém pro vypouštění taktických balistických raket krátkého doletu. Při této příležitosti bych připomenul incident z 20. dubna 2000, kdy byla z polygonu „Gončarovskij“ (51.275018, 30.902055) vypuštěna balistická raketa OTR-21, která se vydala směrem na Kyjev a v 15:07 zasáhla dům ve městě Brovary (50.520412, 30.804646). Při dopadu bylo probourané deváté až druhé patro paneláku. Zahynuli tři (pět) lidí a zraněni byli tři lidé.

Když nemůžeme dokázat opak, tak se snažíme pravdu zamlžit s použitím populárního slova prý. Jako na Novinkách.cz. Všichni čtenáři by si měli uvědomit, že na stránkách mainstreamových médií z podstaty věci nemůžou očekávat objektivní informace. Tam je parametr jen jeden, zisk. Žádný redaktor se nebude zabývat pravdivostí informace, na to není čas ani peníze. V první řadě jde o prodejnost reklamy a senzaci. Co taková manipulace o rabování?

Co taková propaganda, super, hnusný chlápek s cigaretou a kalachem, neoholen a s plyšákem. To se zdvihne čtenost deníků.

Jaká je pravda? Koukněte od první minuty.

Korporátní média se v honbě za ziskem a prodejností neštítí ničeho, názorná ukázka zde, sledujte prosím až do konce:

Nebo taková malá nepřesnost v článku: Separatisté na východě Ukrajiny udržovali morálku mužstva i popravami. Co bylo uveřejněno na BBC?

Někteří redaktoři mají označení expert, zde je jeden ze dne 17.7. Ten expert pro Aktuálně.cz se jmenuje Martin Novák. Podíval jsem se tedy, čeho je expertem a nezjistil jsem. Pozor, zde je ta nejdůležitější věc, planetárního významu. Tak by se dalo pokračovat do nekonečna.

Dobře jsem to napsal? Právě se mi podařilo odvést vaší pozornost a fakta o MH17 se někam vytratila.

Tak k věci.

Tvrzení první

Na oficiálních stránkách MVD se objevila táto fotografie.

Fotografie měla dokazovat, jak teroristé zahlazují stopy. Že tam není nic vidět? To přece nevadí. Nedalo žádnou velkou práci najít fotografii v lepší kvalitě, je zde. A ouha, na fotce není ruský pašovaný BUK ale ukrajinský BUK číslo 312 naložený na civilním autě. BUK číslo 312, přesněji 9A310M1, můžete zahlédnout v Horlivce zde:

Někdo řekne, určitě to ukradli teroristi s kasáren v Doněcku dne 29. 6. Neukradli, Ukrajinské vojenské vedení tvrdí, že vše odvezli. Fotka a následující video pochází z blokpostu Jasynuvata, ze dne 17.března 2014:

Toto tvrzení je tedy lež. Ještě upozorním na jednu věc, od 29. 6. až do osudného dne 17. 7. se nikde na internetu neobjevila žádná fotka, video nebo nějaká ale opravdu oficiální a věrohodná správa, že existuje nějaký teroristický BUK.

Tvrzení druhé

Kerry: Důkazy svědčí o tom, že raketu proti malajsijskému letadlu odpálili ukrajinští separatisté, jimž zbraň dodalo Rusko. Spojené státy na základě satelitních snímků vědí, kdy byla raketa odpálena a jakou měla dráhu. Ukrajina podle Kerryho v dané oblasti a v daném čase žádné podobné zbraně neměla. Jiné tvrzení říká zase toto: za možným sestřelením dopravního letounu nad Doněckem by podle expertů mohli být dezertéři ukrajinské armády, kteří se přidali k separatistům nebo ruští specialisté operující na území Ukrajiny. Což je lež jako věž. Je tam přeBUKováno, z důvodu ochrany Naci gardy před „invazí“ ruských stíhaček.

Ukrajinský BUK 332 někde u Kramatorska 5. 3. 2014:

Oblast Doněcka 22. 3. 2014 – BUK 301, 331, 323:

Ukrajinské stanoviště – BUK 330, 335:

Ukrajinský BUK 323, 321, 312, 301, 331, 332 v Horlivce 5. 3. 2014:

Tak vypadá BUK М1 uvnitř:

Krasnoarmijsk, březen 2014:

Krasnoarmijsk, 12. 3. 2014:

Videozáznamů bude na internetu jistě určitě více.

Tvrzení třetí

Na této fotce je zachycen jedoucí BUK ve městě Torez (48.024207, 38.614656). U této fotky je jisté jenom to, že je zhotovena po roce 2010. Kdy místní benzinovou pumpu koupila společnost A3C a později pumpu přestavěla do dnešní podoby. Skutečný stav, jiný než ukazuje Google zde.  Výhrady k fotce? Neznámé datum zhotovení fotky, fotka není zdrojová, je malá a nečitelná. Klidně můžu tvrdit že na vozidle UAZ je znak Ukrajinské armády. Dokažte, že nemám pravdu!

Tvrzení čtvrté

Na facebookové stránce ukrajinského ministra vnitra Avakova je „senzační“ video:

U videa je napsáno: Náš tajný agent dnes 18. července ve 04:50 zaznamenal tahač, naložený raketovým komplexem, pohybující se ve směru přes Krasnodon, směrem k hranici s Ruskou federací. Tož nevím, co ten agent MVD dělal, jedno je jisté. Zapomněl, ve kterém městě vozidlo zaznamenal. Tahač jel zde, Lugansk, Leninskogo komsomola. Křižovatka v Luhansku zde a zde. Výhrady k videu? Není natočené v Krasnodonu, takže lež. Video je snímáno z 90 metrů. Když se na video podíváte a už jste někdy natáčeli, zjistíte že video je ořezané. Není původní a není jasné, ve který den bylo pořízeno. Agent nezaznamenal žádné doprovodná vozidla. Dokonce agent má tak mizerné vybavení, že na videu není prakticky vidět nic. Zajděte si k večeru něco ven natočit a porovnejte výsledek…

Tvrzení páté

Odkazování na nějaké stránky, nebo na údajné sdělení Strelkova. Stránka není jeho a žádné informace tam osobně nedává. Nehledě na to, že jako „terorista“ budu často vypouštět různé falešné signály. Tak jako to udělal před odjezdem ze Slavjanska. Chápu, je to iritující, na oficiálních stránkách Ukrajiny máte z 80 % bláboly, nějaké předělávky. Jak potom poznáte, že vám nelžou?

Ostatně víte, jak to chodí u nás doma. Vzpomínáte na Muhammada Attu v Praze? Někdo z CBS mluvil v Bruselu s nejmenovanou uklízečkou v budově EU a ta mu řekla, že letadlo sestřelila raketa. No a večer v TV redaktor upraví věty na sestřelení BUKem. Ne že by to nemusela být pravda. Zajímavé jsou ty okurkové, komplikované a vymyšlené konstrukce.

Tvrzení šesté

Na populárních stránkách MVD je fotka zbytku „kouře“ po startu BUKu zde,

A lidé začali pátrat, kde to je. Lidé měřili zde, značili zde, počítali zde, až zjistili zde, že kouř jde z uhelného dolu zde.

Pak je ještě jedna záhada na MVD fotce. Teroristický BUK byl zde – 47.982224, 38.771871 a pád letadla zde – 48.132241, 38.645483.
Proč zde a zde je úplně, ale úplně jiné počasí, při vzdálenosti pouhých 24 km? Ten kdo chodí do přírody a dívá se na oblohu, nepotřebuje meteorologa aby poznal, že fotografie ukrajinského MV je pořízena úplně jiný den. Samozřejmě a jako vždy se nejedná o fotku zdrojovou.

Tvrzení sedmé

Smutno-zábavné odposlechy. Když pominu fakt, že Ukrajinci už tři měsíce publikují na internetu odposlechy, tím pádem by si dal každý pozor na hubu. A ve velice vážné situaci, kdy je na poli hromada mrtvých, publikují tento absolutně amatérský padělaný odposlech. Jeden profi zvukař si dal tu práci a přehrál si záznam. Nic nepitval, nebylo třeba. Myslím, že i neznali ruštiny pochopí, o čem je řeč. Video doporučuji si pustit na celou obrazovku:

Uvedu drobné příklady. Ve větě zazní slovo „odjeli“ ale v jiné části je potřeba slovo „odjel“. Tak se použije „odjeli“ a usekne se „i“. Zkuste si sami, tyto tři varianty, říci doma nahlas. Nebo je tam „brebt“ když vypnete jeden hlas a necháte druhý, aby se nepřekrývaly, zjistíte že ten hlas nemluví to, co jste si původně mysleli, ale nesmysl. Mozek pouze splnil vaše očekáváni, očekávali jste totiž konkretní slovo, ne zvuk který se tomu podobá. Různých střihů a slepenin je tam plno. Je to to slyšet a dokonce vidět.

To není vše, na videu MVD volá povstalec plukovníku generálního štábu Ruska Vasiliji Geraninovi. Problém je, že na fotce je sice plukovník, ale v záloze. Je to kandidát vojenských věd Musa Magomedovič Chamzatov (Хамзатов Муса Магомедович )a fotka je z roku 2013. Nějaký ksicht tam ukrajinští zpravodajci přece musí dát, tak ho našli na Googlu.

Tvrzení osmé

Separatisté systém Buk měli, přiznal jeden z velitelů. Dosud to popírali. Je to stará finta a příklady můžete vidět každý večer v TV. Rozhovor, který trvá možná 15 minut, vystřihnete tak, aby věta která byla vyslovena v nějakém kontextu, vyzněla v kontextu jiném. Média mají takovou moc, že už nikdy neukecáte, že to nebyla pravda:

Tvrzení deváté

Francouzské noviny Paris Match uveřejnily fotku, která má dokazovat, že separatisté ukradli kamion, aby následně na něm převážely BUK. Udatní francouzští žurnalisté Paris Match tento BUK vyfotili 17. 7. 2014 ve městě Snižne. (Les rebelles pro-russes du Donbass ont dérobé un camion pour transporter le système lance-missile BUK photographié dans la ville de Snijne quelques heures avant le crash du vol MH17, a indiqué à Paris Match le propriétaire du véhicule.) Když ale začnete fotografii zkoumat, zjistíte že fotografové v horlivosti popletli města. Proto je jim třeba osvěžit paměť, je to přesně zde, v Luhansku. Fotka byla pořízena v neznámý den, odhadem po 11:30 hod. Ten, kdo fotku upravoval, chtěl abychom si hlavně všimli telefonního čísla. Co kamion přesně veze, nám manipulací s fotografií utajil. Chci dodat ještě jedno, že tito údajní novináři, kteří jindy mají vybavení za stovky tisíc a určitě nemají šest roků starý mobil nebo fotoaparát s rozlišením VGA, nám předkládají fotku, o níž směle můžu tvrdit, že na ní kamion veze vojenský bagr. Vy ho tam taky vidíte, nebo ne?

Tvrzení desáté

Tvrzení o znovupoužití BUKu zde (zaručený český zdroj pravdy) na bezpilotní letoun TU-143. Je zde někdo, kdo by chtěl tvrdit, že tento muzejní exemplář zničil BUK?

Tvrzení jedenácté

Volný překlad: Já jsem velel Majdanu. Prožil jsem tam nějaký čas. To, co tam je teď, znevažuje celý Majdan. Teď je Majdan řízen Moskvou, tajnými službami RF a marginálními politickými stranami. Na Majdanu se dějí protiprávní činy. Někteří jsou už zadržení. Praví vlastenci vzali zbraně a šli na frontu. Na bandity dopadne tvrdá ruka.

Tohle řekl Avakov, pučistický ukrajinský ministr vnitra. Otázka zní, věří ovčan tomu, že Majdan řídí Moskva? Věří ovčan všem rádoby důkazům, které Avakov předložil ohledně MH17? Občan nevěří.

Ukrajinská strana do dnešního dne nezveřejnila žádné zásadní informace, jako je zjištění záření cizího BUKu, zápis rozhovorů mezi dispečery a piloty letadla, zápis letu letadla atd. Prostě velké nic. Přitom sporných míst k vysvětlování je habaděj.

Poslechněme si celou tiskovou konferenci Ministerstva obrany RF:

Na mapě je vyznačen koridor ve kterém měl letět MH17. Před Doněckem se otáčí doleva a vylétá mimo koridor. Pak otáčí doprava a snaží se vrátit zpět. Což se už nepovede. Modré sloupce na grafu znázorňují počet zapnutých radarových systémů Ukrajinských BUKů. Zelené kruhu označují maximální dostřel jednotlivých Ukrajinských BUKů. Dále jsou tam satelitní snímky míst rozmístění BUKů.

Souřadnice:

Snímek čislo 1 „48.609746, 39.232001“

Snímek číslo 2+3 „48.098411, 37.756378“

Snímek číslo 4 si zapamatujte „47.983006, 38.452680“

Dále je na videu záznam radarového provozu z ruské strany. Po zásahu letadlu MH17 klesá rychlost. V momentě, kdy se padající letadlo stáčí při rychlosti cca 600 km/h vpravo, vynořuje se z hladiny 5000 metrů SU-25. Ten manévruje v blízkosti letadla MH17. Při rychlosti cca 200km/h se letoun MH17 dostává pod letovou hladinu 5000 m a ztrácí se z dohledu radarů. Letadlo SU-25 se nadále nachází v oblasti Letu MH17 a po nějaké době se dostává pod 5000 metrů a mizí z radarů.

Ještě jedna důležitá informace. Transpondér letadla hlásí chybná data v 17:18 na souřadnicích 48.280000, 38.080000. O jaká data se přesně jedná, není zatím známo. Teď spekulace, není to tím, že letadlo je ozářeno navádějícím zářičem z BUKu?

Jinak o BUKu zde a zde.

Ještě jednoduše poznamenám, že potřebujete tři vozidla. Jedno s radarem na vyhledávaní cílů, další jako velitelské stanoviště a nosič raket, který je vybaven radarovým zářičem. Radar najde cíl a údaje předá velitelskému stanovišti. To navede nosič střel k směrem cíli a zapne zářič. Ten musí celou dobu ozařovat daný cíl (letadlo). Raketa letí směrem odrazu signálu. Nosič raket je tímto ohrožen antiradarovýma raketami. Když cíl není ozářen, raketa nic nevidí, nemá tepelnou navigaci. Pouze z tohoto malého popisu je patrno, že zmáčknout knoflík není jednoduché.

Hlavice rakety 9М38:

TU-104 zničený raketou 9M38

Co dokáže SU-25?

Na internetu se tvrdí, že SU-25 nemůže letět ve výšce 10 km, že ve Wikipedii je napsané 7km. Tak si pomůžeme jednou Ukrajinskou stránkou zde, kde je napsán dostup 7000-10.000 m. (Záleží na výzbroji a množství paliva tj. celkové hmotnosti)

A co říká NATO?

Das Handbuch “Flugzuge der Welt” von W.Green aus 1984 S.208f., einem Standardwerk, das i.w. die Daten der militärischen “Janes”-Handbücher wiedergibt und auch “NATO”-Referenz gewesen ist, bestimmt für die 1984 erstmals aufgeführte SU-25 eine Dienstgipfelhöhe schon in der ersten Exportversion der SU-25 (SU-25 MK, auf die sich die westliche Referenz bezieht) von 10.670 Metern.

Podívejme se na mapku situace toho dne.

1) Místo selhání transpondéru letadla

2) Místo prudkého klesání letadla

3) Místo dopadu letadla

4) BUK chunty z Kyjeva

5) BUK chunty z Kyjeva

6) Údajný teroristický BUK

Teď pozor, na internetu se možná nachází opravdové video BUKu z 17.7.2014 v Zuhresu (48.016568, 38.300637):

Na videu je konec kolony a počasí, zdá se, odpovídá dnu 17. 7. 2014. Svědek se vyjádřil takto: slyšel jsem sirénu tak jsem se šel podívat z okna, tam jela a blikala kolona. Bylo to divné, domobrana jezdila v noci.

Teď vám ukáži jiné video, na internet se dostalo 16. 7. 2014 a to na kanál Військове телебачення України. Pustíme si jen jeden důležitý kousek. Na videu uvidíme tyto věci. Vozidlo, které umí houkat a blikat, černé dodávky, BUKy, radary k němu a pro hodně pozorné i známý kamion:

Pár příkladů ze zahraničí, pro srovnání s ČT:

Ještě pár drobnosti na závěr

Stepan Bandera 242

Pro ty, co to dočetli až sem, máme překvapení. Máme důkaz, že BUK teroristů se ukrývá v Brdech!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
lomikel
lomikel
7. 8. 2014 5:28

dobra prace

J. Hruška
J. Hruška
7. 8. 2014 6:10

UÁÁÁÁ!!! PŘÍLIŠNÁ HORLIVOST ŠKODÍ!!!!
Lidi nešťastní, proč sem dáváte články zasviněné nekonečnou sérií videí? Člověk nic netušíc klikne na článek a pak půl hodiny čeká, až se mu na harddisk nahraje spousta GB videí, které zase smaže. I kdyby o ně měl zájem, nemá čas si je přehrát, navíc jde o věci všeobecně známé. Když se chce dostat do diskuse, aby čekal další půl hodiny.

Rado Miko
7. 8. 2014 6:24

J. Hruška napsal UÁÁÁÁ!!! PŘÍLIŠNÁ HORLIVOST ŠKODÍ!!!! Lidi nešťastní, proč sem dáváte články zasviněné nekonečnou sérií videí? Člověk nic netušíc klikne na článek a pak půl hodiny čeká, až se mu na harddisk nahraje spousta GB videí, které zase smaže. I kdyby o ně měl zájem, nemá čas si je přehrát, navíc jde o věci všeobecně známé. Když se chce dostat do diskuse, aby čekal další půl hodiny. Něco máte špatně. Na zobrazení kompletní stránky bylo třeba 0.7MB Pokud nedáte pokyn video se nepřehraje. Když ho pustíte a zastavíte datový tok ustane (Yutube by se jinak zbláznil) Buď máte něco… Číst vice »

mirror
mirror
7. 8. 2014 9:29

peter. napsal Pre doplnenie: http://www.pravda.ru/news/world/formerussr/ukraine/06-08-2014/1219978-boeing-0/ Toto je velmi zajímavý odkaz. Neodborník se specializací ekonom rozebírá logiku kolem havárie letu do Malajsie. Ústředním problémem je fakt, že letadlo nevybuchlo, i když nádrže musely být ze dvou třetin zaplněné hořlavým palivem. Po výbuchu paliva nedopadnou na zem žádná neporušená těla, cestovní pasy, knihy a snad také hračky. Kdo vysvětlí, že se kerosin nevzňal? Ostatně žádný ze svědků výbuch neviděl. Co s tím? Vysvětlí to expert všeználek Kája Dolejší nebo nedej bože zaujatý logik Dokulil na Britských listech? Neodborník na videu se ptá, zda bylo v nádržích palivo? Asi podle přístrojů ano. Naše… Číst vice »

mirror
mirror
7. 8. 2014 11:10

mirror napsal
Ústředním problémem je fakt, že letadlo nevybuchlo, i když nádrže musely být ze dvou třetin zaplněné hořlavým palivem

Nikdo se diskuze nechytil. Za půl roku sledování ruských informačních zdrojů jste si mohli ruštinu snadno oživit. Učili jste se ji aspoň 8 let. Víte jaký máte náskok před západními novináři nebo mladými hlásnými troubami pravice v ČT a ČR, kteří na rozdíl od vás moudrých a zkušených diskutérů žili obklopení jen lží manipulátorů?

Janus
Janus
7. 8. 2014 17:29

Jen k panu Martinu Novákovi. Pokud si dáte tu práci, tak uvedený expert je expertem s opravdu velkým záběrem. Sekunduje mu na Bakalapressu pan Fendrich. Jen co si vzpomínám. Pan Novák, v době velký protestních stávek ve Španělsku referoval o tom jak se španělé hrnou pracovat do EU(diskuse byla opravdu výživná). Pohyboval se také po Kosovu, ale asi měl polarizační brýle. Vyhánění kosobských Srbu nikde neviděl. Pan Martin Novák je můj oblíbenec. Vše co napíše je lež a o to je to jednodušší.

trackback
24. 12. 2014 10:55

[…] O tématu už jsem psal i v tomto článku: Báje, mýty, báchorky a jiné povídky kolem sestřelení MH17 […]

trackback
24. 12. 2014 11:31

[…] O tématu už jsem psal i v tomto článku: Báje, mýty, báchorky a jiné povídky kolem sestřelení … […]