P. C. Roberts: Dobrovolná impotence ruské a čínské vlády

Politika ruské i čínské vlády je pro mě záhadou. V sankční válce, kterou proti nim Západ rozpoutal, drží v ruce všechny trumfy, ale nevypadají na to, že by tyto vlády věděly, jak s nimi hrát.

Už po dlouhá léta je americká NASA závislá na dovozu ruských raketových motorů, ale bez ohledu na americké sankce, urážky a vojenské provokace, Rusko dál své motory NASA posílá.

A proč? Protože ruští ekonomové tvrdí své vládě, že bez cizí měny se hospodářský rozvoj Ruska neobejde.

Evropa je závislá na ruské energii. Čili na tom, aby její továrny nestály a její obyvatelé v zimě nezmrzli. Ale Rusové své energetické kohoutky směrem na Evropu v odpověď na evropskou účast na washingtonských sankcích neuzavírají, protože ruští ekonomové tvrdí své vládě, že bez cizí měny se hospodářský rozvoj Ruska neobejde.

Jak Michal Hudson i já jsme už nesčetněkrát vysvětlili, je tenhle argument nesmyslný. Ruský rozvoj není totiž na získání cizích peněz jakýmkoli způsobem závislý.

Což ovšem není jediný blud, kroužící v hlavách vůdců ruské ekonomiky. Druhým je ten, že Rusko potřebuje cizí investice. Na což odpovídáme: Ty jsou dobré jen k tomu, aby se část zisku z ruské ekonomiky odváděla do zahraničí. K ničemu jinému.

Rusové jsou též přesvědčeni, že by měli volně obchodovat s rublem. A na to odpovídáme: Tím z něj učiníte předmět spekulace na cizích měnových trzích. A jestliže se Washingtonu zachce přivést Rusko do měnové krize, jediné, co Federálnímu rezervnímu fondu a jeho vazalským japonským evropským centrálním bankám a centrální bance britské bude stačit udělat, bude, že sníží hodnotu rublu. A západní spekulanti budou už jen sčítat zisky.

Neoliberální ekonomika je zkrátka podfuk a Rusko do něj spadlo. A totéž se přihodilo i Číňanům.

Představme, že když všechna obviňování Ruska začala – dejme tomu případem Skripal – Putin by na mezinárodní scéně vystoupil a řekl: „Britská vláda lže, až se jí z huby práší, a stejně lžou všechny ostatní západní vlády, včetně Washingtonu, které nehoráznou britskou lež opakují. Rusko považuje tyto lži za vysoce provokativní a za součást kampaně, jejímž cílem je připravit lid Západu na vojenský útok proti Rusku. Tento stále sílící proud svévolných lží a západní vojenská cvičení na našich hranicích přesvědčily ruskou vládu, že se Západ chystá na Rusko zaútočit. Důsledkem takového kroku bude totální zničení Spojených států i jeho loutek.“

Takovéto prohlášení by učinilo konec svévolných provokací, vojenských cvičení i sankcí.

Namísto něj ale slyšíme z Ruska slova o „nedorozumění“ mezi námi a našimi americkými partnery, což samozřejmě jen povzbuzuje Západ k dalším lžím a dalším provokacím.

Anebo – jako reakci mírnější – by Putin mohl vyhlásit toto: „ Jelikož Washington a jeho servilní evropské loutky na nás uvalují další a další sankce, končíme s vývozem raketových motorů americkým leteckým společnostem a zastavujeme i vývoz naší energie do Evropy. Zakazujeme též přelety amerických dopravních letadel přes území Ruska a zavádíme represivní opatření proti všem americkým firmám působícím v Rusku“.

Jedním z důvodů – kromě onoho mylného, že Rusko potřebuje západní peníze – pro který nic z mnou naznačeného Rusko nečiní, je chybně vykalkulovaná obava z toho, že Washington by po energetickém stažení Ruska z Evropy mohl nastoupit v Evropě na jeho místo a začal Evropu zásobovat svým plynem vlastním.

Je to ovšem obava lichá. Žádná infastruktura není pro takovýto krok připravena a trvalo by léta, než by připravena byla. A než by k tomu došlo, postihla by Evropu masová nezaměstnanost a spousta lidí by v zimních měsících zmrzla.

A proč tedy Rusové svou vítěznou hru nezahajují?

Vláda nemá k dispozici poradce, kteří by neměli hlavy vymyté neoliberální ekonomikou. Vymývání mozků, které Američané poskytli Rusku během Jelcinový éry, zde bylo dodneška zinstitucionováno. A zakleto v této pasti, není Rusko pro Washington ekonomickým soupeřem.

Skvělý příklad země, kterou by Rusko i Čínu mohly vytáhnout z NATO, představuje dnes Turecko. Rusko i Čína by mohly Turecku nabídnout výhodné obchodní dohody, smlouvu bezpečnostní i členství v BRICS, a Čína by navíc mohla vykoupit tureckou měnu ze zahraničních měnových trhů. Což by ostatně mohla učinit i pro Írán.

Avšak ani Rusko a ani Čína neprojevují pro takové akce dost rozhodnosti. A obě tyto země, nalézající se pod stejným washingtonským tlakem jako Turecko, jen nečinně sedí a cucají si palce.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Vybral a přeložil Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
racek
racek
13. 8. 2018 21:35

No, v tomhle má Roberts pravdu. Ostatně i ruští ekonomové varují před pokračováním téhle bezstarostnosti. Bohužel Putin nemá dost síli tuhle neoliberalní partu vyhnat. Jsou to vesměs …. napojení na největší ruské oligarchy (taky stejní)…

Bety
Bety
14. 8. 2018 11:09

Nejvíce hluchý je ten, kdo slyšet nechce. Podle mně jim to Putin řekl víc než jasně, takže co by na tom změnila silná slova? Své stanovisko dalo Rusko na vědomí už jen tím, že řeklo, že nepřipustí v žádném případě válku na svém území, a že výčtem svých vojenských možností ozřejmilo, že agresor tvrdě narazí. Turecko i Írán dostali nabídku vzájemně výhodné spolupráce, ne že ne. A důležité je právě to VZÁJEMNĚ VÝHODNÉ. Roberts vlastně navrhuje, aby Rusko a Čína NA SVÉ NÁKLADY vytáhly zmíněné státy z problémů. Nevím jak Írán, ale Turecko už se mnohokrát předvedlo jako krajně nespolehlivé… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
14. 8. 2018 11:54

Bety napsal Nejvíce hluchý je ten, kdo slyšet nechce. Podle mně jim to Putin řekl víc než jasně, takže co by na tom změnila silná slova? Své stanovisko dalo Rusko na vědomí už jen tím, že řeklo, že nepřipustí v žádném případě válku na svém území, a že výčtem svých vojenských možností ozřejmilo, že agresor tvrdě narazí. Turecko i Írán dostali nabídku vzájemně výhodné spolupráce, ne že ne. A důležité je právě to VZÁJEMNĚ VÝHODNÉ. Roberts vlastně navrhuje, aby Rusko a Čína NA SVÉ NÁKLADY vytáhly zmíněné státy z problémů. Nevím jak Írán, ale Turecko už se mnohokrát předvedlo jako… Číst vice »

Gatta
Gatta
14. 8. 2018 12:19

Při čtení kritických a mnohdy přímo poplašných Robertsových článků vždy váhám, jetli je tak jasnozřivý nebo paranoidní … nebo to náhodou není nějaký provokatér.
Myslím, že ani jedno, ani druhé, ani třetí – patrně jde především o mediální zviditelnění pana Robertse.

Martin (už bez taky m)
14. 8. 2018 12:37

Gatta napsal Při čtení kritickýcha mnohdy přímo poplašných Robertsových článků vždy váhám, jetli je tak jasnozřivý nebo paranoidní … nebo to náhodou není nějaký provokatér. Myslím, že ani jedno, ani druhé, ani třetí– patrně jde především o mediální zviditelnění pana Robertse. Gatto nemyslím. On je již v letech, a ona „louže“ mezi Evropou, Ruskem a USA přináší mnohdy jisté „rozostřené vidění“ některých věcí… Původně sledovaná myšlenka se pak někdy tak nějak „zašmodrchá“, a ve výsledku zde máme mnohdy přání aby Rusko hrálo onoho snového „dobrého policajta na Planetě“- když už se ukázalo, že ten „domácí“ (pro P.C.R.) „policajt“ se ukázal… Číst vice »

Gatta
Gatta
14. 8. 2018 12:45

Re Martin – nevím, ale kždopádně mám vždy pocit, že i s dobrými znalostmi skoro vždy nakonec „přestřelí“.

Martin (už bez taky m)
14. 8. 2018 13:04

Erdogan Americe: Respektujte nás, jinak si najdeme nové spojence
http://casopisargument.cz/2018/08/14/erdogan-americe-respektujte-nas-jinak-si-najdeme-nove-spojence/

Martin (už bez taky m)
14. 8. 2018 13:07

Výprodej levně? Turecko se stane „satrapií“ Číny
http://casopisargument.cz/2018/08/13/vyprodej-levne-turecko-se-stane-satrapii-ciny/

Martin (už bez taky m)
14. 8. 2018 13:09

Írán a sankce. Co udělají odběratelé íránské ropy?
http://casopisargument.cz/2018/08/10/iran-a-sankce-co-udelaji-odberatele-iranske-ropy/
Dojde na ten Hormuz??

Dana
Dana
14. 8. 2018 20:17

Jeste stesti, ze Put’ka neni tak prostoduchy jako deda Roberts. Rusko haji sve zajmy, jak pak by mu prospelo podpirat krivacky islamsky system, navic, kdyz mu sultan sestrelil stihacku a jeho „pohranicnici“ umlatili ruskeho pilota a ted se zase turecky president snazi oklestit vliv Rusu-Assada v Idlibu..S tim USA ani NATO nemaji nic spolecneho, to je iniciativa Erdogana. Erdogan se citi polibeny Allahem, jeho zet, ministr financi, taktez, proto jsou Turci uz z principu neduveryhodni. Jen at si Turecko zebra u Ciny, ta je take rozpinava a predem si kalkuluje , kde a jak by mohla zapustit nova pusobiste. I… Číst vice »

racek
racek
15. 8. 2018 13:49

No, milá Dano, ono se začíná zdát, že sestřelení stíhačky byla akce místních vojenských velitelů koordinovana s částí velení armády za účelem diskreditace Erdogana před Ruskem a snahou ho donutit nepřemýšlet dál o samostatnosti. Když váhal, následoval vbrzku puč. Výsledek vidíte. Putin udělal skvělý tah .. Erdoganovi předem o puči zavolal, čímž mu dal šanci se alespoň trochu připravit. Takže Erdogan je teď na koni. A protože samostnatnost bez spojenců je iluzí … tak se kouká vedle.
Nicméně nevylučuji, že se podívá časem zase jinam :-))

Botičky od Diora
Botičky od Diora
16. 8. 2018 9:13

Za tento článek a za vyvolané zlostné křeče u emigrantského LGBT-„politologa“ si Mr. P.C. Roberts naprosto zasloužil můj dnešní fin. příspěvek.
Tendence: stoupající :-)