Ukrajina: Potvrzen únik radiace ze Záporožské JE

Reklama


Úřední hlášení svědčí o tom, že tisková služba Záporožské JE skrývá pravdu o havárii na 6. energobloku.

Ukrajinští pracovníci z jaderné elektrárny dezinformují veřejnost a hromadné sdělovací prostředky o reálné situaci na Záporožské JE. Na internet unikla úřední hlášení Státního úřadu pro mimořádné situace z 28. a 29. prosince, které vyvracejí informace od vedení Záporožské JE o tom, že šestý energoblok byl opraven již večer dne 28. prosince. Kromě toho je přípustná hladina radiace na JE podle měření překročena 16krát.

Oba dokumenty jsou adresovány veliteli státního ředitelství ukrajinského GSČS v Záporožské oblasti – generálmajorovi Úřadu občanské bezpečnosti Lepskému. Hlášení ze dne 28. prosince 2014 informuje o tom, že se v šest hodin ráno na Záporožské JE spustil ochranný systém generátoru 6. bloku kvůli poškození transformátoru.

V hlášení se píše:

„V 6 hodin ráno 28. 12. 2014 bylo na Záporožské JE v provozu pět energobloků (1,2,3,4,5)… Celkový výkon 4278 MWt, radiační pozadí JE – 4,90 µSv/rok, SVJaP /úložiště použitého jaderného paliva/ – 4,76 µSv/rok – 16,3 krát překračují přípustnou normu.“

Připomeneme, že tisková služba Záporožské JE a zástupci Energoatomu během dne 28. 12. 2014 informovali o havarijní situaci, přičemž tvrdili, že radiace je v hygienickém pásmu okolo stanice v normě. Poté šéf ukrajinského Minenerga Dmitrij Demčišin oznámil, že oprava energobloku bude trvat několik dnů.

Již večer 28. prosince 2014 večer však tisková služba Záporožské JE hlásila, že oprava byla ukončena a energoblok byl uveden do provozu:

28. prosince 2014 byl v 22 hod. 35 min. po odstranění závad 6. energoblok Záporožské JE připojen k elektrické síti. Postupně dochází k navyšování jeho výkonu…

To bylo uvedeno v prohlášení na oficiálních webových stránkách JE. Bylo tam také uvedeno, že hladina radiace v okolí elektrárny odpovídá té přírodní.

Hlášení GSČS ze dne 29. prosince 2014 toto tvrzení pracovníků JE však zcela vyvrátilo. Z dokumentu vyplývá, že v 6 hodin ráno v pondělí nebyl závadný šestý blok připojen a celkový výkon zůstal na úrovni z minulého dne, přičemž hladina radiace se v okolí JE a úložiště použitých radioaktivních materiálů zvýšila:

V 6 hodin ráno 29. prosince 2014 bylo na Záporožské JE v provozu pět energobloků (1,2,3,4,5)… Od 6. hodin ráno 28. prosince je šestý energoblok odpojen z jednotného energetického systému… Celkový výkon 4278 MWt, radiační pozadí JE – 5,05 µSv/rok, SVJaP /úložiště vyhořelého jaderného paliva/ – 4,91 µSv/rok – 16,8 krát překračují přípustnou normu.“

Připomeneme, že k prvnímu překročení radiační normy 14krát došlo v oblasti Záporožské JE večer dne 28. prosince, jak informoval zástupce předsedy Národní rady DLR Denis Pušilin, který objasnil tento radiační únik pokusem ukrajinských zaměstnanců elektrárny instalovat palivové bloky vyrobené americkou společnosti Westinghouse.

Zdroj a kopie dokumentů: LifeNews

Překlad: Irena

Přejít do diskuze k článku 29 komentářů