Ukrajina: Videopřehled z 25. 8. 2014

21. 8. 2014, Donbas. Miška stříli na teroristy

 Přepis hovorů ukrajinských trestních útvarů ze dne 22. 08. 2014

V současné době má ukrajinský prezident Porošenko v úmyslu v rámci mobilizace povolat do služby vysloužilé kádrové důstojníky. Armádě se v současné době velmi nedostává odborníků. Střelbu na jihovýchodě státu navádějí nováčci, kteří neprošli žádnou přípravou. Návodčí nemají k dispozici mapy terénu a místo pro střelbu si vybírají pomocí svých mobilních telefonů. Ve výsledku jsou ničeny obytné čtvrti, kde jsou zabíjeny ženy, děti a staří lidé. Zápis hovorů trestních útvarů a svědectví jejich zajatých bojovníků uvidíte v reportáži našeho dopisovatele Jevgenije Raškova. Kdo a hlavně jak střílí na Doněck, se rozhodli zjistit z vlivných německých novin Süddeutsche Zeitung a pohovořili si s dobrovolníky, mezi kterými je i známý ukrajinský bloger Andrej Zabolockij, který na vlastní oči viděl, co se děje v ukrajinské armádě. A tohle jsme se dozvěděli: „Jak ukrajinská armáda ostřeluje město? Některé dělostřelecké baterie nemají k dispozici žádné počítače a terénní mapy, střelbu navádějí prostřednictvím programu Google Maps z mobilních telefonů.“

Hovory zachycené v průběhu bojů vypovídají o tom, že situace je ještě více politováníhodná. Rozhovor vede pravděpodobně velitel útvaru jako volající Granit s podřízenými Azov a Retro. Napřed hledají, s čím jít do útoku.

RETRO, tady AZOV, ŽULA se ptá, zda máme alespoň jeden tank, který střílí? Rozumíte?

Ano, MIŠKA se právě vyparádil. Je připravený. Rozumíte? Příjem.

RETRO říká, že MIŠKA–1 umí střílet.

Pošli ho sem.

A poté dostane tankista MIŠKA složitý úkol, najít zaměřovačem obytnou budovu, která je jeho cílem.

MIŠKA-1, tady GRANIT. Příjem. Vidíš ho?

MIŠKA-1 na příjmu.

Vidíš cíl?

Nevidím. Vidím orientační bod, ale cíl nevidím.

Tak přece ještě sjeď, ty píp, o 300 metrů ještě sjeď! Nestůj, píp, na místě! Vždyť tě kurva odstřelí!

Podle souřadnic se to tankistovi MIŠCE z nějakého důvodu nedaří, tak se mu to snaží vysvětlit takříkajíc na prstech.

MIŠKA-1, já, píp, ještě jednou opakuji: orientační bod – dvě věže. Dvě vodárenské věže. Zprava dole je pod nimi BTR. To je cíl! Mám ho zničit? Já GRANIT, Příjem.

Vidíš ty píp vůbec tu vesnici?

Vidím oranici, vidím polní budovu vedle vysokého sloupu.

Tak stůj! Stůj! Otevři poklop, vylez ven píp.

Ani to však MIŠKU nezachránilo, cíl ztratil úplně.

Píp, jeď píp vpravo píp! Tam stojí dva vojáci. Čekají na tebe píp! Píp, už jsi připravený, píp? Jeď vpravo píp! Víš ty vůbec, co to znamená napravo nebo nalevo, píp? Kam to do prdele jedeš?

No, a když už bylo jasné, že se to nepovede, zazněl nový příkaz a tady je konec té historie:

GRANIT, tady MIŠKA-1, závadu jsem neodstranil! Rozuměl jste?

Jeď na místo. Vrať se na své místo.

Vypadá to, že tady bojovali dokonce i bez mobilního internetu na základě údajů od návodčích, takových jako tento – Vitalij.

Pojď, sem pojď. Chytili ho u Doněcka a ukazují mu, kam naváděl miny a náboje. Když viděl tu hroznou spoušť, tak se jenom pokřižoval.

Odkud jsi vlastně přijel?

Před místními občany je ho třeba zachraňovat. On se kaje, říká, že byl mobilizovaný a že má v Ivano-Frankovsku 3 děti. Dívá se do země a ospravedlňuje se, že mířil na okraje města.

Podívej se pozorně – na pravou kótu, na levou kótu. Líbí se ti to? Nelíbí? Kolik lidí zahynulo? Co s tebou uděláme? A co kdybychom my přišli k vám a chovali se stejně?

A další vojáci, zajatí přibližně na stejném místě v Karlovce se ani netají tím, že stříleli přímo do centra města.

Kolik aut Gradů tam bylo?

Asi čtyři auta.

Stříleli jste?

Ano.

Kam? Směrem na Doněck?

Asi ano. Ano.

Věděli jste, kam střílíte?

Věděl.

A tito řádně opilí ukrajinští vojáci se mohli trefit kamkoliv. Jako historický počin se rozhodli vystřelit z minometu.

Pozor, všichni se dívejte

Dělej, dělej

..

Ukaž to video…

Na první pokus se jim to nepovedlo. Mina tvrdohlavě odmítala vyletět. Dokonce ani když kopali do hlavně se to nepovedlo, tak se pokusili znovu nabít. Která část nebyla v pořádku, zda dělo nebo náboj není důležité, hlavně, že nevystřelili. Tentokrát nikoho nezabili …

Kam se poděla 30. mechanizovaná brigáda?

4700 odeslali, 83 se vrátilo

Dvě přehlídky: Kyjev/Doněck

24. 8. 2014, Doněck. Tisková konference po přehlídce: Zacharčenko a „Car“

Volný překlad:

Útočit jsme začali 23. 8. K tomuto útoku jsme se připravovali – dávali dohromady lidskou sílu, trofejní zbraně a celou organizaci. Vytvořili jsme 2 tankové prapory, 2 plné dělostřelecké brigády, 2 divize raketometů GRAD, 1 motostřelecký prapor, 3 pěchotní brigády a 1 brigádu speciálního určení, všechny tyto útvary byly řádně očíslovány. Vytvořili jsme komunikační spojení. Dále jsme vytvořili 2 polní nemocnice a 1 servisní brigádu.

Podle našich údajů protivník přišel od začátku útoku o 45 jednotek bojové techniky a 14 se jich povedlo vybojovat. Asi 1200 lidí protivníka zahynulo nebo jsou ranění, další jsou v obklíčení…..

Útočit budeme do té doby, dokud neosvobodíme všechny obce Doněcké lidové republiky. Armáda je připravená a podporu lidí jste viděli (asi na přehlídce).

Na přehlídce jsme speciálně vystavili zničenou techniku, aby v Kyjevě viděli, co se stane se vším, co pošlou. Pro metalurgické závody je to jenom dobře – bude dost materiálu (šrotu).

Ukrajinské síly zajímá jenom území a zdroje, o lidské životy se nestarají – ostřelují obydlená území.

Právě včera při jednom útoku zahynula 9letá holčička.

Objevily se skupiny, které převážejí minomety z místa na místo okolo Doněcku, rychle vystřílí, co stačí, a utečou. Údaje o těchto skupinách již jsou k dispozici a doufáme, že je brzy zneškodníme.

Armáda už má jednotné vedení!

Je pravda, že domobranci střílí na obydlená místa?

Za prvé to již není domobrana, ale pravidelná armáda a za druhé si přece nebudeme ničit své vlastní území a zabíjet své vlastní lidi. Takže ne, nestřílíme!!!

Jak byste charakterizoval chování ukr. armády ve vztahu k vašemu útoku? Věděli o něm, kladou odpor…?

Že budeme útočit, tajemstvím nebylo, jenom jsme neupřesňovali to, kde a kdy přesně zaútočíme. Pravidelná ukrarmáda bojuje dobře, má důstojníky ještě ze socialistických časů. Boje jsou těžké. Ti kdo utíkají po prvních výstřelech, jsou bataliony jako Šachťorsk, Gajdar… Jinak velmi pociťujeme to, že mají více techniky. Za 24 hod. jsme postoupili asi o 40 km, takže boje probíhají těžké.

Neodporoval průvod v Doněcku mezinárodnímu právu?

Jako právník mohu říci, že jsme neudělali nic v rozporu s mezinárodním právem. Nesvlékli jsme je, nezuli, najíst dostali, nevím o žádné mezinárodní normě, která by zakazovala nechat pochodovat zajatce.

Jaký byl cíl průvodu, nějaký vzkaz Kyjevu?

Z Kyjeva řekli, že 24.8. na den nezávislosti budou pochodovat na přehlídce v Doněcku, tak opravdu pochodovali, jenom to nebyl parádní pochod. V podstatě jsme chtěli, aby měl Porošenko pravdu, aby nelhal :)

Tento týden Luhansk obdržel pomoc od Ruska. Také čekáte na pomoc? Kdy ji čekáte?

V podstatě jsme ji potřebovali také včera, máme tady více obyvatel, ale v Luhansku je situace těžší a proto byla odeslána tam. Pomoc potřebujeme také a doufáme, že ji v nejbližší době dostaneme.

Nějaká paralela mezi rokem 44 a pochodem fašistů s průvodem byla zamýšlena?

Nedávno jsme viděli znak SS u 2. samostatné brigády Haličina. Tak asi pochopíte, jak se tady cítíme, když za Velké vlastenecké války nezůstala v SSSR rodina, která by neutrpěla ztráty, stejně jako ta moje. Můj předek bojoval právě proti Haličině, takže se tomu už ani nedá říkat paralela. Chtěli jsme jim dát najevo, že historie se opakuje a výsledek bude stejný jako tenkrát. Vypadá to, že v časovém rozmezí 30 až 50 let k nám pravidelně leze západní civilizace a pokouší se nám vnucovat nějaké svoje ideje…. A dostane vždy to, co si zaslouží – Paříž (Napoleon), Berlín….

Jakou konkrétní pomoc teď dostáváte a od koho?

Od soukromých osob, od některých organizací. Potraviny, oblečení, léky. Ramzan Kadyrov nasbíral humanitární pomoc za 7,5 miliónů USD, která teď čeká v Rostovu. To nebylo ze státního programu, ale přímo od něho, od Čečenské republiky.

Prý k vám posílají odborníky…. (asi myslel ruské vojenské)

Víte, pozítří vám sem pozvu několik francouzských důstojníků, kteří k nám přišli! Chtějí s námi bojovat. Jsou tu Srbové, Švýcaři… Vypadá to, že s francouzským národem to není tak špatné, když má takové lidi, kteří jsou ochotni jet na kraj světa a bojovat ve jménu rovnosti, bratrství, francouzské revoluce… Takže máme tady dobrovolníky a jsou mezi nimi i Rusové. Je na tom něco špatného?

Jsou tady bojující útvary ruské pravidelné armády?

Já vám to tedy řeknu takto. Pokud by sem Rusko poslalo svojí armádu, nemluvili bychom o pozičních bojích u Doněcka, ale pod Kyjevem nebo Lvovem. Je to jasné? I díky evropským zemím není možné tento problém vyřešit politicky. Vy přece nepřiznáváte, že se jedná o občanskou válku, je to antiteroristická operace proti teroristům, separatistům. Nejednáte se všemi stejně. Přiznáváte v chartě, že území má právo na osamostatnění, ale ne všude, že? V evropských zemích se taková referenda konat mohou a u nás ne, tady to asi není ta správná demokracie, ne? Československo se rozdělilo v klidu, Jugoslávii jste válečnou cestou rozbili na tisíc kousků. Až přestanete uplatňovat politiku dvojitých standardů…! Čím jsme se vlastně provinili? Že jsme se chtěli osamostatnit? Chceme mluvit svým jazykem a žít po svém? My se chceme přátelit s těmi, se kterými my chceme. Nechtěli jsme jít do Evropy. Nemyslím si, že je na tom něco špatného. … Nebyli jsme to my, kdo by první obsazoval správní budovy, nepálili jsme policisty… V podstatě jsme jenom převzali hesla Majdanu se vším všudy (rovnost, bratrství, svoboda volby apod.), tak v čem se lišíme? Proč je nás potřeba bombardovat z letadel, střílet do nás z tanků, shazovat fosforové bomby. To mi tedy vysvětlete. Co to tedy je ta antiteroristická operace? Policejní síly mají bojovat s teroristy, a ne armáda, která je tady na našem území už celá. Mobilizace, soukromé batalióny, to vám připadá normální? Možná je to kvůli břidlicovému plynu? Kvůli tomu je možné vyvraždit celý Slavjansk a srovnat ho se zemí? Nebo jsou v tom jiné finanční zájmy? Nás vychovávali ve svobodném a hrdém Donbasu a za svoji zemi se budeme drát. Západ a Kyjev udělal velkou chybu, když nás probudil! My jsme pracující národ. Když tam za 300 hřiven skákali na Majdanu, my jsme tady tvrdě pracovali a skákat jsme neměli čas. Teď, když jste nás donutili nechat práce a vzít do rukou zbraně, tak budeme bojovat do posledního! Můžete všem vzkázat. Nebuďte dále to zvíře. Dokud existuje možnost, nechte toho. Pro někoho to možná bude hrozná zpráva, ale řeknu vám jedno – pod Stěpanovkou a Saur Mogilou dosud leží několik stovek vojáků, kteří jsou prý nezvěstní. Pravdou je, že jsou mrtví. Kyjevská vláda to speciálně tají. Takže chci vzkázat všem těm ženám, co dostali oznámení, že jsou jejich muži, bratři, synové nezvěstní, že s největší pravděpodobností jsou mrtví. Dále podrobnosti…. Výzva – neposílejte sem další, my jsme k vám nepřišli, nechte nás žít v klidu. My jsme první nezačali. Ukončete tu operaci, nechte nás v hranicích našich republik, zamáváme si na rozloučenou a bude klid.

Myslíte si, že úterní setkání Putina s Porošenkem bude mít nějaký výsledek?

O žádné federalizaci už řeči být nemůže. Před třemi měsíci by nám to ještě stačilo. Všechno se to ale vystupňovalo. Napřed jsme chtěli jenom decentralizaci, potom jsme žádali, aby nám umožnili si vybrat v referendu. Začali nás deptat policejními metodami, zavírat, skončilo to antiteroristickou operací. K dnešnímu dni je prolito tolik krve… Teď už chceme žít samostatně. Máme tady bohatý kraj. To že pořád mluvili o dotacích, bylo jenom proto, že korupčními metodami kradli naše prostředky. Všichni prezidenti to věděli a účastnili se toho. My jsme soběstačná oblast – zemědělsky, průmyslově. Všechno tady máme…. To setkání snad povede k tomu, že si konečně všimnou našeho postoje a začnou ho brát vážně.

Ohledně zatčených osob – na jakém podkladě byly zatčeny?

Nedávno jsme přijali trestní zákoník. To máte na mysli? O vytvoření polních a vojenských tribunálů?…. V současné době jsou u nás zadrženi především vojáci, kteří porušili vojenskou disciplínu, vojenskou přísahu. To bude řešit polní soud. Všichni ostatní občané budou předáni justici, aby posoudila, zda se provinili či ne. Promluvte si s naším generálním prokurátorem…

A co trest smrti?

Odpověď: Já si myslím, že trest smrti je ta nejvyšší ochrana společnosti. Asi si pamatujete, že mé první nařízení se týkalo boje s banditizmem. Ten tu je a nedá se mu vyhnout. Po dlouhých jednáních jsme se rozhodli, že je to nejlepším řešením v tomto boji…. Podrobnosti si můžete zjistit přímo z našeho trestního zákoníku, kde je všechno přesně popsáno.

Přejít do diskuze k článku 18 komentářů