Svět ruskýma očima 263

 

Bez Ruska odsouzení: Finsko

Petr Iskenderov

18. srpen 2014

Analytici Deutsche Bank bijí na poplach. Od roku 2012 se německá ekonomika propadla, ve druhém čtvrtletí tohoto roku o 0,2 %. Přitom se předpokládalo, že za rok 2014 dosáhne HDP růst 1,9 %.

Loni si mnozí Evropané mysleli, že Německo vyvedlo Evropu z recese. V prvním čtvrtletí tohoto roku byl růst německé ekonomiky 0,7 %. Jenže záležitosti kolem Ukrajiny a slepé následování protiruského kurzu Washingtonu Evropskou unií pohřbily všechen optimismus. Eurozóna nevydržela vnější otřesy a geopolitické napětí. Francouzská ekonomika stagnuje, Itálie je opět v recesi.

Politické kroky Washingtonu a Bruselu pociťují podnikatelé krajně bolestivě. Hrozí ztráta mohutného a dynamicky se rozvíjejícího ruského trhu. Jenže v bruselském myšlení je k euroatlantické solidaritě silná setrvačnost. Ve věci vztahů s Ruskem dosud vedení EU sonduje půdu. Tento úkol částečně přidělilo finskému prezidentu Niimistövi, který se 15. srpna setkal s Putinem. Sám ohodnotil cíl svojí návštěvy takto: „Připoutali jsme se k našim západním partnerům a ti se postavili s pochopením k tomuto setkání. Doufám, že můžeme začít otevřené a čestné jednání.“ Je zřejmé, že rozhovory mají snížit napětí ve vztahu s Moskvou.

Pro Finsko je zachování spolupráce s Ruskem bez přehánění otázkou hospodářského přežití. Na obchod s Ruskem připadá 10 % jeho zahraničního obratu. Do Ruska jde 25 % finského vývozu potravin. Velkou část představují zpracované produkty, dvě třetiny mléčné výrobky. Ruské sankce mohou stát Finsko kolem 400 milionů EUR.

Finská ekonomika je v důsledku historických okolností mnohem více napojena na Rusko, než je tomu u jiných států EU. Rusko zaujímá první místo ve finském importu a druhé místo v exportu výrobků. Sankcemi utrpí 47 % finských firem. Ještě vážnější pro něj může být sankcionování v energetice. Zde je dovoz Finska z Ruska na prvním místě. Podíl paliva a energetických nosičů je ve struktuře ruského exportu více než 80 procent. 70 % finské energetické spotřeby pokrývá Rusko. Veškeré černé uhlí, ropu a plyn nakupuje v Rusku. Finský vývoz potravin do Ruska je na druhém místě.

Proto se také finský ministerský předseda ozval z vůdců EU jako první a řekl, že zhoršením vztahů s Ruskem hrozí „ekonomická krize verze 2.0“. Je tomu tak. V posledních dvou letech finská ekonomika vytrvale padala. Podle místních znalců to bylo v důsledku krize v domácí elektrotechnice a v papírenství. V tomto roce odhadují růst HDP 0,2 %. Jenže pokud se krize rozšíří na zemědělství a energetiku, finská ekonomika padne.

Názorným svědectvím paniky je ve Finsku drama kolem společnosti Valio, exportním symbolu země. Její vedení sdělilo, že pozastavuje veškerou výrobu výrobků určených pro prodej do Ruska. Ředitel společnosti sdělil, že embargo na dovoz do Ruska je „velmi těžký úder“. Prakticky 90 % dodávek Valia do Ruska je importováno z Finska.

Spolupráce společnosti Valio s Moskvou je dávného data. Ještě v době, kdy Finsko bylo součástí Ruské říše, v roce 1908, tedy tři roky po založení společnosti, se začalo do Ruska dodávat máslo. Caru Mikuláši II zachutnalo a společnost Valio dostala čestný titul „Dodavatel Dvoru jeho Imperátorského veličenstva“ a v roce 1914 otevřela vlastní kancelář v Sankt-Petěrburgu. V období studené války byla, mimo země RVHP,  jediným dodavatelem mléčných výrobků do Sovětského svazu. V roce 1980 byla oficiálním a jediným dodavatelem mléčných výrobků na olympijské hry v Moskvě.

Až do poslední doby šla polovina vývozu Valio do Ruska. To, co  nedokázaly zničit politické bouře první a druhé světové války a studená válka, mohou likvidovat současní „geostratégové“ z Bruselu, jejichž chápání historie a dnešních obchodních a ekonomických vztahů sklouzává na úroveň kovbojů Divokého Západu.

Vedení EU dalo Finům na srozuměnou, že jim nehodlá hradit žádné škody. Předpovídá jim ale politické otřesy. Podle Financial Times sankce EU proti Rusku a odvetná opatření Moskvy dopadly na Finsko tak, že se objevily spekulace, zda je současná vláda schopna vydržet až do dalších voleb v roce 2015. Finský ekonom Pasi Soronen předpovídá, že k dosažení úrovně HDP z roku 2005 bude Finsko potřebovat 10 let. Přijde druhá recese. Podle ministerského předsedy připomíná současná situace tu z roku 1990, kdy bylo Finsko v hluboké finanční krizi.

Současný chaos se netýká jen Finska. Skupina ekonomů z Dánska  tvrdí, že pro EU je „stupňování obchodní války neúnosné“.

Převzato z Fondsk.ru

***

Dvaaosmdesátiletý děda zastřelil brokovnicí velitele jednotky z Majdanu

22. srpen 2014

Ukrajinská media napsala: „20 srpna v boji za osvobození Luhansku zahynul velitel oddílu 81. útvaru Domobrany majdanu Kyjevan Oleg Michňuk“. Za svou afghánskou a komsomolskou minulost „se Michňuk na Majdanu těšil velké autoritě. Rozloučení se bude konat na majdanu, kde tento hrdina působil od prvních dnů revoluce.“

Jenže okolnosti jeho hanebné smrti už ukrajinská sdělovadla přirozeně neprozrazují. Bylo to tak: Spolu se svými dvěma podřízenými z 81. oddílu, který je nyní podřízen praporu Ajdar, se rozhodl, podle nejlepších tradic okupantů, zneužít místní děvčata. Dlouho společně pronásledovali neplnoletou dívku, zahnali ji do stodoly a chystali se ji znásilnit. V ten moment vyskočil její dvaaosmdesátiletý praděd s brokovnicí a na místě dva zločince zastřelil. Než opět stačil nabít zbraň, třetí darebák utekl. Nato se s posilou z Ajdaru vrátil, aby se pomstil, ale rodině se podařilo utéci. Zlotřilci alespoň zapálili domek i hospodářské stavení.

Takto ukrajinští nacionalisté osvobozují Luhansk.

Převzato z Warfiles.ru

***

Průzkum: Rusové podporují zákaz dovozu zahraniční produkce do RF

22. srpen 2014

Všeruské centrum průzkumu veřejného mínění (VCIOM) oznámilo, že většina Rusů zákaz dovozu potravin podporuje a předpokládá, že to Rusku bude k užitku. Sankce proti němu zavedly USA, EU, Kanada, Austrálie a Norsko, které nyní v odvetu mají zákaz vyvážet svoje potraviny do Ruska. Ze seznamu zakázaných dovozů byly dodatečně vyjmuty produkty, které by Rusko mohlo těžko nahradit: semena některých zemědělských rostlin, lososí a pstruží potěr, biologicky aktivní doplňky, bílkovinné koncentráty a další.

Zákaz dovozu z určených zemí podporuje 84 % Rusů, nepodporuje 9 %, ostatní nedali odpověď. 80 % občanů si myslí, že zákaz bude Rusku k užitku.

Rozhodnutí o zákazu povede podle 85 % dotázaných k rozvoji vlastního zemědělství a podle 86 % ke zvýšení podílu ruských potravin v obchodech. 63 % dotázaných očekává zvýšení dovozu potravin z Asie a Jižní Ameriky.

63 % respondentů předpokládá zvýšení cen potravin, naproti tomu 31 % si myslí, že to není příliš pravděpodobné. Pašování zboží připouští 46 %, 38 % si to nemyslí. Nedostatku zboží se obává 22 % dotázaných a snížení jakosti zboží 21 %.

Ministr zemědělství  Ruské federace oznámil, že jeho ministerstvo sleduje ceny potravin, u kterých je zákaz dovozu a nedopustí jejich růst. Pro dozor proti spekulativnímu zvyšování cen embargovaných potravin jsou vytvořeny hlídky.

Průzkum byl proveden 16. až 17. srpna u 1600 respondentů ve sto třiceti  místech čtyřiceti dvou oblastí Ruska.

Převzato z News.mail.ru

***

Vadim Goršenin: Rusko je schopno ve studené válce zvítězit

21. srpen 2014

Stalo se. Vstoupili jsme do stadia nové studené války s USA. Tvrdí to přední američtí politici a politologové, analytické články. Ruské oficiální osobnosti se dosud drží spíše neurčitých vyjádření. Ruská potřeba spravedlnosti se pořád ještě snaží cosi ve sporu o ukrajinské události dokazovat.

Nová studená válka vznikla na základě naší důvěry v důvěryhodnost podání ruky. Jestliže si vůdci podají ruce, neočekávají Rusové věrolomnost. Jenže protějšky nám podávaly ruce tak, jak se podávají svrženému soupeři, s pocitem nadřazenosti z vítězství v předešlé studené válce. A také s neustávající lstivostí: s oslnivým úsměvem hvězd Hollywoodu přesouvali američtí vůdci vojenský blok k ruským hranicím.

Nedomysleli jsme to. Považovali jsme Ameriku za přítele se všeobecnými demokratickými hodnotami, Putin navrhoval Rusku vstoupit do NATO. A oni dále a s úsměvem posouvali válečnou hrozbu svými vojenskými základnami blíže a blíže k našim hranicím. Nyní chápeme, že zájem měli jediný: hlubiny naší země – energetické suroviny, ropu, plyn, uhlí. Toto je prvořadý zájem těch, kteří se cítí být po krachu dvoupolárního systému pány světa. Z jejich pohledu je Rusko jen velká tučná bohatá země, kterou je nutno zabrat.

Pokud se současná ukrajinská vláda cítí být pupkem světa, hluboce se mýlí. Jejich země a události v ní jsou jen malou směnnou kartou v globální hře o ruské zdroje. Trochu jde i o jejich vlastní zdroje – těžbu břidlicového plynu. Ta ničí okolí a obyvatele kolem, ale o to vůbec globalistům  nejde. Doněck a Luhansk jsou pro Washington zóny odepsané pro život.

Studená válka se neobjevila z ničeho nic. Probíhala celé dlouhé roky. Rusko mělo ještě v minulém století odpovídající přístup ke vzájemně výhodné spolupráci: my snížíme ceny energetických surovin a vy nám poskytnete své technologie. A oni na nás udělali dlouhý nos. Přemlouvali naše odborníky – mnoho jich je v USA, jejich odborníků je z celku jen do třiceti procent. Nám pak technologie odmítli předat.

Otázka zní: byli jsme celou tu dobu hloupí? Samozřejmě ne. Snažili jsme se vycházet z toho, co nám po celé období perestrojky vtloukali do hlav ze Sacharovovy ideje o konvergenci, že je lepší společný svět než rozdělený na bloky. Zaoceánští političtí činitelé vycházeli z něčeho jiného. Dokladem jsou například žvásty Hillary, že Sibiř musí patřit světu, tedy ve skutečnosti Americe.

Celou dobu pohlíželi na Rusko jako na oběť určenou k požrání. Pragmatický Putin se snažil i za cenu ztrát včlenit naši zemi do světové ekonomiky. I po omezených sankcích Moskvy se mu podařilo zabránit Evropě reagovat prudce na třeba sebemenší nespokojenost Moskvy. My máme možnost ještě dalších sektorálních sankcí. Hlavním trumfem jsou energetické sankce, ale po potravinových je ještě několik dalších.

Tady začínáme chápat význam všech těch aktů prezidenta, které někteří přijímali jako odklon od okamžitých zájmů našeho byznysu. Dnes od nás USA dostává našimi odvetnými sankcemi citelné údery své politické nadřazenosti v Evropě.

Dosud jsme nevyužili veškerou podporu důležité ruské propagace – koncerty, publikace o Rusku, výuku ruského jazyka. Je potřeba, aby ve světě byla chápána ruská logika. Sem patří i život v Donbasu, to je život ruský, který dnes ničí kyjevská vláda, vedená západními instruktory.

Naše svazy novinářů (příkladně předseda moskevského svazu Gusev a předseda ruského svazu Bogdanov) neřekly vůbec nic o porušování svobody slova ve Fergusonu, o popravě Jamesa Foleyho bývalými žoldnéři americké vlády. Přitom se ještě nedávno zde jmenovaní  kolegové novináři rozhořčovali nad zadržením opozičních politických aktivistů na Triumfálním náměstí.

V arzenálu máme mnoho prostředků na vedení studené války, která byla Rusku vyhlášena. Buď z nedostatku uvažování, nebo z profesionální neschopnosti jsme je dosud nevyužili. Washington při tom, kdy mám vyhlašuje novou studenou válku, nechápe, že jsme jejich logiku už čtvrt století poznávali. V Rusku máme výhodu v tom, že máme dost specialistů, kteří chápou způsob jednání USA, u kterých se naopak v posledních dvou desetiletích podpora „sovětologů“ snižovala.

Tento týden jsem se vrátil z Bulharska. Tam se politické špičky ve všem podřizují eurokomisařům, ale obyčejní lidé se sami od sebe učí ruštinu. Sami, ne ve školách.

Zkorumpovaným elitám může Washington diktovat. Jenže elity jsou jedno a lidé druhé. Elity mohou být svrženy, jestliže jich už lidé mají dost. Washington asi nechápe, že ohlášená studená válka v sobě může skrývat konec jeho moci. Realizace takového scénáře závisí na těch v Rusku, kteří mají možnost jej uskutečnit.

Vadim Goršenin je předsedou rady ředitelů mediálního holdingu Pravda.ru.

Převzato z Pravda.ru

***

V Kyjevě přijali zákon o ekonomické sebevraždě Ukrajiny

Dmitrij Minin

21. srpen 2014

Z iniciativy Jaceňuka přijala ukrajinská Nejvyšší rada zákon o hospodářských sankcích proti Rusku. Mezi nimi je blokace aktiv, omezení obchodních operací, přerušení tranzitu surovin, přerušení letů a převozů surovin přes území Ukrajiny, pozastavení plnění hospodářských a finančních závazků a další.

Jedná se o úplné ukončení rusko-ukrajinských vztahů, přičemž si ukrajinská vláda přisvojila právo stanovit rozsah sankcí podle své libosti. Zákon vrací Ukrajinu daleko do minulosti, až kamsi do 19. století a vede k úplné destrukci národního průmyslu a vědeckého potenciálu země. Stupňuje se přeměna ukrajinského národního hospodářství na agrární  a zřejmě se počítá s tím, že „sedláci se manipulují lehčeji“. Jenomže prodávat zemědělské výrobky do Evropy, která své vlastní nemůže vyvážet do Ruska, nebude možné. Naopak Moskva dostává se sankcemi z Kyjeva stimuly pro rozvoj dalších nových technologií a ještě s využitím kvalifikovaných kádrů z Ukrajiny.

Obchod Ukrajiny s Ruskem byl v roce 2013 v objemu 38,2 miliardy USD, přitom s celou Evropou 45,6 miliardy USD. Jaceňuk vyhodnotil ztráty Ukrajiny po snížení spolupráce s Ruskem na 7 miliard USD. Pro Kyjev je to velká částka, ale ještě horší je struktura ztrát. Zatím šla do Ruska strojírenská výroba z 58 % (2,2 miliardy z 3,8), z Ruska na Ukrajinu jde jen 3,8 %. Výrobky pro železnice jdou do Ruska ze 70 %, výrobky anorganické chemie z 53 %, atd. Tato odvětví jsou vysoce technologická, s vysokou přidanou hodnotou. Mnohá odvětví jsou odsouzena k likvidaci a mnoho lidí přijde o práci. Obnova podniků už nebude možná.

V podobné situaci se nachází nejbohatší odvětví Ukrajiny – vojensko-průmyslový komplex (VPK). Moskva už své vojenské programy přizpůsobila a bez Ukrajiny se obejde. Naopak tomu tak není. Kyjev bude těžko dodávat do jiných zemí nebo do válečných zón. Ukrajinský VPK závisí na dodávkách součástí z ruských zbrojních továren a jinde nemá možnost je získat. Přechod na standardy NATO ukrajinský VPK dorazí.

Rusko včas a celkem úspěšně pracuje na nahrazení importu vlastní výrobou. Týká se to především dovozu z bývalých sovětských republik. Sem spadá i VPK.

Ukrajina si představuje, že poškodí Rusko hlavně situací kolem podniku Motor-Sič v Záporoží. Je to velký závod, který měl v sovětských dobách monopol na výrobu motorů do vrtulníků. Nyní pokrývá polovinu ruské potřeby. Dlouhodobý kontrakt by měl zajistit dodávku 1300 motorů do roku 2016, a to pro dopravní vrtulníky Mi-8, Mi-17 a Mi-24. Ruský závod Klimov nyní dokončuje výstavbu nového konstrukčně-výrobního komplexu v Sankt-Petěrburgu. Na běžný provoz najede v roce 2015 a bude vyrábět 600 motorů za rok, s případným navýšením, bude-li třeba.

Dlouholetý prezident korporace Motor-Sič se prý dlouhou dobu snaží výrobu všemožně zachovat, a to i přenesením montážních provozů do Ruska nebo do jiných zemí. Tvrdí také, že Rusko už namísto ukrajinských koupilo francouzské motory. Ukrajinská vláda, než by povolila přemístění provozů do Ruska, raději je zničí. Podobně to udělala v Donbase. V novém ruském závodě na vrtulníkové motory bude místo i pro zkušené odborníky ze Záporoží.

Vlajkovou lodí ukrajinského letectví je státní podnik Antonov. Vláda se snaží sesadit ředitele Kivu, který spolupracuje s ruskými výrobci a chápe, že je bez nich závod odsouzen k zániku. Proti jeho sesazení se brání zaměstnanci. Naposled demonstrovali na jeho podporu 4. srpna. Jenže závod nyní prakticky nepracuje. Ruský uljanovský závod Aviastar rozšiřuje svou aktivitu, krom jiného také o výrobu legendárního Ruslana. Může přijmout až 3000 pracovníků z Antonova. Má se rozšiřovat i příslušný mikrorajon.

Ztráty v raketovém a kosmickém průmyslu Ukrajiny položí gigant ze sovětských časů Južmaš v Dněpropetrovsku. Zdejší odborníci by mohli najít uplatnění při výrobě raket Angara.

Celkové možné ztráty v důsledku rozpadu rusko-ukrajinské spolupráce se jen v odvětví letectví a raketového a kosmického průmyslu odhadují pro nejbližší období na 10 až 20 miliard USD, což silně převyšuje odhady Jaceňuka pro celou ekonomiku (7 miliard USD).

Rogozin oznámil, že Rusko převede výrobu motorů pro námořní fregaty vojenského loďstva z Nikolajeva do ruského Rybinsku. Za ní tam půjdou i ti specialisté, kteří se v Nikolajevu ocitnou bez práce.

Velké ztráty hrozí ukrajinské energetice od omezování tranzitu energetických surovin, až po zastavení projektů na výstavbu a modernizaci bloků jaderných elektráren. Ztráta bude asi 6 miliard USD. Kdyby Moskva zastavila dodávku jaderného paliva, padne nejpozději do roka celá jaderná energetika. Ukrajina tak přijde o polovinu elektrické energie a specialisté o práci. Záchranou pro ně může být opět ruský průmysl.

Po přijetí nového zákona musí ukrajinské podniky okamžitě hledat nová odbytiště v jiných zemích. Jenomže je to prakticky nemožné. Vymyšlený ukrajinský program potrestání Ruska otevírá Rusku nové perspektivy: Nezbytný příliv kvalifikovaných sil a tím útěk mozků. Ukrajina trestá sama sebe. Ti, kteří dnes vládnou v Kyjevu, nehodnotí čestnou práci, šikovné ruce, talenty, ale poslušné ruce na spouštích zbraní, nebo bezcharakterní papouškující žvanily.

Převzato z Fondsk.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
71 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
26. 8. 2014 6:59

to, co provádějí banderovci na východě Ukrajiny jsou válečné a teroristické zločiny nejhrubšího zrna – Evropa prokázala, že bude vždy vazalem a že nemá vlastní pojetí dobra a spravedlnosti, na to by Rusko mělo pamatovat při dalším jednání s tímto americkým subjektem. ..

Béda
26. 8. 2014 7:16

Odporní farizejové: http://czech.ruvr.ru/news/2014_08_26/EU-odsoudila-prehlidku-valecnych-zajatcu-v-Donecku-2311/ Prý „Označila ji za porušení mezinárodního zákonodárství, podle kterého nelze s nikým jednat takovým způsobem, který ponižuje jeho lidskou důstojnost…“ Takže pochod zadržených zločinců, kteří přišli okrást o svobodu a majetek lidi ponižuje lidskou důstojnost. Zato vraždění a znásilňování lidí těmito zločinci a jejich druhy lidskou důstojnost neponižují.

Proč eurobyrokrati neudělají průzkum, jak velká část obyvatel EU žere jejich propagandu, souhlasí se sankcemi a s podporou kyjevských fašistů? Třeba by se dočkali nemilého překvapení.

Irena
26. 8. 2014 7:29

Z jednoho článku:
Tito lidé v nás zabili Ukrajince, teď jsou z nás Rusové! – tato slova zazněla od jednoho z vystupujících na mítinku v Doněcku a je možné je považovat za moto nové etapy války na Ukrajině.
(Kdy se válka občanská reálně změnila na válku dvou států – Ukrajiny a Novoruska).
http://politikus.ru/articles/27907-marsh-vpered.html

Béda
26. 8. 2014 7:45

Tak to vypadá, že Rusko provede na Ukrajině díky vládě junty to, co provedly USA díky dolaru s „mozky“ z bývalého sovětského bloku. Přetáhne tyto vysoce specializované a kvalifikované odborníky do své ekonomiky.

fajt
26. 8. 2014 7:48

za současného stavu by federalizace Ukrajiny znamenela jenom možnost kyjevské chunty „legálně“ zmasakrovat východní část Ukrajiny. ..

Béda
26. 8. 2014 7:53

fajt,

opolčenci samosebou by byli sebevrahy jihovýchodu, kdyby kývli na „mírové“ podmínky mafiána Porošenka a spol. a souhlasili s jakoukoliv formou soužití v jednotném ukrajinském státě. Podmínky jsou kupř. – odzbrojení a vydání se tím plně všanc centrálním orgánům, které se netají úmyslem „filtrovat“ obyvatelstvo jihovýchodu (v dobytých městech již začali) a prosadit bez odmluvy závazky centrální kyjevské moci nadnárodním korporacím.

fajt
26. 8. 2014 8:06

opolčenci mají na to porazit kyjevskou chuntu a pak by bylo asi na místě mluvit o rozdělení Ukrajiny na západní a východní část, tř. v rámci federalizace, která by byla ale fungovala ve velmi volné formě, tř. v rámci celní a hospodářské unie – ale pokud v Kyjevě budou vládnout banderovci štědře dotování USA, tak bych na všechny „mírové“ návrhy na deeskalaci konfliktu ze stran EU a spojených státu na místě opolčenců raději moc neslyšel ( jde o prostý pud sebezáchovy). ..

peter.
26. 8. 2014 8:10

Keby teraz Ukrajina povadala,že chce vstúpiť do Euroázijskéuo zväzu,tak EU by sa tomu neprotivila,ale trvala by na dobrovoľnom riešení.
To je ale kotrmelec,čo?
http://ukraina.ru/news/20140826/1010283136.html

Béda
26. 8. 2014 8:10

Nejkuriosnější na „osvobozování“ jihovýchodu kyjevskými „antiteroristy“ je, že „antiteroristy“ lidi nevítají jako osvoboditele od teroristů (snad jenom výjimečně), zatímco ruským „okupantům“ Krymu jsou vděčni za osvobození od osudu jihovýchodu.

A perlička nakonec. Kovaní západní demokrati uznávají násilný podvodný převrat s vražděním bezbranných policistů a násilné zabírání úřadů v Kyjevě jako demokracii, legitimizují násilné použití ozbrojené policie i armády proti vlastním obyvatelům ve městech, odpor proti tomu je u nich terorismem a referendum považují za nedemokratické.

Alena
Alena
26. 8. 2014 8:17

to je ale perlička, ta zpráva,
http://www.zvedavec.org/vezkratce/8896/
že Pobaltské státy a Polsko požádaly NATO, aby byl systém protiraketové obrany zacílen na Rusko, protože se bojí ruského vpádu na své území. Takže ve jménu nenávisti k Rusku- pokud první výstřel vzejde z jejich základen, druhý výstřel z Ruska zahubí jejich obyvatele

fajt
26. 8. 2014 8:18

názor, pohled Goršenina je excelentní – přeposílám ho seč mi síly a e-mail stačí :-)

fajt
26. 8. 2014 8:27

Válka je mír Svoboda je otroctví Nevědomost je síla – americký program pro svět, pax america, který nezná bratra. ..)

přeji chuntě v Kyjevě americkou zimu a obyčejným lidem na Kyjevě ruské jaro. ..

fajt
26. 8. 2014 8:37

http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/345913-usa-vyslaly-letadla-nad-syrii.html – a pak že černoch změní svět – v době kdy „jede“ summit v Minsku je to od Obamy naprostá provokace, jenom utvrzuje, že spojené státy jsou naprosto nezodpovědné a věrolomné ohledně slibů a své mocenské politice vůči celému světu ( začali jako loupežníci a končí jako darebáci, kteří okolní svět považují za jim bohem svěřenou bonanzu ) . ..

ducatista
ducatista
26. 8. 2014 8:39

EU je pokrytecká až hrůza, ale zajatí vojáci ještě nemusejí být nutně zločinci (předpokládám, že nejde o chásku z Nacigard).
Ad samostatnost Novoruska – z jednoho úhlu pohledu naprosto pochopitelné, z druhého (ekonomického) už je to mnohem horší. Začínat od nuly, s totálně zničenou infrastrukturou, s nejistým statusem, nevím nevím… Podle mě by byla nejlepší rozsáhlá autonomie – vlastní vláda, parlament atd.

Béda
26. 8. 2014 8:45

Alena napsal to je ale perlička, ta zpráva, http://www.zvedavec.org/vezkratce/8896/ že Pobaltské státy a Polsko požádaly NATO, aby byl systém protiraketové obrany zacílen na Rusko, protože se bojí ruského vpádu na své území. Takže ve jménu nenávisti k Rusku- pokud první výstřel vzejde z jejich základen, druhý výstřel z Ruska zahubí jejich obyvatele Jsou to neuvěřitelní pitomci. Nejdřív se modlí za sankce proti Rusku a když jsou tyto zavedeny a Rusko zavede reciproční sankce tak škemrají o pomoc. Žádají stupňovat vojenské provokace proti Rusku a ani si neuvědomí, že tak jako u sankcí jsou jenom za užitečné idioty pro svého zaoceánského… Číst vice »

fajt
26. 8. 2014 8:58

ducatista napsal EU je pokrytecká až hrůza, ale zajatí vojáci ještě nemusejí být nutně zločinci (předpokládám, že nejde o chásku z Nacigard). Ad samostatnost Novoruska – z jednoho úhlu pohledu naprosto pochopitelné, z druhého (ekonomického) už je to mnohem horší. Začínat od nuly, s totálně zničenou infrastrukturou, s nejistým statusem, nevím nevím… Podle mě by byla nejlepší rozsáhlá autonomie – vlastní vláda, parlament atd. a kdo tu rozsáhlou autonomii bude garantovat, UE, USA nebo chunta v Kyjevě ? … pak by bylo asi lépe začít od nuly, i když s tak silným sousedem v zádech, který dokázal skoro přes noc… Číst vice »

ducatista
ducatista
26. 8. 2014 9:33

fajt: Rusko má svých problémů dost a do Krymu bude muset ještě investovat opravdu hodně. IMHO sanovat JV Ukrajinu není Putinova priorita. V čem je Krym ekonomicky neskutečný?

aram
aram
26. 8. 2014 9:39

peter. napsal

Keby teraz Ukrajina povadala,že chce vstúpiť do Euroázijskéuo zväzu,tak EU by sa tomu neprotivila,ale trvala by na dobrovoľnom riešení.
To je ale kotrmelec,čo?
http://ukraina.ru/news/20140826/1010283136.html

Jenže v tom je právě to čertovo kopyto.Merkelová může s klidem něco takového prohlásit a být za hodnou, když i jí musí být jasné, že to co na Ukrajině právě vládne nic takového neudělá. Už ani nemůže. A to co by tam případně vládnout v budoucnu mohlo v této chvíli není na pořadu dne, jak by řekl diplomat.

aram
aram
26. 8. 2014 9:44

http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zive-utery-26-srpna-ukrajina-rusko-separatiste/r~59c205122c6511e49cb9002590604f2e/
Zajali v pondělí, oznámili dneska. Už ani nemusí člověk moc přemýšlet a naskakuje to samo, tak jsou průhlední.
Rusové x-krát zajali ukr. vojáky na svém území a bez humbuku je vrátili, ne tak junta, ta se i stébla chytá.

Janus
Janus
26. 8. 2014 9:48

Včera, ani nevím proč, jsme sledoval na ČT 24 ekonomocké zprávy. Zatím co ministerstvo průmyslu a financí očekává dopad sankcí v bygatelních částkách, sdružení průmylslu, zemědělstí a pod v řádech miliard. Blíží se senátní volby. Jak jsem nechodi, budu na volební schůze chodit. A kandidátům položím dvě jednoduché otázky. Podporujete ekonomické sankce proti Rusku? A pokud ano odevzdáte věškeré senátorské odměny a finanční požitky do fondu ze kterého se budou vyrovnávat podnikatelům vzniklé ztáty?

fajt
26. 8. 2014 9:55

ducatista – třebas svým potencionálem – ale k navrácení Krymu tam, kam historicky vždycky patřil – obyvatelé této oblasti si pod ruskou správou o hodně polepšili ( a investicí do infrastruktury není nikdy dost) – pokud jde o záměry Putina, si nedovoluji vůbec ani spekulovat o jeho pravých záměrech konrétních kroků tř. o dalším osudu východní Ukrajiny ( její ztráta jde ale přímo k tíži chunty v Kyjevě, která rozpoutala na východě svého území válečné peklo ) – Putin je pro dvojmetrový západ západ nečitelný ( i když jeho hlavní vlastnosti, a tou jsou houževnatost a ruské priority – které… Číst vice »

Sugar Ray
Sugar Ray
26. 8. 2014 10:07

Pokud se současná ukrajinská vláda cítí být pupkem světa, hluboce se mýlí. Jejich země a události v ní jsou jen malou směnnou kartou v globální hře o ruské zdroje. Trochu jde i o jejich vlastní zdroje – těžbu břidlicového plynu. Ta ničí okolí a obyvatele kolem, ale o to vůbec globalistům nejde. Tohle je právě to čeho se Ukro zombies nikdy nedovtípí , a navíc jak píše dál tak pokud by byly vadný jenom ty kyjevský elity , ty současný mocipáni ale lid by za něco stál , nebyl by to až takovej průšvih , ale víme všichni že masy… Číst vice »

peter.
26. 8. 2014 10:40

Toto sú mŕtvi Ukrajinci.Od veľmi mladých až po 67-ročného.Padli za záujmy zmrdov z USA,EU a domácich oligarchov.
http://novorossiya.moy.su/news/spisok_ubitykh_ukrainskikh_voennosluzhashhikh_po_najdennym_na_pole_boja_dokumentam_juzhnyj_kotjol/2014-08-26-1171

Sio
Sio
26. 8. 2014 11:03

fajt napsal opolčenci mají na to porazit kyjevskou chuntu a pak by bylo asi na místě mluvit o rozdělení Ukrajiny na západní a východní část, tř. v rámci federalizace, která by byla ale fungovala ve velmi volné formě, tř. v rámci celní a hospodářské unie – ale pokud v Kyjevě budou vládnout banderovci štědře dotování USA, tak bych na všechny „mírové“ návrhy na deeskalaci konfliktu ze stran EU a spojených státu na místě opolčenců raději moc neslyšel ( jde o prostý pud sebezáchovy). .. Mám pocit, že už dnes by i v případě porážky opolčenců ziskali Porošenkovi kati jen pyrrhova… Číst vice »

Irena
26. 8. 2014 11:28

http://politikus.ru/events/27945-kanada-gotova-k-silovoy-konfrontacii-s-rossiey-dlya-zaschity-svoih-interesov-v-arktike.html

Kanada je znepokojena narůstáním vojenského potenciálu Ruska v Arktidě a je připravena hájit své zájmy v regionu vojenskými prostředky řekl jejich ministr zahraničí.

My jsme hluboce znepokojeni a máme v úmyslu chránit suverenitu Kanady v Arktidě. Pro nás je to strategická priorita. V souvislosti s militarizací, kterou vidíme, bychom sice chtěli zmírnit konflikt, ale je jasné, že své zájmy budeme hájit silou.

A militarizací NATO Kanada očividně znepokojena není. Já tedy nejsem Ruska, ale i já už mám chuť vzít do ruky samopal a jít je na ten západ srovnat. Zajímalo by mě, co to dělá s opravdovými Rusy?

peter.
26. 8. 2014 11:30

Keď si dávam do súvisu všetky správy o bojoch na JV,tak mi vychádza,že všetky tie polovojenské nacgvardijské batalióny majú tak veľké straty preto,že sa ich chce oficiálny Kijev zbaviť.Všetky tie fašisticko-nacistické symboly,heslá a prezentované profašistické názory Pravého sektora a prívržencov Tjahnybokovej „Slobody“,musia veľmi zaťažovať diplomaciu chunty a kaziť imidž samotného Porošenka.Preto Porošenko rozpustil parlament a dúfa,že v novom parlamente už inkriminované strany nebudú.
http://ukraina.ru/news/20140826/1010283302.html
Tjahnybok ani Jaroš ale podľa mňa nebudú až tak debilní aby tieto Porošenkove a Abakovove intrigy neprehliadli a tak sa možno dočkáme ešte zaujímavých zvratov nie len v Kijeve ale aj na JV fronte.

Starý doktor
26. 8. 2014 11:35

Zajímavý pohled na stav jaderné triády USA
Реальное состояние вооружённых сил США (2013)
https://www.youtube.com/watch?v=Lkk0X99WSgo

Sio
Sio
26. 8. 2014 11:42

ducatista napsal fajt: Rusko má svých problémů dost a do Krymu bude muset ještě investovat opravdu hodně. IMHO sanovat JV Ukrajinu není Putinova priorita. V čem je Krym ekonomicky neskutečný? Krajina rozrušená válkou s velmi motivovanými lidmi, kteří už znají cenu míru a možnosti pracovat je rájem pro investory. Putin ani Rusko nebudou vůbec muset nic platit. Postarají se o to investoři, kteří na tom velmi vydělají, počítám, že budou převážně z Ruska, to ano. Je tam totiž značný lidský kapitál. JV Ukrajina není totéž, co třeba Irák, kde jsou US proti vůli přinejmenším značné části obyvatelstva. Počítám, že pokud… Číst vice »

Sugar Ray
Sugar Ray
26. 8. 2014 11:42

Oni ty soukromý armády a fašistický uskupení si stejně dělaj co chtěji nikomu se nazodpovídaj , žádný velení Uk regulerní armády na ně nemá patrony podle mě . Stejně zdrhnou z boje , Američani jim zapoměly našívat na ty vesty cedulky s nápisem nošením této vesty se nastáváte nesmrtelným , no a oni už to poznaly sami .
Nejvíc zatim umíraly ty lidi u UK armády , nejspíš spousta těch co tam jsou proti svý vůli a přesvědčení . Ty slouží jako návnada na žraloka .

Irena
26. 8. 2014 12:22

Starý doktor napsal
Zajímavý pohled na stav jaderné triády USA

Hustý.

zajoch
26. 8. 2014 12:36

Starý doktor napsal

Zajímavý pohled na stav jaderné triády USA
Реальное состояние вооружённых сил США (2013)
https://www.youtube.com/watch?v=Lkk0X99WSgo

Nebylo by špatné dát to do češtiny.
Před dost dlouhou dobou jsem četla o zabezpečení jaderné munice v USA, které je nedostatečné. Občas jsou na hlídkové službě i narkomani.

ducatista
ducatista
26. 8. 2014 12:50

sio: Ano, máte pravdu, potenciál na JV Ukrajině je zcela určitě, a je velký. Ale důležitým, podle mě přímo stěžejním faktorem je právní prostředí. Kdo bude investovat do země s nejasným statusem, která by nebyla třeba mezinárodně uznána? Která povede spory, bude čelit žalobám a mezinárodním arbitrážím o majetkové vyrovnání s původními vlastníky pozemků, továren, dolů? Zrození fungujícího samostatného státu je už tak složitý proces, natož pokud se děje v nestabilním prostředí. Válka jednou skončí, co však bude dál podle mě neví momentálně vůbec nikdo. Krym – investice přímo z rozpočtu RF budou činit v nejbližších 5 letech zhruba 20… Číst vice »

ducatista
ducatista
26. 8. 2014 12:53

Tak už i naši presstituti musí s pravdou ven, v kotli u Ilovajsku 6 obklíčených praporů, frontová linie se hroutí. http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/345966-v-ilovajskem-kotli-je-sevreno-nekolik-ukrajinskych-praporu-fronta-se-hrouti.html
Opolčenci už prý také prorazili koridor i k Azovskému moři.

Sugar Ray
Sugar Ray
26. 8. 2014 13:01

Myšlenka o věčném návratu je tajemná a Nietzsche jí uvedl ostatní filosofy do rozpaků: pomyslit, že by se jednou všechno opakovalo, jako jsme to už zažili, a že by se i to opakování ještě do nekonečna opakovalo! Co chce říci ten pomatený mýtus? Mýtus věčného návratu říká per negationem, že život, který zmizí jednou provždy, který se nenavrátí, je podoben stínu, je bez váhy, je předem mrtvý a byl-li strašný, krásný, vznešený, ta hrůza, vznešenost čí krása nic neznamenají. Nemusíme je brát na vědomí stejně jako válku mezi dvěma africkými státy ve čtrnáctém století, která nezměnila nic na tváři světa,… Číst vice »

Sugar Ray
Sugar Ray
26. 8. 2014 13:07

Tohle mě zaujalo , začínám mít pocit že opravdu jenom sníme , je to jenom film a všechno se pořád opakuje , nikdy se nic nezmění . Jenom se přetáčí děj dopředu a zpátky , ale kurva pořád to stejný DVD .
Tohle neni jediná „realita“ nebo svět , my to jenom tak vnímáme v tomhle okamžiku.
Jsme tak naprogramovaný , no nic , samozřejmě mě jinak taky zajímá co se děje a ať je to jak chce tak svinstva co se dějou mi nejsou lhostejný a moje názory jsou stejný .

aram
aram
26. 8. 2014 13:52

https://translate.google.cz/#ru/cs/%D0%9D%D0%B0%D0%BF%D1%83%D0%B3%D0%B0%D0%B2%20%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D1%85%
Vyděšení ruskými tanky začali z Mariupolu utíkat směrem na Záporoží a samotní nacgardisté z batalionů Azov a Dněpr. Nicméně i vytoužené Záporoží se nestalo pro mnohé spasením.Jakmile vjeli za hranice Záporoží jejich kolona byla vystavena útoku záporožských partuzánů v oblasti Rozovka…….
Část kolony se probila do Záporoží, druhá část byla donucena se vrátit do Mariupolu……
Když se stroje soustředily u východního vjezdu do Mariupolu byla skupina napadena mariupolskými partyzány, kteří převážejí své minomety z místa na místo v kufrech osobních automobilů.

aram
aram
26. 8. 2014 13:56

http://novorus.info/news/events/27121-vzyata-saur-mogila.html
Domobrana DLR dobyla strategicky důležitou výšinu Saur-Mohyla, která dnes ráno přešla pod její kontrolu.

fajt
26. 8. 2014 14:26

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/345989-putin-a-porosenko-si-stiskli-ruce-v-minsku-odstartovala-mirova-jednani.html – ale ale, schválení asociační dohody ještě před novými parlamentními volbami? Tedy parlamentem vzniklým ne zcela legitimním způsobem (Majdan)! Pročpak ten spěch? Že by nějaké pochybnosti o proevropském výsledku parlamentních voleb? :-)

Starý doktor
26. 8. 2014 14:42

Ještě k ekonomice Krymu. V několika komentářích za Putinovy návštěvy Číny se objevila zajímavá informace. Krym má být koncovou zastávkou Nové hedvábné cesty, tedy i z tohoto důvodu lze očekávat příliv opravdu velkých investic.

aram
aram
26. 8. 2014 15:18
Alena
Alena
26. 8. 2014 15:20

fajt napsal

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/345989-putin-a-porosenko-si-stiskli-ruce-v-minsku-odstartovala-mirova-jednani.html – ale ale,schválení asociační dohody ještě před novými parlamentními volbami? Tedy parlamentem vzniklým ne zcela legitimním způsobem (Majdan)! Pročpak ten spěch? Že by nějaké pochybnosti o proevropském výsledku parlamentních voleb?

pokud bude na Ukrajině schválena asociační dohoda s EU, poškodí i Rusko, nehledě na Ukrajinu. Bude to konec zemědělské produkce na Ukrajině.

fajt
26. 8. 2014 15:35

Béda napsal

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/4699-amerika-nas-desi-probouzi-se-evropane-copak-uz-usa-nejsou-spojenci-evropske-unie

„S takovými přáteli, jako je Amerika, už ani nepřátele nepotřebujeme.“ – do kamene tesat. ..)

Gatta
Gatta
26. 8. 2014 17:15

fajt napsal
„S takovými přáteli, jako je Amerika, už ani nepřátele nepotřebujeme.“ – do kamene tesat. ..)

Mít USA za nepřítele je hrozné, mít ho jako „spojence“ je ale mnohem horší.

Nakonec ve starém Římě to fungovalo stejně – každého „spojence“ také postupně zbavili samostatnosti a „integrovali“ do pozice kolonie.

fajt
26. 8. 2014 17:55

Alena napsal
pokud bude na Ukrajině schválena asociační dohoda s EU, poškodí i Rusko, nehledě na Ukrajinu. Bude to konec zemědělské produkce na Ukrajině.

http://czech.ruvr.ru/news/2014_08_26/Putin-pres-Belorusko-probiha-reexport-zakazaneho-evropskeho-zbozi-1925/