Ukrajina: Videopřehled z 27. 1. 2015

Ukrajinský kamelot. Co jste dělali 2. 7. 2014?

Komunikace ukrajinských letců:

„Cíl vidím, dolet 30, povolíte ještê jednou?“

„Povoluji ještě jednou! Pak uz hned domů, výška 7600.“

***

24. 1. 2014, Doněck.  Šarij odhalil lež ukrajinských médií o „prodavačce-herečce“ z doněcké zastávky

Lež ukrajinských médií o tom, že mezi lidmi, kteří byli natočeni u zastávky bezprostředně po tragédii v Doněcku, byla „ruská herečka“, odhalil mediální odborník Anatolij Šarij. Zdrojem lži, kterou okamžitě přebrala jak ukrajinská, tak i zahraniční média se zaměřením na ruskojazyčné publikum, byl Andrej Šipilov viz níže:

„Na fotografii nalevo nahoře je ruská televizní herečka Galina Pyšnjak, jak vypráví historku o ukřižovaném chlapci ve Slavjansku. (pozn. překl. To byla bohužel jedna z akcí, která juntě v Kyjevě ve spolupráci s ruskou 5. kolonou vyšla. Byla to provokace, na kterou se tehdy chytila i ruská média, proto se také snaží nenechat ji usnout a neustále se jí ohánějí. Pokud jste viděli tiskovou konferenci Putina, tak ji tam Sobčak opět připomenula. Mají toho chudáčci tak málo, čeho se chytit.)

Na fotografii napravo nahoře hraje pro ruskou televizi oběť z ostřelování ve Volnovaše. Na fotografii dole je 22. ledna v Doněcku u střelbou zasaženého autobusu a hraje roli prodavačky z blízkého obchodu – svědkyni ostřelování.

Chci vás upozornit, že tato reportáž byla natočena bezprostředně po výbuchu. Skutečnost, že nejenom natáčecí štáb ruské TV, ale i všichni herci byli okamžitě na místě tragédie, a to již oblečení jako prodavačky z blízkého obchodu, může mít pouze jedno vysvětlení, že ruská TV předem věděla, kde dojde k výbuchu…. Napsal Šipilov o těchto snímcích.

Aniž si dala práci s nějakým prověřováním, to přebrala různá média počínajíce od UNIAN. Anatolij Šarij si tu práci však dal, a dospěl k jednoznačnému závěru: historka o herečce hrající roli prodavačky je LEŽ.

Video: Víte, jak se říká, bůh miluje „Trojici“ a já se opět vracím k ruské herečce, kterou prý přivezli na místo tragédie do Doněcka, aby „svojí přítomností zkrášlila“ masovou vraždu. Prý ji oblékli do uniformy prodavačky a něco tam na kameru vykládala. Prý ji identifikovali, poznali a tento blábol rozšiřují už nejen ukrajinská média, ale i ruská, třeba i Kasparov, stejně jako izraelská a dokonce americká média zaměřená na ruskojazyčné publikum.

Proto se vracím k danému tématu. Proč? Protože jsem našel tu ženu a dokonce jsme si s ní popovídali.

Obchod „Apetit“, kde pracuje Ljudmila.

Starší sestra Ljudmily tam také pracuje jako prodavačka: Sestra pracuje v oddělení mléka a mléčných výrobků. Já jsem její starší sestra. …..

Ljudmila Alexejevna Alexandrenkova: Když se to všechno stalo, tak jsem byla v obchodě. Zahřměl výbuch, my jsme padli na zem a začali jsme se plazit směrem ke kancelářím. Naše okna se vysypala. Auto hořelo, byly vidět jiskry. Potom došlo ještě k několika výbuchům, které jsme přečkali. Když jsme se potom podívali z okna, viděli jsme mnoho mrtvých, rozbitý trolejbus, auto, které shořelo…

Ano jeden novinář přišel, potom druhý, bylo tady mnoho lidí od televize, všichni se ptali, co se stalo.

(Asi se jí ptali na tu ruskou herečku) Byla jsem velice překvapená. Ukazuje na kameru svůj ukrajinský občanský průkaz vydaný v Doněcku – žádná Volnovacha, ani Rostovská oblast.

Byli jsme velice překvapeni a všichni se tomu všemu velice smáli. Takže teď bych měla být u dalšího výbuchu, jestli jsem to dobře pochopila.

Pracuji v obchodě „Apetit“. Bydlím v Doněcku. Jsem místní obyvatelka, narodila jsem se tady, bydlím tady a vždy jsem tu bydlela, a ti, kdo uviděli nějakou podobu, musím říci, že jsou asi slepí. To je všechno.

Teď se podívejte, všechna ta média, která jsem ukázal na začátku…. Ale mě zajímají ta ukrajinská. Tedy všechna ta ukrajinská média, která o tom psala, by se měla buď omluvit, a to každé zvlášť nebo opět po sté, po dvousté, po tisící přiznat, že nejsou žádnými hromadnými sdělovacími prostředky, ale že jsou jenom žumpou šířící ty nejnehoráznější kachny.

Zdroj: Ruposters.ru

Překlad: Irena

***

24. 1. 2015, Mariupol. Silové struktury podle obyvatel věděly předem, že město bude ostřelováno

Mariupol, 24. ledna 2015. Ráno došlo k ostřelování východního předměstí Mariupolu, kde se nachází blokpost ukrajinské armády. Ukrajinským vojákům se nic nestalo, neboť podle svědectví místních opustili své stanoviště několik hodin před ostřelováním.

„V obrovském množství domů se vysypala skla z oken, situace je velice vážná. Není voda ani elektrika, přičemž všechno bylo odpojeno půl hodiny nebo hodinu před začátkem ostřelování, nedíval jsem se přesně na hodiny. Takže se na tu situaci připravovali, věděli o tom“, vyprávěl mariupolský obyvatel, který zdůraznil, že situace vypadá jako naplánovaná.

„Chtěli vyvolat velký ohlas, aby obyvatelstvo naladili proti našim, proti domobraně. Napřed jsme mysleli, že to byla chyba, ale potom jsme pochopili, že to bylo úmyslné. Okolo našich oken jeli banderovci na výměnu stráží a najednou se otočili a vraceli se zpět“, svědčí místní obyvatel.

Dnes byl Mariupol ostřelován a podle údajů ukrajinského ministerstva vnitra se počet obětí v důsledku ostřelování zvýšil na 15 lidí. Dříve mariupolský starosta informoval o sedmi obětech a 74 zraněných. Velitel oblastního oddělení Vjačeslav Abroskin informoval, že v důsledku ostřelování obytných čtvrtí Mariupolu zahynulo 10 lidí a 46 je hospitalizovaných.

Prokuratura v Doněcké oblasti zahájila trestní vyšetřování ve věci ostřelování Mariupolu podle hlavy 3, §258 ukrajinského trestního zákoníku (teroristický čin). Podle informací z tiskové služby prokuratury Doněcké oblasti byl útok veden z novoazovského směru, tj. z území, které nebylo pod kontrolou ukrajinských úřadů. V úřadu zdůraznili, že byly ostřelovány obytné části města, kde nejsou žádné pozice ukrajinských vojáků.

Ministerstvo obrany Doněcké lidové republiky se vyjádřilo v tom smyslu, že informace o tom, že město ostřelovala domobrana, je nepokrytou lží. „Je to jasná dezinformace a lež. Síly domobrany směrem na Mariupol vůbec nestřílely a tím spíše ne po obytných čtvrtích“, informoval zástupce Ministerstva obrany republiky. Podle slov tohoto zdroje se domobrana nachází 40 km od Mariuopolu a žádné ostřelování neprovádí.

Ve štábu DLR řekli, že střelba byla vedena z oblasti Staryj Krym, který je asi 12 km severozápadně od Mariupolu, daná oblast je pod kontrolou ukrajinské armády.

Zdroj: Politikus.ru

Překlad: Irena

***

25. 1. 2015, Donbas. Ukrajinští otrokáři (18+)

Opolčenci ukazují mrtvoly vojáků s nášivkami, na nichž je napsáno „Ukrop“ (Kopr, hanlivé označení Ukrajinců) a „Rabovlasnik“ (Otrokář). Zdá se, že se jedná o nový dobrovolnický prapor se specifickým smyslem pro černý humor.

***

25. 1. 2015, Charkov. Chirurgický odpad

***

25. 1. 2015, Popasnaja dobyta. V kotli u Debalceva je 8 000 ukrajinských vojáků

Dnes vojenské síly DLR dobyli Popasnuju, čímž prakticky zcela zablokovali 8000 ukrajinských vojáků, kteří zůstali uvnitř. Cesta Debaľcevo-Artěmovsk ještě není uzavřena, ale je ostřelována dělostřelectvem obou bojujících stran, takže možnost po ní odejít či odjet je prakticky nulová.

To, že tam vznikne kotel, musel pochopit i hlupák, nicméně ukrajinští vojáci nepodnikli ani ten nejmenší pokus vyvést svá vojska, která již byla z poloviny obklíčená. Dokonce ani poté, kdy bylo zcela jasné, jakým směrem vede útok domobrana.

Ukrajinská generalita se ničemu nenaučila, je to úplně stejné jako v létě. Jenom tentokrát kotel nehraničí s Ruskem, které přijímalo ukrajinské vojáky, léčilo je, koupalo, krmilo, oblékalo a domů posílalo na své náklady. Teď je okolo domobrana, která je dopálená za všechno, co fašističtí okupanti prováděli v městech a vesnicích Donbasu…

Zdroj: Politikus.ru

Překlad: Irena

Stanův komentář: Ukrajinské zdroje o Popasnoj mlčí, z novoruských jsem se v pondělí dozvěděl, že se bojuje o její centrum. Takže s tím dobytím to asi nebude ještě tak horké…

***

Vítězství praporu Azov

Anatolij Šarij debutoval v žánru dokumentárního filmu. Nominují ho na Oskara?

***

Lekce ukrajinštiny: Farba

Ivan Poběda vás v několika lekcích naučí ukrajinsky mluvit a myslet. Tedy, pokud už máte alespoň základy ruštiny.

Přejít do diskuze k článku 52 komentářů