Ukrajina: Videopřehled ze 16. 4. 2015

Jak se pozná separatista

Na Ukrajině byl vyhlášen hon na „místní separatisty“ – plakáty a letáky s příslušnou výzvou se objevují podle očitých svědků na různých místech po celé zemi. Agitační materiály vysvětlují, kdo je „místní separatista“, jak mají být odhalováni a kam je „předávat“ v případě zjištění. Tato oznámení se objevují v hotelech Charkova a Oděsy, na ulicích Kyjeva a dalších měst.

Zdroj: Nová republika

***

Pokojní bojovníci: Cesta na Donbas

***

18. 2. 2015, Trnava. Aby místo zbraní zazněly múzy. Sláva Ukrajině! Herojam slava!

***

7. 4. 2015, Toronto. Pianistka ukrajinského původu vyhozena kvůli proruským komentářům

Torontský symfonický orchestr (Toronto Symphony Orchestra) zrušil vystoupení Valentiny Lisicy, pianistky narozené na Ukrajině, kvůli jejím politickým komentářům na sociálních sítích, v nichž vyjadřovala podporu proruským separatistům na východě Ukrajiny.

Šéf orchestu Jeff Melanson v prohlášení sdělil, že „provokativní komentáře Lisicy zastínily její předchozí výkony.“

Zdroj: RFE/RL

Více v češtině: Haló noviny

***

9. 4. 2015, Ivano-frankovsk. Pravý sektor vyváží „odpadky“

Lynčování šéfa oblastního soudu.

***

9. 4. 2015, Kyjev. Ukrajinská TV o bídě v Rusku

Anatolij Šarij popisuje vysílání ukrajinského televizního kanálu, který popisuje hospodářský rozvrat a pokles populace v Rusku. Porovnává ho se situací na Ukrajině a jeho závěr zní takto: „Je to stejné, jako kdyby somálská televize referovala o bídě v Belgii.“

***

9. 4. 2015, Kyjev. Ukrajina za jeden den přepsala svoji roli ve Velké vlastenecké válce

Ukrajinská Věrchovná rada přijala zákon o legálnosti akcí OUN-UPA, kteří byli uznáni za bojovníky za nezávislost země. Současně s tím poslanci zakázali nacistickou symboliku a označili komunistickou ideologii za zločinnou. Za srp a kladivo, stejně tak za symboly nacistického Německa, teď bude možné jít na 10 let do vězení. Týká se to nejen KS Ukrajiny, ale i praporu „Azov“.

Zdroj: Vzgljad

***

11. 4. 2015, Doněck. Doněck čeká na své šampiony

Trávník na stadionu ukrajinských šampionů se stejně jako dříve udržuje, ale tribuny jsou prázdné. Na sedačky usedl prach a vytvořily se na nich pavučiny. Od května minulého roku se zde v šatnách neřešila žádná strategie nových zápasů. Na parkovišti pro VIP hosty se teď vykládá humanitární pomoc. Dopravuje se obyvatelům z blízkého okolí, kteří již po mnoho měsíců žijí ve válečných podmínkách. Pouze před třemi roky se na stadionu Donbas Areny konaly fotbalové zápasy mistrovství Evropy. Dnes tyto záběry vypadají jako z jiné reality. V posledních měsících byl stadión poškozen díky ostřelování, protože se nachází hned vedle bojové zóny. Podle slov Andreje Sanina (ředitel arény) místní aréna občanům připomíná, že se život dříve či později vrátí k normálu.

  • Já si myslím, že je to symbol míru, symbol doby, kdy Doněck žil očekáváním fotbalu, ne války.

Boj probíhá na východě. Šachťor dnes žije, trénuje a hraje na západě, na druhém konci země, stovky kilometrů od Doněcka, který je pod kontrolou přívrženců samozvané Doněcké lidové republiky. Byly časy, kdy fanoušci zcela zaplňovali tribuny tohoto padesátitisícového stadionu v Doněcku. Dnes jim nezbývá, než sledovat zápasy milovaného týmu na internetu. Po dobu 10 let Igor nevynechal prakticky žádný domácí zápas Šachťoru. Za posledních 10 měsíců Šachťor v Doněcku nehrál ani jednou.

  • Chtěl bych zase pocítit tu atmosféru z návštěvy stadionu, kdy se hraje hymna fotbalového klubu Šachťor. Pocítit ty emoce, kdy okolo sedí obyčejní lidé, horníci…

Bohužel se kvůli válce budoucnost klubu ztrácí v mlze. Úspěch doněckého Šachťoru a peněz, které za ním stojí, vypovídají o významu tohoto regionu pro zbytek Ukrajiny. Pokud prorusky naladění přívrženci DLR, kteří kontrolují město, chtějí nezávislost, tak co bude s tím nejúspěšnějším ukrajinským klubem? Přemýšlí o tom brankář Šachťoru Anton Kanibolockij.

  • Všechno nám to dělá velké starosti. Věříme, že se vše vrátí zpět a bude to tak, jak to bylo v našich velkých dobách. Všichni sníme o míru.

Doněcký Šachťor byl jedním z nejznámějších klubů SSSR. Vyhrál mistrovství Ukrajiny pokaždé za posledních pět let. Bohužel kvůli válce teď nikdo neví, co klub čeká v blízké budoucnosti.

Překlad: Irena

Stanův komentář: Typická ukázka současné západní mainstreamové žurnalistiky. Ani slovo o tom, kdo je vlastníkem klubu, kdo a proč ostřeloval stadion. Tak se podívejme, co o tom říká česká Wikipedia: Tento stadion doposud patřil k nejmodernějším v Evropě. Jeho vlastníkem je oligarcha Rinat Achmetov. Dne 24. srpna 2014 byl stadion dělostřeleckou palbou ukrajinské armády dvakrát zasažen a těžce poškozen.[3]

***
Pravyj sektor pederast country

Skladba amerického dobrovolníka s přezdívkou „Texas“, který bojuje v novoruské armádě.

Přejít do diskuze k článku 21 komentářů