V zákopech informační války vedené korporátním fašismem

Jak se bojuje o veřejné mínění. Miny a šrapnely západních propagandistů proti raketám ruských provládních kanálů. Jenže to všechno je kec, a pravda se krčí někde v zákopu.

Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.
Móhandás Karamčand Gándhí

Patentovaní obhájci transatlatické demokracie

Informační a mediální válka má svá pravidla, zavedená už od začátku 20. století, kdy masová média jako tisk a rozhlas začala poprvé určovat veřejné mínění. Viz naši třídílnou studii: Mediální manipulace z pohledu neomarxismu . Jedná se zejména o toto schéma:

  • Ironizace
  • Diskreditace
  • Dehonestace
  • Kriminalizace
  • Likvidace

Podíváme-li se kolem sebe na postup informační války, pak lze říci, že nyní probíhají všechny fáze současně. Ale hlavně běží diskreditace a dehonestace, protože korporátky a presstituky ji považují za nejúčinnější. V České republice a na Slovensku to má podobu tzv. seznamu proruských webů od slovenského středoškolského učitele Smatany, kterého se pak chytila česká mainstreamová, i tzv. „nezávislá“ internetová média. Vše je to propojeno s novou vlnou špionomanie a hledáním vnitřního nepřítele v žoldu Putina , samozřejmě bez jakýchkoli relevantních důkazů. Nejprve je třeba lhát jako ve druhé válce v Iráku. Až je ukončena a lhaní prozrazeno, pak platí logika tzv. „fait accompli“, čili hotové věci, které se mělo lhaním a manipulacemi dosáhnout. Pak už následná odhalení nevadí, protože mezitím běží další akce a další lhaní. Prostě je třeba být ve lhaní a v manipulacích stále o krok napřed.

Dalším krokem je mlžení a okecávání jasných fakt, která jsou zamlčena nebo poslána na vedlejších kolej, často za pomoci význačných osobností ovládajících veřejné mínění. Tyto králíky si média vytahují z klobouku jen v kritické době, aby se osobnosti neopotřebovaly v běžné mediální válce, každodenně vedené presstitutkami a placenými mediálními žoldnéři. Viz náš článek Úklidová četa českých humanistů .

To však není vše, v některých případech sledujeme přímé pokusy o kriminalizaci a velmi rafinovanou likvidaci ze strany ideových odpůrců „majitelů klíčů“ tzv. euroatlantické civilizace. Podle toho, co kolem sebe sleduji, „svobodomyslné a demokratické“ euroatlantické elity prostřednictvím tajných služeb a za součinnosti s veřejnoprávními, korporátními a pseudo-nezávislými médii přistoupily k celé řadě pasivních i aktivních opatření. Pojďme se na některá z nich, se kterými je možno se setkat v ČR, podívat blíže.

Cenzura

Na Ukrajině a v Pobaltí už zakázali ruské televize a otevřeně cenzurují místní opoziční zpravodajské kanály, v ostatních evropských zemích má cenzura zatím skrytější podobu. V poslední době například neustále roste počet videozáznamů na YouTube, které zmizí s odkazem na porušování autorských práv. Nepřekvapivě jsou mezi nimi (s chatrným zdůvodněním, že se jedná o brutální obsah) velmi často videa natočená na mobilní telefony občany Donbasu, která dokumentují chování ukrajinských ozbrojených uskupení. Druhou velkou skupinou jsou často s velkou námahou do angličtiny, češtiny a dalších jazyků otitulkovaná videa ruských televizních kanálů, kde to funguje tak, že o jejich stažení nežádají ruské televize, ale tzv. „třetí strana“. Práva byla např. porušena tím, že v reportáži či komentovaném zpravodajství ruského moderátora byl použit několikavteřinový záběr vytvořený západní mainstreamovou nebo ukrajinskou televizí.

Cenzura probíhá také v ČT a Českém rozhlase, kde to má mnohem rafinovanější průběh. Mohu to dokumentovat na konkrétním příkladu reportáže z české obce Čechogradu, která se nachází na východní Ukrajině, v té části, kde vládne Kyjev. Poté, co do ČR přijelo několik českých krajanů, kteří zde získali statut uprchlíka, vydal se Martin Dorazín z Českého rozhlasu mapovat situaci krajanů, kteří sem přišli v roce 1869. Starosta obce mu ukazoval, jak tam žijí, jaké mají tradice, pěkný kulturní dům apod. Nakonec vysvětloval, že mladí se chtějí odstěhovat do ČR, ti starší nemohou, protože tam mají rodiny, majetek, práci apod. „Nejraději bychom vzali Čechograd a jeli do Čech,“ říká redaktorovi ČRo starosta. V ten okamžik reportáž končí, aniž by se divák dozvěděl, PROČ že to ti čeští krajani chtějí odstěhovat celou vesnici z konečně „svobodné a demokratické“ Ukrajiny. Stejným způsobem fungovalo i zpravodajství České televize o krajanech , kteří se přestěhovali do ČR. Základní novinářská otázka PROČ? byla v této kauze, kterou rozpoutal prezident Miloš Zeman, velké tabu.

Veřejnoprávní zbraně hromadného ničení

ČRo a ČT právě tímto přístupem riskují, že přijdou o svoji veřejnoprávnost. Skončí to tak, že se od nich posluchači a diváci odvrátí, a nebude nikdo, kdo by je bránil před tím, čeho se v tomto článku obává komentátor bakalovských Hospodářských novin Petr Honzejk.

Obzvláště ČT je monstrum s téměř sedmimiliardovým rozpočtem (pro srovnání – rozpočet Ministerstva kultury je 10,7 mld. Kč, dotace na sociální služby pro celou ČR číní 7,2 mld. Kč), které pokládá jakoukoli kritiku za útok na svoji „nezávislost“. Přitom kritický proud stížností podobných této roste a Rada ČT si už pomalu začíná uvědomovat, že má velký problém.

Druhá a možná podstatnější věc je, že ČT o spoustě důležitých věcí vůbec neinformuje, nebo je ve svém zpravodajství odbyde krátkou notickou. Agenda se nastoluje často kolem banalit (např. sporů Kalouska s Babišem), podstatné věci, (např. vpád Saúdské Arábie do Jemenu) se naopak banalizují.

Strašení ruskou propagandou

EU i NATO si velmi dobře uvědomují, jak slabou mají argumentační pozici vůči veřejnosti ve věci rusko-ukrajinského, či spíše rusko-amerického konfliktu. Proto už byly vydány patřičné instrukce (viz komentář Martina Fendrycha: Summit EU hledal, jak čelit ruské propagandě. Je to na nás. Klíčová jsou svobodná, poctivá a odvážná média ). Svobodná, poctivá a odvážná média jsou v tomto pojetí ta, která svobodně „nepodlehla ruské propagandě“, ale poctivě a odvážně šíří tu ukrajinskou a americkou.

Odlišnost ruského a západně-korporátního přístupu k propagandě pozná každý, kdo rozezná ruského reportéra v neprůstřelné vestě, který nasazuje vlastní krk, aby informoval své diváky přímo z místa bojů, od českého zahraničního zpravodaje, který nejprve předčítá tisková prohlášení z kyjevského hotelu, a když se po kritice takového přístupu přece jen vydá na Donbas, bojí se označit toho, kdo mu v Doněcku dělostřeleckou střelbou přímo usiloval o život. Ten, kdo sleduje politické diskuse v ruské televizi, může také potvrdit, že jejich metodou je, že do nich pozvou lidi s opačným názorem (např. ukrajinské, americké, české novináře a politiky). Často to sice končí tak, že jim dají málo prostoru nebo je ostatní diskutéři a publikum ukřičí, ale dovedete si představit, že by do besedy na ČT v hlavním vysílacím čase pozvali ruské novináře nebo politiky?

Zastrašování

Jak to funguje, se dozvíte v článku Slovensko ovladol hon na bosorky . Eduard Chmelár , slovenský mediální analytik a publicista, v něm mimo jiné píše:

„Nemá význam strácať čas vysvetľovaním, že nie ste nijaký ruský agent, proruský aktivista, prokremeľský analytik či fanúšik Putina, že nie ste verejný nepriateľ či zradca. Toto je hon na bosorky a jediným spôsobom, ako ho ukončiť, je rázne odmietnuť túto hru. Nie, nie sme vo vojne. Rusi ani Američania nie sú naši nepriatelia. Odmietame ideologické barikády a účelové delenie občanov na proamerických a proruských. Chceme mier, spravodlivosť a záruky bezpečnosti pre všetkých. A ak chceme brániť demokraciu, tak ju bráňme predovšetkým vo svojich krajinách, bráňme právo slobodne diskutovať bez strachu zo šikanovania a nedopusťme, aby kritické myslenie dostalo protofašistickú nálepku zrady.“

A odkud vítr fouká, si přečtěte zde . Píše Jozef Banáš, bývalý viceprezident Parlamentního shromáždění NATO:

„Ak si v PZ NATO v čase môjho pôsobenia trúfol niekto povedať vlastný názor, boli to občas Francúzi. Inak to fungovalo presne rovnako ako za socializmu. Vtedy na hlasovaniach všetci po očku pozerali na sovietskeho predstaviteľa, a potom hlasovali rovnako. Tu to bolo to isté – všetci sa dívali na Američana, a potom hlasovali ako on. Ani raz som pri hlasovaniach – a bolo ich dosť – nezažil, že by bol niekto proti americkému návrhu.“

S tím souvisí i vznik nových „nezávislých“ informačních webů. Tady máte všechny tzv. „nezávislé“ pohromadě. (Kolegium Paměti národa: Česká média v roce nula ) A řekli o sobě mnohem více, než byste doufali. Víte co je hlavním úkolem dnešního „veřejnoprávního“ či „nezávislého“ prestituta? Nastolování agendy a její udržování v žádoucím směru.

Moderovaná veřejná diskuse a infiltrace sociálních sítí

Půl hodiny Židům, půl hodiny Hitlerovi. To je fráze, kterou se dá zdůvodnit, proč v diskusích dostane slovo jenom jedna strana. Pravda, občas to „pro pobavení“ zpestří nějakým komunistou nebo Vyvadilem, všechno, co neladí s oficiální verzí, se konspiračními praktiky, kteří provádějí dlouhodobou cílenou strategii na ovládnutí veřejného mínění, označí za konspirační teorii .

Sputnik k tomu napsal:

„Masmédia: USA hodlají svádět informační boj s Ruskem v sociálních sítích
Na základě české kanceláře rozhlasové stanice Radio Free Europe bude založen digitální mediální departament. Budou v něm pracovat odborníci pro sociální sítě, a jejich úkolem bude ‘odpor dezinformaci v ruské mediální sféře’.“

Více najdete třeba zde .

Budou s námi mít hodně práce. A na Slovensku ještě více, protože tam už veřejnost ví, že věci se mají jinak, viz tento článek .

Závěr

Jsme ve válce, zatím studené. A pokud se z informační války nemá stát horká válka s katastrofálními důsledky, je naší povinností vytáhnout pošpiněnou pravdu ze zákopů a postavit se za ni proti všem, kteří tenhle špinavý boj rozpoutali.

Napsáno pro e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
17. 4. 2015 6:37

Jsem zvědavá, zda se naše ČT zmíní o tom, že Indie prakticky zrušila objednávku francouzských Rafalů, ale navíc si objednala obří dodávku za 20 miliard od Ruska- jejich stíhačky nejnovější generace. Viz dnešní Zvědavec.

Sio
Sio
17. 4. 2015 7:34

Jako za McCarthyho blahé paměti. Informační válka je bojovou přípravou na horkou válku.
Vítěz v horké válce musí území nakonec obsadit nohou pěšáka, teprve pak je území dobyto, to je základní vojenská poučka.
A pokud je na dobytém území obyvatelstvo ostře naladěno proti okupantovi, je okupace velmi drahá a neúčinná. Nevyplatí se. Vidíme to v Iráku i v Afganistánu.
Ideální je získat kolaboranty a k tomu je potřeba informační válka.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
17. 4. 2015 8:18

Citace závěru článku: „Jsme ve válce, zatím studené. A pokud se z informační války nemá stát horká válka s katastrofálními důsledky, je naší povinností vytáhnout pošpiněnou pravdu ze zákopů a postavit se za ni proti všem, kteří tenhle špinavý boj rozpoutali.“ Podepisuji. Postavit se proti lumpům kteří toto činí ze zcela zjevných prospěchářských – a naprosto protispolečenských- důvodů. Postavit se a stát jako skála. Pořád. Konat proti nim a proti zájmům které představují. Být „hledačem střípků pravdy“ je dnes velmi záslužná práce PROTI VÁLCE. Většina válečných štváčů je naprostými zbabělci. Jsou schopní sice i těch nejpodlejších zákeřných činů, ale jen… Číst vice »

fajt
fajt
17. 4. 2015 8:22

Bety napsal

Jsem zvědavá, zda se naše ČT zmíní o tom, že Indie prakticky zrušila objednávku francouzských Rafalů, ale navíc si objednala obří dodávku za 20 miliard od Ruska- jejich stíhačky nejnovější generace. Viz dnešní Zvědavec.

vy stále věříte , že v čt dojde k nějakému informačnímu zázraku? – mi tahle propaganda nesmí do domu ( samozřejmě žádné výpalné těmto srágorům dávno neplatím ). ..)

PPK
PPK
17. 4. 2015 8:53

U základních schémat mediální manipulace formami ironizace, diskreditace, dehonestace, kriminalizace a likvidace by bylo na místě ještě doplnit překrucování a falšování dějin, psychiatrizaci, sexualizaci a nábožensky nenávistnou indoktrinaci politických protivníků a vyvolávání strachu z terorismu u obyvatelstva. Terorismu, který sám Systém US politiky záměrně ideologicky i prakticky soustavně a po desítky let generuje. Pakliže se nyní ukázalo, že všechny tyto metody propagandisticky neúčinkují a proti nim je z vojensky silného velmocenského Ruska postavena stejně masivní a ofenzívní (nejen) internetová komunikační propaganda založená na pravdě reality, pak v západních (a našich) korporátních pseudo-demokratických mediích nyní logicky propuká hysterie, která není ničím… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
17. 4. 2015 9:12

PPK: souhlas.
Válečné štváče posílající jiné do svých válek štve především jedna věc: lidé v Evropě jim už masově nevěří, a V. V. Putin už zdaleka není sám…
Proneoconská propaganda se znemožňuje tím více, čím více se snaží…
Rusové již mají svůj tým,
a na mezinárodním hřišti již i celé „družstvo“, jehož jsou nedílnou součástí…
Победа будет за нами!

peter.
17. 4. 2015 9:57

PPK napsal
le hitlerovské knírky mají už dávno pod svými nosy sami.

dobre napísané!súhlasím.

mirror
mirror
17. 4. 2015 10:52

Na ostrově Janiky představili inteligentního Ukrajince se jménem Džangirov. Ten prohlásil, že propaganda se bez cenzury dělat nedá. Jsem zvědav, jak odborníci na sociální sítě budou omlouvat bestialitu majdanovců a barbarů z Oděsy, den po prvním máji, kdy je lásky čas. Škoda, že se na tento stěžejní problém nezeptal Žantovský v rozhovoru se spravedlivou Paškovou. Válel bych se smíchy, kdyby s vysvětlováním začal Stropnický se Zadolárkem. Zkrátka před začátkem kontrapropagandy bude třeba zakázat internet a trestně postihovat otázky, na které Pašková a spol. nedokážou odpovědět.

mirror
mirror
17. 4. 2015 13:39

Doporučuji tohoto speciálního korespondenta
https://www.youtube.com/watch?v=zb6lToEfNcs
Ke konci se zmiňuje, že v Česku má být centrum pro vysílání lží na Ukrajinu. Luboši a Bohuslave, gratuluji, jste jedničky.

Slobo
Slobo
17. 4. 2015 13:44

Åno,
znemožňuji se tím více, čím více se snaží
╰╰╰╰╰╰╰╰╰╰☆╮
hodne nasrany Zaldostanov
http://cdn.tvc.ru/pictures/nb/160/021.jpg
【ツ ..je-to „marasmus“
【ツ politici -at- žijí své životy
【ツ itinerář cesty nebudeme měnit. (!!)
ZDE:
https://www.youtube.com/watch?v=-fTZDKxcV_w

Podporujeme spoločnou jazdou spomienkový prejazd ruských motorkárov na ich ceste z Moskvy do Berlína
https://sk-sk.facebook.com/events/866622373409563/?hc_location=ufi

mirror
mirror
17. 4. 2015 13:52

mirror napsal
Luboši a Bohuslave, gratuluji, jste jedničky.

Andreji, na tebe jsem zapomněl. Kdysi, když jsi vstupoval do strany, tak jsi sliboval, že se budeš starat o blaho lidi a nepřetržitý růst jejich životní úrovně. Ty ses nám vybarvil. Ještě nemohu zapomenout na nejbližší spojence socanů. Ano černoprdelníky, kterým ukapává zbožnost z jejich úst. Modlí se ráno a večer, děkují za dary při obědě. Vy jste jedničky s hvězdičkou.

mirror
mirror
17. 4. 2015 13:59

Tady je další perla z Ukrajiny.
https://www.youtube.com/watch?v=di6k4vHS_2A
Jako my dávají na roveň komunismus a nacismus. Zadolárek jim asi poradil. U nás komunisté nechali na pokoji kříže na hrobech. Na Ukrajině budou ulamovat z náhrobků rudé hvězdy. Mi se zdá, že se tomu říká prznění hrobů a náš iniciativní Lubošek mlčí, familie Stropnického mlčí. Morální lidovci dají své požehnání. Uznejte kolegové, jakou komedii nám připravují naši nejlepší.

mirror
mirror
17. 4. 2015 14:34

mirror napsal
Tady je další perla z Ukrajiny.

Beseda pěkně nahněvaných a rozhádaných specialistů se v půlce pořadu týká hlavně Ruska. Teď řeší Stalina a stalinismus. Srdce stoupenců našich demokratických stran se musí tetelit blahem. Slované jsou idioti. To Frantíci a Angláni o svých koloniálních válkách mlčí. Usáci ani o svých černých dějinách ani nepípnou.

dixi
17. 4. 2015 15:46

Už začali, dnes na čt 24 uvedli, že loňské protimajdanovské demonstrace se vyznačovaly násilnými a agresivními projevy.

Točmistr
Točmistr
17. 4. 2015 19:04

Ještě mi tam jedna věc v tom výčtu chybí. V rámci propagandy mohou mít velmi mnohostranné využití i zdánlivě opoziční weby. Na první pohled nesmysl, ale o to jde. Kdyby lidi ten trik prokoukli, tak by to jejich propagandě dost uškodilo.

Slobo
Slobo
18. 4. 2015 5:33

…mne pride, ze oni -nasi alter.nativ.ci- su obcas, opozicni… aj voci sebe samim. Pici ________________________________ namisto, abych po nocnej chrapal, hrabem sa v http://pravdive.eu/ po novem. Leva Dobre to tam, ale… ako priklad, hej Re: motorkáři Aien | 17.04.2015 O motorkářích jsem psala v hlavní diskuzi asi před třemi dny, je tam mapka-trasa a jiné info. –K D E to JE ?? dalsi. Priklad 2 / hnedKa ..vedla Re: motorkáři Aien | 17.04.2015 V tom videu, který jsi chtěl přeložit není nic obecně informačního, je to rozhovor s Alexandrem Zaldostonovem-Chirurgem: přejmenovali se Na Ruskije motocyklisty –K D E to JE… Číst vice »

Slobo
Slobo
19. 4. 2015 17:06

»pod hlavičku svobody projevu a demokracie »odmítavé stanoviska Německu se patrně netřeba divit, byť tímto krokem, možná poprvé od konce druhé světové války, dává světu najevo, že co bylo, to bylo. Zatím ovšem nevíme, co bude .. Podobně polská nelibost nad ruskými připomínkami osvobození, ke kterým má dojít přímo na polském území, má svou logiku a opodstatnění Česko 【ツ kdyby se ruští motorkáři chtěli svézt napříč Českou republikou opravdu „slavnostně“, museli by si k tomu účelu 【ツ vypůjčit americkou obrněnou techniku. Ovšem i s americkou vlajkou. Pod tou ruskou by to jaksi nešlo. vice ZDE Pro průjezd Českem volí Noční… Číst vice »