„Generální stávka!“ zní Wisconsinem

Tisíce lidí ve středu večer znovu zaplnily Capitol v Madisonu, hlavním městě amerického státu Wiscinsin, poté, co se rozšířila zpráva, že republikánský guvernér Scott Walker hodlá nečekaně svolat hlasování o zákonu, který zbaví odbory práva na kolektivní vyjednávání.

Účastníci demonstrace, jejíž vlna trvá už několik týdnů, navíc skandovali hesla požadující okamžité vyhlášení generální stávky. Policie demonstrantům umožnila vstup do budovy Capitolu. Hlasování se má konat v 11 dopoledne místního času, sál je ale plný demonstrantů, kteří tvrdí, že neodejdou: „Tentokrát ne!"

Desítky lidí okupovaly Capitol několik týdnů, nicméně okresní soud jim minulý týden nařídil, aby legislativní budovu opustili. Nyní demonstranti obsadili tři podlaží Capitolu i mosty, které propojují čtyři křídla budovy.

Asi tisícovka účastníků odborářských protestů obklíčila a obsadila v úterý také Capitol ve státě Michigan, aby zabránila přijetí obdobného zákona. V Michganu chce republikánský guvernér Rick Snyder zákonem rozšířit mimořádné pravomoci finančních manažerů jmenovaných vládou při dohledu nad chátrajícím veřejným školstvím a zdravotnictvím.

A takhle to v Madisonu vypadalo v noci na dnešek:


 

 

 

PS. Republikáni procedurálním manévrem snížili nutný počet přítomných senátorů — demokratičtí senátoři se totiž už skoro měsíc zdržují v sousedních státech, aby zablokovali přijetí zákona — a během půl hodiny zákon schválili. Odbory ve Wisconsinu přišly o svá práva.


Převzato z Literárek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments