Military monitor 9/2011

Situace v Libyi se neustále vyvíjí, USA u jejích břehů rozmisťují své vojenské námořnictvo (Libya unrest: US repositioning forces in region), „mezinárodní společenství“ (tj. zárodek další budoucí koalice ochotných) zvažuje vojenský zásah proti Kaddáfímu a dost možná mámí zvací dopis. Protesty otřásají i Ománem a Jemenem, došly i do Íránu, ovšem v Teheránu proti demonstrantům zasáhla policie a podle všeho „revoluci“ uťala v zárodku.


Bez velkých fanfár USA začínají v Evropě budovat protiraketový štít vysláním první lodě se systémem Aegis to Středozemního moře.


Potvrzeno: v Polsku bude letecká základna USA s F-16 (Clinton confirms US F-16 base in Poland) Proč a proti komu je celkem nasnadě, ale co na to naši radaroví fanatici? Závidí, nebo nenávidí? A koho?


Součástí „evropského“ štítu by mohl být ukrajinský radar (European Missile Shield Might Employ Ukrainian Radar: Former FM).


Vojáci, s. r. o. vycvičí ve střelbě skoro každého, aneb „český Blackwater“: „V bojových akcích v Afghánistánu a Iráku získali čeští vojáci ze speciální jednotky SOG neocenitelné zkušenosti. A když je nedokázali upotřebit v armádě, založili si firmu SOG-defence pro výcvik bojových situací.“ To by se snad ještě dalo pochopit, konečně pořád lepší, než by své služby nabízeli na černém trhu mafiím, ale co mi už rozum nebere, je následující: „V kursech se jim scházejí tři skupiny lidí. Jedni se připravují na budoucí zaměstnání v bezpečnostních složkách, dále vojáci, kteří si vylepšují výcvik, a nadšenci, kteří si chtějí zastřílet či zvednout adrenalin. ‚Drtivou většinou zájemců jsou vojáci z povolání, kteří se přicházejí zdokonalit ve střelecké i taktické přípravě.‘“ Co z toho plyne? Jednak že armáda investovala značné prostředky do výcviku lidí, které potom nechá odejít (či přesněji řečeno, alespoň pokud si správně vzpomínám, je vyhodí), neboli plýtvá lidskými i finančními zdroji, a jednak že armáda neumí poskytnou vojákům adekvátní výcvik, nebo, což je možná ještě horší, jim ho poskytnou nechce, ať již z blbosti prosté, nebo proto, aby žoldáci ze SOG Defense měli kšeft.


Bezpečnostní výbor vyzval Parkanovou, aby se vzdala všech funkcí: „Sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost vyzval místopředsedkyni Sněmovny a exministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09), aby odstoupila ze všech veřejných funkcí. Učinil tak poté, co si vyslechl bývalého šéfa vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka, který před poslanci hovořil o zakázkách na obraně během jejího působení v čele resortu.“ Jak se lze ovšem dočíst: „Usnesení vyzývající Parkanovou k odchodu opozice prosadila 10 hlasy ku devíti hlasům koalice. Místopředseda výboru Jan Vidím (ODS) navrhoval, aby dali možnost se k obviněním vyjádřit i Parkanové, ale byli opozicí přehlasováni, hlavně proto, že chybělo devět koaličních poslanců.“ Neboli rozhodující nebylo ani tak to, co paní Parkanová učinila, či neučinila, ale politická angažovanost a sympatie, jinými slovy, kdyby záleželo na vládní koalici, prošlo by Parkanové cokoliv a žádné podezření by nebylo dost vážné.


Podle Hillary Clintonové USA prohrávají mezinárodní informační válku: „Během studené války jsme byli velice úspěšní v propagaci amerického pohledu. Po pádu berlínské zdi jsme si řekli ‚ok, dobře, stačilo, máme to za sebou‘ a naneštěstí za to platíme vysokou cenu, řekla Clintonová. Naše soukromá média nemůžou zaplnit mezeru.“ A požádala Kongres o „dodatečné finance pro šíření americké propagandy v médiích.“


Čína zvyšuje výdaje na zbrojení (China to boost military spending)


Přísně tajná mise. USA vyslaly do kosmu miniraketoplán. Jedná se o druhý (přiznaný) let stroje s označením X-37B.


Má Česko dávat azyl velitelům čečenských ozbrojených jednotek? Otázka dobrá, ale zbytečná, o tom rozhodují jiní a jinde.


Ve Frankfurtu dva mrtví američtí vojáci po útoku atentátníka. A místo virválu o hnusných a zákeřných teroristech a mobilizaci na obranu našich práv a svobod ticho po pěšině. Asi proto, že útočník byl spřátelený Kosovských Albánec (protože kdyby to byl Srb, tak se nejenom nepříčetně řve, ale možná už i humanitárně bombarduje).


V Rusku vzlétl druhý prototyp „neviditelné“ stíhačky a první výsledky zkušebního letu jsou povzbudivé.


A na dobrou noc si, milé děti, povíme pohádku o tom, jak Čína získala v balkánské válce neviditelný letoun Američanů. Je ze života, jako od Andersena.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments