„Obamův režim” a americký unipolární svět

Leden 19, 2013

Ti, co mají obavy z NWO, hovoří takovým způsobem, jako by se Spojené státy dostávaly pod nadvládu nějaké vnější spiklenecké moci. Skutečností však je, že Spojené státy jsou oním Novým světovým řádem. Je to přesně ten unipolární svět, na nějž si tak stěžují Čína, Rusko a Írán. Washington už projevil, že nemá žádnou úctu ke svým vlastním zákonům a americké ústavě a že má ještě daleko méně respektu, pokud vůbec nějaký, k mezinárodnímu právu a suverenitě ostatních zemí. Veškeré toto počínání je důsledkem snahy Washingtonu stát prosadit svoji hegemonii a přiblížit se k roli diktátora celého světa.

Příkladů toho je tolik, že by se z nich dala napsat kniha. Za Reaganovy vlády se před vůlí Washingtonu sklonilo Švýcarsko ve věci letitých zákonů o bankovním tajemství. Clintonova vláda zaútočila na Srbsko, vraždila civilisty a poslala před soud srbského prezidenta, který byl odsouzen za obranu své země jako válečný zločinec. Americká vláda se zapojila do rozsáhlého šmírování evropských e-mailů a telefonních hovorů, které nemají nic společného s terorisme. Julian Assange je zavřený na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, protože Washington nepovolil britské vládě, aby dostála svým závazkům ve věci práva na politický azyl. Washington odmítá vyhovět žádosti britského hrabství ve věci dodržování habeas corpus, aby vydal Junúse Rahmatullaha, jehož zadržení označil britský odvolací soud za nezákonné. Washington uvaluje sankce na cizí země a vutí je omezovat jejich národní suverenitu, protože se nepodvolily mezinárodnímu platebnímu systému.

Obamův režim minulý týden varoval britskou vládu, že pokud Británie vystoupí z EU nebo jakýmkoli způsobem zredukuje své vazby na EU, bude to považovat za porušení amerických zájmů. Jinými slovy, o suverenitě Velké Británie nerozhoduje britská vláda nebo lid. Toto rozhodnutí provádí Washington tak, aby bylo v souladu s jeho zájmy.

Británie už si tak zvykla, že je kolonií Washingtonu, že se místopředseda vlády Nick Clegg a skupina britských špičkových manažerů hbitě postavili do jednoho šiku s Washingtonem. Staví to Velkou Británii do ožehavé situace. Britská ekonomika, která kdysi byla lokomotivou světové průmyslové výroby, již byla omezena pouze na londýnskou City, britský ekvivalent Wall Streetu. Londýn je podobně jako NewYork světovým finančním centrem, jež je nesrovnatelné s ničím jiným v Evropě. Bez jeho finančního postavení ze Spojeného království příliš mnoho nezbyde.

Důvodem je význam City pro finančnictví, takže Spojené království samo si jako jedno z mála zemí EU ponechalo britskou libru a nezavedlo euro. A protože má svoji vlastní měnu a centrální banku, bylo ušetřeno krizi vládních financí, která nakazila ostatní členské země EU. Bank of England, stejně jako FED ve Spojených státech, může poskytnout pomoc svým vlastním bankám, zatímco ostatní země EU nemohou vytvářet peníze, protože sdílejí společnou měnu a ECB má ve své zakládací listině zakázáno (na základě německého požadavku) zachraňovat členské státy.

Spojené království je v prekérní situaci, protože potenciálním řešením krize s vládními dluhy, k němuž směřuje EU, je odebrání fiskální suverenity členským státům. Výdaje, výše daní a tudíž i výše rozpočtového deficitu či prebytku jednotlivých zemí EU tak bude stanovována centrálním orgánem EU. To by mohlo znamenat konec národní svrchovanosti evropských zemí.

Pokud by Británie zůstala členem EU a zároveň si zachovala vlastní měnu a centrální banku, znamenalo by to pro ni získání zvláštního postavení. Spojené království by tak mohlo zůstat jediným členem EU, který by zůstal zachován jako suverénní země. Existuje nějaká možnost, že bude Velké Británii umožněn takový status? Je to přijatelné pro Německo a Francii?

Pokud Britové sklapnou kufry a zařadí se do evropského šiku, budou se muset vzdát své měny, centrální banky, zákonů a ekonomického postaven světového finančního centra a akceptovat nadvládu evropské byrokracie. Británie se bude muset vzdát svého výjimečného postavení a stát se bezvýznamnou nickou. Mohla by však přestat být loutkou Washingtonu, tedy pokud touto loutkou už není sama EU.

A proslýchá se, že už letos Skotsko, jedna z ustavujícíh částí Spojeného království bude hlasovat o jeho opuštění a osamostatnění. Je ironií, že v době, kdy se Britové debatují o rozpadu země, hrozí jim pohlcení nadnárodním státem.

Překlad: Clair

Převzato z Global Research



0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments