Vyzobáno z webů: Leden 2018

*Pravice, anebo levice? Ernst Jandl na takovou otázku trefně odpovídá: „Vplavo a vrevo se nedá zaněmňovat.“

*Britský premiér Winston Churchill uvedl, že „Rusko je tajemství zabalené v tajemství, skryté v nepochopitelnosti.“

*Epicharmos: Líbíme se sami sobě v domnění, že krásní jsme. Vždyť také psovi pes se zdá být nejkrásnější, podobně vůl volovi a osel oslu, svině svini právě tak.

*Kanibalové jsou zlí lidé, kteří mají rádi lidi.

*Triumf kultury idiotů.

*I dnes zmizel z planety jeden živočišný druh…, aby udělal místo novému!

*Tak Kimeček má tlačítko, ale Doneček má větší!

*Breivika na ně, že? Ať ukážeme, že evropská kultura je lepší!

*Chtěl být dobrodruhem a odjet na severní pól, nebo továrníkem, který bude vyrábět dobro.

*Biolog Stanislav Komárek v knize Chlupatí bližní: Je to poslední fáze civilizace. Po ní bude následovat už jen vyhynutí. Živočišný druh, který nepečuje o svá mláďata (děti, poznámka autora), respektive je ani nechce, a místo toho hýčká jiný druh, dopadne špatně.

*Poslední hádku jsem zavinil já. Když se mě zeptala, co je v televizi, odpověděl jsem, že tištěné spoje, obrazovka a prach.

*Jan Schneider: Jako v tom vtipu o vojenském cvičení, kdy velitelé nemohli vyhodit běžně užívaný most do povětří, a tak na něj dali cedulku „most je jako zničen“ – a za chvíli spatřili rotu vojáků, přesto pochodujících přes ten most: vojáci nesli cedulky „my jako plaveme.

*Horoskop: Všichni Vás budou opěvovat, vynášet do nebes a obsypávat květinami. (Takový už pohřeb bývá).

*S přáteli jako on už nejsou nepřátelé zapotřebí.

*Thomas Hobbes: Je lépe vládnout v pekle, než sloužit v nebi.

*Andrew Stroehlein: Zkorumpované a represivní státy ohrožují globální stabilitu. Svoboda v jedné zemi závisí na svobodě ve všech.

*Umanutý narativ – tak nazývám metodu vynechání prvního kroku. Lojza praští Tondu, avšak kamery jsou vypnuty. Tonda mu to vrátí, ale kamery již běží a přenosové systémy přenášejí, a celý svět vidí, jaký je Tonda – fakticky oběť – agresor. Stačí vyfiltrovat první krok.

*Vzdělání nesouvisí s charakterem. To by byl elitou německého národa i Mengele.

*Medotekoucí jeduplné džentlmenství…

*Ale co má ten Fendrych dělat? Živí ho Bakala, a kdyby Fendrych napsal pravdu, dostal by od Bakaly padáka.

*Technologie kráčí nezadržitelně vpřed. Na obzoru je doba, kdy voliče (stejně jako dnes úředníky) nahradí počítače. Výsledek voleb bude záležet už jen na dohodě kandidátů s dodavatelem volebního softwaru.

*My způsob, jak získal pan Topolánek důvěru, kdy hezky domluvil pánům Pohankovi a Melčákovi, tak my to takhle neděláme, zdůraznil předseda vlády Babiš.

*Národní zájmy jsou pouze zájmy národních elit.

*Komunisti se taky neosvědčili. Třeba jejich lávky přes Vltavu nám tady začínají už po 40 letech padat.

*Ale co kdyby Putinovi agenti, nedej bůh ve spojení s desinformačními weby, se tentokrát zaměřili na kandidáta, který bude kritizovat Rittigovu finanční rodinu a bude pomáhat těm, kteří se budou snažit omezovat létání hlavy rodiny do Monaka a tam, jak kdysi vtipně řekla jeho oblíbená právnička Karolína Babáková, odpočívat a užívat si poctivě vydělaných peněz?

*Vladimiru Špidlovi, který v letech 2004 až 2010 působil jako evropský komisař, byl v roce 2013 vyměřen Evropskou unií důchod ve výši 110 000 Kč.

*Poslankyně ruské Státní dumy Natalija Poklonská jako odpověď na americké sankce pozvala amerického prezidenta Donalda Trumpa na Krym. „A já, na rozdíl od prezidenta USA, ho zvu na slunečný Krym. Bezpečnost pana prezidenta je garantována systémem S-400 Triumf,“ řekla Poklonská v rozhovoru pro RIA Novosti.

*Existence soukromých armád je americký export. Úlohou těchto soukromých armád obvykle bylo působit ve prospěch USA tam, kde by použití armády USA bylo z mezinárodně politických důvodů neúnosné.

*Už delší dobu se rovněž na Západě mluví o pozvolném odchodu západního světa do důchodu a přesouvání těžiště hlavně do Asie. Jan Keller: „Kdybych řekl, že budoucnost Západu vidím velmi pochmurně, znělo by to pořád ještě příliš optimisticky. Původně solidarita znamenala něco trochu jiného. Teď tedy tímto hezkým slovem označujeme trestání těch, kdo nic neprovedli, těmi, kdo nemají čisté svědomí. Bohužel právě v tomto smyslu byla solidarita povýšena na jednu z nejvyšších evropských hodnot. Abych to stručně shrnul: Západ má všechny důvody, aby prožíval civilizační úzkost.“

*Francouzský sociolog Dany-Robert Dufour ve své knize Božský trh pojednává o dopadech revoluce kulturního liberalismu od 60. let 20. století. V souvislosti s tím uvádí jisté znaky dnešní novořeči: Projevují se snižováním srozumitelnosti mluvy. Může za to například technizace jazyka, kdy časté užívání frekventovaných výrazů má zvýšit dojem odbornosti toho, kdo mluví. Zvlášť často se doporučuje používat termíny, jako je audit, brífink, externalizace, zipáž, virtualizace, mediace atd. atd. V Evropském parlamentu máme špičkové řečníky, kteří dokáží propojit podobná slova v celek trvající třeba i dvacet minut, aniž by si po zklidnění bouřlivého aplausu kdokoliv dokázal vzpomenout, co to vlastně říkali.

*V roce 2001 zahájily USA v Afghánistánu vojenskou operaci, údajně v reakci na 11. září. Od začátku operace bylo zabito 2,3 tisíce amerických vojáků a více než 20 tisíc jich bylo zraněno. Jedná se o patrně nejdelší válku vedenou USA, ovšem bez zásadního úspěchu.

*Jak vysvětlil italský novinář Avvenir Francesco Palmas, ruský prezident Vladimír Putin uskutečnil sen carů, když dosáhl trvalé přítomnosti ve Středomoří.

*Německo ve velmi krátkém čase přešlo od faktoru stability a stalo se faktorem destabilizace.

*Americké elity označujú Severnú Kóreu za hrozbu celému ľudstvu, pritom za posledných 70 rokov ani raz Severná Kórea nezaútočila na žiadneho zo svojich susedov, neviedla žiadnu vojnu na rozdiel od Američanov, ktorí zaútočili aj proti Kórei a od roku 1945 vedú otvorené, alebo tajné vojny všade vo svete, s cieľom presadiť vlastné koristnícke záujmy. Američania si už zvykli sami seba vydávať za dobrodincov a krajiny, voči ktorým sa rozhodnú zaútočiť, za agresora. Američania a Západ vedú voči Rusku a krajinám, ktoré sa odmietajú podriadiť americkým predstavám hybridnú vojnu. Táto vojna v prípade Ruska už trvá viacero desaťročí, žiadna krajina nebola cieľom amerických hybridných vojen takú dlhú dobu ako Rusko.

*Oskar Fontaine, německý politik, Die Linke: „To americká vojska jsou na hranici Ruska, a ne ruská na hranici Spojených států, Kanady nebo Mexika.“

*Tereza: „Je vcelku očividné, že Izrael salámovou metodou postupně ukrajoval z palestinských území a zabíral je až do té míry, že dnes prakticky ani žádný palestinský stát v reálu vzniknout nemůže, neb vlastně už ani nemá pořádně kde. Drtivá většina palestinských území je okupována a zabrána. Z tohoto pohledu lze nad palestinským státem samozřejmě zlomit hůl a říci si něco jako už je to beztak jedno. Pokud si chtěl Trump opravdu znepřátelit celý Blízký východ a přenechat ho Rusku a jeho vlivu, tak lepší tah než s uznáním Jeruzaléma udělat snad ani nemohl. Nebude on nakonec ruský agent? Fakt skvělý ruský agent?“

*Rusové se nesnažili Sýrii vnutit novou vládu a nového prezidenta, což kdysi bývávalo sovětskou tradicí, jak my sami z vlastní historie víme. Sovětskou roli o vnucování univerzální pravdy převzali Američané a počínají si tak po celém světě. Nikdy bych nevěřil, že se něčeho podobného dožiju!

*V říjnu 2017 bylo podle tiskové zprávy Doněcké lidové republiky na straně ukrajinských ozbrojených sil v Donbasu téměř 900 zahraničních instruktorů a žoldnéřů.

*Poslanec ukrajinské Nejvyšší rady Eugen Rybčinskij přirovnal obyvatele Donbasu ke švábům a vyzval je zničit pomocí dichlorvosu, uvedl ukrajinský list Obozrevatel. Nezajímám se o život švábů. I kdyby se jich jeden milion narodil v mé kuchyni, nebude to znamenat, že kuchyň bude jejich. Žádné statusy a speciální režimy pro šváby, jen dichlorvos a spousta dichlorvosu (chemický roztok proti hmyzu – pozn. red.). No, a samozřejmě pár tisíc „Javelinů“ (amerických protitankových systémů – pozn. red.), cituje vydání záznam poslance parlamentu na Facebooku. Je třeba poznamenat, že účet politika byl později zablokován! Rybčinský loni označil korupci a ekonomickou devastaci země za důsledek 400leté ruské sabotáže proti Ukrajině.

*Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel v rozhovoru pro časopis Der Spiegel: Moskva, Peking a Washington mají jednu společnou věc: absolutně si necení Evropské unie a opovrhují jí, řekl tvrdě ministr zahraničí. Tyto autoritářsky řízené státy se nám smějí. Tyto příklady ukazují, že se Německu a Evropě nepodařilo prosadit své vlastní hodnoty. Vyjádřil tudíž přesvědčení, že země EU musí stanovit společné evropské zájmy v zahraniční politice. „Ve světě, kde žijí masožravci, je těžké být vegetariánem,“ konstatoval ministr.

*Podle článku deníku Politico Brusel tvrdí, že zatímco jeho sankce proti Rusku jsou legitimní, ruské potravinové embargo je naopak nelegitimní a ošklivě politicky motivované. Brusel zvyšuje tlak na Rusko v boji proti zrcadlovým sankcím. Nyní, jak poznamenaly noviny, má EU v úmyslu získat od Rusů 1,4 miliardy eur ročně za nezákonný zákaz dovozu vepřového z Evropy, který byl Ruskem zaveden proti zemím EU v roce 2014.

*Za situace, jak se vyvinula, jde o to, jestli bude velkokapitál vládnout sám jako třeba na Ukrajině, nebo prostřednictvím politických stran, jak je v demokraciích obvyklé.

*Hannah Arendtová cituje výrok generála Andrého Beaufre z roku 1980: „Pouze v těch částech světa, které se nenalézají v pásmu jaderného zastrašování, je válka stále ještě možná. Když si to dá člověk dohromady, rychle zjistí, proč přesto tak mnohé státy světa po jaderných zbraních stále usilují. A pak se jeví otázka sankcí ve světle dvojího metru jako čím dál spornější. Nebo spíše jasnější, z hlediska logiky generálova výroku by šlo jaderným velmocem pouze o to, ponechat určité regiony bezjaderné, jako možná válčiště!“

*Mezi zpravodajci platí pravidlo, mnohokrát potvrzené špatnými zkušenostmi, že každé sdělení má takovou hodnotu, jak ho pochopí ten naslouchající.

*Tereza Spencerová: „Čína, Rusko, Írán a další „revizionistické“ země, jak je Trump před Vánoci pojmenoval ve svém projevu o nové strategii národní bezpečnosti, ohrožují dolar. Bez jeho současné pozice světové rezervní měny americká ekonomika imploduje, USA ztratí kupní sílu, dvacetibilionový deficit rozpočtu už se nebude mít o co opřít, americká supervelmoc se bude hroutit rychleji… A teď na druhou stranu barikády – a bez ohledu na měsíce hrozeb – přechází i „věrný“ Pákistán?“

*Pákistánský ministr zahraničí Muhamed Ásif totiž konstatoval, že se USA nechovají jako spojenec a proto už za spojence ani nejsou považovány: „Nemáme už s USA žádnou alianci. Takto se spojenci nechovají.“ Přisadil si i vrchní velitel pákistánské armády, podle něhož se jeho země cítí Amerikou „zrazena“. A ministr obrany rovnou oznámil konec jakékoli vojenské spolupráce s USA, protože nikdo přece nechce být „obětním beránkem“ za americké neúspěchy v jeho osmnáctý rok trvající okupaci Afghánistánu. Sice už nikdo přesně neví proč, ale přesto v ní Spojeným státům stejně marně pomáhají i státy NATO, samozřejmě včetně České republiky.

*Nynější tzv. trh už dávno není žádným trhem, ale sdružením monopolů, které je podporováno vojenskou mocí USA. Šéfem Světové banky (WB) byl dlouhá léta člověk Kennedyho týmu Robert McNamara. Za Kennedyho byl americkým ministrem obrany, který – dle vyjádření J. Mendora, autora prací o globalizaci – v čele WB zabil víc lidí než jako ministr obrany odpovědný za válku ve Vietnamu.

*Já o tom zas tak moc nevím – jak např. ví pan Hubinger. Ale pravda je ta, že to vojska USA bojovala v Koreji, a ne vojska Koreje např. v Arizoně, anebo na Floridě. Ale to bude asi jen tím, ze Korea neměla tehdá ty možnosti, zejména možnosti letecké přepravy mnoha vojáků a vojenského materiálu. Bo kdyby ty možnosti měla, tak by jistě Korea zachraňovala svět před americkým kapitalismem přímo v USA. Takhle prostě musely USA zachraňovat svět před korejským komunismem přímo v Koreji. Nebylo zde prostě na vybranou. To musí být snad dnes jasné každému! No a taky ta Korea si sice může natisknout svých severokorejských wonů kolik chce, ale furt to není dolar, že. Takže Korea by na takovémto tažení do USA vlastně vydělala prd.

*Nikky Haleyová: „Amerika není nadšená z rozhovorů mezi KLDR a Soulem bez účasti USA.“

*Podle názoru Michaela Pence se stalo rozhodnutí KLDR uspořádat jednání s Jižní Koreou na vysoké úrovni bezprostředním výsledkem akcí USA.

*V současné politické aréně je motto „vpřed do minulosti“ populární. Pozoruhodné ovšem je, že Süddeutsche Zeitung zcela obchází, když už tedy popisuje nebezpečí nacionalismu – jeho nejvypjatější podobu blízkou nacismu – a to Ukrajinu, kde se de facto provádí pod dohledem EU legalizovaná etnická čistka.

*Jo, jo, v roce 1939 pouze tři měsíce před vpádem Německa do Polska a začátkem druhé světové války na Nobelovu cenu míru byl nominován sám Adolf Hitler! Nominoval ho poslanec švédského parlamentu, sociální demokrat Erik Gottfrid Christian Brandt. Ten Hitlera ve svém návrhu nazval „bojovníkem za mír, kterého poslal Bůh“ a vyjádřil své přesvědčení, že diktátor je schopen přinést mír Evropě a možná dokonce celé planetě. K nominaci se přidal i Bernard Shaw.

*Tereza: „Pomalu odcházející velmoc jen sotva odejde ze scény s přátelským pozdravem a upřímně míněnou omluvou, že „sorry jako“. Očekávat lze spíš vytváření chaosu a nestability, protože dobrovolně se moci nevzdává snad nikdo. Zase tu proto budou vybombardované „poslední nemocnice“, zase tu budou „válečné zločiny“, zase na sociálních sítích vyskočí nějaká fotogenická „malá Syřanka“, která bude popisovat zvěrstva režimu, třeba se zase objeví i „barelové bomby“, o nichž se už od osvobození východního Aleppa pozoruhodně mlčí, jako by snad syrskému režimu došly sudy nebo co…“

*Mimochodem, hodně zvláštní je odhad Světové banky, že svět je v takovém rozkladu, že 1,1 miliardy (!) lidí na planetě žije, aniž by měla platné nebo vůbec nějaké osobní doklady… Neuvěřitelné. Zkrátka, spousta lidí dál přežívá, trpí a umírá po celém světě dál, po desítkách či stovkách a každý den.

*Tusk obvinil stranu Právo a spravedlnost z implicitní podpory ruské politiky k oslabení liberálně demokratických a západních hodnot. Toto Tuskovo prohlášení znělo naprosto provokativně v souvislosti s tím, že Poláci vidí svého východního souseda jako významnou hrozbu, připomněl trochu zaraženě britský deník. „Téměř vše, co vládnoucí strana Polska nabízí jako klíčové politické otázky, se shoduje s veřejně formulovanými a představenými zájmy a očekávání Moskvy. Mohu uvést mnoho příkladů, kdy měla PiS a Moskva podobné názory a cíle,“ trval na svém Tusk.

*O Jaltské konferenci v únoru 1945 řekl Churchill: „Na jedné straně – velký ruský medvěd, na druhé straně – velký americký slon, a mezi nimi – britský chudý osel.“ Aby zabránil postupu medvěda poté, co Spojené státy opustily Evropu, Churchill přemýšlel o útoku na sovětské jednotky a návratu ztracených území v Evropě. Plán, který navrhl kabinet ministrů Winstona Churchilla, byl nazván operace „Nemyslitelné“. Objevil se jen pár týdnů po kapitulaci Německa. Hlavním úkolem byla invaze pod vedením USA do Polska, podporovaná rozbitou německou armádou. První ofenzíva by otevřela frontu od Hamburku na severu k Terstu na jihu za účasti 64 amerických divizí, 35 britských, 4 polských a 10 německých. Kromě toho bylo při útoku plánováno použití více než 6,7 tisíc stíhaček a téměř 2,5 tisíc bombardérů. Podle výpočtů ideologických inspirátorů tohoto plánu, SSSR mohl postavit proti západním silám 264 divizí, včetně 36 obrněných, 9380 stíhaček a 3380 bombardérů. Jak je uvedeno v článku, Moskva během války ukázala, že její silou je nevyčerpatelný počet vojáků, ale její slabinou byl nedostatek zbraní a střeliva pro takový počet vojáků. Výsledkem bylo množství versus kvalita, zdůraznila publikace. Operace měla začít tankovou bitvou ve velkém měřítku, a pokud bude úspěšná, měla se zakončit, podle tvrzení britské armády, invazí do SSSR ve stylu Napoleona a Hitlera. Nicméně i pro současnou konzervativní vládu Velké Británie je Rusko stále největším nebezpečím a kráčí zdatně v čele zemí, které rozpoutávají novou studenou válku.

*20. století by nepatřilo USA, pokud by nezvýšily svou vojenskou přítomnost a nevyvezly do světa svůj způsob života. Britská vláda Indii deindustrializovala, utvořila bezzemky a chudobu, vysála zdroje, vykořisťovala, vyhnala do exilu a utlačovala milióny lidí. Zasela semena rozdělení a nenávisti mezi společenstvími a vedla také ke smrti 35 milionů lidí, kteří zemřeli díky hladomorům, které britská politika způsobila a prodlužovala, a vedla rovněž k masakrům a zabíjení tisíců lidí. Neexistují žádná etická ospravedlnění, kvůli kterým by něco takového bylo adekvátní nebo důvěryhodné. Britové v Indii nebyli inspirováni šířením pravé víry jako Španělé, nebo kultury jako Francouzi, byla to jen finanční chamtivost. A tak neměli zájem o to, proměnit indickou společnost nebo ji stvořit podle svého obrazu. Britská vláda byla kritizována za svoje krutosti v Indii už před 180 lety, aby nyní byla tato kritika zapomenuta ve jménu slávy impéria, a to činností profesorů na univerzitě v Oxfordu. Jak Thadoor dodává, imperialismus byl postaven na tom, že jedna lidská bytost ponižovala a podřizovala si druhou. Může být něco ještě více nemorální a nekřesťanské, než právě toto?

*Obávám se ještě více, že se Francouzi prostě bez boje podřídí nadvládě muslimů. Běžný Francouz musí cítit, že už brzy mu bude jeho vlast vyvlastněna.

*Ohledně toho Krymu: pokud si pamatuji, toto historicky ruské území daroval Ukrajině despota Chruščov – a to i se všemi obyvateli – jako ve středověku.

*V kapitalismu od demokratického po diktátorský, bylo jeho dlouhodobou existencí veřejné mínění zpracováno natolik, že rozdílnost v bohatství je považována za přirozenou, především proto, že je údajně zásluhová. Každý, kdo v současnosti tvrdí, že chce občanskou společnost sjednocovat, tak je buďto totálně mimo mísu, nebo dokonce celé společnosti velice nebezpečný. Sjednocovat společnost s tak obrovskými a stále se zvětšujícími rozdíly mezi jejími příslušníky lze totiž jenom násilím. Tím větším, čili pro veškeré lidstvo nebezpečnějším, čím jsou samotné rozdíly větší. Třídní boj je u nás oficiálně zakázaný. Tak jak to je vlastně?

*Po kuponové privatizaci pana Koženého, jenž byl Klausovým premiantem, následoval šouravý vstup do EU a komprese našeho národního hospodářství až do feudálních poměrů nastolených Washingtonským konsensem v režii nadnárodních společností. Přesněji, vypalte si sami fungující statek, zničte polnosti, vzdejte hranici a MY vám dáme dotace. Vy nám budete zatraceně vděční a zobat z ruky (poté ze země). A potom, grossovsky a krystalicky čistí právníci Otakar Motejl, Dagmar Burešová a Pavel Rychetský se, jak se lze domnívat, postarali, aby se v rámci velké privatizace rychle zhaslo a chmatavé ruce už v předstihu věděly kam zamířit. A po rozsvícení, koukejte, už nic není. Nedávno mě zaujal názor Mirka Topolánka: „Když jsem nastoupil do funkce, už bylo vše rozkradeno!“ Kauzy jako radar v Brdech nebo Pandury pro naši vojenskou expanzi do Asie a Afriky jsou již téměř zapomenuty. Holt na tradiční Občanskou demokratickou stranu lze vzpomínat jen v dobrém.

*Lukáš Kovanda: Vše pokazil Bismarck svou sociální politikou, která vedla ke snížení porodnosti. Svůj článek završuje takto: „Po více než stu let se tedy neblaze ukazuje, že systém sociálních dávek vede k enormnímu zadlužení států a zásadně přispívá i k hloupnutí jejich populace.“

*Ivo Šebestík: „Je pozoruhodné, že současná mládež je patrně první generací v dějinách, která sice opět a zcela přirozeně revoltuje proti světu svých otců a dědů; činí tak však nikoliv směrem dopředu, ale dozadu. Zřejmě prvně v historii se tak může systém a jeho bezohlední a nemorální nositelé moci s úlevou plně spolehnout na mládež. Mládež revoltuje jen jimi povoleným způsobem, „v mezích zákona“, ve smyslu jeho podpory, udržení a dalšího zhoršování situace v zemi, na kontinentě i ve světě. Toť první generace nadšeně revoltujících raků kráčejících zpět v čase, až do starověku, a zastírajících ústup od těžce získané a krví zaplacené svobody, suverenity, cti, kultury a vzdělání bouřlivým rozmachem nových technologií, obsahově vyprázdněné neplodné komunikace každého s každým a nevyčerpatelné zábavy nenáročného komerčního druhu.“

*Jaroslav Bašta: „Evropská (i česká) společnost se rozštěpila podle klíče, který má jistou analogii v bývalém Sovětském svazu. Také dnes je vládnoucí vrstva spojena pupeční šňůrou se svým postavením v byrokratické struktuře a zatím neformálně začíná připomínat původní systém carského Ruska s jeho sedmnácti stupni šlechtictví. Do toho nejnižšího byl tehdy zařazen každý univerzitní student. Dnes by se asi týkalo jen studujících vybraných humanitních oborů. Největší vnější podoba s feudalismem tkví v pohrdání, které tato novodobá samozvaná aristokracie cítí ke zbytku společnosti, která ji živí. Netroufám si odhadnout, zda migrační krize vznikla náhodou, nebo zda šlo o pokus urychlit feudalizaci Evropy cíleným importem lidí, jejichž ideálem je svět, v němž se čas zastavil ve středověku, nejlépe v sedmém století. V každém případě dosáhli toho, že Huntingtonovy „krvavé hranice islámu“ se otevřely ve čtvrtích západoevropských měst. Základní spor se vedl mezi lepšolidmi a plebsem. Voliči Miloše Zemana byly nazýváni prasaty, potomky nevolníků, starými hloupými nevzdělanými venkovany a tak podobně. Letos to není o nic lepší, jen vztek a nenávist nahromaděné za posledních pět let zatemňuje lidské duše ještě více. Hledám-li historické analogie takového vyjadřování, nacházím pouze jedinou – takto hovořili šlechtici o vzbouřených sedlácích, protože jimi pohrdali a zároveň se jich strašně báli. Selské vzpoury kdysi urychlily konec nevolnictví. Česká vzpoura urážených a ponižovaných může i v evropském měřítku zkomplikovat budování nového feudalismu. Proto ten řev a nenávist.“

*Ungerman: „Dynamické krize kapitalismu způsobuje právě ta volná ruka trhu, právě ten liberalismus: Dokud se to prodává, budeme to chrlit. Pokud se trh ze dne na den nasytí, přijde ze dne na den krize. Svou krizi kapitalismus vyhodnocuje jako krizi finanční, ne jako krizi společenskou. Aby se krize s nasyceným trhem nestřídaly tak často, výrobci odlévají značné prostředky do neustálých jako by novinek, které rozkřikne reklama. Reklama má za úkol přesvědčit nás, že dnešní rýč je o hodně jiný (lepší) než ten včerejší. Jinými slovy: Máš v nářadí už dva rýče? Zapomeň na ně a pořiď si třetí – revoluční! To, co politické strany po roce 2000 dělají, vnímám v podstatě jako soutěž o trhy v duchu liberalismu. Strany už nemají masovou členskou základnu. Neuživily by se z členských příspěvků. Uživí je až státní peníze za vysokou volební účast a za faktický podíl na moci. Starší liberalismus jako učení o volném trhu a neviditelné ruce trhu, který je popisem fungování kapitalismu, nemá v popisu práce provádět demokracii. Demokracie (lidovláda, lidospráva), to už není pojem ze světa peněz. Tradičně se z politického národa vylučovali otroci, znevolnění lidé nebo ženy, jindy ti, kdo ještě nepřijali křesťanství a potom ti, kdo nepřestoupili na islám.“

*Jan Campbell: „Boj s korupcí a podvodem bude pokračovat i v ČLR. Hned na začátku 2018 připomněl prezident Si více než 80 milionům členů KS potřebu absolutní loajality. Kromě posílení boje s korupcí, přijde posílení boje s narušiteli suverenity a územní integrity. Zahraniční společnosti by si to měly uvědomit. Jinak se octnou v podobné situaci, jako nedávno Marriott a Delta Airlines. Kvůli označení Hong Kongu, Macau, Taiwanu a Tibetu jako země musely odpojit website and app. Stačil týden, aby se naučily omluvit se v čínštině a angličtině.“

*Adam Votruba píše o tom, že podstata vlastnictví je kolektivní, o roli státu i o omylech a chybách (neo)liberálního pojetí vlastnictví a státu. Ekonomie se mj. definuje jako „věda o alokaci vzácných zdrojů pro alternativní užití“. Z tohoto vymezení logicky vyplývá, že válka a kriminalita by měly být přinejmenším stejně důležitým předmětem ekonomického zkoumání jako obchod, výroba nebo finančnictví. Při četbě této definice však nikoho ani nenapadne, že by s ní (nebo s ekonomickou vědou) bylo něco v nepořádku. Bezděčně předpokládáme, že se samo sebou rozumí, že násilí není součástí normálních ekonomických vztahů. Lidská psychika si během tisíce let civilizačního vývoje vybudovala natolik silné mechanismy sebekontroly, že dnešní člověk pociťuje k násilí zpravidla odpor. Kdybychom však dnešního člověka přenesli do středověku, musel by se svých zábran rychle zbavit, aby přežil.

*O posledních třiceti letech se hovoří jako o éře globalizace nebo éře neoliberalismu. Mohli bychom však o nich také hovořit jako velké globální privatizaci. Nadnárodní organizace typu MMF nutí státy, aby své vlastnictví soukromým firmám předávaly a rozprodávaly pod záminkou strukturálních reforem. Řada demokratických zemí dělá opatření, která jsou v rozporu s vůlí občanů. Důvodem je, že taková opatření „chtějí“ trhy. Už dlouhou dobu jsou využívány politické nástroje k privatizaci společenského vlastnictví. Jestliže tento trend už zašel příliš daleko, je dalším logickým krokem privatizace samotné politické moci. Úspěchy lidí jako Berlusconi, Trump nebo Babiš se zdají naznačovat, že už se tak děje. Tento jev může být přechodný, nebo i dlouhodobý. V minulosti opakovaně docházelo k privatizaci politické moci, která pak v této podobě trvala i několik staletí, což ukazuje mezi jinými případ starověkého Říma.

*V přelomové době platí jedno pravidlo: Kdo chce zprivatizovat politickou moc, musí získat plebs na svou stranu. To platilo pro Caesara, Napoleona i Trumpa. Druhé pravidlo je, že pokud si mají chudí vybrat mezi diktátorským a oligarchickým systémem, dají přednost tomu prvnímu. Kdo podporoval liberální (!) demokracii jako jediný možný model demokracie, by se neměl tolik divit. Demokracie, v níž jsou legitimní pouze individuální zájmy, směřuje samospádem k tomu žádnou demokracií nebýt. Dodejme ještě, že svou kontrolu nad přírodními zdroji bude muset stát vždy znovu obnovit. Taková je podstata státu. Nedokáže-li to, zanikne a nahradí ho v tomto úkolu státy jiné.

*Autorka Kleinová považuje Trumpa za „inkarnaci“ mocné ideologie neoliberalismu, volného trhu a jeho víry, že peníze a moc opravňují vnucovat svou vůli ostatním, že soukromé je lepší než veřejné, že vláda není řešení, ale problém, že deregulace, doprovázené většinou korupcí, jsou ze sociálního a mravního hlediska v pořádku, že za sociální problémy si může každý sám. V pozadí je víra, že bohatství země je neomezené, že život je bitva za ovládání druhých ke svému maximálnímu prospěchu, víra, že vykořisťování a zneužívání slabších je legitimní. Bohatství je znakem výjimečných schopností některých lidí, a že jejich vlastnosti jsou nejlepší zárukou dobré politiky, a to i ve prospěch veřejnosti. Stojí za to citovat autorčinu definic neoliberalismu: Vlády existují za účelem vytváření optimálních podmínek pro soukromé podnikání s cílem maximalizace zisků a bohatství s teoretickým předpokladem, že zisky a ekonomický růst prospějí od shora dolů nakonec každému. Pokud tomu tak není, je to osobní chyba jednotlivců, nejspíše nedostatečnou pracovní etikou a proto by veřejné prostředky nikdy neměly být používány na snížení sociálních nerovností. Autorka komentuje, že korporace zacházejí s lidmi, přírodou a Zemí jako s něčím na jedno použití.

*Čtu nyní knihu Břetislava Turečka, Blízký východ nad propastí (Knižní klub 2016). Tureček nesdílí naše názory, přesto se od něj můžeme dozvědět mnoho zajímavého o světě islámu. Na straně 46 své knihy popisuje konec komunistického prezidenta Afghánistánu Nadžíbulláha v roce 1996: „Prezidenta vyvlekli, vykastrovali, uvláčeli za autem ulicemi Kábulu k smrti a s genitáliemi nacpanými do úst a ruličkami dolarových bankovek mezi prsty pověsili na křižovatce na betonový pilíř.“ Takhle se nechovali ani nacisté! A tyto lidi sem chtějí brát naši politicky korektní humanisté. Doufají zřejmě, že jejich pobyt u nás pozvedne morální úroveň naší země.

*Vladimír Balhar: „Vášnivá volba prezidenta neexistujícího státu. Se zájmem pozoruji vášnivé a nepochopitelné klání o post prezidenta, malé zemičky ve středozemí, součásti rozsáhlé, novofeudální říše, znovu ovládnuté potomky původních panovníků. I já jsem jeden z poddaných, nicméně nemohu říkat jejího veličenstva, neb žádné veličenstvo viditelně není, jest rafinovaně skryto za tajuplným závojem bank a finančních institucí, akcí na doručitele a daňových rájů pro vyvolené. Jsem poddaný nedobrovolně, oklamán žvásty o demokracii a svobodných volbách. Nicméně, poddaný jsem, neb ze svých daní platím feudálům dotace na jejich pozemky, a církvi vatikánské na její pozemky a budovy. Stále tedy platím církevní a feudální desátky a dvacátky. Taky státu platím, ovšem čo z čoho, nelze určit, kvůli zločinu církevních restitucí. Taky platím Habsburkům, za jejich léno v jižních Čechách. Taky platím jiným bývalým feudálům za úpravy jejich zámeckých parků. To vše za platnosti zákonů, schválených demokraticky parlamentem země středozemí. Inu demokracie jako vyšitá.“

*Američani jsou v Sýrii potřeba stejně jako mužici, jen je problém, že tam nemají legální bázi jako Rusové u Lattákije. Žádná smlouva, žádné pozvání. Pokud ovšem nemá Obama trumf v podobě pozvání al-Baghdádího z Daesh, to bych nevyloučil. Možná že ale Turecko či USA mají nějaký zvací dopis odeslaný z nějakého londýnského hostelu, napsaný na dopisním papíře s vlajkou Sýrie a podepsaný: „My, syrská opoziční vládní moc.“ Tedy měly by se pak akce jejich spřátelených vojsk euroatlantické smlouvy prováděné na území cizího státu hodnotit jako pomoc bratrská, a vojskům americkým by se tak nemělo říkat vojska okupační. Ten zvací dopis by se prostě měl nějak najít. Umí tu někdo psát syrsky?

*Syrská vláda nás sice nepozvala, ale nemá sílu nás vyhnat.

*Šetření protahovat, vznášet nová podezření, komplikovat a nespěchat. S někým, kdo je takto stále šetřen, ale permanentně nedošetřen, lze pak zacházet s despektem. Funguje to, vyzkoušeno v Česku na Babišovi.

*Hypoteticky by se mohlo uvažovat o kárném řízení se soudcem Alešem Novotným, který vědomě uložil Aleně Vitáskové krutý trest bez ohledu na nedostatek důkazů. Kárný soud by ale jeho žalobě patrně nevyhověl, protože soudcovská komunita vnímá nezávislost justice jako právo dopouštět se přehmatů zcela beztrestně.

*Lustrační zákon je svým způsobem velmi charakteristický, protože na jedné straně se z evidence StB stala součást našeho právního řádu. Na straně druhé, StB je označena za zločineckou organizaci. Nyní se musíme vyrovnat s tím, že evidence zločinecké organizace je součástí právního řádu demokratického státu, šokoval mnohé Jaroslav Bašta.

*Ilona Švihlíková: „Vzpomínám si, kdy jsem poprvé politicky vnímala slova rozdělovat zemi. Bylo to u Huga Cháveze a jeho politik, které podporovaly ty nejchudší. Na druhou stranu v případě současného brazilského prezidenta Michela Temera, který naopak chudé vrstvy o sociální práva obírá, jsem si nikde nevšimla, že by se psalo o tom, že rozděluje zemi. V rámci volební kampaně se nicméně hovoří často o tom, že by prezident měl sjednocovat. Nevím dost dobře, co si pod tím sjednocováním mám představit. Určité náznaky, které se objevují v médiích, mě vedou spíše k tomu, že se sjednocování začínám děsit. Z projevu některých představitelů „umělecké“ fronty začínám mít pocit, že ono kýžené sjednocování by mělo být něco jako taková upgradovaná Národní fronta – vesele kráčíme k urnám, na rtech píseň, v ruce vlaječku EU a uvědoměle sjednoceně volíme na 99,9 %.“
*Celých sedm let společnost Google naopak propagovala články, které získávala z oficiálních prohlášení organizace Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR). Den po dni uváděli přesný počet obětí v obou táborech. Samozřejmě, že šlo o fiktivní údaje, neboť je nemožné, aby je kdokoli spočítal. Nikdy v době války nebyl žádný stát schopen každodenně určovat počet zabitých vojáků v boji a počet zabitých civilistů. A přesto organizace SOHR, působící ve Spojeném království, tvrdí, že ví to, co lidé, kteří žijí přímo v Sýrii, nemohou vědět. Společnosti Google, Facebook a Twitter nejsou jen obyčejní dopravci, jsou to padělatelé informací, které zveřejňují, a jako takové by měly být považovány za legálně zodpovědné za obsah.

*Někdejší ředitel CIA William Colby prohlásil v r. 2014, že CIA vlastní každého, kdo v médiích něco znamená. Někdejší americký ministr zahraničí Henry Kissinger předloňského roku prohlásil, že CIA zorganizovaný ukrajinský Majdan je jen předehrou hlavního představení, které se má odehrát v Moskvě.

*Ruský ministr zahraničí odpověděl v televizním rozhovoru, že Ukrajina je další ukázkou americké neochoty ustoupit od geopolitického boje a přiznat si, že není možné řídit celý svět z Washingtonu.

*Juhoslávia bola pre Spojené štáty hrozbou, vyhlásil riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Mike Pompeo.

*Eduard Chmelár: „Miloš Zeman nikdy nebol vyprofilovaným sociálnym demokratom. Na začiatku deväťdesiatych rokov podporoval šokovú terapiu, ktorá mala katastrofálne následky na sociálnu situáciu obyvateľstva a aj jej hlavný architekt, americký ekonóm Jeffrey Sachs, ju dnes považuje za osudovú chybu. Tí, ktorí v ňom vidia politika mieru, akosi zabúdajú, že Miloš Zeman vášnivo obhajoval bombardovanie Juhoslávie, poslal vojakov do Afganistanu, podporoval americkú inváziu do Iraku, je jedným z najotvorenejších stúpencov agresívnej protipalestínskej politiky Izraela a keď ho žiadali, aby stiahol vojakov z operácií, ktoré sú v rozpore s medzinárodným právom, vyhlásil, že neuznáva „žiadne pacifistické fňukanie“. O islame sa vyjadruje mimoriadne nekompetentne, je prekvapujúce, koľko fanúšikov má Miloš Zeman na Slovensku, hoci je len málo politikov, ktorí sú tak otvorene až šovinisticky protislovenskí ako on. Mnohí už zabudli, že absurdnú „pomlčkovú vojnu“ o názov štátu spustil práve on, keď ako poslanec Federálneho zhromaždenia čítal v marci 1990 posmešne slovenské znenie nového názvu štátu. Jeho vtipy o slovenskom pive, ktoré je vraj dobré len na čistenie zubov, nahnevali časť obyvateľov Slovenska rovnako ako jeho najnovšie nevkusné provokácie o Alexandrovi Dubčekovi.“

*Před rokem 1620 bylo z 10 obyvatel Čech a Moravy 9 evangelíků-protestantů. Po podepsání vestfálského míru roku 1648 ztratila naše země kolem 60 – 70 % obyvatelstva, nejen venkov, ale i města charakterizovaly zpustlé usedlosti a domy, tzv. poustky. Nedostatek pracovních sil vedl k utužení tzv. druhého nevolnictví a největšímu hospodářskému rozvratu.

*Ivan Danilov: „Soros, a to se musí našemu principiálnímu soupeři nechat, realizuje v praxi staré burzovní pravidlo: při změně faktů je třeba změnit svůj názor. Soros svým již tradičně agresivním způsobem uvedl, že Evropská unie je ta organizace, která je na pokraji zhroucení a že Rusko je obrozující se velmoc, založená na nacionalismu. Ve stěžejním dokumentu amerického vojenského rezortu figurují Rusko a Čína jako revizionistické mocnosti, které hodily rukavici americkým zájmům a zavedenému světovému řádu, založeném na americké hegemonii. Soros i Bílý dům v podstatě obviňují Rusko z téhož – z narušení světového řádu, jehož základní charakteristikou byla obecně uznaná „smrt Ruska“ a jeho zbavení dřívějšího postavení supervelmoci. V tomto smyslu samotná skutečnost ruského obrození (podle Sorose) se stává revizionismem. Z jejich pohledu Moskva zahynula poté, co prohrála studenou válku v roce 1991, Peking už v 19. století, po opiových válkách. Existenciální zděšení některých západních politiků z posílení Ruska a Číny bude pravděpodobně způsobeno právě chápáním toho, že před jejich očima ožívají protivníci, které již dlouho považovali za mrtvé. Doba pro konečné řešení ruské otázky se již propásla, a pokud dříve mohl Soros doufat ve zhroucení ruské ekonomiky, pak teď už takový scénář nevytyčuje. Pokud by americký establishment jednal racionálně, měl se po fiasku ekonomického blitzkriegu proti Rusku pokusit s Moskvou se domluvit, ale zatím s tím není možné počítat, protože bylo vynaloženo příliš mnoho úsilí a prostředků na restartování mediálního mýtu o strašné ruské hrozbě. Ovšem dříve či později dokonce i ti nejhouževnatejší rusofobové budou nuceni následovat cestu, kterou již absolvoval George Soros: zpočátku popírání práva Ruska na existenci, pak život v naději, že Rusko už-už zkrachuje, pak deprese z toho, že se Rusko nezhroutilo, nakonec hořké uznání skutečnosti, že Rusko je zde navždy.“

*George Soros, který se také účastní Davosu, mimochodem Trumpa označil za hrozbu pro civilizaci.

*Soros si tradičně posteskl, že v ohrožení je občanská společnost. „V sázce je dokonce přežití celé naší civilizace. Problémy jsou velmi vážné. Společnosti Facebook a Google například umožňují diktátorským režimům svobodně šířit své myšlenky a tím samy ohrožují demokracii. Zejména pro mladé lidi je něco takového velmi nebezpečné. Obě společnosti navíc vytvářejí monopol a stávají se překážkou pro další inovace,“ kritizoval.

*Ministr zahraničí USA Rex Tillerson po schůzce s polským premiérem Mateuszem Morawieckým prohlásil, že projekt ruského plynovodu Severní proud 2 podkopává stabilitu a bezpečnost Evropy. „Vidíme, že tento projekt podkopává evropskou stabilitu a bezpečnost, je to další nástroj Ruska, aby využívalo energii pro politický vliv,“ prohlásil Tillerson a podotkl, že USA sdílejí pozici Polska ohledně tohoto plynovodu. Morawiecki také potvrdil, že Polsko pokládá Severní proud 2 za nástroj politického vlivu. „Budeme žádat naše partnery v USA, aby podpořili naši politiku v této oblasti,“ podotkl.

*Gevorg Mirzajan: „Američania chcú aby som časovo ohraničil tureckú operáciu. To takto nejde, čo vaše operácie v Afganistane už sa skončili? Alebo v Iraku? vmietol Erdogan do tváre americkým politikom, ktorý sa obávajú o osudy civilistov. Erdogan chápe, že túto bojovú operáciu proti Kurdom Turecko vyhrá s veľkou prevahou. Afrin je obkľúčený a má ohraničené bojové rezervy a zásoby. Samozrejme Kurdi z ostatných oblastí Sýrie a Iraku sa pred kamerami bijú do hrude a hovoria o tom, ako pôjdu pomáhať afrinským bratom, no nemajú šancu prejsť cez územie, kontrolované sýrskymi vládnymi silami. Pokus Francúzka zvolať Bezpečnostnú radu OSN sa skončil neúspechom, vážení členovia tohto orgánu posúdili operáciu Turkov v Afrine, no neodsúdili ju. Jediné, čo uviedli, boli výzvy k zdržanlivosti a nabádanie k diskusii. Takáto vágna formulácia je však dôkazom tureckého diplomatického víťazstva a Turkov určite v ich postupe nezastaví. Netreba zabudnúť ani na to, že Američania kvôli hrozbe odchodu Turkov z NATO nebudú ochotní prijať proti Turkom žiadne radikálnejšie kroky, takže Turecko sa nemusí obávať žiadnych sankcií zo strany USA a pokojne môže pokračovať v nastúpenom trende.

*Americký prezident zdůraznil, že pro americké produkty je velmi těžké proniknout na trhy EU. Nicméně oni nám posílají své zboží – bez cla, s velmi malými daněmi. To je velmi nečestné, zdůraznil Trump.

*Joseph Stiglitz: „Agenda globalizace byla stanovena politiky za zavřenými dveřmi. Jednalo se o agendu napsanou velkými nadnárodními korporacemi pro velké nadnárodní společnosti. Byla to agenda, která byla sepsána velkými multinacionálními koncerny pro velké multinacionální koncerny, a to na úkor pracujících a obyčejných lidí na celém světě. To byl jeden z cílů globalizace – oslabit vyjednávací sílu pracujících. To, co korporace chtěly, byla levnější práce, bez ohledu na to, jakým způsobem k tomu dojde.“

*Oskar Krejčí: „Podle údajů Mezinárodního měnového fondu 63,5 % rezervních fondů států činí dolar, 20,2 % Euro; význam čínského jüanu sice roste, ovšem zatím dosáhl jen 1,1 % světových rezervních fondů.“

*Před necelými sto lety v roce 1922 první muslimky začaly veřejně odkládat závoj. Dnes hidžáb jako výraz protestu proti západní společnosti veřejně nosí nejen konvertitky k islámu, ale také feministky (islamismus jako nejvyšší stádium feminismu).

*Stačí se podívat, jak si žije norský masový vrah a radikál Anders Breivik. Má třípokojovou celu, ačkoli zabil 87 dětí na nějakým ostrově a naprosto zjevně je zabil on a ještě se k tomu hlásí, tak ten prostě má v jedný cele televizi, ve druhý cele má posilovnu a ve třetí cele spí. A ještě si stěžuje, že má v sušenkách málo másla a že kafe mu nechutná. Tenhle člověk prostě, tady je ta demokracie špatně. To je výsměch rodičům těch dětí, který on postřílel. Nejsem žádnej surovec, ale tenhle člověk má bejt v kamenolomu, makat a denně ho maj bičovat, protože smrt je v podstatě pro něj málo, zdůrazňuje slavný český herec Vyskočil.

*Markéta Šichtařová: „Mohli byste namítnout, že Marx nebyl sám o sobě zločinec, protože on přece nevedl bolševickou revoluci v Rusku ani stalinský režim, který vyhladověl Ukrajinu… Že je „jen“ inspiroval. Ale tuhle námitku neberu. Marx byl totiž podle dnešních měřítek zločinec, i když sám lidi do gulagů nezavíral. On totiž aktivně prosazoval násilí. Podle něj měl být zničen soukromý majetek třeba i násilím. Prosazoval tedy i krádeže. A byl rasistou a nacionalistou, protože o některých národech – mimo jiné i o Češích – se vyjadřoval tak, že se těší na likvidaci „reakčních ras“, za jejichž příklady Čechy uváděl. Marx byl tedy veskrze odporný člověk a dnešní vedení Evropské unie jej přinejmenším toleruje.“

*Za každým větším majetkem se skrývá zločin. Výrok se připisuje Balzacovi, ale je to známé od pradávna.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
31. 1. 2018 12:09

v dnešním světě už neexistují a nezavazují obecná pravidla, je pouze na libovůli a slušnosti postižených, chudých a podrobených lidí, že dodržují zlé, jim se zlou vůli direktivně nařízené omezující předpisy. ..)

peter.
31. 1. 2018 19:03

Akoby ich jedna mater mala,v mlieku kúpavala,
zlatým povojníčkom bola povíjala
comment image

senil
senil
1. 2. 2018 6:58

Důležitá věc co se stala, je to, že většina našich europoslanců hlasovala za klimatickou migraci. Miliony klimatických uprchlíků přijdou.

http://www.epshark.cz/clanek/396/jak-hlasovali-nasi-poslanci-ep-o-usneseni-o-klimatickych-uprchlicich

Béda
1. 2. 2018 7:48

Z diskuse odjinud: „…Mily slobodny obcan Jindrich, vies preco ste kazdemu normalnemu cloveku na smiech…? Pretoze sa stale drzite slaboduchych agitiek platnych len zo dve dekady v prvej polovici osemnasteho storocia, kedy nositelia technologickeho pokroku boli jednoosobovymi, pripadne vyhradne clenov vlastnych rodin zamestnavajucimi firmami a aj v tom case vam uctovnikmi podusunute a vami sustavne papagajovane ucelove voloviny, platili len v geograficky miniaturnom prostredi, maximalne v regionalnych mikroekonomikach a nie v makroekonomike statu a o globalnej ekonomike uz ani nehovorim… Cele dnesne uctovnictvo (ekonomia) je len suborom slaboduchych kecov pokusajucich sa krcovito ospravedlnovat kapitalizmus a jeho zakladny princip, spekulaciu… Uctovnictvo… Číst vice »

Béda
1. 2. 2018 7:49

pokračování: „.. Fakt 9: Clovek sa vzdy bude v prvom rade zaujimat o svoj vlastny blahobyt… Fakt 10: Pokial clovek nebude donuteny zohladnovat aj blahobyt ostatnych, ostatni ho zaujimat nebudu, co je v priamom rozpore so zivotom v spolocnosti… Fakt 11: Volny trh nema ani najmensiu sancu kedykolvek existovat, pretoze taky trh by musel byt striktne regulovany mimo ludskej civilizacie vytvorenymi regulaciami, ktorych dodrziavanie by navyse tiez muselo byt kontrolovane mimo ludskej civilizacie existujucou entitou a aj takyto trh by bol v priamom rozpore s pojmom „volny“… Inymi slovami, volny trh je rovnako realnym, ako zivot v nebi, pekle, alebo… Číst vice »

Béda
1. 2. 2018 7:51

část 3: „… Ak by spolocnost nemala ziadnych spravcov, neexistovala by v nej ziadna vlada a organizacna struktura, tak by tych spravcov, vyhradne na presadzovanie ich osobnych zaujmov, urcili v tej spolocnosti najvplyvnejsi = najbohatsi ludia a oni by zaviedli aj konkretnu organizacnu strukturu tej spolocnosti… Ti isti ludia by aj plne kontrolovali trh a priamo rozhodovali kto a ako konkretne na nom moze posobit… Tito ludia by priamo riadili celu spolocnost vyhradne v zaujme naplnania ich osobnych majetkovych a mocenskych cielov… Takto to na svete vzdy fungovalo a navzdy to tak na svete aj fungovat bude… Neocakavam, ze toto… Číst vice »

Béda
1. 2. 2018 7:52

část 4: Niekto bluzni o zidovskych protokoloch, zidovskom sprisahani, tajnych spolkoch, tajnych lozach o NWO a neviem este com a pritom toto je len uplne prirodzenym vyvojom spolocnosti s kapitalistickym hospodarskym systemom, spolocnosti, v ktorych spolocenske ciele su diktovane jej hospodarskym systemom, teda zaujmami uzkych skupin jednotlivcov logicky ignorujucich zaujmy spolocnosti… Samozrejme, ze majetni vladcovia nasej planety zavedu nejake nove pravidla, ktore im budu vyhovovat este viac, ako tie, ktore doteraz zaviedli… Je ale nepodstatne, ako tie pravidla nazveme, ci NWO, alebo akokolvek inac… K ich zavedeniu by v kapitalizme logicky doslo, aj ak by na nasej planete neexistoval jediny… Číst vice »

Béda
1. 2. 2018 7:53

Závěr: „.. A toto vsetko vyplyva z prirodzenosti cloveka, takto sa vzdy bude spravat kazdy slobodny, nikym a nicim neobmedzovany clovek Takto bude vzdy v praxi vyzerat uplatnovanie jeho prirodzenych prav, ktore su tiez ludom v uplne inom svetle roznymi demagogmi podsuvane ako tie najvyssie… Presne tak, ako to nakoniec aj sami tvrdite, mili slobodni obcania… Sloboda jedneho cloveka sa konci tam, kde sa zacina sloboda ineho… Dajte jednemu cloveku neobmedzenu slobodu, tak akukolvek slobodu vsetkym ostatnym logicky odoberie, toto je uplne prirodzene spravanie sa kazdeho cloveka…

Aleš
Aleš
1. 2. 2018 12:57

http://www.novarepublika.cz/2018/02/sanci-jako-dnes-lez-jeste-nikdy-nemela.html
Dnešní perla, titulek jsem si dal do kanceláře na stěnu vedle citátu Orwella o říkání pravdy, staré žádosti o zvýšení platu a symbolu konce NATO.