10 českých politiků, kteří za své kariéry nejvíce ztloustli

Pamatujete si ještě papaláše, kteří nám vládli před rokem 1989? Typickým představitelem byl tlouštík v šedém tesilovém obleku, kterého šofér vozil šestsettřináctkou od jedné žranice ke druhé. Po převratu nám bylo slibováno, že se z politiků stanou štíhlí a výkonní profesionální manažeři, kteří nás přivedou k lepším zítřkům.


25 let po Listopadu s hrůzou zjišťujeme, že se změnila pouze barva obleků (přes fialovou ke dnes módní černé) a místo šestsetřináctek se naši dnešní papaláši na své žranice vozí limuzinami západních značek. Navíc ani nemusí nikam jezdit, v poslanecké kantýně je o ně dobře postaráno, podle tohoto článku průměrný poslanec přibere za volební období něco přes 11 kg.


Pojďme se teď, milí čtenáři, podívat na ty aktivní politiky, kteří v politice nejvíce ztloustli (čísla v závorce jsou kvalifikovaným odhadem našeho redaktora, který má dlouholetou praxi v odhadování hmotnosti jatečných býků):


 1. Miroslav Váňa (+40 kg)

  Sociálně demokratický poslanec za Pardubický kraj, který prožil comeback po těžkém politickém direktu. Fotogalerii krále politických tlouštíků si můžete prohlédnout zde.

 2. Zdeněk Škromach (+27 kg)

  Neodolatelný bonviván proslulý svým bazénkem patřil k favoritům našeho výběru. Nakonec tento sociálně-demokratický senátor z Hodonína získává blýštivou stříbrnou medaili. Gratulujeme a přejeme Zdeňkovi bezpečné domácí koupání!

 3. Vítězslav Jandák (+25 kg)

  Třetí sociální demokrat v řadě. Zdá se, že voličům sociální demokracie na nějakém tom kile nesejde. Nakonec to, že nepodléhají módním trendům, je naší redakci velmi sympatické. Bývalá (štíhlá) filmová hvězda a účastník nezapomenutelných parlamentních slovních přestřelek z jižních Čech nepatří k poslancům s nejvyšší účastí. Že by kvůli levné a chutné parlamentní kuchyni občas nestíhal účast na hlasování?

 4. Karel Schwarzenberg (+22 kg)

  První pravicový politik ve výběru. Nepatří k těm nejtěžším vahám, ale spíše k těm, kteří před nástupem do politiky byli štíhlí jako jedle. Pivní bříško prozrazuje, že neúspěšný kandidát na prezidenta a jihočeský poslanec, který se sám skromně označuje za obyčejného lesníka, má rád dobré pivo. A ani na mladé milence, zdá se, žádný tuk nevypotil.

 5. Pavel Ploc (+20 kg)

  Bývalí sportovci to mají obzvláště těžké. Byli zvyklí se po namáhavém tréninku dobře najíst, teď vysedávají po schůzích. Sociálně-demokratický poslanec za Liberecký kraj by se dnes na skokanský můstek asi drápal jen těžko a za odrazovou hranou by padal jako balvan.

 6. Zbyněk Stanjura (+17 kg)

  Předseda poslaneckého klubu ODS vyznačující se nekonečnou loajalitou bude také určitě skvělým společníkem při žranicích a pitkách.

 7. Jaroslav Zavadil (+16 kg)

  Táta chudých odborářů vedl jako nestraník pražskou kandidátku sociální demokracie. A na pivo tudíž určitě nechodí jen s Kalouskem. Ze všech vybraných u něj pozorujeme nejvýraznější jojo-efekt.

 8. Jiří Šlégr (+15 kg)

  Mistr světa, olympijský vítěz a vítěz Stanley Cupu je jediný z našeho výběru, u nějž jsme nemuseli použít metody dobytčích handlířů. Tvrdý hokejový obránce přezdívaný „Guma” se přiznal, že v politice ztloustnul o 15 kg a mohl proto fungovat jako etalon, podle nějž jsme měřili všechny ostatní.

 9. Petr Nečas (+14 kg)

  Přeměna „pana Čistého” v hromadu třesoucího se sulcu je jednou z největších tragikomedií české politiky. Kvitujeme, že pan expremiér po ukončení své politické kariéry zhubnul (a odložil sako a kravatu). Stále však ještě nepominula hrozba, že jeho další zhubnutí zařídí vězeňská strava. Petře, nedej se!

 10. Miroslava Němcová (+12 kg)

  Možná se to dnes nezdá, ale dáma, jejiž billboardy s nápisem „Premiérka” ještě stále semtam hyzdí českou krajinu, byla kdysi krásnou štíhlou dlouhovláskou. Což je také ten hlavní důvod, proč je jedinou ženou ve výběru i přesto, že ve sněmovně či senátu sedí plnoštíhlejší krásky. Ty totiž, jak ukázal náš průzkum, měly nějaké to kilíčko navíc už před vstupem do politiky.


Z uvedeného trendu však existují i výjimky. Tou nejvýraznější je Milan Chovanec, který se dietou a zvýšenou fyzickou aktivitou zbavil nelichotivého titulu nejtlustšího českého politika. Zhubnul o 65 kg, sladkou odměnou je mu ministerské křeslo.

 

Hubne a mládne i Jiří Paroubek. Hitem na YouTube se stalo jeho omlazovací cvičení:

 


O účinnosti panují v redakci jisté pochyby, ale snaha se cení.


Velmi účinným se jeví i způsob, jakým o 7 kg zhubl David Rath. Mnoha dalším českým politikům by jistě prospělo, kdyby jim soudy naordinovaly stejnou odtučňovací kúru.

 

Foto: Miroslav Váňa, autor David Sedlecký, zdroj Wikipedia

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments