10 obřích korporací, jež neplatí daně

V několika minulých letech odstartovaly obří korporace trend týkající se placení daní: Čím větší zisky, tím menší platí daně. To vyvolává nespokojenost občanů, ale také veřejně činných osob, jako je senátor Bernie Sanders a skupina obhájců zájmů veřejnosti Citizens for Tax Justice. Tato nezisková skupina podle RT.com sepsala zprávu, v níž zjistila, že v letech 2008-2012 přinejmenším 288 amerických společností zaplatilo na daních v průměru 19,4 %, přestože povinná sazba daně je 35 %.

Podle stejného zdroje předložil v únoru 2014 Dave Camp, šéf společností United States House Ways a Means Committee, návrh daňové reformy, která měla snížit federální maximální efektivní daňovou sazbu na 25 %.

Organizace Citizens for Tax Justice (CTJ)dospěla k závěru, že 288 společností ulilo 364 miliard dolarů do dceřiných společností v daňových rájích, což jsou peníze, které mohly být využity ve Spojených státech. Dotčené firmy obvinily CTJ z toho, že nevzala v úvahu místní daně. CTJ také odhalila, že dvě třetiny z 288 analyzovaných společností „zaplatily vyšší podíly daně z přijmů korporací“ vládám mimo USA, v nichž dceřiné společnosti operovaly, než kolik zaplatily americké vládě. Podle RT.com tato aktivistická skupina zakončila svoji zprávu tvrzením, že 11 společností z celkového počtu 288 platilo nulovou efektivní federální daňovou sazbu a 93 z nich platilo sazbu blízkou 10 %.

Podle LiveScience senátor Sanders ve svém senátním projevu tvrdil, že daně by neměly být placeny jen „pracujícími rodinami, nízkopříjmovými lidmi, nemocnými a přestárlými,“ ale také velkými ropnými společnostmi, jako je Exxon-Mobil a další. Stejný zdroj nabízí příklady jako GE a Bank of America, podniky, které v roce 2010 neplatily ve Spojených státech daně, a to přesto, že dosáhly zisků ve výši miliard dolarů. Daňové úniky a mezery v zákonech umožnily těmto obřím korporacím udržet si své zisky nedotčené:

   1. Exxon Mobil vytvořil v roce 2009 zisk ve výši 19 mld. USD. Nejenom, že nezaplatil žádné federální daně z příjmu, ale ve skutečnosti podle svých daňových přiznání obdržel slevu ve výši 156 mil. USD. (Zdroj: Zpráva o hospodaření Exxon Mobil za rok 2009)
   2. Bank of America obdržela v minulém roce 1,9 mld USD daňových refundací, přestože vytvořila zisk ve výši 4,4 mld. USD a obdržela záchranný balíček od Federálních rezerv a amerického ministerstva financí ve výši téměř 1 bilionu USD. (Zdroje: Forbes.com zde, ProPublica zde and Treasury zde.)
   3. General Electric vytvořil v minulých pěti letech ve Spojených státech 26 mld. USD zisku. Chytrým využíváním mezer v zákonech nezaplatil žádné daně. (Zdroje: Citizens for Tax Justice zde  a The New York Times zde. (Pozn.: Navzdory řečem o opaku, Timesy si stály za tímto článkem)
   4. Chevron loni obdržel 19 mil. USD vratku daně od IRS (US finanční úřad) poté, co v roce 2009 vytvořil 10 mld. USD zisku (Zdroj: Výroční zpráva Chevronu za rok 2009 zde)
   5. Boeing, který získal od Pentagonu zakázku v hodnotě 30 mld. USD na výrobu 179 vzdušných tankerů, dostal v minulém roce od IRS vratku daně ve výši 124 mil. USD. (Zdroje: Paul Buchheit, profesor DePaul University, zde a Citizens for Tax Justice zde.)
   6. Valero Energy, 25. největší společnost v USA s 68 mld. tržbami za minulý rok, získala od IRS vratku daně ve výši 157 mil. USD a za poslední 3 roky získala 134 mil. USD daňovou úlevu ze spotřební daně na zpracování ropy a plynu. (Zdroj: Výroční zpráva společnosti za rok 2009, str. 112, zde.)
   7. Goldman Sachs v roce 2008 zaplatila pouze 1,1 % daní ze svých příjmů, ačkoli dosáhla zisk 2,3 mld. USD a obdržela téměř 800 mld. USD z Federálních rezerv a amerického ministerstva financí. (Zdroje: Bloomberg News zde, ProPublica zde, Treasury Department zde .)
   8. Citigroup loni vytvořila více než 4 mld. USD zisku, ale nezaplatila žádnou federální daň z příjmu. Obdržela 2,5 mld. záchranný balíček z Federálních rezerv a amerického ministerstva financí. (Zdroje: Paul Buchheit, profesor DePaul University, zde, ProPublica zde, Treasury Department zde.)
   9. ConocoPhillips, pátá největší ropná společnost ve Spojených státech, vytvořila v letech 2006 až 2009 zisk ve výši 16 mld. USD, ale obdržela 451 mil. USD daňových úlev ze spotřební daně na zpracování ropy a plynu. (Zdroje: Zisky můžete zjistit zde. Daně můžete najít ve zprávě komisi SEC z roku 2010 a výroční zprávy z roku 2009, str. 127, zde.)
   10. Carnival Cruise Lines vytvořila více než 11 mld. USD zisku v posledních pěti letech, ale její daňová sazba u federální daně z příjmů během těchto let byla pouhých 1,1 %. (Zdroj: The New York Times zde.)

Zdroje:

http://www.livescience.com/33219-which-10-giant-corporations-dont-pay-taxes.html
http://www.21stcenturynews.com.au/10-giant-corporations-dont-pay-taxes/

Převzato z Hang the Bankers

Překlad: Stan

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cnemo
3. 11. 2014 17:31

Ano, tak to je. Čím větší, tím méně daní:) To jen u nás hlupáci, kteří si říkají levice, vedou válku proti „parazitujícím“ živnostníkům, místo aby se zajímali o daňové úniky a vývoz zisku velkých firem. To, že to jsou stejné holé zadky, jako naši zaměstnanci jim těžko vysvětlíte.

fajt
fajt
3. 11. 2014 17:34

každý může najít způsob jak neplatit daně ( v říši, kde je to norma, je opačný přístup nebezpečná hloupost), pokud o tom někteří chtějí jenom obecně psát ( a přitom ostaní nepoučí o způsobech jak to udělat – dobrá právní poradna by bodla více než psychodenické postmorální žvanění a ukazování prstíkem na kolosy, které tady ani nedohlédnou ) je to pouze ztráta času. ..)

Alena
Alena
3. 11. 2014 17:35

s tímto článkem se dobře doplňuje výborná přednáška paní Švihlíkové zde
http://www.nwoo.org/2014/11/02/prednaska-docentky-ilony-svihlikove-o-soucasnych-geopolitickych-zmenach-30-10-2014/
dlouhé ale velmi zajímavé
Docentka zde dokládá, že největší korporace se už ani neřídí tržním prostředím, ale ceny diktují.
Doporučila bych odstupňovat daň z příjmu podle obratu, neboli výnosů dosahovaných na území této republiky. To v současné době není možno, neboť jsme kolonie

fajt
fajt
3. 11. 2014 18:44

http://archiv.ihned.cz/c1-63047480-promopro-u-soudu-jednim-z-klicovych-svedku-je-sedesatilety-rolnik-z-karibiku – a v tomhle tom bordelu někteří chtějí stále platit daně…prostě nemocní osli na třetí. ..)

Dana
Dana
4. 11. 2014 2:49

Ja zit v Cesku, tak bych se spise nez o Amiky zajimala o domaci nadnarodni firmy, ktere se mne skutecne dotykaji. Nektere maji zakladnu treba v Holandsku a tudiz zadne dane v Cesku neplati. . Prikladem budiz PPF Group, , s reditelem Jirim Smejcem, ktery uz predtim delal cachry s Cinou. … PPF je ta bankovni investicni spolecnost, s jejichz letadlem se pan prezident Zeman vracel domu z Ciny. Nejen, ze je to naprosty stret zajmu, ale spolecnost PPF podle meho nazoru nerepresentuje ceske zajmy. Zde o teto nadnarodni spolecnosti: …“PPF is a privately held international financial group. It operates… Číst vice »

Aleš
Aleš
4. 11. 2014 6:47

Dano. Myslím, že je to dobrý nápad, zkuste napsat článek o PPF.

Alena
Alena
4. 11. 2014 7:43

Dana napsala …Nektere maji zakladnu treba v Holandsku a tudiz zadne dane v Cesku neplati…… Daně tyto firmy dle českých zákonů platí pouze ty, které jsou z podnikání na území ČR. Hlavní zdanění pak probíhá v domovském státě, kde se odečtou daně z těchto zemí. Bohužel mnoho nadnárodních firem si vytvořilo strukturu dceřiných společností, kde si vzájemně přefakturovávají mezi sebou tak, aby platili co nejméně. Z praxe vím, že tak postupují např. i menší německé firmy působící v ČR. DPH neplatí, pokud neprodávají výrobky v ČR, ale v Německu. Naopak, pokud nakupují suroviny v ČR, stát jim DPH vrací. Daň… Číst vice »

Dana
Dana
4. 11. 2014 18:54

O PPF si budete muset sami nastudovat a pouzivat kriticke mysleni, davat dohromady souvislosti a byt objektivni…
Zde je link v ceskem jazyce.

http://www.ppfbanka.cz/cz/hlavni-stranka.html

Jinak za povsimnuti stoji, ze mesto Praha ma tez v teto firme akcie, 6,73 procenta a jelikoz PPF akcie jdou dolu, tez klesa i urokovy profit z castky, kterou investovalo do svetoveho trhu mesto …Jestlize PPF zkrachuje, ptejte se banky v Evropske ulici, o kolik milionu Praha prisla touto spekulaci…Mne je to fuk…


Nejnovější příspěvky