10 obřích korporací, jež neplatí daně

V několika minulých letech odstartovaly obří korporace trend týkající se placení daní: Čím větší zisky, tím menší platí daně. To vyvolává nespokojenost občanů, ale také veřejně činných osob, jako je senátor Bernie Sanders a skupina obhájců zájmů veřejnosti Citizens for Tax Justice. Tato nezisková skupina podle RT.com sepsala zprávu, v níž zjistila, že v letech 2008-2012 přinejmenším 288 amerických společností zaplatilo na daních v průměru 19,4 %, přestože povinná sazba daně je 35 %.

Podle stejného zdroje předložil v únoru 2014 Dave Camp, šéf společností United States House Ways a Means Committee, návrh daňové reformy, která měla snížit federální maximální efektivní daňovou sazbu na 25 %.

Organizace Citizens for Tax Justice (CTJ)dospěla k závěru, že 288 společností ulilo 364 miliard dolarů do dceřiných společností v daňových rájích, což jsou peníze, které mohly být využity ve Spojených státech. Dotčené firmy obvinily CTJ z toho, že nevzala v úvahu místní daně. CTJ také odhalila, že dvě třetiny z 288 analyzovaných společností „zaplatily vyšší podíly daně z přijmů korporací“ vládám mimo USA, v nichž dceřiné společnosti operovaly, než kolik zaplatily americké vládě. Podle RT.com tato aktivistická skupina zakončila svoji zprávu tvrzením, že 11 společností z celkového počtu 288 platilo nulovou efektivní federální daňovou sazbu a 93 z nich platilo sazbu blízkou 10 %.

Podle LiveScience senátor Sanders ve svém senátním projevu tvrdil, že daně by neměly být placeny jen „pracujícími rodinami, nízkopříjmovými lidmi, nemocnými a přestárlými,“ ale také velkými ropnými společnostmi, jako je Exxon-Mobil a další. Stejný zdroj nabízí příklady jako GE a Bank of America, podniky, které v roce 2010 neplatily ve Spojených státech daně, a to přesto, že dosáhly zisků ve výši miliard dolarů. Daňové úniky a mezery v zákonech umožnily těmto obřím korporacím udržet si své zisky nedotčené:

  1. Exxon Mobil vytvořil v roce 2009 zisk ve výši 19 mld. USD. Nejenom, že nezaplatil žádné federální daně z příjmu, ale ve skutečnosti podle svých daňových přiznání obdržel slevu ve výši 156 mil. USD. (Zdroj: Zpráva o hospodaření Exxon Mobil za rok 2009)
  2. Bank of America obdržela v minulém roce 1,9 mld USD daňových refundací, přestože vytvořila zisk ve výši 4,4 mld. USD a obdržela záchranný balíček od Federálních rezerv a amerického ministerstva financí ve výši téměř 1 bilionu USD. (Zdroje: Forbes.com zde, ProPublica zde and Treasury zde.)
  3. General Electric vytvořil v minulých pěti letech ve Spojených státech 26 mld. USD zisku. Chytrým využíváním mezer v zákonech nezaplatil žádné daně. (Zdroje: Citizens for Tax Justice zde  a The New York Times zde. (Pozn.: Navzdory řečem o opaku, Timesy si stály za tímto článkem)
  4. Chevron loni obdržel 19 mil. USD vratku daně od IRS (US finanční úřad) poté, co v roce 2009 vytvořil 10 mld. USD zisku (Zdroj: Výroční zpráva Chevronu za rok 2009 zde)
  5. Boeing, který získal od Pentagonu zakázku v hodnotě 30 mld. USD na výrobu 179 vzdušných tankerů, dostal v minulém roce od IRS vratku daně ve výši 124 mil. USD. (Zdroje: Paul Buchheit, profesor DePaul University, zde a Citizens for Tax Justice zde.)
  6. Valero Energy, 25. největší společnost v USA s 68 mld. tržbami za minulý rok, získala od IRS vratku daně ve výši 157 mil. USD a za poslední 3 roky získala 134 mil. USD daňovou úlevu ze spotřební daně na zpracování ropy a plynu. (Zdroj: Výroční zpráva společnosti za rok 2009, str. 112, zde.)
  7. Goldman Sachs v roce 2008 zaplatila pouze 1,1 % daní ze svých příjmů, ačkoli dosáhla zisk 2,3 mld. USD a obdržela téměř 800 mld. USD z Federálních rezerv a amerického ministerstva financí. (Zdroje: Bloomberg News zde, ProPublica zde, Treasury Department zde .)
  8. Citigroup loni vytvořila více než 4 mld. USD zisku, ale nezaplatila žádnou federální daň z příjmu. Obdržela 2,5 mld. záchranný balíček z Federálních rezerv a amerického ministerstva financí. (Zdroje: Paul Buchheit, profesor DePaul University, zde, ProPublica zde, Treasury Department zde.)
  9. ConocoPhillips, pátá největší ropná společnost ve Spojených státech, vytvořila v letech 2006 až 2009 zisk ve výši 16 mld. USD, ale obdržela 451 mil. USD daňových úlev ze spotřební daně na zpracování ropy a plynu. (Zdroje: Zisky můžete zjistit zde. Daně můžete najít ve zprávě komisi SEC z roku 2010 a výroční zprávy z roku 2009, str. 127, zde.)
  10. Carnival Cruise Lines vytvořila více než 11 mld. USD zisku v posledních pěti letech, ale její daňová sazba u federální daně z příjmů během těchto let byla pouhých 1,1 %. (Zdroj: The New York Times zde.)

Zdroje:

http://www.livescience.com/33219-which-10-giant-corporations-dont-pay-taxes.html
http://www.21stcenturynews.com.au/10-giant-corporations-dont-pay-taxes/

Převzato z Hang the Bankers

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cnemo
3. 11. 2014 17:31

Ano, tak to je. Čím větší, tím méně daní:) To jen u nás hlupáci, kteří si říkají levice, vedou válku proti „parazitujícím“ živnostníkům, místo aby se zajímali o daňové úniky a vývoz zisku velkých firem. To, že to jsou stejné holé zadky, jako naši zaměstnanci jim těžko vysvětlíte.

fajt
fajt
3. 11. 2014 17:34

každý může najít způsob jak neplatit daně ( v říši, kde je to norma, je opačný přístup nebezpečná hloupost), pokud o tom někteří chtějí jenom obecně psát ( a přitom ostaní nepoučí o způsobech jak to udělat – dobrá právní poradna by bodla více než psychodenické postmorální žvanění a ukazování prstíkem na kolosy, které tady ani nedohlédnou ) je to pouze ztráta času. ..)

Alena
Alena
3. 11. 2014 17:35

s tímto článkem se dobře doplňuje výborná přednáška paní Švihlíkové zde
http://www.nwoo.org/2014/11/02/prednaska-docentky-ilony-svihlikove-o-soucasnych-geopolitickych-zmenach-30-10-2014/
dlouhé ale velmi zajímavé
Docentka zde dokládá, že největší korporace se už ani neřídí tržním prostředím, ale ceny diktují.
Doporučila bych odstupňovat daň z příjmu podle obratu, neboli výnosů dosahovaných na území této republiky. To v současné době není možno, neboť jsme kolonie

fajt
fajt
3. 11. 2014 18:44

http://archiv.ihned.cz/c1-63047480-promopro-u-soudu-jednim-z-klicovych-svedku-je-sedesatilety-rolnik-z-karibiku – a v tomhle tom bordelu někteří chtějí stále platit daně…prostě nemocní osli na třetí. ..)

Dana
Dana
4. 11. 2014 2:49

Ja zit v Cesku, tak bych se spise nez o Amiky zajimala o domaci nadnarodni firmy, ktere se mne skutecne dotykaji. Nektere maji zakladnu treba v Holandsku a tudiz zadne dane v Cesku neplati. . Prikladem budiz PPF Group, , s reditelem Jirim Smejcem, ktery uz predtim delal cachry s Cinou. … PPF je ta bankovni investicni spolecnost, s jejichz letadlem se pan prezident Zeman vracel domu z Ciny. Nejen, ze je to naprosty stret zajmu, ale spolecnost PPF podle meho nazoru nerepresentuje ceske zajmy. Zde o teto nadnarodni spolecnosti: …“PPF is a privately held international financial group. It operates… Číst vice »

Aleš
Aleš
4. 11. 2014 6:47

Dano. Myslím, že je to dobrý nápad, zkuste napsat článek o PPF.

Alena
Alena
4. 11. 2014 7:43

Dana napsala …Nektere maji zakladnu treba v Holandsku a tudiz zadne dane v Cesku neplati…… Daně tyto firmy dle českých zákonů platí pouze ty, které jsou z podnikání na území ČR. Hlavní zdanění pak probíhá v domovském státě, kde se odečtou daně z těchto zemí. Bohužel mnoho nadnárodních firem si vytvořilo strukturu dceřiných společností, kde si vzájemně přefakturovávají mezi sebou tak, aby platili co nejméně. Z praxe vím, že tak postupují např. i menší německé firmy působící v ČR. DPH neplatí, pokud neprodávají výrobky v ČR, ale v Německu. Naopak, pokud nakupují suroviny v ČR, stát jim DPH vrací. Daň… Číst vice »

Dana
Dana
4. 11. 2014 18:54

O PPF si budete muset sami nastudovat a pouzivat kriticke mysleni, davat dohromady souvislosti a byt objektivni…
Zde je link v ceskem jazyce.

http://www.ppfbanka.cz/cz/hlavni-stranka.html

Jinak za povsimnuti stoji, ze mesto Praha ma tez v teto firme akcie, 6,73 procenta a jelikoz PPF akcie jdou dolu, tez klesa i urokovy profit z castky, kterou investovalo do svetoveho trhu mesto …Jestlize PPF zkrachuje, ptejte se banky v Evropske ulici, o kolik milionu Praha prisla touto spekulaci…Mne je to fuk…