2016: Mzdy v Česku rostly o 10 až 15 %

Po letech stagnace loni mzdy v Česku vzrostly o 10 až 15 procent, nejvíce absolventům, naopak nejméně vrcholovým manažerům. Vyplývá to z platového průzkumu personálně poradenské společnosti Hays, který vznikl vyhodnocením 6000 registrovaných pracovních nabídek a dat poskytnutých 20 000 uchazeči o pracovní místa.

„Absolventi a juniorní uchazeči si polepšili dle konkrétního sektoru o 10 až 20 procent. To se týká zejména oblasti podpůrných rolí, obchodních pozic či techniků. Proti tomu mzdy top manažerů velkých změn nezaznamenaly a drží se na stejné úrovni. Případné zvýšení celkového ohodnocení bylo spíše formou bonusů a odměn,“ uvedl ředitel Hays ČR Ladislav Kučera.

Oblast IT dlouhodobě čelí nedostatku kvalitních odborníků. Poptávka firem dále roste, a to nejen v Praze a Brně, řada nových míst vzniká například v Ostravě, Liberci či Plzni. Nedostatek uchazečů nutí firmy hledat odborníky v zahraničí, a to v zemích, kde může ČR konkurovat výší mzdy, tedy na Slovensku, v Polsku, Itálii a Španělsku. Mzdy v sektoru vzrostly v průměru o pět procent, současně se firmy častěji snaží vyjít kandidátům vstříc ohledně práce z domova, která je v sektoru IT nejžádanějším benefitem.

Rovněž se dál zvyšuje poptávka po technicky zdatných specialistech, těch je v ČR jako ve většině evropských ekonomik kritický nedostatek. Mzdy v sektoru vzrostly o pět až deset procent v závislosti na pozici. I zde si nejvíce polepšili uchazeči s délkou praxe do tří let. Často poptávaní jsou designéři, technologové výroby či procesní inženýři.

Pro centra sdílených služeb je typická poptávka po jazykově schopných uchazečích s plynulou znalostí alespoň dvou cizích jazyků. Letos se centra mají v plánu rozrůst o více než pětinu, v souvislosti s tím mzdy v sektoru plošně vzrostly o 10 až 15 procent. Vedle angličtiny jsou žádány německý či francouzský jazyk, jejich znalost znamená vyšší mzdu až o 20 procent proti uchazečům, jež hovoří jen anglicky.

Finance a účetnictví patří mezi méně kritické sektory, uchazečů je relativní dostatek a firmy nemívají problémy taková místa obsadit. Bankovnictví výraznější růst mezd nezaznamenalo, držel se kolem pěti procent.

Český statistický úřad loni v prosinci oznámil, že průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí 2016 meziročně stoupla o 4,5 procenta na 27 220 korun. Po odečtení inflace se lidem výdělek zvýšil o čtyři procenta.

Zdroj: Esondy

Stanův komentář: Opět se pracuje pouze s průměrem a odvětvími. Jak se změnil medián, jestli se nezměnilo rozdělení v populaci, jak je to mladí vs. staří, ženy vs. muži, Praha vs. venkov a jak jsou na tom jednotlivé profese – to už by asi veřejnost o těch platech chtěla vědět moc. To, že to vychází z dat personální agentury, a nikoliv z dat ČSÚ, který by to měl mít v popisu práce, je už jen taková třešnička na dortu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
26. 2. 2017 20:09

Toto by mi niekto mohol vysvetliť ?
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3460449/jpmorgan-vyradi-cesko-z-vyspelych-zemi-neplnime-prijem-na-hlavu.html
Kam sa pozriem,narazím na články o tom,ako dobre si Sobotkova vláda vedie v ekonomike.Dokonca aj mzdy v ČR rastú o 10 – 15 %.Tak buď klame J.P.Morgan,alebo vám klame vaša vláda.Tretia možnosť asi neexistuje.Alebo áno?

fajt
fajt
26. 2. 2017 20:18

česko dostalo od globálních tiskařů fake měny oficiální statut kolonie – to bude mít výhody pro nadnárodní firmy a německé kapitalisty ( a taky se tady asi rychleji a pohodlněji mohou rozprášit džihádisté prchající z BV ) . ..)

Aleš
Aleš
27. 2. 2017 10:05

Stane: Pokřivení sběru dat a vyhodnocování statistik dle potřeb neoliberalismu je jev obecný, netýká se jen makroekonomie a skončí pádem neoliberalismu, který bude umožněn pádem komplexní teroristické organizace, jejíž hlavním cílem je držení neoliberálních struktur u moci. Obávám se, že jiné cesty z toho není. Sběrač dat může jako pěšák v poli na pozici sběru dat ovlivnit jen minimum, když výše situovaní v hierarchii jak sběru dat a tvorbě statistik i následných opatření, včetně řízení státu všechno posílají do kopru, v zájmu mafiánsko teroristických nadnárodních struktur.