
Stanovy otázky: Je normální, že vláda přijímá opatření, která jsou v rozporu s Ústavou, zákony a zdravým rozumem? Kam může vést situace, kdy z vlády a ministerstev přichází nepřetržitý proud směrnic, v nichž se už nemohou orientovat ani ti, kteří je vytvářejí? Kam může dlouhodobě vést situace, kdy jsou vládní nařízení kvůli jejich nesmyslnosti a nesrozumitelnosti drtivou většinou občanů ignorována? Bude někdo v budoucnu hnán k odpovědnosti za to, že vědomě a soustavně ničí právní základy tohoto státu?
Je možné vůbec hnát nějakého politika k odpovědnosti ???
A to v jakékoli zastupitelské demokracii …
Teoreticky za prokázanou korupci, to se ale může stát jen tomu, koho jeho vlastní kasta vyloučila. Za skutečné škody způsobené jeho činností – nikdy.
Taky bude hodně záviset na výši té škody. 5 milionů se potrestá snadněji než 5 miliard.
A ještě snadněji se potrestají vládní a parlamentní politici, kteří trvale porušují zákony, těch je hrstka.
Co do množství ano, co do „ochoty“ je trestat už ne, naopak. Já tím myslela např. srovnání Rathových údjných 7 mega proti miliardám, třeba těch, které figurují v kauze Diag Human za „zmařený obchod“ s krevní plazmou. Dnes už se ani neví, jak dopadla, poslední zpráva, kterou mám hovoří o asi 8 miliardách, které by stát měl zaplatit a to ještě jí ani nebyl konec. Ta kauza nevznikla jen tak, náhodou, nedopatřením. A takových – známých i nám neznámých může být – co je proti tomu těch Rathových 7 milionů v krabici! A jak rychle to šlo, když se chtělo!… Číst vice »
Přesně – ale v tom přiípadě je „vydán“ ne „pohnán“.
V krimnálních kruzích (znám to tedy naštěstí jen filmů) každý kdo chce vztoupit do řad gangu se musí závažně a prokazatelně zkompromitovat – no a v případě že dělá gangu potíže je policií rychle depaden a usvědčen.
Gang se zbavil nespolehlivého člena – policie má úspěšně vyřešený případ a premie.
V některých středoafrických republikách to tak prý funguje i v politice.
Kdo není vydíratelný, tomu se nedá důvěřovat.
Zažít na vlastní oči, jak úřady, firmy, policie i státní zástupci vědomě porušují, nerespektují, překrucují zákony, je zážitek na jaký se nezapomíná.
Salónní „pohoršení“, že se toho dopouštějí i v éře pseudopandemie sice patří k bontonu na alternativě, ale je to už trapné, zbytečné.
Tento systém dávno ztratil svou legitimitu.
Dovolávat se dnes práva nebo dokonce spravedlnosti je podobné, jakoby se téhož chtěl dovolávat žid na gestapu za Protektorátu.
To sedí.
Brzy boudou trestáni za nedodržování zákonů.