Parlamentní demokracie po americku

Ruskojazyčný bloger žijící 19 let v USA okomentoval na svém blogu „Saňa na Floridě“ čerstvý politický skandál, k němuž došlo ve státě Texas…

Americký stát Texas chce do budoucna zamezit manipulacím s hlasy voličů, k jakým došlo naposledy při podzimních prezidentských volbách v USA. Tamní parlament proto připravil návrh zákona, podle něhož, mimo jiné, volič musí při vstupu do volební místnosti prokázat svou totožnost oficiálním dokladem se svou fotografií, například řidičským průkazem či cestovním pasem. Dále navrhli zrušení tzv. „dropboxů“, tedy cloudových úložišť, jejichž nedostatečné zabezpečení bylo zneužito právě ve zmíněných prezidentských volbách, a některá další opatření.

Na to zareagovalo více než padesát poslanců texaského Kongresu za demokratickou stranu. Spěšně opustili Texas, aby zabránili naplnění kvóra potřebného k hlasování a soukromým letadlem odletěli do hlavního města Washingtonu. Bloger přitom poukázal na to, že všichni mj. porušili zákon tím, že v letadle ani jeden z nich neměl zakrytý obličej rouškou či podobnou zdravotní pomůckou. 

Guvernér státu Texas prohlásil, že tyto poslance nechá zatknout pro pokus o maření činnosti kongresu státu. Republikánští poslanci na to v úterý reagovali tím,  že souhlasili s příkazem na vyhledání a zadržení svých demokratických kolegů pro porušení zákona, který poslancům ukládá, aby si k opuštění jednání vyžádali souhlas od předsedy (speakera) kongresu. Předseda organizačního výboru poté navrhl, aby v případě nutnosti byli „uprchlí“ poslanci uvězněni. Kongres tento návrh schválil.

Více ZDE

st.hroch 20210716

5 11 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
17. 7. 2021 9:08

Pravý původ problémů anglického mužstva se střílením penalt ve finále ME ve fotbalu :-)
comment image

Bety
Bety
Reply to  Botičky od Diora
18. 7. 2021 8:09

V důsledku toho, že tři černoští hráči neproměnili penalty prý vypukla v Anglii vlna rasismu na internetu. Co na to fotbalová asociace? A angličtí fanoušci se tradičně před, při a po zápase chovali jako hovada.
Ale jak nám objasnili Botičky, je v tom Anglie zcela nevinně – a tudíž žádné sankce pro ni.

leviathan
leviathan
17. 7. 2021 19:42

Dobře tak, texasští republikáni!