AKT-INFO 161
 

PO IZRAELSKÉM ÚTOKU SLZNÝM PLYNEM ZEMŘELA PALESTINSKÁ DEMONSTRANTKA
Palestinka zemřela poté, co ji izraelská armáda zasáhla slzným plynem během páteční pokojné protestní akce proti „dělicí zdi“ u vesnice Bilin na Západním břehu Jordánu. Džavahíra Abú Rahmá zemřela na dechové selhání. Slzný plyn, který izraelská armáda použila, je údajně typ, který je v Evropě zakázán kvůli svým smrtícím účinkům. Izraelský aktivista Jonathan Pollak, který se pátečního protestu v Bilinu zúčastnil, uvedl: „Tato smrt byla způsobena nejen jejich brutalitou, ale i tím, že používají slzný plyn, který byl v Evropě v 60. a 70. letech zakázán, protože je smrtící. Jenže zde jej proti Palestincům i nadále používají.“ Džavahíra Abú Rahmá byla sestrou Bassíma Abú Rahmá, kterého zabili izraelští vojáci během jiné demonstrace v Bilinu v dubnu roku 2009, když ho zasáhli do hrudníku
slzným granátem. V neděli v oblasti severně od Tel Avivu izraelská policie zatkla 11 propalestinských aktivistů kvůli účasti na protestu před sídlem amerického velvyslance v Izraeli Jamese Cunninghama. Jediným přestupkem ze strany protestujících bylo hození prázdného kanystru na slzný plyn směrem k velvyslancově rezidenci. 
3/1/2011 

WIKILEAKS: CÍLEM IZRAELSKÉ BLOKÁDY GAZY JE POTLAČENÍ MÍSTNÍ EKONOMIKY

Další americké diplomatické depeše zveřejněné na serveru WikiLeaks odhalily, že izraelští představitelé Američanům otevřeně vzkázali, že cílem blokády Gazy bylo udržovat její ekonomiku na pokraji zhroucení. Podle depeše z listopadu 2008 bylo cílem Izraele, aby ekonomika Gazy „fungovala jen do té míry, aby nedošlo k humanitární krizi“. Dále pak depeše ze serveru WikiLeaks odhalily, že v listopadu roku 2008 USA nabídly dodat do oblasti Gazy 70 milionů dolarů ve snaze zlepšit ekonomickou situaci. Izraelský generálmajor Amos Gilad však odmítl povolit takovou finanční transakci se slovy, že Palestinci by neměli dostat nic. Obsah depeší zveřejnil jako první norský list Aftenposten. Tento list údajně disponuje veškerými utajovanými americkými diplomatickými depešemi, jež získal server WikiLeaks. Podle dalších depeší zveřejněných Aftenpostenem náčelník generálního štábu izraelských obranných sil Gabi Ashkenazi před více než rokem a půl řekl delegaci z amerického Kongresu, že izraelská armáda je uprostřed příprav na novou válku na Blízkém východě.

5/1/2011

 

AMERIČTÍ REPUBLIKÁNI SE POKOUŠEJÍ ZRUŠIT REFORMU ZDRAVOTNICTVÍ
Nové republikánské vedení dolní sněmovny amerického Kongresu oznámilo, že příští týden se bude hlasovat o zrušení celého zákona o reformě zdravotnictví přijatého, který byl loni ve Spojených státech přijat. Při počtu 242 republikánů v dolní sněmovně Kongresu se očekává, že toto opatření projde, jenže demokraté v Senátu již prohlásili, že tento krok neschválí. V sobotu vstoupilo v platnost několik částí zákona o zdravotní péči včetně té, která poskytuje chudým dětem, starším a invalidním osobám slevu při nákupu léku na předpis. Zdravotní pojišťovny navíc musejí na konkrétní zdravotní péči použít vyšší procento z pojistného, než bylo dříve běžné. 
4/1/2011 

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete zhlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments