Americké zdravotnictví: Nic než podvodný stroj na prachy

Jaké příhodné slovo vám přijde na jazyk, když zjistíte, že šéf třetí největší zdravotnické společnosti v Americe shrábnul v roce 2010 něco kolem 68,7 milionu dolarů? Jak byste odpověděli, kdybyste zjistili, že více než dva tucty farmaceutických firem mají zisky vyšší než miliardu dolarů každý rok? Nerozčílilo by vás, kdybyste zjistili, že více než 90 procent všech účtů z nemocnic je „vysoce předražených“?

Bývaly časy, kdy stát se zdravotníkem bylo považováno za „vznešenou“ věc. V současnosti se však zdravotnický byznys ve Spojených státech stal ohromnou podvodnou mašinou na peníze a je naprosto ovládán zdravotními pojišťovnami, farmaceutickými společnostmi, právníky a tlustými korporátními šelmami. V dnešní Americe vás jedna cesta do nemocnice může stát desítky tisíc dolarů, a to dokonce i v případě, že jste tam nestrávili jedinou noc. Smutnou věcí je, že většina peněz, které zaplatíte za zdravotní péči dokonce ani nejde vašemu lékaři. Velký počet lékařů ve Spojených státech je fakticky na mizině. Přesně řečeno, je to „systém“, který odsává téměř všechny zisky. Ve Spojených státech máme zdravotnický průmysl, který je na pokraji krachu a měl by být od základů přebudován .

Neměla si právě s tím poradit Obamou prosazená reforma? Ne, „Obamacare“ byl ve skutečnosti napsán kongresmany ze zdravotnického a farmaceutického průmyslu. V okamžiku, kdy byly přijaty s ním spojené zákony, akcie většiny zdravotních pojišťoven zahájily vzestup. Pravdou totiž je, že Obamacare byl jedním z nejhorších legislativních kousků v moderní americké historii. Neudělal nic, aby napravil naše problémy se zdravotní péčí, spíše je všechny velmi zkomplikoval. Pokud jste si toho nevšimli, zdravotní pojišťovny v celých Spojených státech oznámily, že hodlají kvůli novým zákonům podstatně zvýšit pojistné. Samozřejmě, že to používají pouze jako výmluvu. Zvyšují nám ho dobrých několik desítek let, a teď se jen chytili jakékoliv záminky, která se namane, aby ospravedlnily poslední zvýšení sazeb.

Pokud hledáte legální způsob, jak vysát ohromné množství peněz od průměrných Američanů, staňte se šéfem nějaké společnosti, zabývající se zdravotnictvím. Zdravotní péče se možná právě stala největší podvodnou mašinou na peníze ve Spojených státech. Pokud jsou Američané nemocní a musí jít do nemocnice, většina z nich si nedokáže spočítat, kolik je to bude stát. Z toho důvodu jsou ohromně zranitelní a přístupní k „vytěžení“.

Je až neuvěřitelné, kolik peněz některé z těchto společností vydělávají. Zdravotní pojišťovny jsou tím ziskovější, čím méně zdravotní péče poskytují. Farmaceutické společnosti nepodnikají v oboru záchrany životů, ale spíše v oboru nafukování zisků jejich léků až na hranici možného. Mnoho nemocnic přijalo takovou politiku, že vám „zaúčtují i vzduch k dýchání“, protože vědí, že většina veřejnosti nikdy nebude zkoumat účty za lékařskou péči.

Tento systém je vážně poškozen.

Všichni to vědí.

Nikdo ho však nehodlá opravit.

Následujících 25 šokujících skutečností ukazuje, že celý americký zdravotnický průmysl je jedna podvodná mašina na peníze…

 1. Šéf Aetny, třetí největší zdravotní pojišťovny ve Spojených státech, obdržel neuvěřitelných 68,7 milionů dolarů v roce 2010. Ron Wiliams získal akciové opce, které měly hodnotu přibližně 50,3 milionů dolarů, k tomu si přišel na dalších 18,4 milionů USD ve mzdě a ostatních formách náhrad. Legrační na tom je, že předčasně opustil společnost a dokonce tam nepracoval ani celý rok.

 2. Vrcholní manažeři pěti největších ziskových zdravotních pojišťoven ve Spojených státech dohromady obdrželi v roce 2009 skoro 200 milionů dolarů odměn.

 3. Jedna vědecká studie zjistila, že přibližně 41 procent pracujících Američanů má buď problémy s placením účtů za zdravotní péči, nebo už splácí dluhy za tuto péči.

 4. Za poslední desetiletí vzrostl počet Američanů bez zdravotního pojištění z asi 38 milionů na asi 52 milionů.

 5. Podle jednoho výzkumu přibližně každý čtvrtý obyvatel Kalifornie ve věku do 65 let nemá naprosto žádné zdravotní pojištění.

 6. Podle zprávy publikované v Americkém medicinském žurnálu (The American Journal of Medicine) jsou účty za zdravotní péči hlavní příčinou ve více než 60 procentech osobních bankrotů ve Spojených státech. Z těchto bankrotů, jež byly způsobeny účty za zdravotní péči, přibližně 75 procent se týká těch, kteří dokonce měli zdravotní pojištění.

 7. Zisky amerických zdravotních pojišťoven během roku 2009 vzrostly o 56 procent.

 8. Pět největších komerčních zdravotních pojišťoven skončilo v roce 2009 podle zprávy skupiny Health Care for America Now s úhrnným ziskem 12,2 miliardy dolarů.

 9. Růst zdravotního pojistného se vymkl kontrole. Podle Los Angeles Times plánuje Blue Shield of California zvýšit sazby v průměru o 30 až 35 procent, a někteří pojištěnci by mohli letos zjistit, že jejich pojistné jenom za tento rok vzrostlo o 59 procent.

 10. Podle článku na webu Mother Jones vzrostlo pojistné pro běžné zaměstnance v USA v letech 1999 až 2009 o 180 procent.

 11. Proč jsou na vzestupu císařské řezy? Protože běžný porod stojí v průměru přibližně 5 992 dolarů, zatímco císařský řez stojí v průměru přibližně 8 558 dolarů.

 12. Od roku 2003 vyplatily zdravotní pojišťovny více než 42 milionů dolarů na volební kampaně v jednotlivých státech Unie.

 13. Mezi roky 2000 a 2006 vzrostly mzdy ve Spojených státech o 3,8 %, ale zdravotní pojistné o 87 procent.

 14. Existují více než dva tucty farmaceutických společností, které v roce 2008 vytvořily zisky více než miliardu dolarů.

 15. Farmaceutické firmy vynakládají jenom ve Spojených státech na marketing desítky miliard dolarů.

 16. Podle zprávy CDC (Středisko pro prevenci a kontrolu nemocí) v současné době přibližně polovina všech Američanů používá řádně předepsané léky. Podle této zprávy přibližně třetina Američanů používá dva více léků, a více než deset procent Američanů používá pět a více předepsaných léků.

 17. Podle CDC v USA přibližně třičtvrtě milionů lidí ročně vyhledá pohotovost kvůli nežádoucím účinkům léků.

 18. Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) oznámil, že v roce 2009 bylo na předpis 1 742 léků, což je gigantický nárůst ze 426 schválených léčiv v roce 2008.

 19. Jistě i právníci hrají svoji roli tím, že přispívají k růstu nákladů na zdravotní péči. Podle nedávné studie přidalo pojištění odpovědnosti zdravotníků ve Spojených státech v roce 2008 přibližně 55,6 miliard dolarů k nákladům na zdravotní péči.

 20. Jeden z lékařů v rozhovoru pro Fox News řekl, že „průstřel, který poranil hlavu, hruď nebo břicho“ bude stát v jeho nemocnici 13 000 dolarů už v tom okamžiku, kdy jeho oběť vjede do vrat, a k tomu přibudou další vysoké přídavné platby, které budou záležet na tom, jak závažná budou ta zranění.

 21. V případě, že máte nemoc, která požaduje dlouhodobou intenzivní péči, je v současné Americe směšně snadné sestavit zdravotnický účet vyšší než milion dolarů.

 22. Je odhadováno, že nemocnice Američanům každoročně předraží jejich účty o 10 miliard dolarů.

 23. Jeden zkušený advokát, který se specializuje na účty zdravotnických zařízení, říká, že 90 procent všech účtů za zdravotní péči, které kontroloval, obsahovalo „vysoce nadhodnocené sumy“.

 24. Není neobvyklé, že zdravotní pojišťovny přinutí nemocnice, aby snížily účtované částky o 95 procent, ale pokud nejste pojištěn, nebo pokud nevíte, jak celý ten systém pracuje, máte smůlu.

 25. Američané podle nedávno zveřejněné zprávy utratí za zdravotní péči přibližně dvakrát více než obyvatelé ostatních rozvinutých zemí.

Smutné je, že ožebračování amerického lidu se podle všeho zrychluje.

Ať už je to výsledek Obamacare, nebo ne, zdravotní pojišťovny se rozhodly, že v tomto roce zvednou pojistné. Podívejte se na následující výňatek z nedávného článku ve Fox News:

Pohleďte na pádný důvod, který CareFirst/Blue Cross/Blue Shield z Washingtonu sdělila svému klientovi pro zvýšení měsíčního pojistného ze 333 na 512 dolarů. Jednalo se o muže středního věku, který je zdravý, nekouří a netrpí obezitou: „Vaše nová sazba odráží všeobecný růst nákladů zdravotní péče, a my litujeme, že musíme tyto dodatečné náklady přenést na Vás.“

512 dolarů měsíčně za zdravotní pojištění pro zdravého nekuřáka?

Opravdu to myslí vážně?

Podle všeho ano.

Věci dospěly tak daleko, že stále více Američanů odchází ze země kvůli lékařské péči. Neuvěřitelných 875 000 Američanů se podle Deloitte Consulting v roce 2010 stalo „zdravotními turisty“.

Existuje vůbec někdo, kdo není placen zdravotnickým průmyslem, a kdo se tomu je ještě stále ochoten postavit?

Existuje vůbec někdo, kdo stále ještě věří, že zdravotnický průmysl není v současnosti jen jeden gigantický podvodný stroj na peníze?

Neváhejte a zanechte svůj komentář pod článkem. Zejména pokud máte nějaký děsivý příběh o zdravotní pojišťovně, farmaceutické společnosti nebo obecně o zdravotnickém průmyslu, podělte se s námi o něj…

Převzato z The American Dream

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments