Bezdomovců v Praze stále přibývá

Prosinec 07, 2011


V současné době se pohybuje po Praze na 4000 bezdomovců. Díky teplejšímu podzimu ještě přežívají, přesto na přelomu listopadu a prosince již dva lidé bez střechy nad hlavou v Praze zemřeli na podchlazení. Touto problematikou se zabýval i smíchovský seminář o bezdomovectví, který zorganizovala Vlasta Váchová, předsedkyně Sociálního a zdravotního výboru Prahy 5.

 

Prvního se série seminářů se zúčastnili i zástupci ministerstva práce a sociálních věcí, pražského magistrátu i sociální pracovníci.


„Odhadem asi 400 pražských bezdomovců nechce měnit svou situaci a budou vždy problematičtí. Ale ostatní by rádi se svou neutěšenou situací něco udělali. Sami však k tomu nemají potřebnou sílu, a proto potřebují rychlou a profesionální pomoc,“ konstatuje sociolog Libor Prudký.


Sociolog Prudký varoval, že se situace rychle zhoršuje a bezdomovců přibývá. Podle statistiky je v současnosti až 20 000 pražských domácností vinou dluhů a snižováním příjmů aktuálně ohroženo ztrátou střechy nad hlavou.


Na semináři byl odborníky kritizován chaotický a nekoncepční přístup vládních orgánů k problému bezdomovectví. Nadšení nepřinesl ani plán hlavního města Prahy, který se snaží o plošnou koncepci řešení. Jedním z bodů je do roku 2014 vytvořit až 30 tréninkových bytů pro návrat lidé bez domova do běžné občanské společnosti.


„V pražských čtvrtích chybí zařízení, kde se člověk bez střechy nad hlavou mohl alespoň umýt a popřípadě převléknout do čistého. Nemají kam jít na toaletu, nejhůře jsou na tom ženy, které nemohou vykonávat ani základní hygienu v soukromí. Nejsou ubytovny ani místa zprostředkovávající alespoň méně náročnou fyzickou práci,“ zlobí se Prudký.


Stát se zatím věnuje pouze distribuci financí do vybraných charitativních organizací a zařízení, ale centrální místa konkrétní pomoci bezdomovcům naprosto chybí.


Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments