Bohorodičko, odveď Doležala do důchodu!

Září 15, 2012


Manipulační orgie českých mainstreamových medií kolem Pussy Riot nikoho nemohou překvapit. Pokud Novinky nebo Lidovky o událostech informují, vždy mluví o tom, že „dívky vystoupily v Chrámu Krista Spasitele s písní“, popř. „zazpívaly punkovou modlitbu »Bohorodičko, vyžeň Putina«” (dříve neopominuly připojit, že “punkerkám hrozí až sedm let”). Ani slovo o „sračce Páně“, o veřejné mr..čce v botanickém museu nebo masturbaci zmrzlým kuřetem v samošce. Jak akce vypadala skutečně, jsme se mohli přesvědčit sami. A samozřejmě ani slovo o tom, že „umělkyně“ předtím opakovaně beztrestně „protestovaly proti Putinovi“ na jiných místech na veřejnosti.


Novým vrcholným výkonem byl titulek hlásající Pravoslavná církev uvalila klatbu na popa, který kritizoval soud s Pussy Riot, resp. Pravoslavného kněze uvrhli do klatby. Kvůli Pussy Riot. Pouze ti, kteří podstoupili tu námahu a článek si přečetli, zjistili, že diákon Sergej Baranov na protest proti soudu s PR sám požádal o zbavení svěcení a anathemisaci. Ale i u těch možná zůstala podivná pachuť v ústech (vímeť, že manipulace působí na irracionální složky osobnosti a její účinek nelze snadno „odracionalisovat“): hle – středověk! temno! klatba! hranice! Husův popel ještě žhne, jak do něj fouká smrdutá stepní huba východního Mongola!


Nestálo by mi to za článek, kdybych se nesetkal na Psu s výplody Bohumila Doležala. Nevím, zda mediální manipulace nassála, přežvýkala a vyplivla zpět jeho již důkladně sklerotisující mozek, tak, že pozbyl všech vyšších funkcí, a nebo zda prostě nestydatě lže.


V prvním tvrdí, že Duka vytýká Pussy Riot zničení kříže v Kyjevě. Prostým pohledem na Dukův text docházím k podivu nad tím, jak na to ten Doležal přišel. Pomíjím to, že jednoznačně nebyly odsouzeny za „tupení vladaře“ (viz první odstavec nahoře). Přinejmenším by měl vědět, že soud jim za to, co provedly, nenadělil „byzantsko-tatarských sedm let“ (hle jak se to mediím vyplatilo – aspoň v Doležalově případě – to pořád omílat!), nýbrž pouze sovětsko-pravoslavné roky tři. Doležal musí mít ohromné známosti v nejvyšších kruzích ruské politiky, když tak dobře ví, že k snížení trestu na dva roky došlo na zásah Putina. Nenechá si ujít připomínku, že se ruským vězením říkalo dřív gulagy, takže prostomyslnější čtenář si tam dosadí rovnítko. A proč se „budeme moci bavit o vulgaritách a o zneuctění chrámu“ až potom, když je pustí na svobodu úplně, to bych chtěl od něj opravdu vysvětlit!


V druhém článku se Doležal rozčiluje nad Nečasovým odsudkem prý "falešného adorování takových záležitostí jako je ruská skupina Pussy Riot". V závorce dodává, že „podstata věci přitom není adorování, ale protest proti nehoráznému a nelidskému rozsudku“. Panu Doležalovi asi není známo, že české kníže napsalo punkerkám „Velice Vás obdivuji“ a dodalo: „Pokouším se je podpořit, poněvadž ty holky jsou opravdu báječné, já je opravdu obdivuji“ (Bohorodičko, chraň římské katholíky před takovými údy!) Ze soukromé korespondence vím, jak určité kruhy punkerky opravdu adorují, doslova považují za výkvět toho nejlepšího, co se dá v současném Rusku najít.


Doležal není nějaký vypitý androš nebo ulítlý humanitní intellektuál. Je to politolog, byť dle mého soudu už zcela nefunkční a zralý na odchod. Nestalo se tak dosud, bohužel, a Doležal ještě stále působí jako opinion maker. Jeho bláboly a/nebo lži jsou brány vážně. Takoví, jako on, vytvářejí atmosféru a úroveň evropské intellektuální scény. Pak se ovšem nelze divit, když z těchto elitních kruhů vyjde něco tak nepříčetného jako návrh udělit Pussy Riot Sacharovovu cenu.


Ačkoli starost o stav lidských práv v Rusku stále nedává evropským humanistům spát (je to přece jen blíž než Palestina), přál bych si, aby měl tentokrát pravdu Zvědavec a jeho ruský zdroj, že mediální hvězda Pussy Riot začíná zapadat. Vím, nicméně, že přání je otcem myšlenky, aneb slovy Vasila Biľaka, čo sa babe chcelo, to sa jej aj snilo…


Převzato z DiscussiOnSpeed

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments