Boj za zrušení Goldstoneovy zprávy dorazil do Kongresu

Duben 12, 2011

Spor o komentář Richarda Goldstonea ve Washington Post dorazil na půdu Kongresu Spojených států, přičemž nově navrhovaná legislativa vyzývá OSN, aby zrušila Goldstoneovu zprávu o válce v Gaze z roku 2009.

Šéfka kongresového výboru pro zahraniční záležitosti Ileana Ros-Lehtinenová publikovala iniciativu s názvem „Průhlednost, odpovědnost a reforma OSN“.

Tato iniciativa podle ní „zapůsobí tak, aby americká politika požadovala, po Valném shromáždění OSN zrušení a zamítnutí Goldstoneovy zprávy a jakékoli rezoluce OSN, která by z ní vyplývala, a také nahrazení podílu amerických poplatníků na této zprávě a z ní vyplývajících opatření“. Goldstoneova zpráva o izraelské válce s Gazou v roce 2009 pohněvala mnohé svým obviněním, že se Izrael dopustil válečných zločinů a úmyslně se zaměřil na civilisty. V nedávném komentáři pro Washington Post tento soudce napsal, že Izrael vyšetřoval mnohá z obvinění uvedených ve zprávě, zatímco Hamas totéž neudělal. „Kdybych tehdy věděl to, co vím teď, pak by Goldstoneova zpráva vypadala jinak,“ napsal Goldstone.

Ros-Lehtinenová napsala v souvislosti s těmito návrhy zákonů, že tato legislativa bude „také upravovat financování OSN řadou dalších reforem, které jsou životně důležité, aby se OSN stala více transparentní, odpovědnou, efektivní a objektivní“.

„Izrael byl vzhledem k předpojatému původu a mandátu mise jasně oprávněn odmítnout legitimitu těch, kteří by se jej nevyhnutelně snažili falešně odsoudit,“ napsala Ros-Lehtinenová v dopise svým kolegům v Kongresu a požadovala po nich, aby podpořili její iniciativu. „Izrael navíc zveřejnil obsáhlé důkazy o operaci Lité olovo Goldstone je mohl snadno náležitě využít, ale on a jeho mise tak neučinili.“

Není to poprvé, co se má Goldstoneova zpráva objevit v Kongresu USA. Sněmovna reprezentantů v roce 2009 přijala usnesení, které vyzývalo prezidenta a ministra zahraničních věcí, aby tuto zprávu ignorovali.

Převzato z Haaretz

Překlad: Aram

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments