Maje jen kusé informace o dané kauze, podíval jsem se po internetu včetně diskuzí a dovoluji jen krátce představit hlavní aktérku a přidat pár informací.a úvah. Názor nechť si čtenář udělá sám.
Kristýna Kočí, hlavní aktérka v úplatkářské kauze VV, bydlí v bytě ministerstva pro místní rozvoj, ačkoliv nemá s tímto ministerstvem nic společného. Byt jí navíc platí sněmovna. Kočí platí podle ministra Jankovského za byt „kolem deseti tisíc měsíčně“. Přitom tržní nájem v lokalitě v okolí pražského Staroměstského náměstí je několikanásobně vyšší. Nezanedbatelné jsou také náklady na parkování, které představují téměř 40 tisíc korun ročně. Realita je ovšem jiná. Ve skutečnosti bytové náklady platí sněmovna. Kočí i přesto, že celý život bydlí v Praze, si těsně před volbami nechala zapsat bydliště v Ostravě, kde rovněž kandidovala. Tímto krokem se stala mimopražským poslancem a dostává měsíční příspěvek na bydlení, který činí téměř patnáct tisíc korun.
Vypadá to, že odchod Kristýny Kočí z Věcí veřejných a její spolupráce s Petrem Tluchořem z ODS by mohla mít širší vazby. Její otec Antonín Kočí totiž dostával zakázky od lidovci ovládaného ministerstva obrany a později z Generálního ředitelství cel, které spadá pod ministerstvo financí. Na začátku prosince roku 2010 ministr obrany Alexandr Vondra z ODS odvolal ředitele sekce vyzbrojování Jiřího Staňka (působil ve funkci od roku 2007) a nahradil jej svým dosavadním poradcem pro oblast akvizic Petrem Szönyim, který je nyní přímo odpovědný náměstku pro vyzbrojování Rudolfu Blažkovi (ODS). Staněk patřil dlouhodobě k základním pilířům lidoveckých ministrů obrany. "Vidíme tady jistý motiv Kristýny Kočí. Od této doby nezískala softwareová firma SKILL s.r.o., patřící otci Kristýny, Antonínu Kočí jedinou zakázku na ministerstvu obrany a vyhrávala už pouze na generálním ředitelství cel, spadajícím pod ministerstvo financí, které dlouhodobě ovládá Miroslav Kalousek," uvedl pro ParlamentníListy.cz poslanec Věcí veřejných Michal Babák. Od konce roku 2007 podle informačního systému veřejných zakázek získala firma SKILL tendry na ministerstvu obrany za zhruba 40 milionů korun. Za stejné období tentokrát však z generálního ředitelství cel za zhruba 23 milionů.
Kde tedy může být politická vazba mezi Kalouskem a Kočí? Předseda poslaneckého klubu Petr Tluchoř je znám svými dobrými vztahy s Miroslavem Kalouskem a Mirkem Topolánkem. Topolánek má zase dobré vztahy s Kalouskem. Naopak od počátku jednání o pravo-středové koalici byla zřejmá jistá animozita mezi Kalouskem a Vítem Bártou. TOP09 nyní požaduje podobně jako ODS odchod véčkařských ministrů Radka Johna a Josefa Dobeše. V ODS měl na jejich odchod nejvíce tlačit právě Tluchoř. Sám ministr financí ale spojení svého jména s rodinou Kristýny Kočí odmítá: "Za prvé, já vůbec netuším, co dělá pan Kočí starší, vážně vůbec netuším. A za druhé, já bych docela rád, kdyby každý, kdo vznáší takové poznámky, si uvědomil, že já čtrnáct let na ministerstvu obrany nepracuji. A pokud práce kohokoliv bude prověřována tak důsledně, jako v mém případě, a nenajde se smítko, jako v mém případě, tak každému pogratuluji," reagoval pro ParlamentníListy.cz Kalousek.
Kočí: "Cíleně jsem lhala. Informaci o tom, že mé schůzky s bývalými kolegy z Moravskoslezského kraje mohou být nahrávány a použity k mé další diskreditaci a kompromitaci, jsem obdržela již v pátek. Tento fakt mi svou nonverbální reakcí před svědkem potvrdil poslanec Jiří Rusnok. Když jsem se s ním na jeho, pro mě nečekanou, žádost sešla, zeptala jsem se, zda si nás nahrává, sklopil oči, zrudl a po velmi krátkém rozhovoru odešel. Od té doby jsem s touto informací pracovala a záměrně ve vedených rozhovorech osobně i po telefonu potvrzovala a dále rozvíjela spekulativní informace, které šíří moji bývalí kolegové, zejména Vít Bárta, Radek John či Michal Babák."
Proti tomuto tvrzení se ale Rusnok ohradil. "Kategoricky odmítám, že bych jakkoliv verbálně i nonverbálně naznačoval, že mám v úmyslu naše setkání nahrávat. Zároveň odmítám, že bych stejným způsobem naznačoval, že by Kristýna Kočí mohla být nahrávána někým na nějaké z příštích schůzek," napsal Rusnok. Premiér Petr Nečas odmítl spekulace, že se ODS podílela na vnitrostranickém převratu ve straně Věci veřejné. Podle něho jde o vnitřní problém nejmenšího vládního partnera.
Podíl na takovém jednání odmítl na tiskové konferenci rovněž předseda sněmovního klubu ODS Petr Tluchoř. Předseda Věcí veřejných Radek John poznamenal, že podobná věc ho nepřekvapuje. „Zaměstnanci sněmovny mi potvrdili, že se slečna Kočí s panem Tlučhořem scházeli v jeho kanceláři již řadu měsíců“ řekl John a dodal, že se k nahrávce vyjádří později. (Tento výrok byl v odkazovaném článku v 15:30, nyní již není, tisk u autora) Pravdivosti nahrávky by se prý odvážil věřit. "Všichni jsme mohli pozorovat, jak spolu Kristýna Kočí a Petr Tluchoř zacházejí. Někteří si myslí, že z mimopolitických důvodů. To by tomu také nasvědčovalo," dodal Schwarzenberg.
Mystifikace se v české politice stává běžnou praktikou. Současný případ Kristýny Kočí tak není žádnou výjimkou. Popření vlastních slov a činů provází mocenský boj už několik měsíců – a napříč politickým spektrem.
Foto: zdroj