Čekají nás opravdu ještě dva roky vládního trápení?

Březen 03, 2012


Vlastně rok a půl po svém vzniku se Nečasova vláda potácí ve svém neslýchaném neumětelství. I profesionální politik má již velké potíže spočítat např. všechny již padlé ministry. A často tragikomické okolnosti jejich pádu. Ministři padali jako šindele ze střech! A už jsou zde další ministerští adepti na ránu z milosti. Zcela zkompromitovaný ministr školství Dobeš je dnes již oběma nohama z vlády. Nic se mu nedaří. Mít proti sobě mladé chytré lidi a šéfy univerzit, naprostou většinu akademické obce, je zničující. Při spektáklu na univerzitách minulý týden se J. Dobeš stal zcela směšnou figurkou.


Pokud ale vláda v celé své šarádě vůči vysokým školám bude pokračovat, zesměšní se jako celek. A to by jí zbývaly ještě více nežli dva roky do konce funkčního období! Už dnes důvěřuje Nečasově vládě méně lidí, nežli kdy důvěřovalo mimořádně nepopulární Topolánkově vládě! Důvody nezbytnosti odchodu dalších ministrů, Pospíšila a Drábka, jsem popsal ve svém článku Ukončeme tu tragédii (viz. ZDE). Nechce se mně s nimi již ztrácet čas.


Hlavní tragédií vlády je však to, že nemá vůbec žádnou vizi, směr nebo dokonce strategii toho, kam chce zemi dovést, aby bylo vůbec zřejmé, k jakým cílům vlastně směřuje. Sociální stát, tedy stát, který připravuje lidem když ne rovné, pak alespoň nějaké příležitosti a šance žít kvalitní život na slušné životní úrovni, to asi není. Lidé by si snad dokázali utáhnout opasky po jistou dobu, pokud by v tom viděli nějaký smysl. Dnes ale nic takového česká veřejnost nevidí. S výjimkou několika novinářských hujerů pracujících neúnavně pro vládu.


Všudypřítomná korupce, se kterou stát nedokáže nic dělat, to je fenomén dnešních dnů. A vláda zmítající se v neustálých krizích a aférách. Rostoucí rozpočtové deficity… A mohl bych pokračovat.


Nejbližší hluboká krize vlády vznikne v okamžiku soudního verdiktu nad V. Bártou v důsledku jeho úplatkařské aféry. Pokud bude Bárta soudem osvobozen (u nás je možné úplně všechno), bude mít snahu se vrátit do čela některého ministerstva. Například na ministerstvo dopravy. Představme si ale, že P.  Dobeš z ministerstva dopravy bude v této souvislosti přesunut do čela ministerstva školství. Je zřejmé, že něco podobně absurdního je i pro bezskrupulózní a zcela otrlé koaliční partnery strany VV-ABL těžko představitelné.


Ostatně, vládní koalici nečeká nic hezkého ani tehdy, pokud V. Bárta bude soudem odsouzen. Obě konzervativní strany nám pak ukáží, jak nastaví politické soužití s politikem odsouzeným za korupci. V každém případě tak vláda dojde za dva až tři týdny k další krizi. Možná, že by vláda měla využít hlasování o nedůvěře ve sněmovně v polovině března k tomu, aby sama hodila do ringu ručník. Všem by se ulevilo.

 

Převzato z blogu autora na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments