Češi postavili v Etiopii školu? Nerozumím tomu

Listopad 05, 2011


Školu v etiopském regionu Dara Malo za dva miliony korun zaplatila Vysoká škola ekonomie a managementu (zkratka – VŠEM), a zařídila ji charitativní organizace Člověk v tísni.  Skvělá zpráva, hlavně na titulní stranu iDNESu, když svět se vaří v předtuše krize všeho druhu, a kolem hlavy nám sviští shnilé družice a jeden obří asteroid (asi ve středu).

 

Tohleto chválím. Pozitivní zpráva! Škola pro chudé v Etiopii. Mně se to líbí, moc… Tedy: kdyby nebylo několika faktů:

– škola byla otevřena 29.9.2010, a dnes je 5.11.2011. Zpráva je na titulní straně iDNESu, takže mě logicky napadá: děje se snad něco důležitého, co je třeba překrýt "aktualitou"? Nebylo by to poprvé, takže jdu mrknout na servery, které nemají Křišťálovou ani jinou lupu;

– kladu si otázku, kdo financuje VŠEM, která tak ochotně pak dává všem;

– vůbec nerozumím této stavbě, přiznám se: mocní investoři z USA, Číny, Británie zemi plundrují, kupují zde (i jinde v Africe) pozemky, aby jim vydělávaly, a osud místních obyvatel mají na háku, my jsme ti hodní? Bohatí?

 

Podle této zprávy z Aktuálně.cz:

"List The Guardian uvedl, že se na těchto spekulacích podílejí i některé americké prestižní univerzity, Harvard, Vanderbildt a další, které prostřednictvím evropských investičních fondů nakupují nebo si pronajímají statisíce hektarů africké zemědělské půdy."


My máme osud těchto lidí na srdci, ale místo, abychom se snažili řešit problém s těmi, kdo ho vyvolávají, postavíme těm chudákům školu? A financuje to – paradoxně – Vysoká škola ekonomie a managementu? Co je to za kocourkov, přátelé?


Nebo – ještě hůř – jaké jsou vlastně zájmy Vysoké školy ekonomie a managementu, resp. České republiky, v Etiopii?

 

Takže namísto radosti z pozitivní zprávy zde zůstává jen hořká pachuť z další pokrytecké hry.


Převzato z blogu autorky na blog.idnes.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments