Chci skutečného prezidenta

Čím víc Miloš Zeman mluví, tím víc zjišťuji, že se s ním zdaleka ne ve všem shodnu, ba že k němu začínám mít tu a tam i jisté výhrady (poněkud jiné, než bych podle představ náhončích konkurence mít měl, ale to je teď vedlejší), ale tak to je v pořádku, neboť nikdo není dokonalý. A to je právě problém jeho rivala Karla Schwarzenberga, jenž je ve svém mediálním obraze dokonalý až příliš.

Jako kdyby Karel Schwarzenberg neměl nejenom žádnou minulost, ani žádnou přítomnost, jako kdyby neexistovaly pochybnosti o jeho restitucích a privatizacích, o jeho chování v kauze Čunek, o jeho hujerském postoji k americkému radaru, o jeho souhlasu s církevními restitucemi, jeho postavení místopředsedy katastrofální Nečasovy vlády a sto a jedné další věci, která by měla být kriticky diskutována a vážena. Ten Karel Schwarzenberg, který je mi předkládán v předvolební kampani, prostě neexistuje. Copak to lze, prezentovat jako čerstvou krev jednoho z nejzasloužilejších dinosaurů české politiky? Copak lze věřit tomu, že by jeden z největších tuzemských vlastníků a politik, který sám sebe označuje za konzervativního, mohl mít něco společného s takovým antisystémovým a antikapitalistickým hnutí, jako je punk?


Nepochybuji, že živý Karel Schwarzenberg z masa a kostí někde existuje, ale ten, který kandiduje na prezidenta, to není, protože ten, který kandiduje, je jen hájkovská mediální fikce, sterilní a nablýskaná až k neuvěření.


Miloš Zeman je možná chvílemi hulvát, chvílemi populista, chvílemi jesřáb a chvílemi kavka, ale je skutečný. Mohu s ním souhlasit, nebo naopak nesouhlasit, ale vždy mám s čím souhlasit, či nesouhlasit, protože Miloš Zeman je skutečný, má konkrétní přednosti a konkrétní nedostatky a jde osobně s kůží na trh, když své konkrétní názory osobně prezentuje. To Karel většinou mlčí a nechává za sebe mluvit jiné, a když už promluví, tak vlastně nic neřekne; ne, že by mluvil málo, to by mu sloužilo ke cti, ale on prostě nic neřekne.


Nahlíženo tímto prizmatem, je v druhém kole prezidentský volby jen jediný reálný kandidát – Miloš Zeman. Je to možná tristní, ale je to tak. I proto budu volit Miloše Zemana, s plným vědomím toho, že to není volba dokonalá, nesporná a bez rizika.

 

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments