O evakuaci Rusů ze Sýrie přicházejí rozporné zprávy

Podle agentury Reuters poslalo Rusko v úterý dvě letadla do Libanonu k evakuaci více než sta občanů ze Sýrie. Oznámilo to ministerstvo pro mimořádné události. Je to jasné znamení, že je Moskva připravena na možnou porážku prezidenta Asada.


V průběhu 22 měsíců povstání bylo Rusko hlavním ochráncem prezidenta a nejmenovaný diplomat minulý měsíc připustil, že Asadova vláda ztratila území a bojující rebelové by mohli válku vyhrát.


Moskva provádí něco, co by se dalo nazvat největším námořním cvičením ve Středozemním a Černém moři a na syrském pobřeží od pádu Sovětského svazu v roce 1991. Analytici to hodnotí jako zdůraznění zájmů RF v regionu.


Mluvčí ministerstva pro mimořádné události Irina Rossiusová řekla: "Na příkaz vedení RF posílá ministerstvo pro mimořádné události do Bejrútu dvě letadla, takže všichni Rusové, kteří si to přejí, mohou ze Sýrie odcestovat." Tiskové agentuře Interfax řekla: "Předpokládá se, že více než 100 Rusů Sýrii opustí" (na těchto letadlech). Nebylo jasné, jestli lety byly počátkem další evakuační akce.


Příprava odletu vlastních občanů je jasným signálem, že Moskva připouští možný Asadův pád. Přesto nijak neuvedla, že bude opouštět svou pozici v tom, že Asadův odchod nesmí být podmínkou pro uzavření mírové dohody. Moskva pronajímá námořní údržbu a dodává zařízení v syrském přístavu Tartus, v němž bylo mnoho zaměstnanců Rosoboron exportu, ruského státního exportního monopolu.


V Sýrii dosud pracuje mnoho ruských občanů v ruských společnostech přítomných v Sýrii. Ruští úřednící tvrdí, že jich jsou desítky tisíc, z nichž část jsou ruské ženy provdané za Syřany.


Zástupce ministerstva zahraničí Michail Bogdanov, vyslanec Kremlu pro záležitosti Středního východu, řekl v prosinci, že povstalci mohou zvítězit ve válce proti Asadovi. Rusko vypracovalo plány na evakuaci svých občanů, bude-li to nutné.


Podle ruských zdrojů opouští Sýrii asi 80 ruských obyvatel, podle libanonských jich sem dorazilo asi 150.


Mezi odjíždějícími jsou podle lenta. ru Rusky, které se provdaly za Syřany, jejich děti i manželé, kteří dostali ruské občanství.  Ruský konzulát má v evidenci asi 8000 lidí. Kromě nich je v zemi ještě asi 25 000 zde provdaných Rusek.


Námět: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments