Chtějí-li USA a EU hrát fotbal na minovém poli – nechť hrají

Nikdo neví, jaké důvody vedly evropské prezidenty a amerického prezidenta k napadení Libye. Možná jenom v noci špatně spali. Opoziční vládu uznali překotně, ona se neosvědčila a Kaddáfí začal postupovat. Co s tím? Nechat všechno plavat? Možná, že Berlusconi a Sarkozy nechtějí platit dluhy. Američané tvrdí, že nejlepší způsob, jak se vyrovnat s věřitelem, je zabít ho. To je jedna z možností. Možná to spustila Liga arabských států, která vůči Kaddáfímu zaujímá dlouhodobě nepřátelský postoj. Který faktor zde sehrál klíčovou roli, se nedozvíme, a co bude dál, nevíme, protože neznáme cíle útoku.

Přes Libyi přijdou do Evropy ne statisíce, ale miliony přistěhovalců. A kdo je bude bez Kaddáfího topit ve Středozemním moři? Tohle v první řadě poškodí Evropu. Evropa nemá promyšlenou politiku ani na půl kroku dopředu. Snaží se něco s Kaddáfím udělat. Povede-li se to – bude dobře. Pokud ne – budou uvažovat, co dál. Strategie spočívá v tom, že se zapojí do rvačky a pak vyčkávají, co se stane. Takže Rusové společně s Čínou, Brazílií a Německem pokrčili rameny – když si přejete hrát fotbal na minovém poli, tak hrajte. Bránit Kaddáfího, a tím si kazit vztahy se Západem, už nám není k ničemu.

Neštěstí je v tom, že neexistuje žádný cíl. Pro každého, kdo útočí na Libyi, platí, že je svébytná a mlhavá. Možná se chce Sarkozy prosadit v předvolebním období a docílit, aby se zapomnělo na padesátimilionový obnos a aby měl čas na likvidaci věřitele, dokud ten ještě nevyložil směnky na stůl. Obama chce předvést, jaký je skvělý vojevůdce. Od včerejška je rozdíl mezi mírotvorcem Obamou a agresorem Bushem nulový. A Berlusconi má také problémy – ze stranou, skandály, děvčátkem z Maroka. Potřebuje, aby se na jeho skandály zapomnělo.

Převzato z deníku Komsomolskaja pravda

překlad: zajoch

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments