Čína před sjezdem KS

Komunisická strana Číny, která v roce 2011 oslavila 90. let své existence, zahajuje ve čtvrtek, 8. listopadu 2012 svůj XVIII. sjezd. Delegáti sjezdu budou zastupovat více než 80 milionů komunistů, kteří jsou i přes existenci státního, družstevního a soukromého sektoru ekonomiky vedoucí silou čínské společnosti.

Není nutné připomínat, že co do technologického pokroku Čína dávno vyrovnala krok se Spojenými státy a růst čínské ekonomiky, jak zajisté ukáží sjezdové dokumenty, bude mezi 8 až 9 procenty pro  celé příští období. Sjezd volí nové politbyro a další orgány, a v čínském případě se rovněž, tak jako v případě sovětských sjedových materiálů 30. let, bude zabývat i potrestáním "korupci propadlých" komunistů.  V Rusku i v  Číně, v obou případech,  jde o podobný trest. Vyloučení a po trestním procesu možná i  zastřelení.

Pokud jsme už zmínili nikdy nesrovnávanou epizodu dějin obou zemí, v obou případech šlo o specifické procesy. Když N.S.Chruščov provedl v 50. letech na XX. sjezdu KSSS kritiku J.V.Stalina, Číňané se od sovětů (stylu moci) odvrátili, a Mao Ce-tung jako natruc vyhlásil zdvojnásobení osevních ploch pro příští období a zosminásobení výroby oceli. Železo se začalo kout v kdejaké vesnické zemljance na čínském venkově, v roce 1966 byla vyhlášena kulturní revoluce, a ta přežila až do roku 1976. Mao oceňoval Stalina jako výkonného manažera, který dokázal po elektrifikaci Ruska vystavět stovky průmyslových komplexů, tisíce elektráren, a zemi "dostal na oběžnou dráhu". Doslova, i symbolicky.

Druhým mužem lidové Číny byl Teng Siao-pching, který po cyklickém období, v němž se ocital v nepřízni, nakonec přejímá Maovo veslo, a doslova oblečen v plavkách předsedy Maa rychlými, Mark Spitzovskými tempy dohání tzv. vyspělé kapitalistické země v čele s USA. Zatímco světoví kapitalisté se perou, kde urvat peníze páchnoucí krví, Čína kopíruje jejich metody (kapitalistické)  ovšem se stalinskou efektivností. Vše je plánované, vše je v zájmu celku, nikoli individua. Přesto lidová Čína, která dnes vyváží do světa své technologické celky, zůstane navždy ve stínu mentality prvních  ruských konstruktérů a budovatelů. Číňan kopíruje, Číňan nevymýšlí. Jak říká okřídlené ruské přísloví nedávné minulosti: "Benzín je váš, ale myšlenka jak na něj přijít- naše."

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments