Civilisté jsou legitimní cíl

Sám o sobě zajímavý text Honoring a Fallen Enemy: on the Death of Osama Bin Laden cituje z dopisu Usámy bin Ládina americkému lidu ze září 2002 (celý text), ve kterém vysvětluje důvody útoku na dvojčata a zahrnutí civilistů mezi cíle operací al-Kajdy*): „Je to americký lid, kdo platí daně, z nichž jsou financována letadla, která nás bombardují v Afghánistánu, tanky které ničí naše domy v Palestině, armády, které okupují naši zemi v Perském zálivu a flotily, které vynucují blokádu Iráku. Tyto daně jdou Izraeli, aby s jejich pomocí mohl útočit na naši zemi a zabírat ji. Jo to tudíž americký lid, kdo platí útoky proti nám, a je to on, kdo skrze své volené zástupce rozhoduje o tom, jak budou jeho daně využity.


Než se začnete pohoršovat nad zvrácenou teroristickou logikou, uvědomte si, že i český právní řád zná trestné činy Schvalování trestného činu (§365) a Nadržování (§366) a volby nejsou v podstatě nic jiného, než specifický způsob schvalování jednání politiků.


V demokracii se občané nemohou zříct zodpovědnost za jednání svých zvolených zástupců a pokud tolerují, natožpak podporují, politiky, kteří vedou války, musí počítat s tím, že pro toho, proti komu je taková válka vedena, jsou sami legitimním cílem. Za parlament se nikdo neschová.


Pokud někdo považuje zasahování do záležitostí cizích zemí, války a další geopolitická opatření za vhodná, či přímo nutná, má samozřejmě plné právo dát svým voleným zástupcům k takovému jednání mandát, ale musí počítat s tím, že z odpovědnosti a rizika s tím spojených se nevyvleče.


Skutečnost, že příslušná rizika dopadají plošně na celou společnost včetně těch, kteří jsou proti takové politice v ostré opozici, je integrální vlastnost demokracie, která v sobě imanentně obsahuje princip kolektivní viny.


*) Předpokládejme pro tentokrát, že oficiální verze 9/11 platí a věrně popisuje realitu.


Převzato z blogu Tribun


Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments