Čmárání

V předvolebním období nás na ulicích a na silnicích obklopuje spoustu nápisů,obrázků a hesel. Tyto čmáranice dávají prostor lidové tvořivosti. Někomu se může chtít tato díla doplnit. Myšlenka si říká o výtvarné ztvárnění. Devětadvacetiletý pan Smetana po plakátech kreslil loni v květnu černým fixem. Politikům přidělával třeba tykadla a k předvolebním heslům připisoval slogany, v nichž politiky označoval za lháře, zloděje a korupčníky. Nakonec ho udal jeden z kolegů.


"Ano, pomaloval jsem nejméně třicet reklam, pravděpodobně ale ještě mnohem více. Nikdy jsem toho nelitoval, protože z mé strany to bylo svobodné vyjádření názoru občana, který nemá na rozdíl od politických stran k dispozici obrovské prostředky na propagaci," prohlásil Smetana. Soudce je povinen přísně zkoumat v konkrétním případě, zda šlo skutečně odle zákona o poškození cizí věci.


Je naprosto něco jiného, když sprejer pomaluje celý vagon oproti tomu, když kdokoliv „vyzdobí“ cizí sdělení na nějakém plakátu. V případě předvolebního plakátu, jde o minci,která má dvě strany. Jednu vystihl pan Smetana sám, když řekl:"Předvolební plakát je financován z veřejných prostředků, takže se může vést dlouhý spor o to, zda jde vůbec ještě o soukromé vlastnictví. Přišlo mi proto správné vyjádřit svůj názor na ně právě na jejich reklamách, které jsme si zaplatili z vlastních daní, z nichž jsou strany financovány. Byl to z mé strany zcela nenásilný odpor vůči politickým elitám. Moje náprava je naprosto vyloučena."


Za tykadla politikům 100 hodin práce

Po zhruba hodinovém procesu nakonec od soudu odcházel s trestem 100 hodin veřejně prospěšných prací. Podle rozsudku také musí zaplatit ODS škodu 15 tisíc korun. Veřejné práce odmítl. Svůj případ skutečně žene do extrému. soudkyně tedy rozhodla: za jednu hodinu práce jeden den ve vězení. Celkem tak Smetanovi vyměřila 100 dní za mřížemi.


Smetana po skončení jednání řekl, že ani teď se verdiktu nepodvolí. V takovém případě by mu hrozilo další stíhání za maření výkonu úředního rozhodnutí a další trest. "Do vězení nenastoupím, bude na mne muset vydat zatykač a nechat mne zadržet. Nehledejte ale v mém činu nějaké hrdinství, prostě jsem jen vyjádřil svůj názor na politické strany, jen to, co si většina lidí myslí. Nic víc v tom není. Se všemi možnými následky jsem předem počítal, žádným pro mě nesnesitelným trestem systém naštěstí nedisponuje," vzkázal Smetana.


Odsuzování někoho za vyjádření se proti politickým elitám v demokratické systému v době, kdy je zjevné, že tyto elity rozkrádají státní, tedy společný majetek ve velkém, je samo o sobě přinejmenším zarážející.Soudkyní v kauze počmáraných plakátů ODS je manželka jednoho z pohlavárů této strany paní Langerová.Tato skutečnost dodává případu dle Smetany ten krásně absurdní, fraškoidní nádech.Takovýto rozsudek bude vždy budit pochyby, paní Langerová je již z principu podjatá.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments