Co nám řekl Miroslav Kalousek v Otázkách Václava Moravce

"Nebát se a nekrást!" To bylo jedno z ústředních hesel proklamovaných zakladatelem Československého státu. Zdálo by se, že toto heslo převezme za své vláda, která sama sebe definovala jako antikorupční a odpovědně hospodařící, důsledně šetřivou, vedoucí zemi ke klesajícím deficitům. Garantem státu v oblasti hospodaření je ministr financí, předtím šéf nákupů na ministerstvu obrany a dlouholetý předseda rozpočtového výboru parlamentu, krom toho také katolík ctící desatero, bývalý předseda křesťansko-demokratické strany tvrdící, že stát je ten nejhorší hospodář.


Minulou neděli tento vzorný čerstvě rozvedený katolík věrně ctící zejména přikázání Nepokradeš!, strážce státní pokladny, poskytnul v OVM rozhovor týkající se kauzy jeho partajní kolegyně – takypřeběhlice Parkanové (a zprostředkovaně i bývalého kolegy Bartáka). Co veřejnosti v tomto rozhovoru tento výjimečně trvanlivý a úspěšný politik kromě jiného prozradil?


1/ V právním státě je na prvním místě zákon


2/ Pokud je zákon špatně sepsaný a umožňuje nekonečné plýtvání a politik podle něj jedná a neomezeně plýtvá, je to v pořádku. Že tak konali a konají politici v minulosti a konají prakticky dodnes, v době krize, škrtání, odpovědného hospodaření, antikorupce… to je taky úplně v pořádku. Jednají přece v souladu se zákonem. Ani zmínky o nutnosti přepracování zákona.


3/ Policie, která se snaží poukázat na zjevnou nehospodárnost, rozmařilost státních úředníků při správě veřejných prostředků, na možné korupční pozadí a prodražování nákupů se podle pana Kalouska pokouší zavádět v demokracii policejní totalitu.


4/ Postup policistů (podobně jak tomu bylo v jiných případech u svědků jiných kauz) by měl být co nejdůkladněji vyšetřen a vyšetřovatelé, kteří se na základě nálezu NKÚ pustili na tenký led zkoumání možné korupce v nejvyšších politických patrech, by měli být pro výstrahu exemplárně potrestáni. Zavádění takových totalitních praktik v demokratickém právním státě odpovědných hospodářů je nemyslitelné. Paní Parkanová v žádném případě nemůže být za neodpovědnost při správě státního majetku a plýtvání vydána k posouzení nezávislému soudu, který by ji buďto uznal vinnou anebo zprostil obvinění.


Zajímalo by mě, co antikorupční specialistka Karolína Peake a její nově vzniklá antikorupční antidinosauří strana přeběhlíků na to, že antikorupční odpovědně hospodařící vláda v podstatě nadále praktikuje a ústy svého ministra vnitra obhajuje bývalé praktiky všech politických tunelářů řídících se při stanovování cen astrologií a heslem "Nebát se a nakrást"?

Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
  Odebírat  
Upozornit na