Co se v Tripolisu děje a co se dít teprve bude? (plus Sýrie a Flagman)

Srpen 22, 2011

Situace v Tripolisu se příliš neprojasňuje a z libyjské metropole přicházejí zprávy nejen o oslavách povstalců (tu už jsou na centrálním Zeleném náměstí, tu jsou odtud zase vytlačeni), ale také o jejich rabování, to vše zabaleno do mohutné vlny spekulací a fám.

Vévodí mezi nimi například teze, že Kaddáfí vpustil rebely do města úmyslně, jeho vojáci se mezitím svlékli z uniforem a porazí je s pomocí místních obyvatel, kteří mají z rebelů oprávněný strach – zprávy o znásilňování a popravách civilistů za to, že „podporovali režim", tedy, že proti němu nebojovali – přicházely v minulých týdnech i z důvěryhodných zdrojů.

Vrátíme-li se ale do reálu, tak Kaddáfí samotný je prý na kardiologické klinice 14 kilometrů od města a Barack Obama a další vůdci západního světa ho vyzývají, aby konečně odstoupil a dal tak průchod „vůli lidu", což jsou prohlášení, kterých si třeba prodemokratičtí povstalci v Egyptě, Tunisku, Jemenu nebo třeba Bahrajnu na svou podporu moc nevyslechli. Ale budiž, naše civilizace už je taková, a buďto se nám to pokrytectví líbí (a to se ani neodvažuju zmínit o Palestině), nebo s tím něco dělejme.

Čtěte: Tripolis obsazen povstalci. Prchající Libyjci tvrdí: Kaddáfího režim se rozpadá

Každopádně, povstalecký útok na metropoli za podpory NATO si vyžádal na 1300 lidských životů, většinou životů civilistů. Tento fakt velkoryse přehlédněmež, neboť naše oběti přehlížíme běžně. Důležitější bude, co bude dál. Jak konstatuje třeba The Independent, rozklížená povstalecká koalice unavená půl rokem bojů, se chystá na boj o moc, a některé ozbrojené frakce už otevřeně prohlásily, že nebudou poslouchat příkazy prozatímní povstalecké rady. Hodně bude záležet i na tom, jak se povstalci vypořádají s civilisty, kteří doposud žili na území ovládaném režimem, a s jeho vojáky. Zkrátka, řež v Libyi nejspíš nekončí, protože teprve teď začíná porcování medvěda, a tento proces určitě chtějí řídit západní ropné firmy (prostřednictvím svých vlád), takže nelze vyloučit ani další bombardování NATO, tentokrát už nikoli na „ochranu civilistů", ale… nevím, jak se tomu bude říkat.

Situaci budeme samozřejmě sledovat dál.

Slavná libyjská televizní moderátorka Halá Masartíová s pistolí v ruce v přímém přenosu slibuje rebelům, kteří jsou už v Tripolisu, odpor do poslední kulky:

(Pozn. edit.: Video odstraněno uživatelem, hlásí YouTube…)

A mezitím, další pán na holení, syrský Bašár Asad ve včerejším televizním rozhovoru vyloučil, že by Západ napadl i jeho zemi, neboť by „důsledky byly nesnesitelné". K tomu slíbil, že svobodné a demokratické volby se v Sýrii budou konat příští rok v únoru, ale je otázka, zda to s ohledem na stávající situaci není až moc pozdě. Sporná je také otázka, do jaké míry budou volby opravdu svobodné, nicméně to je námitka, kterou lze vznést i proti Bahrajnu, Iráku, Afghánistánu, Saúdské Arábii, Spojeným arabským emirátům a dalším americkým spojencům a okupovaným územím v regionu.

 

Zatímco se egyptská vojenská junta snaží uklidnit roztržku s Izraelem a do Káhiry za tímto účelem přiletěl už druhý izraelský vyjednavač, Muslimské bratrstvo dalo jasně juntě najevo, že egyptská hranice je věc posvátná a žádné kompromisy kolem ní dělat nelze. Je to další náznak toho, že líbánky bratrstva s generály pomalu, ale jistě končí. Z Izraele přicházejí zprávy, podle nichž by část armády uvítala změnu v mírové smlouvě mezi oběma zeměmi ve prospěch posílení egyptské vojenské přítomnosti na Sinaji.

Egyptská „ulice" má mezitím svého vysněného hrdinu, tesaře Ahmada Šaháta, který strhl izraelskou vlajku z 13. patra budovy, v níž sídlí izraelské velvyslanectví (údajně je už několik dní zcela opuštěné). Po svém eskamotérském kousku byl „Flagman" (přezdívka Spiderman, která se včera objevila v zahraničních médiích, je prý cizí a neegyptská) zatčen policií, ale dav si ho vzápětí vyskandoval na svobodu a hurá na tiskovou konferenci… Jinými slovy, protiizraelské nálady v Egyptě nyní zcela překrývají nutnost řešit chudobu, korupci nebo dlouho slibované volby, o jejichž datu se podezřele mlčí. Pohrobkům Mubarakova režimu a jejich sponzorům se takový vývoj jistě hodí.

 

 

Převzato z Literárek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments