Dá se bohatství poměřovat majetkem?

V posledních dnech se médií šíří zprávy o výzkumu ECB, ze kterého vyšlo, že Němci jsou v rámci Evropy relativně chudí a že bohatší jsou dokonce snad i Češi, Slováci nebo bankrotující Italové a Španělé. Jak může být pravda něco, co je intuitivně nesmysl? Tak: Němci totiž bydlí převážně v pronájmech, zatímco příslušníci výše jmenovaných národů nemovitosti, v nichž bydlí, vlastní. Logické? Jenom zdánlivě.


Za prvé je zde otázka metodiky. Jak to páni centrální evropští bankovní úředníci měřili a počítali? Průměrem? Všichni přece známe, jak je to s tím sytým, hladovým a průměrnou půlkou kuřete k obědu. Takže i když Němci nebydlí ve vlastním, někde bydlí a pokud by se zprůměrovali ti, kteří bydlí s těmi, u kterých bydlí, měl by majetek průměrné (standardní) německé domácnosti být analogický k té české či španělské, nebo ne?


A co třeba takové hypotéky? Pokud je největší část majetku domácnosti pořízena na hypotéku, je to vůbec bohatství, nebo je to spíše dluh? A že hypotéky budou hrát jistě více než významnou roli ve financováních těch nemovitostí, které ECB domácnostem započítala, ale už zřejmě nezohlednila dluh, který za nimi je, zástavní právo, Damoklův meč exekucí a další „detaily.“


A nakonec, nikoliv však v poslední řadě, je tu otázka kvality života a veřejných služeb. Němci sice možná nevlastní na tolik majetku na hlavu, ale třeba mají udržované silnice a hustou síť veřejné dopravy, kvalitní a bezplatnou zdravotníci péči dostupnou každému bez ohledu jeho příjem, dostatek školek a vysoké školy bez školného, rychlé a spravedlivé soudy, u kterých se zastání dočkají i oběti lichvářů, podvodníků a spekulantů všeho druhu, a pokud se jim stane, že onemocní, zestárnou nebo přijdou o práci, stát a společnost Němcům pomůže a netrestá je.


Byl bych velmi skeptický k tomu dělat závěry o bohatství kohokoliv na základě toho, jaký vlastní majetek. Společnost, ve které nikdo nevlastní žádný významný osobní majetek, může být bohatší, stabilnější a s lepší perspektivou, než společnost, ve který je každý nucen vlastnit co nejvíce, jenom aby měl šanci na alespoň trochu důstojný život.


Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments